Автор Світлана Дубініна, директор Липецької ЗОШ I-III ст. Харківської районної ради Харківської обл.
Мета: навчити учнів розуміти, чому любов визначають як найвище почуття й у чому вона може виявлятися, у чому проявляється любов Господня до людей і як навчитися бути самовідданим Богу; розвивати вміння висловлювати свої думки, пам’ять, уміння аналізувати прочитане та робити висновки; виховувати в учнів почуття любові та поваги до Бога, батьків, учителів, бажання дотримуватися законів Божих.
Обладнання: підручник, Біблія, картки з тестовими завданнями за змістом біблійного оповідання, картки-позначки у вигляді сердечок, поняття «любов», картки-визначення терміну «любов», 2 баночки з написом «мед» — одна повна, одна порожня; картки для гри «Моральний вибір», маркери, мультимедіа для перегляду кліпу.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань
1. Усне опитування.
Що це за предмет «Християнська етика» і що він вивчає? (Християнська етика — це наука про християнську мораль.)
Що таке християнська мораль? (Християнська мораль — правила і норми життя людини, визначені Богом і записані в Біблії.)
Що означає слово «Біблія» і як її ще називають? (Біблія — найвідоміша Книга, від грецького слова «бібліос» — «книги», її звуть «Божественна мудрість», «Святе Письмо», «Слово Боже», «Боже одкровення», «Книга книг». )
Хто автор Біблії? (Це Бог, Святий Дух, який передавав Свою мудрість через пророків, апостолів, євангелістів.)
З яких частин вона складається? (Старий Заповіт (50 книг — законодавчі, історичні, пророчі) та Новий Заповіт (27 книг — 4 Євангелія, історична — Дії святих апостолів, послання апостолів з повчанням, пророча — книга Об‘явлень). )
А хто такі християни? (Люди, які вірять у народження, життя, смерть та воскресіння Ісуса Христа.)
Що означає ім‘я Ісус Христос? (Ісус — Бог спасає. Христос — посланець, месія, помазанець.)
Дуже добре, діти, молодці, дякую вам за такий початок роботи.
2. Оголошення теми та мети
Сьогодні розглянемо найважливішу моральну цінність Святого Письма — ЛЮБОВ. Ми зрозуміємо, у чому вона може виявлятися і що означає навчитися любити Бога й бути самовідданим Йому.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
1. Асоціативний кущ.
Любов — це прекрасне, різноманітне, містке й багатогранне почуття, яке серед моральних цінностей посідає особливе місце. Любов виникає у нашому серці й має багато значень. Вона наче сонечко зігріває нас у житті. А ви мали в своєму серці таке почуття? До кого?
Візьміть паперові сердечка й запишіть на них маркером, кого може зігрівати світло любові.
2. Етичний діалог, занурення в етичну проблему
Скільки музичних, художніх, літературних творів створено митцями на цю тематику! Пропоную вам обрати одне з висловлювань, записаних на дошці, яке сподобалося найбільше, і пояснити, чому саме воно сподобалося.
«Суть сприйняття Всесвіту — пробуджувати здатність любити» (Симон Соловейчик, письменник).
«Не великі діла угодні Богу, а велика любов, з якою вони чиняться» (Св. Василій Великий, церковний діяч).
«Любов сильніша за смерть і за страх смерті. Тільки нею, тільки любов’ю тримається і рухається все життя» (Іван Тургенєв, письменник).
«Люби Господа Бога свого всім серцем своїм, і всією душею своєю, і всією своєю думкою… Люби ближнього свого як самого себе» (Біблія, Мт. 22:37–39).
Ще в давні часи філософи Середньовіччя намагались визначити види любові (звертаю увагу на картки, що висять на дошці):
філіо (philia) — любов-дружба;
стoрге (storge) — любов до близьких, батьків, дітей;
агапе (agape) — вічна, розумна, жертовна, безумовна любов, любов-повага;
карітас (caritas) — висока любов до Бога;
ерос (eros) — любов чоловіка й жінки.
3. Логічний ланцюжок розвитку проблеми
w Діти, а що значить любити або виявляти любов? (Допомогти, пробачати, співчувати, розуміти, приймати людину такою, як вона є.)
w Любов — таємниця, подібна до творчості. Вона обов‘язково пов‘язана з вірністю і відданістю. Любов означає віддавати себе тому, кого любиш, щиро виражати йому свої почуття, приділяти увагу, виділяти час.
w Але люди по-різному розуміють любов. Для багатьох любов — це слова про любов. Людям приємно чути слова: «Я люблю тебе». Але слова — це лише слова. Наприклад, у банці з написом «Мед» може бути мед (демонструю баночку з медом), а може й не бути, тобто банка може бути порожньою (демонструю таку ж баночку, але порожню).
w Іноді люди використовують слова про любов лише для того, аби щось отримати від іншої людини. Наприклад, діти кажуть: «Татусю, я люблю тебе», а насправді просто хочуть отримати солодощі, подарунок чи прощення за витівки. У цьому немає ніякої любові. Ми просто використовуємо іншу людину.
w Дехто вважає, що любов — це почуття. Але як це стосується того, кого я люблю? Адже почуття відчуваю я, а не той, кого я люблю, і воно приємне мені, а не йому. До того ж ми не здатні керувати своїми почуттями. Хіба я зможу змусити себе відчути любов до того, хто мені байдужий чи неприємний? Проте Бог наказує любити всіх. Навіть ворогів, до яких я ніякої любові не відчуваю. Як же так?
w Річ у тім, що ми неправильно розуміємо любов, не так, як її розуміє Бог. Ми перетворюємо любов на гарні слова або на особисті приємні відчуття, чи навіть на засіб для досягнення наших егоїстичних цілей.
w Бог називає любов’ю таке ставлення до іншої людини, коли я щось роблю для неї, чимось ділюся, у чомусь допомагаю. Тому Біблія говорить нам, що любов — це праця (1 Сол. 1:3; Євр. 6–10). А праця — це завжди зусилля. А зусилля — це завжди трохи страждання. Щоб поділитися з другом цукеркою, я мушу відібрати її в себе. Мені доведеться відмовитись від перегляду улюбленого мультика, якщо я вирішу допомогти мамі помити посуд. Навіть щоб посидіти коло ліжка хворої бабусі, мені треба відібрати в себе час, наприклад, час гри на дворі чи на комп’ютері.
w Тобто моя любов вимірюється тим, як багато свого часу я можу віддати іншим. Це може бути також сила, увага, гроші, речі… Із усього цього складається наше життя. Віддаючи щось своє, ми віддаємо іншим часточку себе. А виходить, страждаємо заради тих, кого любимо.
w Приклад такої самовідданості демонструє для людей Бог. У Біблії написано, що Бог так полюбив світ, що віддав свого Єдиного Сина — Ісуса Христа, щоб визволити всіх людей від смерті і гріха.
w Які з вищезазначених висловів належать Господу? (Люби Господа Бога свого всім серцем своїм, і всією душею своєю, і всією своєю думкою… Люби ближнього свого як самого себе… Біблія, Мт. 22:37–39).
4. Читання біблійної історії «Як Господь випробовував Авраама»
— У чому переконався Бог після випробування Авраама?
— Як ти розумієш термін «смиренність»?
— Що означає любити Бога?
— Що означає бути невірним Богові?
— У чому може виявлятися любов?
— Чи здатні сучасні люди на таку жертву, як Авраам? Чому?
— Чи складається з жертв навчання? А дружба?
5. Самостійна робота з картками
Виберіть правильні відповіді.
1. Якось Бог захотів випробувати віру Авраама і промовив:
а) «Принеси свого сина мені в жертву»;
б) «Стрибни зі скелі вниз».
2. Ісак запитав у батька:
а) «Чому ми йдемо на гору?»
б) «Де ягня, щоб принести Богові жертву?»
в) «Де наші слуги?»
3. Авраам відповів:
а) «Не твоя справа»;
б) «Ні про що не питай»;
в) «Бог сам вибере собі ягня».
4. З‘явився і зупинив Авраама:
а) диявол;
б) ангел;
в) голуб;
г) Люцифер в образі змія.
5. Авраам приніс у жертву:
а) сина;
б) орла, який впав неподалік;
в) ягня, що заплуталося ріжками в кущах.
IV. Закріплення вивченого
1. Вихід на моральний вибір
Уважно прочитайте поняття, записані на дошці. Біля тих, які, на вашу думку, є негативними прикріпіть сумний смайлик L, а біля позитивних — веселий J.
Слухатися батьків Любити Бога
Ображати слабших Чинити зло
Бути невірним Богові Бути самовідданим Богові
Йти проти Божої волі Вірити в Бога
Ненавидіти когось Виконувати закони Божі
Зневажати Бога Не слухатися батьків
2. Читання Першого послання св. апостола Павла до коринтян (розділ 13, вірші 3–8, 13) з Біблії російською та українською мовами.
Мені дуже хочеться, щоб саме така любов панувала у ваших серцях та родинах. Говорять, що ви, діти, — дар Божий для своїх батьків. Бо тільки з любові народжуються такі прекрасні діти. Не забувайте, що Божа любов дана нам, як безцінний дар. Бог любить навіть тих, хто відкидає Його любов. Бажаю, щоб вам ніколи не було шкода віддавати її іншим. Тож, як нагадування, я дарую вам і нашим гостям своє сердечко.
V. Підсумок уроку
1. Коротка бесіда, тлумачення основних понять
— Люби Бога і люби ближнього свого, як самого себе.
— Всі, хто мене оточує, мої ближні й потребують моєї любові.
— Любіть ворогів ваших, добро чиніть тим, які вас ненавидять.
— Любитимемо Господа, тому що Він перший полюбив нас.
— Любити Бога — значить вірити у воскресіння Сина Божого Ісуса Христа.
— Люби себе як людину, створену на образ і подобу Божу.
— Все, що бажаєш, щоб тобі чинили люди, те і їм чини.
2. Перегляд відеокліпу пісні «Боже, яка краса!»