У дитинстві ми часто гралися «в слова»: у різних варіантах — на першу букву, на кінцеву ланцюжком, «тварини-рослини-птахи-риби», складати з букв якнайбільше слів, вгадувати за першою і останньою, заповнювати квадрат тощо. Ви теж грали? У багатьох сім’ях у такий спосіб займають дітей зимовими вечорами, у дорозі або на прогулянці.
Слово — це дуже глибоке, багатогранне поняття, можливо, навіть правильніше сказати, — субстанція. Кілька закарлючок на папері або коливань повітря при вимові можуть викликати в уяві безліч образів, а в душі — океан почуттів. Конкретні й абстрактні поняття, власні та загальні назви, різні частини мови й члени речення, активні й пасивні дієслова, синоніми, омоніми, пароніми… Яке розмаїття! Боже, дякуємо тобі за мову!
А яке захоплення і задоволення отримуєш, коли досліджуєш слова з Божого Слова (вибачте за тавтологію): яка мудрість закладена в них, краса висловів, стрункі логічні ланцюжки — і, раптово, повна алогічність Божого Провидіння, історія і майбутнє, таємниці й інструкції до виконання, поради і накази. А головне — воно живе! Воно реально діє!!!
Усі християни знають, що вивчати Слово Боже важливо, погоджуються, що це корисно, але, здається, не всі відчувають, що це ще й дуже цікаво. Тим більше зараз, коли є електронні версії різних перекладів Біблії з різноманітними допоміжними функціями. До речі, якщо ви маєте комп’ютер, але ще не встановили програму BibleQuote, обов’язково зробіть це. За допомогою цієї програми дуже зручно працювати з Біблією.
Є різні методи читання Святого Письма. Хтось щодня читає визначену кількість розділів за порядком, а хтось там, де розгорнеться книга. Дехто рекомендує обов’язково конспектувати прочитане й вивчати напам’ять ключові вірші. Відомий і такий спосіб: читати підряд до того місця, коли щось примусить тебе зупинитись, і над цим (останнім) текстом розмірковувати протягом дня. Можна читати вибрані самостійно або вказані в календарному плані церкви тематичні уривки, досліджувати всі посилання, вивчати за допомогою індуктивного методу (спостереження — тлумачення — застосування), по всій Біблії шукати тексти на задану тему.
Наразі зупинимося на останньому, щоб дослідити значення слова «покриває» у тексті «Найперше майте щиру любов один до одного, бо любов покриває багато гріхів!» (1 Петр. 4:8).
У Біблії зустрічаємо ще два подібні уривки:
«Ненависть побуджує сварки, а любов покриває всі вини» (Пр. 10:12);
«…хто грішника навернув від його блудної дороги, той душу його спасає від смерти та безліч гріхів покриває!» (Як. 5:20).
Алгоритм роботи наступний:
1) за допомогою «Симфонії», або програми BibleQuote, або послідовного читання Писання знаходимо біблійні тексти, у яких використовується шукане слово і спільнокореневі з ним слова (наприклад, «покривати», «покриття», «покров», «покривало», «покровитель» тощо);
2) знайомимося з контекстом і виясняємо значення слова;
3) групуємо уривки з однаковим значенням слова;
4) перечитуючи згруповані тексти й роздумуючи над їхніми значеннями, намагаємося зрозуміти, яким чином вони пов’язані з нашим головним текстом;
5) аналогічно досліджуємо синоніми до шуканого слова (наприклад, у нашому випадку — накривати, одягати, прикрашати, задовольняти, приховувати та ін.) і антоніми (відкривати, викривати, розголошувати, показувати, оприлюднювати);
6) робимо загальний висновок (це може бути ширше розуміння відомих речей, а може бути й ваше особисте відкриття або прийняття рішення).
Ось, що вийшло цього разу.
На фізичному рівні поняття «покриває» має значення:
«наповнює»: Бог наповнив моря і океани — водою, суходіл — рослинністю, небо — зірками, землю — народами, Всесвіт — Собою;
«захищає»: людське тіло покрите шкірою, скинія — покривалами, будівлі — дахом;
«прикрашає, прославляє»: честю і прикрасою жінки є її волосся і покриття голови; священиків вирізняли спеціальні шати й головний убір; культові споруди і предмети покривали золотом; грішниця в домі Симона покрила ноги Ісуса сльозами й пахощами; Марія, сестра Лазаря вилила на голову Ісуса дорогоцінне миро;
«робить невидимим, приховує»: наготу перших людей Сам Бог прикрив одягом; Петро накинув одяг, коли зрозумів, Хто в його човні; одяг священиків повинен був повністю закривати їхні ноги; навіть про нечистоти сказано, що їх треба спеціальною лопаткою прикидати землею.
На душевному рівні, тобто у стосунках між людьми, теж багато чого потрібно «покривати»:
«припиняти сварку»: «Глумливого вижени, й вийде з ним сварка, і суперечка та ганьба припиняться» (Пр. 22:10); «З браку дров огонь гасне, а без пліткаря мовкне сварка» (Пр. 26:2);
«уникати пліток»: «Не будеш ходити пліткарем серед народу свого» (Лев. 19:16);
«зберігати таємниці»: «Виявляє обмовник таємне, вірнодухий же справу ховає» (Пр. 11:13);
«непорозуміння з братом з’ясовувати наодинці»: «А коли прогрішиться твій брат проти тебе, іди й йому викажи поміж тобою та ним самим…» (Мт. 18:15);
«не виливати на ближніх свої негативні емоції»: «Ліпший від силача, хто не скорий до гніву, хто ж панує над собою самим, ліпший від завойовника міста» (Пр. 16:32). Молитву прославлення Бога виголоси на майдані, а свій сердечний біль вилий за замкненими дверима.
На духовному рівні Сам Бог є нашим покровом, у тіні крил Його маємо захист, Він дарує нам праведність Ісуса Христа (покриває нею), закликає зодягнутися в нову людину.
«Господи, Владико мій, сило мого спасіння, що в день бою покрив мою голову…» (Пс. 139:8).
«Покрова твоя — Бог Предвічний і ти в вічних раменах Його. І вигнав Він ворога перед тобою…» (Повт. Зак. 33:27).
«Ти покрова моя, Ти від утиску будеш мене стерегти, Ти обгорнеш мене радістю спасіння!» (Пс. 31:7).
«Хто живе під покровом Всевишнього, хто в тіні Всемогутнього мешкає, той скаже до Господа: «Охороно моя та твердине моя, Боже мій», — я надіюсь на Нього…» (Пс. 90:1–2).
«Ти провину народу Свого простив, увесь гріх їхній покрив! (Пс. 84:3).
«…і зодягнутися в нового чоловіка, створеного за Богом у справедливості й святості правди» (Еф. 4:24);
«…нехай носить він благословення від Господа, а праведність — від Бога спасіння свого!» (Пс. 23:5);
«І їй дано було зодягнутися в чистий та світлий вісон, бо віссон — то праведність святих» (Об. 19:8).
А інакше людина залишається вкритою проказою гріха, соромом (Єр. 7:19) і неславою (Єр. 3:25). І якщо вона залишиться в такому стані, то може наступити момент, коли їй нічого не залишиться, як благати: «Гори, покрийте нас!» (Лк. 23:30).
Протилежним за значенням до слова «покривати» є «відкривати».
Насправді Богові не потрібно нічого відкривати. Чому? Тому що перед Ним усе відкрите. Він всюдисущий і всезнаючий! Він Сам відкриває уста, вуха, таємниці, знання, обличчя Своє. І навіть коли ми говоримо це слово стосовно Бога, тобто коли кажемо, що відкриваємо Йому своє серце, біль, розказуємо бажання та мрії, то насправді це означає, що ми просто погоджуємося і визнаємо, що Бог усе бачить і знає і що ми цілковито залежимо від Нього.
У Писанні згадуються речі, які не слід покривати:
— свої гріхи: тому що у своїх гріхах потрібно каятися, визнаючи їх перед Богом, і «коли ми свої гріхи визнаємо, то Він вірний та праведний, щоб гріхи нам простити, та очистити нас від неправди всілякої» (1 Ів. 1:9);
— своє світло (свідчення про Бога): «А світла засвіченого ніхто не покриває посудиною, і не ставить під ліжко, але ставить його на свічник, щоб бачили світло, хто входить» (Лк. 8:16);
— покривало засліплення і неприйняття Євангелії: «Але засліпилися їхні думки, бо те саме покривало аж до сьогодні лишилось незняте в читанні Старого Заповіту, бо зникає воно Христом. Але аж до сьогодні, як читають Мойсея, на їхньому серці лежить покривало, коли ж вони навернуться до Господа, тоді покривало здіймається (2 Кор. 3:14–16).
Висновок
Своїм існуванням (від початку, а особливо після гріхопадіння) світ завдячує Божій любові. Богові властиво «покривати». Він любить милувати. І нас Він хоче бачити такими.
Божа любов є і нашим надійним покровом.
Ми не знаходимо ні в собі, ні в оточуючих людях нічого схожого на Божу любов, а от «багато гріхів» і шукати не доводиться. Але завдяки голгофській жертві Ісуса Христа наші гріхи не лише покриті, але й прощені, знищені назавжди. І відтоді, як Ісус Христос оселився в нашому серці, ми можемо користуватися Його любов’ю.
Ми не покликані викривати чи покривати чиїсь гріхи, наше завдання — любити і служити ближнім, тобто стати провідниками, через яких Божа любов виллється на людей і виконає своє призначення.
______________
Можливо, усі ці міркування видалися вам заплутаними або й узагалі зайвими. Не біда! Читайте Біблію так, як вам зручно, користуйтеся уже готовими тлумаченнями або винайдіть свій спосіб дослідження Писання. Тільки не залишайте його припадати пилом на книжковій полиці.
Якщо ви вмієте читати, маєте або спроможні придбати Біблію, знаєте, що вона є Словом Божим, зверненим особисто до вас, а тепер ще й ознайомлені з різними методами дослідження Писання — Бог дав вам усе необхідне для пізнання Його волі й духовного зростання. Не нехтуйте Його подарунком!
Надія Доля