Зірки загоряються на небі не лише під час народження нової людини, але й під час появи нових соціальних і наукових проектів. Хорошим завершенням старого року було створення на базі Національного університету «Острозька академія» Лабораторії християнської етики, християнської психології та християнської педагогіки. 14 грудня 2012 р. відбулась презентація цієї лабораторії у стінах славнозвісної Острозької академії. Які відомі люди та громадські організації об’єднались заради благородних цілей і які благородні цілі поставили ці відомі люди та громадські організації? Про це та ще про багато цікавих речей, думок і вражень детальніше.
Презентація відбувалась протягом одного дня, але була насиченою різними подіями та заходами. Відкриття конференції розпочав доктор психологічних наук, професор, академік Міжнародної слов’янської академії наук та Академії наук вищої школи України, Герой України, ректор НУ «Острозька академія» Ігор Пасічник. Він був одним з ініціаторів створення цієї лабораторії. У вітальному слові Ігор Демидович зазначив: «Нещодавно я повернувся з-за кордону, де ще більше переконався, що Україні не слід беззастережно прагнути до Західного світу, тому що він настільки розбещений та антиморальний, що ми навіть не можемо собі уявити. Прикро, коли іноземні високоосвічені люди сміються з нас, коли ми проводимо конференції з духовно-морального виховання, коли говоримо про християнські цінності. Можливо, нам варто запозичити в Європи якісь економічні речі, але духовності та моральності Європа повинна вчитись у нас».
Головним завданнями лабораторії є пропагування християнських цінностей, відродження духовності та моральності серед молодого покоління від дошкільників до студентства, збереження духовного потенціалу нашої ментальності, історії, реабілітація людей залежних від психоактивних речовин. Лабораторія не є абсолютно новим проектом. Як зазначила доктор психологічних наук, професор, перший проректор Національного університету водного господарства та природокористування, голова постійної комісії Рівненської обласної ради Світлана Левицька: «Лабораторія є узагальненням надбання та праці НУ «Острозька академія» та інших вітчизняних та іноземних навчальних закладів, громадських організацій».
Фундатором духовності в західному регіоні України, без сумніву, є доктор педагогічних наук, професор, декан гуманітарного факультету НУ «Острозька академія» Василь Жуковський. Як він сам зазначив у вітальному слові, «хтось повинен в Україні займатися найважливішими справами — справами духовності». Ось саме таку місію і несе Василь Миколайович. В Україні та за її межами знають про такі заходи, які проходять під його «пильним» наглядом та керівництвом, як конкурс «Учитель року з предметів духовно-морального спрямування», конкурс «Юні знавці Біблії», міжнародні конференції з духовно-морального виховання та багато інших.
Як уже зазначалося вище, одним із завдань лабораторії є реабілітація хворих людей, залежних від психоактивних речовин. Для ефективного виконання такого завдання об’єдналися науковці з галузей медицини та психології, директори реабілітаційних центрів з України та з-за кордону. Завдяки співпраці із Сергієм Загороднім, завідувачем відділення Острозької обласної психіатричної лікарні, у цій лікарні людям, залежним від психоактивних речовин, уже надається комплексна допомога, яка включає медикаментозну, психологічну та духовну складові.
Гостей, доповідачів та просто небайдужих людей на презентації лабораторії було чимало, але, на жаль, обсяг статті не дозволяє розповісти про кожного. Але недоречно не згадати про відому особистість Рівненщини, головного редактора Видавничого дому «Ого», керівника «Школи універсального журналіста» Віталія Голубєва. Приємно, що журналісти долучилися до роботи лабораторії, і не лише для того, щоб розповідати громадськості про те, чим вона займається, але також для пропагування християнських цінностей в періодиці та в Інтернеті. ЗМІ мають чи не найбільший вплив на світогляд людини, але чомусь, за словами пана Голубєва, «у ЗМІ розкажуть, що в Київському зоопарку народились слоненята чи тигри, але про те, що в якійсь країні Африки проповідник закликає любити не лише ближніх, але й ворогів, ніяке ЗМІ безперечно не згадає». Сподіваємось, вельмишановні представники ЗМІ намагатимуться, якщо не розповідати та повідомляти людям про релігію, духовність, мораль, то хоча б очистити медіа простір від бруду та брехні.
Так влаштований світ: люди швидше розкуповують квитки та переповнюють зали відомих «поп-зірок», які плюндрують наші звичаї, християнські цінності, сміються над Богом, а до духовності та моральності прилучається зовсім невелика кількість людей… Зло солодше на смак, хоча й отруйне. Але лабораторія уже створена, уже розпочала свою роботу. Можливо, вона зробить зовсім небагато, у порівнянні з іншими організаціями, але головне — не бути байдужими та не стояти осторонь, коли деградують наші діти та наші душі.
Юлія Новак