Автор: Руслана Ковальчук, учитель християнської етики Рівненської української гімназії і Клеванської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату № 1
Мета: формувати уявлення про органи чуття та їхню роль у житті людини, навчитись аналізувати, за допомогою яких саме органів чуття ми сприймаємо різні властивості предметів, речей; розвивати уяву, виховувати вдячність і любов до Бога, Який так мудро створив людину.
Ключовий вірш: «Прославляю Тебе, що я дивно утворений! Дивні діла Твої, і душа моя відає вельми про це!» (Пс. 138:14).
Біблійна основа: Бут. 1–2; Пс. 138:4.
Обладнання: картки з ключовим віршем, фрукти, торбинка з дрібними предметами, фланелограф, стіна із тканини та драбинка.
Міжпредметні зв’язки: українська мова, музика, трудове навчання.
ХІД УРОКУ
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
Вітання, налагодження контакту з класом. Молитва «Отче наш».
Актуалізація опорних знань учнів
Учитель загадує загадки, а діти повинні відгадати їх і сказати, якого дня творіння вони стосуються.
1. Чорна корова всіх людей поборола,
А білий віл всіх людей підвів.
(Ніч і день, перший день.)
2. Удень спить, уночі літає й перехожих лякає.
(Сова, п’ятий день.)
3. Відгадайте, діти, хто
Має носик-долото?
Ним комах з кори виймає,
Про здоров’я лісу дбає? (Дятел, п’ятий день.)
4. Не кравець, а все життя з голками ходить.
(Їжак, шостий день.)
5. Пара довгих вушок, сіренький кожушок, скорий побігайчик, як він зветься?
(Зайчик, шостий день.)
6. Уночі не спить, мишей сторожить.
(Кішка, шостий день.)
7. Один баранець пасе тисячі овець.
(Місяць і зорі, четвертий день.)
8. Усі його люблять, усі його чекають,
А хто подивиться — кожен скривиться.
(Сонце, четвертий день.)
9. У воді ми живемо, без води пропадемо.
(Риби, п’ятий день.)
10. Літом одягається, а зимою одежі цурається.
(Дерево, третій день.)
Дні творіння
1. День і ніч.
2. Небо.
3. Море і суходіл, рослинний світ.
4. Сонце, місяць і зорі.
5. Птахи, риби.
6. Тварини та вінець Божого творіння — людина.
7. Бог відпочивав.
II. ВИКЛАД НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Повідомлення теми та мети уроку
На дошці висить фланелеграф із викладеною
історією створення світу, закритий
тканиною у вигляді стіни, на якій зображена
драбинка з п’ятьма щаблями, на які вчитель поступово прикріплюватиме назви органів чуття людини.
Учитель. Людина — найдосконаліше Боже творіння, створене за Його образом і подобою. У Біблії читаємо: «Cтворив Бог людину на Свій образ; на Божий образ створив її; чоловіком та жінкою створив їх» (Бут. 1:27).
Діти, подивіться один на одного, які ви всі красиві та особливі. Бог дав людині дуже гарне тіло та вдихнув у неї життя, її серце стало битися, по судинах побігла кров. «І дихання життя вдихнув у ніздрі її, і стала людина живою душею» (Бут. 2:7). Отже, людина отримала тіло, душу і дух від Бога.
Бог поселив Адама і Єву в раю. Вони не знали там ні холоду, ні голоду, ні горя. Навколо них, серед тварин і птахів, панували мир і злагода, ніхто нікого не кривдив і не ображав. Вовк пасся поряд із вівцею, а тигр відпочивав поряд із корівкою. Усі вони лащилися до Адама і Єви й підкорялися їм, а пташки, сідаючи на плечі першим людям, радісно співали.
Для спілкування із зовнішнім світом Творець наділив тіло людини п’ятьма органами чуття. Якими саме, ми сьогодні дізнаємося. Без них людина в цьому світі була б украй безпомічною.
Чи бачили ви сьогодні щось особливе, прекрасне, що вразило вас? (Відповіді дітей.)
Якщо ви уважно дивилися, то обов’язково повинні були побачити навколишню природу, яка напрочуд красива в будь-яку пору року. Бог — Великий Майстер і Художник — створив її для нас, і Він бажає мати з нами стосунки. Він хоче, щоб ми бачили світ, доглядали землю та прославляли Бога.
Отже, перший орган чуття, про який ми щойно говорили з вами, — це зір.
Учитель прикріплює на щабель драбинки слово «зір».
Звичайно, у кожного з нас різний зір, хтось бачить краще, хтось гірше, а хтось взагалі не може бачити, та Господь про кожного з нас попіклувався і дав нам не один орган чуття, а декілька.
Учитель показує торбинку з різними предметами та викликає кількох учнів за бажанням, щоб вони попробували руками та сказали, що це за предмети.
— Так, добре, ви чудово впоралися із цим завданням. Отже, наступний орган чуття, який дав нам Бог, — це дотик.
Учитель прикріплює на щабель драбинки слово «дотик».
— Ой, а що тут у нас таке на вигляд гарненьке лежить на столі, нумо підходьте до мене, скуштуйте те, що приготовлено для вас.
Діти підходять до вчителя та по черзі пригощаються фруктами, які заздалегідь нарізані та гарно викладені
на тарілці.
— Як називається орган чуття, який ви зараз використали?
Так, правильно, це — смак. Він допомагає нам визначити, яка їжа: солона, солодка, кисла чи гірка.
Учитель прикріплює до драбинки слово «смак».
— Коли ми заходимо в квітучий сад, наповнений прекрасними ароматами і їх з радістю вдихаємо, то який тут орган чуття задіяний? (Нюх.)
— Уявіть собі, що ви стоїте на лісовій галявині, де пташечки виспівують свої пісеньки, дерева весело шумлять, прославляючи свого Творця. І ми, на мить затамувавши подих, послухаймо звуки природи.
Учитель вмикає аудіозапис зі звуками природи
й прикріплює на останній щабель слово «слух».
Завдяки цим органам чуття людина може пізнавати світ, створений Богом. Ось подивіться, який він прекрасний.
Учитель забирає стіну, і діти бачать викладену
на фланелографі історію створення світу.
Отож, прославлятимемо і дякуватимемо Тому, Хто чудово про нас дбає.
Пісня «Великий наш Бог»
Великий наш Бог,
Він — сила сама,
Неможливого в Нього нема.
Всі гори Його.
Зірки Він створив.
Води у річки напустив.
Великий наш Бог,
Він — сила сама.
Неможливого в Нього нема.
Закріплення вивченого матеріалу
Для того щоб ми не забували прославляти та дякувати Богові, зараз виготовимо для себе закладки, на яких запишете ключовий вірш нашого уроку.
Але щоб дізнатися, як звучить ключовий вірш, вам необхідно скласти пазли. Вони в конвертах, які на партах.
Склавши пазли, уважно прочитайте біблійний вірш та поміркуйте, що автор хотів сказати цими словами:
«Прославляю Тебе, що я дивно утворений! Дивні діла Твої, і душа моя відає вельми про це!» (Пс. 138:14)?
Учні виготовляють виріб-закладку.
ІІІ. ПІДСУМОК УРОКУ
Господь створив нас такими різними за зовнішністю і характером, але всіх нас Він любить. Поверніться один до одного і скажіть: «Цей світ такий прекрасний, тому що в ньому є ти!».
Отож, щодня дякуйте Всемогутньому Богові за Його велич, любов та милість, яку Він виявляє до кожного з нас. За те, що кожному з нас Він дав Свій образ, який слід берегти й цінувати.
«Дякуйте Господу, добрий-бо Він, бо навіки Його милосердя!» (Пс. 106:1).
IV. Домашнє завдання
Розповісти друзям про те, що нового дізналися на уроці.