Одного разу молодий чоловік у пошуках роботи зайшов на територію великої промислової фірми. Чомусь саме в той момент він м’яв у руках непотрібний папірець, не знаючи, куди його подіти. Не помітивши ніде поблизу смітника й не бажаючи захаращувати кишені, він просто розтиснув пальці: папірець полетів на асфальт… І майже відразу чоловік помітним напис: «Викидати сміття суворо заборонено. Адміністрація». Поруч нікого не було, і він сказав про себе: «Подумаєш, написала тут якась прибиральниця. А їй за що платять? Прибере, дрібниця!»
Минуло небагато часу, і працівник фірми вже проводив новачку оглядову екскурсію на новому місці. Він розповів, що начальник дуже любить чистоту і порядок — це його друга натура. Ще за півгодини молодий чоловік дізнався, що власник фірми не лише любить порядок, але й жертвує великі кошти, аби чистоту підтримували в усьому місті, бере участь у акціях милосердя для бездомних і виділяє немалі кошти для лікування хворих на рак дітей.
Нарешті молодому чоловікові поталанило зустрітися з цим жертводавцем, і він виявився тією людиною, яка декілька років тому врятувала життя його маленькій доньці, а зараз дає йому високооплачувану роботу й можливість кар’єрного зростання. Тепер викинутий папірець був не просто «маленьким папірцем».
Боже милосердя до 7 млрд. людей стає, вочевидь, величезною, привабливою, невичерпною і просто невимовною благістю на тлі наших людських «маленьких папірців». Скільки гріхів, грішків чи грішечків, як нам здається, ми допускаємо у своєму житті? Безперечно, є багато таких дрібниць, які ми не вважаємо чорними (в духовному сенсі). Лише задумавшись і по-справжньому оцінивши Божу доброту, ми можемо по-іншому дивитися на ті «сірі зони», які, на наш погляд, не освітлені Божим Словом чи взагалі не мають для Творця ніякого значення.
Розглянемо лише п’ять Його благих діянь стосовно всього творіння.
1. Життя. Господь не «перекриває нам кисень», хоча часто ми дуже непокірні (Дії 17:25). Афіни — у той час язичницьке місто. Там жили шанувальники цілого пантеону богів на чолі із Зевсом. Та, попри їхнє марне поклоніння лжебогам, єдиний, істинний і праведний Бог продовжував виявляти Свою доброту крізь віки.
2. Світопорядок. Господь дає всім людям світло сонця і дощ, незалежно від раси, кольору очей і, звісно, гріховності (Мт. 5:45). Лише уявіть, якби в один момент сонце перестало світити чи змістилося хоча б на сантиметр. Уявіть, що назавжди б припинився дощ або почав лити безперестанку. Сталося б щось жахливе. Творіння відчуло б це на собі. Чому ми думаємо, що цього ніколи не може відбутися, ніби Господь у полоні Своїх законів? Творець піклується про Своє творіння, яким би воно не було!
3. Мудрість. Скільки існує земля, Господь регулярно дарує нам здійснювати нові відкриття. Ніхто не встановлював технічні, фізичні, хімічні, біологічні чи ще будь-які інші закони, їх лишень відкривали (Іс. 28:23-29). У наведеному тексті описана праця землероба. Подумайте, як пише про це один богослов: «Землероб оре поле, та робить це не до нескінченності. Чому? Як він знає, коли поле готове? Звідки він знає, що і коли робити далі? Звідки його мудрість? Бог щедро ділиться Своїми знаннями і мудрістю з тими, кого створив».
4. Благословення сім’ї (Бут. 2; Пс. 126). Господь не зобов’язаний нам нічим. Тим більше, коли творіння згрішило проти Нього та Його любові. Він установив інститут сім’ї і дозволяє людям отримувати радість від нього. Він дає людям дітей. Він огортає їх Своєю турботою і піклуванням.
5. Влада на землі (Рим. 13:1-6). Господь задумав важелі для стримування гріха на землі. Так, імовірно ми знаємо не один факт порушення наданих владі повноважень. Та їх могло бути й більше! Ми ще можемо «кудись» поскаржитися. Не всі водії їздять по тротуарах. Не всі продавці продають дітям алкоголь. Не всі аптеки продають «наркотик» без рецепта. Діти ще ходять до школи, а батьки можуть знайти роботу, щоб був хліб і до хліба.
Писання ще багато говорить про Божу благість загалом і конкретно, проявлену в певній ситуації. Насолода в житті (Екл. 2:24-25), багатство (Пр. 3:16; 8:18), безпека, спокій і сон (Пс. 3:6; 4:9), успіх (Пс. 1:1-3), що б хороше ми не назвали, — усе дароване для нас добрим Богом. Надаремно Його уявляють собі злим. Він не такий.
Божі дари, описані вище, богословами прийнято називати загальною благодаттю. Тому що нею забезпечені всі люди, незалежно від їхнього духовного стану. Ця благодать також здобута Ісусом Христом, а не нашими особистими заслугами (Ів. 3:16). Та насамкінець, дорогі читачі, хочу підкреслити особливу Божу благодать, яка спасає всіх, хто вірує в Ісуса Христа. Це особливий Божий подарунок для грішників. Він зберігає не лише від вічного покарання, але й допомагає усім у духовному житті, у боротьбі з гріхом у своєму серці й перемозі над ним (Еф. 1:3; 2 Петр. 1:3-4).
Під час конфлікту з батьками одного юнака осяяла глибока істина: «Зараз я грішу не просто проти старших людей. Це мої рідні, які народили мене, піклувалися про мене, забезпечували мене, любили… Я грішу проти їхньої любові. Їм, мабуть, дуже важко зараз приймати мене». Кожна людина в Божих очах як той блудний син, який грішить проти Божої доброти в Ісусі Христі. Грішники отримують усе добре з небес, але не дякують, нарікають, бо не задоволені. Цим вони вже грішать проти свого милосердного Господа, який їм абсолютно нічого не винен. А ще гірше, вони доручають своє життя і вічність сатанинській брехні про те, що справжнє задоволення можливе без Бога і їм не потрібен найбільший вияв Божої доброти — Ісус Христос. Тому закликаю вас: швидше усвідомте Божу благість до вас і прийміть Христа. «Або погорджуєш багатством Його добрости, лагідности та довготерпіння, не знаючи, що Божа добрість провадить тебе до покаяння?» (Рим. 2:4).
Артем Приступа