Мета: формувати в учнів установки на здоровий спосіб життя; профілактика захворювань на ВІЛ/СНІД і хвороби, що передаються статевим шляхом.
Психолог. Шановні старшокласники! Я рада зустрічі з вами, нагоді поспілкуватися і приділити вам часточку своєї душі. Сподіваюся, ви винесете з нашої бесіди дещо дуже важливе й цікаве. Збагачуся також і я. У процесі підготовки до заняття ми провели анкетування і малюнковий тест. Психологія — цікава наука, бо за допомогою ось таких простих малюнків можна багато чого дізнатися про людину, її інтереси, уподобання, приховані наміри. Мене цікавила сфера вашого інтимного «Я». Мушу констатувати, що в більшості вже сформоване доросле уявлення про сферу інтимних стосунків між людьми, отже, можемо говорити відверто. Проблема захворюваності на СНІД хвилює, крім вас, усіх присутніх тут дорослих, усе свідоме людство. Тому раджу відкинути хибний сором, мобілізувати всю свою увагу й узяти якнайбільше від сьогоднішнього спілкування. Ми, ваші наставники, б’ємо на сполох, попереджаємо про біду, а попереджений — значить озброєний.
Для початку — прослухайте, будь ласка, давню монгольську легенду «Хан і Сокіл».
Легенда «Хан і Сокіл»
Колись Монголією правив усемогутній правитель на ім’я Чингізхан, який завоював так багато країн, що його імперія простягнулася від Східної Європи до Японського моря.
Якось поїхав він на полювання і взяв свого улюбленця — Сокола. Під час полювання птах кружляв у повітрі і, побачивши здобич, каменем летів донизу, щоб схопити її.
Був спекотний день, і Хану захотілося пити. Він почав шукати джерело, на яке одного разу натрапив, блукаючи лісом. Нарешті Хан знайшов кам’янистий пагорб, схилом якого стікала вода. Він згадав, що джерело — на вершині пагорба. Хана мучила спрага, а води було небагато, вона стікала дуже повільно, крапля за краплею. Отже, він дістав невеликий срібний кухлик і, наповнивши його водою, нетерпляче підніс до вуст. Несподівано щось налетіло, вибило кухлик із рук Хана, і дорогоцінна вода полилася на землю.
Здивований Хан звів очі й побачив свого улюбленця Сокола, який перелітав із дерева на дерево, задоволений тим, що накоїв. Хан поглянув на нього, не приховуючи свого роздратування, підняв кухлик і знову підставив його під повільні краплі струмка. Цього разу він навіть не дочекався, доки кухлик наповниться до краю, і жадібно підніс його до вуст. Не встиг чоловік і рота розтулити, як Сокіл знову вибив кухлика з його рук. Хан розлютився. Утретє спробував набрати води, але знову Сокіл не дав йому випити.
Хан шаленів від злості і, втрачаючи контроль над собою, закричав до Сокола: «Безглуздий птаху! Як ти смієш вибивати кухлика з моїх рук? Якби я міг тебе спіймати, я б скрутив тобі шию!».
Знову нахилився всемогутній Хан до струмочка, щоб наповнити свій кухлик водою. Тримаючи напоготові шаблю, він крикнув до Сокола: «Якщо й цього разу виб’єш кухлика з моїх рук, це буде остання мить твого життя!».
Але знову не встиг Хан і ковтка зробити, як налетів Сокіл і вибив кухлика. У ту ж мить Хан махнув шаблею. Поранений птах упав на землю до його ніг і помер, стікаючи кров’ю.
«Ти заслужив на це!» — сказав Хан і почав шукати срібного кухлика, але той скотився у глибоку ущелину, звідки його неможливо було дістати. Тоді Хан вирішив піднятися нагору, щоб напитися просто із джерела, бо він так і не вгамував своєї спраги.
Ледь-ледь він видобувся на вершину, де знайшов невелике озерце, з якого витікав струмок. Знемагаючи від спраги, чоловік нахилився над водою, щоб напитися прямо з озерця, і відсахнувся, охоплений жахом від побаченого. Там лежала величезна мертва кобра. Хан зрозумів, що якби він випив води з краплиною отрути цієї небезпечної для людей змії, то був би вже мертвий.
Хан наче закам’янів. Його більше не мучила спрага. Чоловік згадав про мертвого Сокола, що лежав під горою: «Він був моїм справжнім другом, бо врятував мені життя, а я його вбив… ».
Хан мерщій побіг до мертвого Сокола, обережно підняв його із землі й поклав у сумку для полювання. Потім сів на коня і поїхав додому, охоплений сумом і тугою.
Обговорення
Психолог. Мені потрібен доброволець на роль Сокола. «Увійшовши в образ», він відповість на кілька наших запитань.
— Чому ти намагався врятувати життя Ханові?
— Звідки ти знав, що Ханові загрожує небезпека?
— Що ти відчув, коли побачив, що Хан збирається випити отруєну воду?
— Якби ти міг говорити, що сказав би Ханові, коли той збирався випити отруєну воду?
— Ще є запитання до Сокола?
Психолог. Тепер мені потрібен учень на роль Хана.
— Ким для тебе був Сокіл?
— Чи зраджував тебе Сокіл хоч раз?
— Що ти відчув, коли побачив у джерелі отруйну змію?
— Якби Сокіл був іще живий, коли ти до нього повернувся, що б ти йому сказав?
— Про що ти думав по дорозі додому?
Такі історії можна тлумачити по-різному. Спробуємо зрозуміти, що говориться в легенді про людські взаємини.
Молодь часто помилково вважає, що їй нічого не загрожує, що вона завжди в повній безпеці. Юнаки та дівчата думають, що своїми діями не здатні зашкодити ні собі, ні іншим. Легенда про Хана і Сокола допомогла вам зрозуміти, що коли бездумно зосереджуватися лише на задоволенні власних бажань, це може призвести до неминучої трагедії.
Хан не відчував небезпеки, але її бачив Сокіл, який урятував Хана ціною власного життя. На вашому життєвому шляху теж зустрічатиметься, і вже зараз є, багато людей, які робитимуть для вас те, що зробив Сокіл для Хана. І вам варто дослухатися до порад і застережень тих, хто здатен краще оцінити ситуацію, має знання і досвід.
Ми прагнемо навчити вас дивитися на світ із висоти пташиного польоту, щоб ви бачили небезпеку, перш ніж нап’єтеся отруйної води. Але за певних обставин може статися так, що ніхто не застереже вас, або люди також не відчуватимуть небезпеки, що загрожує вам. Багато хто дійшов висновку, що тоді, коли ніхто не може допомогти, варто звернутися до Бога, який завжди поруч.
Заповнення таблиці
Ведучий пропонує дібрати алегоричні відповідники до героїв і образів легенди.
«Отруєна вода» у нашому житті
Образи і герої притчі | Відповідники, запропоновані учнями |
Чингізхан | Будь-яка людина, котра керується тільки власними бажаннями |
Спрага, яку відчуває Хан | Прагнення отримати те, без чого, як нам здається, ми не зможемо жити, або чого не хочемо довго чекати (дружби, кохання, сексуальних стосунків) |
Отруєна вода | Небезпека (нещирі або легковажні стосунки, ризиковані ситуації, СНІД тощо) |
Сокіл | Бог, друзі, родичі, вчителі, інші люди, які прагнуть захистити нас від небезпеки |
Психолог. Один із видів отруйної води — СНІД, який є приводом для наших сьогоднішніх роздумів.
Вправа «Асоціації»
Психолог. Які асоціації виникають у вас зі словом «СНІД»? (Відповіді учнів.)
А тепер пригадаємо, що означають ці букви (розшифровка абревіатур):
В — вірус, І — імунодефіциту, Л — людини;
С — синдром, Н — набутого, І — імуно-, Д — дефіциту.
Людина може бути заражена ВІЛ і, не знаючи цього, інфікувати інших. Урешті, усі носії ВІЛ хворіють і помирають від СНІДу. За двадцять років існування цієї хвороби на планеті померло понад дванадцять мільйонів людей. За цими цифрами стоять непрожиті життя, ненароджені діти, незроблені відкриття, ненаписані твори мистецтва. Але найжахливіше, що статистика постійно поповнюється.
Нині Україна посідає друге місце у Східній Європі за кількістю ВІЛ-інфікованих серед юнаків та дівчат віком від 18 до 24 років! Учені попереджають, що якщо цієї катастрофи не зупинити, то за кілька років у нас буде кілька мільйонів хворих на СНІД.
Передамо по колу ось цей емоційний барометр і вкажемо на почуття, які охопили вас після прослуханої інформації. (Діти передають по колу прилад у вигляді великого годинника, розділеного на сектори, де позначені позитивні й негативні емоції людини — сум, страх, розпач.)
У народі кажуть, що страх — поганий порадник, а в американців є прислів’я: «Поглянь страхові в очі відкрито, він злякається і утече». Спробуємо, безвихідних ситуацій, як відомо, не буває. Хочу дати вам оптимістичний прогноз: у кожного з нас є можливість не захворіти на СНІД. СНІД — хвороба, шляхи зараження якої переважно залежать від поведінки людини. Слід затямити просту, але мудру істину: «Наше здоров’я у наших руках».
Повернімося до статистики. Ця цифра зростатиме. І зовсім немає гарантії, що серед ваших нових чи давніх знайомих не виявиться хворих на СНІД.
Пропоную коротеньке опитування-тест «Чи готові ви до таких контактів?». Відповідайте, сигналізуючи карткою: червоний колір — небезпека для здоров’я, загроза; жовтий — ризиковано; зелений — безпечно. Будь ласка, думайте самостійно, не дозволяйте друзям схилити вас до одного з рішень. Кожен сам повинен переосмислити цю інформацію. Отже, безпечно чи небезпечно:
- читати книжку ВІЛ-інфікованому другу;
- грати з ним в одній футбольній команді;
- вступати у статеві стосунки;
- їсти за одним столом;
- цілуватися «французьким» поцілунком, бути укушеним інфікованим на ВІЛ;
- прибирати блювоту хворого під час догляду за ним;
- їхати разом у транспорті;
- купатися разом у басейні або у водоймі;
- користуватися одним лезом для гоління, спільною зубною щіткою;
- пити воду із загального фонтанчика;
- користуватися шприцом після іншої людини для введення ліків.
Отже, узагальнимо, які є основні шляхи зараження на вірус імунодефіциту людини:
1. Через кров: у результаті використання для ін’єкції нестерильних шприців, в основному, наркоманами; шляхом уведення крові, яка містить вірус (заражену донорську кров знищують); від вагітної жінки, хворої на СНІД, — новонародженій дитині.
2. Через рідини організму: сім’яну рідину, секрети піхви, грудне молоко. Міститься вірус також у сльозах і слині, але у дуже незначній кількості. Основна небезпека — статевий контакт із вірусоносієм, частіше при статевих збоченнях.
Отже, коло звужується.
Піднесіть, будь ласка, руку ті, хто знає, що таке презерватив. Дякую. Чимало молодих людей вважають, що можна собі дозволяти в житті будь-які дорослі втіхи, користуючись контрацепцією, і це допоможе вберегтися від біди. Але мушу вас розчарувати — імовірність захворіти на якусь із інфекцій, що передається статевим шляхом, при цьому досить велика і становить приблизно 20%. Пограємо в таку гру. Припустимо, ви — молода людина, яка вирішила не утримуватися від статевих контактів. Ви користуєтеся презервативом і сподіваєтеся, що він вас захистить. Але 20 % небезпеки існує — зараз ви в цьому переконаєтеся. Я підкидаю кубика, на якому є 6 граней, а ви можете зайняти місце біля однієї з цифр (уздовж стіни прикріплено цифри від 1 до 7, включно, на відстані 1 м одна від одної). П’ять! На жаль, ті, хто стояв біля цієї цифри, заразились на хвороби, що передаються статевим шляхом (можливо, і на СНІД), прийміть мої співчуття. Можете помінятись місцями. Один! Мені шкода, але ви, коли довірились цій цифрі, не вбереглися від незапланованої вагітності. (Гра триває, наприкінці — обговорення.)
Як ви почувалися під час гри? Незахищеними і схвильованими, чи не так? У нашій грі цифра 7 символізує утримання. Ті, хто обрав сімку, були захищені від біди. Якщо ви дотепер вважали, що можна жити в межах від 1 до 6, то чи не час вибрати 7? В українській мові є таке гарне слово «цнота». Аналоги — незайманість дівоча та юнацька, утримання від статевих стосунків до шлюбу.
Послухайте одну невигадану історію. Це сталося у розпал Великої Вітчизняної війни. Німецький лікар, котрий обстежував гнаних у Німеччину на примусові роботи українок віком від 16 до 20 років, звернувся до Гітлера із закликом негайно почати мирні переговори. Його вразило те, що 90 % обстежених були цнотливими; він вважав, що неможливо підкорити народ із такою високою мораллю, його береже сам Господь! Лікаря розстріляли, але його слова виявилися пророчими.
Скільки років минуло після війни? І що ж за цей час сталося з нашою мораллю? Чи може Бог берегти тих, хто свідомо топче Його заповіді? Адже одна з 10 заповідей говорить чітко: «Не чини перелюбу». Будь-які не благословенні Богом — дошлюбні чи позашлюбні — стосунки називаються блудом.
Запам’ятайте, юнаки, запам’ятайте, дівчата: цнота і вірність, якщо це в подружжі, є запорукою здоров’я кожного з вас і всієї нашої нації.
У цивілізованому світі є попит на цнотливих дівчат, а не на розпусних. І це — захисна реакція суспільства на виродження. Дівчина, яка «набралася» досвіду, а то ще й немалого, до шлюбу, не народжує здорових дітей. Чи не в падінні моралі причина того, що навколо стільки фізично і психічно хворих людей, наркоманів, збоченців, інвалідів? Та існують також інші причини, щоб утримуватися від дошлюбних стосунків, крім ураження власного здоров’я. Це — бажання отримати гарну освіту, навчитися контролювати себе, щоб стати добрими батьком чи матір’ю, чоловіком чи дружиною, звільнитися від тривог, страхів і переживань, уникнути емоційних травм. Причин багато! Але найголовніша полягає в тому, що кожен із вас є надзвичайно цінною особистістю і вартий того, щоб ваш коханий дочекався вас! Найкраще — оберіть цнотливість! Тоді ви будете в безпеці і позбавитеся страху!
А зараз я хочу підбити підсумки нашого заняття і вивести спільно з вами кілька практичних порад, як уникнути захворювання на СНІД. Я прочитаю речення, в яких потрібно вставити пропущені слова, а ви подумайте, які саме. Ми разом розглянемо ці правила, а потім (для закріплення) ви запишете пропущені слова самостійно.
Отже, будьте уважні:
1. Уникайте _______________ стосунків до шлюбу.
2. Якщо ви вже почали статеве життя, _________________________________
3. Зберігайте _________________ у подружжі.
4. Не вживайте_____________________
5. Уникайте глибоких _______________ (Особливо при поганому догляді за порожниною рота.)
6. Уникайте користування _______ інструментами.
7. Якщо переливання крові є необхідним, переконайтеся, що ця кров перевірена на _________
8. Переконайтеся, що для надання медичної допомоги використовують _________ шприци.
Шановні старшокласники! Насамкінець пригадаймо все, про що ми сьогодні говорили. У ролі кого ми виступали перед вами? Повірте, ми теж не так давно були юними і розуміємо, наскільки важко вам утриматися від спокус у цьому шаленому, складному світі. І все ж даю установку пам’ятати про те, що ви почули, записали, програли сьогодні — пам’ятати й керуватися цим у житті. Бо приймати рішення і нести за них відповідальність доведеться самостійно. Тож нехай буде з вами Бог і добрі люди! Бажаю здоров’я, щастя і довголіття! І ви, передаючи по колу ось цей символ цноти — лілею, скажіть якісь гарні побажання товаришам. Дякую за увагу!
Юлія Моклюк
Джерела
1. Життя на роздоріжжі. Життєві навички, які формують характер. — К., 2004.
2. Маркуша А. М. Бажаю вам щастя, дівчатка. — К.: Молодь, 1981.
3. Сухомлинський В. О. Батьківська педагогіка. — К.: Рад. школа, 1978.
4. Цимбалюк І. М. Психолого-педагогічний довідник. — Рівне, 1997.
5. Школа проти СНІДу: Інформаційно-методичні матеріали для класного керівника / Упор. І. Олендер. — Тернопіль: Мандрівець, 2006.