Автор Тетяна Філіпчук, учитель етики та основ християнської етики ЗОШ І-ІІІ ст. с. Колодяжне Ковельського р-ну Волинської обл.
Мета: використовуючи конкретні приклади та міжпредметні зв’язки, показати, у чому полягає справжня любов, охарактеризувати жертву — як вияв любові, на прикладі історії про Авраама та Ісака поглибити знання учнів про біблійне розуміння любові як самовідданості, розкрити можливість вияву любові у вірності й відданості; розкрити учням поняття «самовідданість», переконати в необхідності бути самовідданими Господу; виховувати позитивні почуття задоволення від вірної любові до Бога.
Основні поняття: жертовність, самовідданість, вірність, любов.
Обладнання: заготовки для смайликів, слайди, чисті аркуші паперу, негативні й позитивні смайлики, 2 серця (одне розрізане), стрічки із написами, «сердечка» червоного кольору на бали, оповідання на аркушах, завдання на картках, картки зеленого, жовтого та червоного кольору.
Міжпредметні зв’язки: українська мова та література, історія, природознавство, образотворче мистецтво.
Література до уроку
1. Біблія в переказі для дітей. Старий і Новий Завіт. — К.: Українське Біблійне товариство, 2009. — 436 с.
2. Ганжелюк Л. Зернятко добра. — Дубно, 2004. — 154 с.
3. Гілберт Беерс. Біблія в малюнках. — К.: Українське Біблійне товариство, 1998. — 192 с.
4. Жуковський В. М. Методика викладання основ християнської етики в школі. — Острог: Національний університет «Острозька академія», 2007. — 80 с.
5. Жуковський В. М. Основи християнської етики, 5 клас /Посібник для вчителя. — Острог: Національний університет «Острозька академія», 2006. — 129 с.
6. Основи християнської етики. 5 клас. — К.: Літера ЛТД, 2007. — 224 с.
7. Основи християнської етики: Хрестоматія: 5 клас. — К.: Літера ЛТД, 2007. — 248 с.
8. Християнська етика. Зернини духовності в сучасній школі. — Тернопіль: Навчальна книга — Богдан, 2008. — 104 с.
9. Християнський духовно-просвітницький часопис «Слово вчителю». — 2011. — № 2.
10. Християнська етика. Хрестоматія. 5–6 класи. — Тернопіль: Навчальна книга — Богдан, 2010. — 144 с.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний етап
1. Привітання
Учитель. Доброго ранку! Усіх ми вітаємо.
Щастя й здоров’я всім вам бажаємо.
Учень 1. Благослови нас, любий Боже!
Хай Твоя ласка нам допоможе
Знання на уроках здобувати
І Тебе восхваляти.
Учень 2. Захисти нас, добрий Боже,
Від усього злого.
Дай нам мудрості Твоєї,
Добра та любові.
Слайд № 1
2. Вправа «Смайлик»
Учитель. Перш ніж розпочати наш сьогоднішній урок, визначимо, який у вас настрій. Для цього оберіть смайлик, що відповідає вашому настрою.
Учитель підходить до кожного з набором трьох смайликів.
Покажіть мені всі разом, які смайлики ви обрали. Я бачу, що в більшості учнів настрій гарний, а в інших, сподіваюсь, буде таким після завершення уроку.
3. Пояснення оцінювання
Учитель. За кожну правильну відповідь на уроці кожен з вас буде отримувати по ось такому «сердечку» (витинанка з червоного паперу). Наприкінці уроку підрахуємо кількість балів — це буде ваша оцінка за урок.
ІІ. Актуалізація опорних знань
Учитель. Яку тему розглядали минулого уроку?
Учні. Гостинність та щедрість.
Учитель. Молодці! А тепер перевіримо ваші знання з цієї теми. Для цього виконаємо вправу «Встав пропущені слова». Ви вставлятимете пропущені слова в речення на екрані комп’ютера. Розпочинаймо.
Слайд № 2
Вправа «Встав пропущені слова»
1. Ключовий вірш звучав так: … («Будьте гостинні один до одного без нехоті!»).
2. Також ми ознайомилися з біблійною історією: … (Незвичайні гості).
3. У ній розповідалося про Божого чоловіка … та його дружину … (Авраама, Сарру).
4. Одного спекотного дня Авраам побачив.. , які проходили неподалік. (Трьох подорожніх).
5. Авраам вийшов їм назустріч і поцікавився, … (чи не хочуть вони перепочити в затінку та освіжити себе водою).
6. Коли вони погодилися, Авраам побіг … (до Сарри й наказав їй приготувати гарне частування для несподіваних гостей).
7. Під час частування старший з-поміж подорожніх сказав: … («Через рік у твоєї дружини Сарри буде син»).
8. За рік в Авраама та Сарри народився.. (син, і назвали його Ісаком).
9. Ця історія свідчить про те, … (як гостинність Авраама була щедро винагороджена Богом).
10. Одного разу старий швець чекав на гостину … (Ісуса Христа).
11. Того дня до старого завітали … (двірник, жебрачка, молода мати з малям).
12. Ісус приходив до старого шевця … (тричі).
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Слайд № 3
Коли мовчиш — мовчи з любові.
Коли говориш — говори з любові.
Коли виправляєш — виправляй з любові.
Коли вибачаєш — вибачай з любові.
Май завжди вглибині серця корінь любові.
З того кореня виростуть тільки добрі справи.
Учитель. Епіграфом до сьогоднішнього уроку я вибрала саме ці слова Святого Августина. А зараз дайте відповіді на декілька запитань.
Вправа «Мозковий штурм»
1. Яке слово зустрічається в цьому вірші найчастіше?
2. Як ви думаєте, що означає слово «любити»?
3. За що ви любите своїх батьків?
4. Що ваші батьки роблять для вас?
5. Що ви робите для своїх батьків?
Учитель. Як ви думаєте, чи можливо це без любові? Отже, що таке справжня любов і якою вона може бути, — ми ознайомимось на сьогоднішньому уроці.
IV. Виклад нового матеріалу
Слайд № 4–5
Учитель. Розгорніть, будь ласка, робочі зошити та запишіть сьогоднішню дату, тему й мету уроку.
Слайд № 6
А тепер познайомимося з новими словами й поняттями.
Любити Бога — шанувати Його, виконувати Його закони, вірити Йому, надіятися на Нього, бути вірним Йому.
Бути відданим Богу — присвятити всього себе Богові.
Бути невірним Богу — не вірити в Бога, зневажати Його заповіді, грішити.
Жертовність — здатність людини задля любові до Бога та ближнього віддати найдорожче, найважливіше, без чого важко обійтися самому, навіть власне життя.
Господь через пророків закликає кожного з нас дотримуватися Божих заповідей, тоді наше життя на землі буде добрим. Саме про це говорить апостол Іван. Його слова є ключовими сьогоднішнього уроку, але щоб прочитати ключовий вірш, його потрібно спершу скласти. Для цього попрацюємо в парах.
Гра «Пазл»
Слайд № 7–8
Ключовий вірш: «Хто заповіді Мої має та їх зберігає, той любить Мене» (Ів. 14:21).
Учитель. Як ви розумієте цей вірш? Пригадаймо заповіді Божі. (І. «Я — Господь, Бог твій, що вивів тебе з єгипетського краю з дому рабства. Хай не буде тобі інших богів передо Мною!». ІІ. «Не роби собі різьби і всякої подоби [Бога]…». ІІІ. «Не призивай Імення Господа, Бога твого, надаремно…». IV. «Пам’ятай день суботній, щоб святити його!». V. «Шануй свого батька та матір свою…». VI. «Не вбивай!». VII. «Не чини перелюбу». VIII. «Не кради». IX. «Не свідкуй неправдиво на свого ближнього!». X. «Не жадай…»).
Фронтальна бесіда вчителя з учнями (учитель-клас).
Учитель. Діти, у руках я тримаю шматок крейди. Як ви думаєте, з чого він складається?
Учні. З атомів, молекул.
Учитель. Із природознавства ви знаєте, що тіла складаються з речовин, а речовини — з іще менших частинок. Об’єднуючись у молекули, атоми «віддають» себе для створення нової речовини.
Учитель. Погляньте, що в мене в склянці?
Учні. Вода.
Учитель. Так, вода, найпоширеніша речовина на Землі. Молекула води складається з атомів водню і кисню, які «жертвують» себе один одному, утворюючи молекулу води. Вода дає життя рослинам і тваринам, випаровується з річок, морів, озер і випадає у вигляді дощу. Так здійснюється кругообіг води в природі. А для чого ростуть рослини?
Учні. Зелені рослини на світлі виділяють кисень, необхідний для дихання усього живого; є поживою для тварин і людей; створюють затінок та прохолоду.
Учитель. Отже, рослини також «приносять себе в жертву». У природі ми бачимо ніби ілюстрацію дії закону послуху Божим законам, а також закону жертви. Лише людина порушує ці закони, через що стається хаос та безладдя. Людина збунтувалася своїм непослухом проти Бога, вчинила гріх. Але добрий і милосердний Господь чекає на наше покаяння. Він послав на землю Свого єдинородного Сина Ісуса Христа і віддав Його в жертву за наші гріхи. То тепер ви вже можете точніше сказати, що таке жертва?
Учні. Жертва — це віддати щось, не чекаючи нагороди, віддачі, не одержавши нічого взамін; лише той, хто любить, може жертвувати; жертва без любові неможлива.
Учитель. Завдання людини — робити те, для чого вона створена. А як ви думаєте, для чого Бог створив людину?
Учні. Для спілкування.
Учитель. Життя людині дається для того, щоб вона засвідчила любов до Того, Хто її створив. Образ Божий повинен світитися в нас. Гріхопадіння спотворило цей образ. І для того, що спокутувати гріх, люди повинні були приносити Богові жертви. Ці жертви вказували на одну найбільшу, найдосконалішу, вічну жертву, якою став Божий Син Ісус Христос. У дохристиянські часи жертвою також виражали Богові подяку за благословення. Для цього використовували найкраще, найдорожче для людини: з рослин та звірят, із плодів своєї праці. Усюди, де вчені-археологи знаходять сліди людського життя, вони натрапляють на жертовники — місця складення Богові подяки, місця принесення жертви, через які людина виявляла своєму Творцеві найщиріші побажання, прохання і перепрошення. Але дуже часто давні жертви перетворювались у звичайну традицію, позбавлялися духовного значення любові і навіть супроводжувались жорстокістю. Люди, які керували принесенням жертв, поганські жерці, нерідко вимагали вбити єдину в сім’ї корівку чи найкрасивішу в селі дівчину. Така жертва немає нічого спільного з самовідданою жертовністю християнина.
У Святому Письмі є розпові дь про Авраама і його жертвопринесення. Повідомлення про це підготувала наша учениця (випереджувальне завдання).
Життя в наметах
Кочівники, одним з яких був Авраам, жили в наметах. Вони влаштовували табори в місцевостях, де були пасовиська та вода для їхньої худоби. Іноді вони перебували на одному місці досить тривалий час, доки тварини не потребували свіжих пасовищ. Усе своє майно вони перевозили на віслюках і верблюдах. Намети виготовляли зі шкур тварин і декоративної тканини. Ці намети забезпечували захист від сонця, піску та вітру. Авраам, прабатько єврейського народу, народився біля 2000 р. до Р. Х. 70 років він прожив у м. Ур в Месопотамії (зараз Ірак), відтак, послухавши Бога, переселився в землю, обіцяну Богом (сьогодні — Ізраїль). Господь пообіцяв йому величезну кількість нащадків. На 100-му році життя Авраам отримав від Бога обіцяне — сина Ісака.
Учитель. Усе життя Авраам у всьому покладався на Господа Бога. Він виявив свою вірність та відданість і в той момент, коли Господь наказав йому принести в жертву свого сина. Про те, як розвивалися події, нам повідомлять учні, які мали домашнє завдання опрацювати цю біблійну історію і показати її нам (випереджувальне завдання).
Слайд № 9
Інсценізація біблійної історії в ролях: автор, ангел, Авраам, Ісак.
Як Господь випробовував Авраама
Автор. Після того, як одного разу незвичайні гості відвідали Авраама і Сарру, через рік у них народився син Ісак. Авраам і Сарра дуже любили свого єдиного сина. Незабаром хлопець підріс. Якось Бог захотів випробувати Авраама: чи любить він Його, чи вірить Йому і чи готовий коритися Божій волі. І Бог послав до Авраама ангела.
Ангел. Аврааме! Візьми свого єдиного улюбленого сина, зійди на гору й там принеси його в жертву.
Автор. То був нелегкий наказ, одначе Авраам не перечив Богові. Він підвівся вдосвіта, осідлав віслюка, нарубав дров і вирушив з Ісаком у дорогу.
Ісак. Тату! Ось дрова, кресало та ніж. Де ж ягня, яке ми принесемо в жертву Богові?
Авраам. Бог сам вибере Собі ягня, синку.
Автор. І ось вони зійшли на вершину гори. Авраам розклав на камені дрова, міцно зв’язав Ісака й приготувався принести його в жертву Богові, тому що безмежно вірив, що всемогутній і люблячий Бог воскресить його.
Ангел. Аврааме! Не чіпай хлопця! Тепер Я знаю, що ти Мені віриш. За те, що ти Мене послухав, Я благословляю тебе та всіх твоїх нащадків.
Автор. Тут Авраам озирнувся і побачив барана, який заплутався рогами в кущах. Цього барана Авраам приніс у жертву Богові, і разом із сином повернувся додому.
Учитель. Дякую за розповідь. А зараз перевіримо, як ви запам’ятали та зрозуміли біблійну історію за допомогою вправи «Світлофор». У вас на столах є картки 3-х кольорів. Якщо ви знаєте відповідь на запитання, то підіймайте зелену картку, сумніваєтесь — жовту, не знаєте — червону.
Слайд № 10
Вправа «Світлофор»
1. Як Господь випробував Авраама? (Наказав принести в жертву сина.)
2. Яку жертву готовий був принести Авраам? (Улюбленого сина Ісака.)
3. Чи насправді Бог хотів жертви Ісака — сина Авраама? (Ні, Він хотів лише його випробувати.)
4. Хто зупинив Авраама? (Господь, руками й устами ангела.)
5. Кого віддав Авраам у жертву замість Ісака? (Барана.)
6. У чому переконався Бог? (Що Авраам відданий Богу.)
7. Яку нагороду слухняний Авраам отримав від Бога? (Господь благословив усіх його нащадків.)
8. Чи здатні теперішні люди на такі жертви, як Авраам? (Так.)
Учитель. Нам інколи важко знайти декілька хвилин для спілкування з рідними і близькими, для того щоб допомогти тим, хто потребує нашої допомоги. Ми дуже мало часу віддаємо спілкуванню з Богом. Хоча і рідні, і близькі, і Сам Господь Бог чекають розмови з нами, а ми не можемо пожертвувати для них свого часу.
Любов має багато значень:
– до батьків,
– до друзів,
– рідної землі і своєї Батьківщини,
– кохання.
Любити потрібно не на словах, справжня любов вища багатьох слів. Любов — це вірність, відданість, увага, це бажання віддати себе іншим людям. Читаючи Біблію, ми не можемо не помітити, що любов Бога до людей виявилася саме в жертві й у служінні. Святе Письмо відкриває нам Бога, Який Сам є джерелом любові.
Слайд № 11
Вправа «Антоніми і синоніми»
Учитель. Пригадаймо з уроків української мови, що таке антоніми?
Учні. Це слова протилежні за значенням.
Учитель. У нас на дошці є серце і напис в ньому — Любов. А який антонім є до цього слова?
Учні. Ненависть.
Учитель. У нас на дошці є серце, розбите ненавистю. А скажіть мені, будь ласка, що таке синоніми?
Учні. Це слова, що близькі за значенням.
Учитель. Ми зараз попрацюємо з словами-синонімами до понять Любов і Ненависть. У кожного з вас є стрічка зі словом-синонімом до цих слів. Ви по черзі будете підходити до дошки й прикріплювати своє слово до одного з понять.
Любов | Ненависть |
ТерпінняМилосердя Прощення Щедрість Чесність Доброзичливість | ЖадібністьГрубість Пихатість Роздратування Гнівливість Злорадство |
Учитель. А хто вчить людей любові? Хто показує їм приклад жертовності?
Учні. Бог, Ісус Христос.
Учитель. Як це виявилося?
Учні. У Біблії написано, що Бог так полюбив світ, що віддав Свого Єдиного Сина — Ісуса Христа, щоб визволити всіх людей від смерті та гріха.
Учитель Як, на вашу думку, можна показати свою любов до людей і до Бога? (Відповіді учнів.)
V. Закріплення вивченого
Учитель. Своє життя і здоров’я ми довіряємо тим, кому віримо, хто не підведе, у кому ми впевнені, кого ми любимо й шануємо. У нашому житті цих людей стільки, що нам і пальців на руках не вистачить: батьки, лікарі, водії… (діти продовжують ланцюжок слів). Щоб вияснити, кого ще ми любимо, виконаємо наступну вправу.
Слайд № 12
1. Малюнок-завдання «Я люблю…»
На аркуші паперу обвести свою руку; посередині написати «Я люблю», а на пальчиках написати кого (Бога, батьків, друзів, вчителів, однокласників).
Учитель. Зачитайте, будь ласка, що ви написали. Подумайте, чи хочемо ми, щоб нас любили.
Учні. Так.
Учитель. Як потрібно для цього жити?
Учні. Вірити в Бога, служити Йому й людям.
Учитель. Уявіть собі світ, де всі люди один одного люблять. Добре жити в такому світі! Тож, живімо, люблячи Бога та ближніх. Для цього постараємося розібратися з наступним завданням. У кожного з вас на парті є смайлик, в одних — позитивний, а в інших — негативний. На дошці написані вислови. Зараз ми оберемо позитивні й негативні і позначимо їх цими смайликами.
Слайд № 13
2. Робота в зошитах
Уважно прочитай подані нижче поняття. Біля тих, які, на твою думку, є негативними, намалюй :(, а біля позитивних :).
Слухатися батьків Любити Бога
Ображати слабших Чинити зло
Бути невірним Богові Бути самовідданим Богові
Йти проти Божої волі Вірити в Бога
Ненавидіти когось Виконувати закони Божі
Зневажати Бога Не слухатися батьків
3. Повчальне оповідання (розповідає вчитель)
ПЕТРУСЬ І ПОДАРУНКИ
Бабуся приїздила до Петруся часто. І завжди привозила іграшки, цукерки, черешні або великі апельсини. Тільки-но бабуся ступала на поріг, Петрусь біг до неї і запитував:
— Що ти мені привезла?
Бабуся виймала подарунки, і Петрусь цілував її. Одного разу Петрусь, як завжди, побіг назустріч бабусі, але подарунків у неї не було… Бабуся дуже поспішала до свого внука і нічого не встигла купити. Тоді Петрусь набурмосився, одвернувся і не поцілував бабусю.
Наступного разу бабуся привезла йому гостинець. Петрусь зрадів, кинувся її цілувати, та бабуся зупинила внука:
— Не треба, Петрусю, — сказала вона. — За подарунки дякують, а кого люблять, того цілують і без подарунків.
Петрусеві стало дуже соромно.
Учитель. Чого нас учить це оповідання? Як ви думаєте, Петрусь змінить свою поведінку?
VI. Підсумок уроку
Бесіда
Про що ми сьогодні розмовляли на уроці?
Які нові слова дізналися? Яке їхнє значення?
Чого вчить біблійна історія?
Що нового ви взяли для себе?
Що вразило вас настільки, що вдома ви розкажете про це своїм батькам?
Слайд № 14
2. Оцінювання учнів
Порахуйте, будь ласка, скільки сердечок ви отримали на уроці. Це і є ваша оцінка. Чи погоджуєтеся ви з нею?
Виставлення поурочних балів.
VІI. Домашнє завдання
Слайд № 15
Учитель. А тепер запишіть у щоденниках домашнє завдання.
1. Заповнити сторінки в зошиті (урок № 12).
2. Розказати зміст уроку членам сім’ї (про їхнє враження повідомити наступного уроку).
3. Вивчити напам’ять ключовий вірш — Ів. 14:21.
4. Написати твір-роздум «Любов змінює світ».
На закінчення уроку хочу прочитати мій улюблений вірш Олега Блощука.
Над усе, що лише стережеться,
Своє серце найбільш стережи,
Адже з нього життя наше ллється,
В Ньому справжність твоєї душі.
Стежку ніг порівняй ти на Бога,
Не бажай ти чужих манівців,
І зміцнить Він життєву дорогу
Та врятує від зла і від бід.
Ти на Бога надійся всім серцем,
А на розум надій не клади,
Бо із серця в уста наші рветься,
Чим насправді наповнений ти.
Учитель. Тож живімо з любов’ю у серці. Я хочу, щоб і ви сьогодні, повернувшись до домівок, принесли частинку нашої любові до ближніх і до Бога. А на згадку про цей день кожному з присутніх хочу подарувати частинку нашого спільного серця (плакат із сердечок у вигляді великого серця). Урок закінчено. До побачення!
ДИСК ІЗ ЗАПИСОМ ПРЕЗЕНТАЦІЇ УРОКУ можна придбати, звернувшись до редакції.