Автор Олена Краснова, учитель християнської етики
ЗОШ №38 м. Харкова
Мета: розкрити дітям поняття справжньої любові, діяльної і спрямованої на добрі справи; на прикладі життя Ісуса Христа пояснити головні християнські заповіді — любити Бога й любити один одного; розвивати в дітях розуміння, що любов — це служіння, і в цьому полягає основа християнського спілкування; виховувати повагу до Бога і Його Слова, бажання жити згідно з заповіддю любові, даною нам Богом.
Біблійна основа: Євангеліє від Івана, 1 і 2 Послання Івана, 1 Послання до коринтян.
Ключовий вірш: «Так-бо Бог полюбив світ, що дав Сина Свого Однородженого, щоб кожен, хто вірує в Нього, не згинув, але мав життя вічне» (Ів. 3:16).
Обладнання: напис «Бог є любов», Біблії на кожній парті, кольорові ілюстрації (слайди) до кожної частини уроку.
ХІД УРОКУ
I. ВСТУПНА ЧАСТИНА
Вітання, установлення контакту з учнями.
II. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Актуалізація знань
Розповідь учителя
У п’ятницю ранком група римських солдатів привела молодого Чоловіка на пагорб поблизу Єрусалима. Євреї називали цей пагорб Голгофа, тому що своєю формою він нагадує череп (сьогодні ми б його назвали Лобне місце). Це було місце страти — там виконували смертні вироки. Цього Чоловіка привели, щоб розіпнути. Йому було трохи більше тридцяти років. Його й воїнів супроводжував розлючений натовп — люди з перекошеними від ненависті обличчями. Вони вигукували, глузували й проклинали. Поза всяким сумнівом, вони жадали крові — Його крові.
Ким був цей Чоловік, і що привело Його до такого фатального кінця?
Його історію ви можете прочитати в Євангелії. Цю Людину звали Ісус Христос, Син Бога Живого. За що Його розіпнули? За те, що Він любив. Любив друзів і рідних, далеких і близьких, любив навіть цю розлючену юрбу. На Голгофі Він молився: «Отче, відпусти їм, бо не знають, що чинять вони!..» (Лк. 23:34).
Він прийшов на землю з небес, став Людиною, проповідував, зціляв хворих, годував голодних і вмер на Голгофі тільки тому, що любив.
«…Христос полюбив вас, і видав за нас Самого Себе, як дар і жертву Богові…» (Еф. 5:2).
В основі всіх інших релігій лежить або страх покарання, або заохочення за догоджання богам.
Християнство — єдине вчення, яке ставить у центр любов Вищої Істоти. «Бог є любов» (1 Ів. 4:8).
2. Оголошення теми і мети уроку
Сьогодні пропоную вам докладніше поговорити про Божу любов.
А що означає слово «любов» у вашому розумінні? (Відповіді дітей.)
Слайди на екрані: Ромео і Джульєтта.
Символ любові — серце. Ілюстрації, що відображають звичне розуміння любові.
3. Вивчення ключового вірша
Уважно прочитаємо й вивчимо напам’ять головний («золотий») вірш усієї Біблії: «Так-бо Бог полюбив світ, що дав Сина Свого Однородженого, щоб кожен, хто вірує в Нього, не згинув, але мав життя вічне» (Ів. 3:16).
4. Виклад нового матеріалу
Розглянемо головні питання сьогоднішнього уроку.
КОГО ЛЮБИТЬ БОГ?
А. БОГ-ОТЕЦЬ ЛЮБИТЬ СВОГО СИНА ІСУСА ХРИСТА
Бог-Отець особисто підтвердив це: під час хрещення Ісуса в річці Йордан пролунав голос із неба: «Це Син Мій Улюблений, що Його Я вподобав!» (Мт. 3:17). Подібні слова пролунали й під час преображення Христа (Мт. 17:5); «Отець любить Сина…» (Ів. 3:35).
Б. БОГ ЛЮБИТЬ ТИХ, ХТО ВІРИТЬ У НЬОГО
«…бо Отець любить Сам вас за те, що ви полюбили Мене та й увірували, що Я вийшов від Бога» (Ів. 16:27).
Людина, яка щиро вірить у Бога, перебуває в центрі любові Божої, і ніщо «не зможе відлучити нас від любови Божої, яка в Христі Ісусі, Господі нашім!» (Рим. 8:39).
Як незмінна любов Божа до Сина Його, так незмінна вона й до нас, тому що ми єдині з Тим, Кого Він любить.
«…А хто любить Мене, то полюбить його Мій Отець…» (Ів. 14:21).
В. БОГ ЛЮБИТЬ УСІХ ЛЮДЕЙ
«Так-бо Бог полюбив світ…» (Ів. 3:16).
Бог любить не частину людства, а ВСІХ людей, незалежно від їхніх моральних якостей.
«А Бог доводить Свою любов до нас тим, що Христос умер за нас, коли ми були ще грішниками» (Рим. 5:8).
Як приємно про це дізнаватися! Любов Бога ширша, ніж її може зрозуміти людина. Бог бажає спасіння всіх людей (1 Тим. 2:4).
ЯК ПРОЯВЛЯЄТЬСЯ ЛЮБОВ БОГА?
А. ІСУС ХРИСТОС ПРИНІС СЕБЕ В ЖЕРТВУ ЗАРАДИ СПАСІННЯ ЛЮДИНИ
«Любов Божа до нас з’явилася тим, що Бог Сина Свого Однородженого послав у світ, щоб ми через Нього жили. Не в тому любов, що ми полюбили Бога, а що Він полюбив нас, і послав Свого Сина вблаганням за наші гріхи» (1 Ів. 4:9–10).
Голгофський хрест є найбільшим виявом Божої любові до грішної людини.
Б. ЧЕРЕЗ ДАРУНОК ПОВНОГО Й АБСОЛЮТНОГО ПРОЩЕННЯ ГРІШНИКОВІ, ЯКИЙ ПОКАЯВСЯ
При покаянні Бог прощає всі гріхи людини.
«…так потрібно було постраждати Христові, і воскреснути з мертвих дня третього, і щоб у Ймення Його проповідувалось покаяння, і прощення гріхів між народів усіх…» (Лк. 24:46–47).
У Христі маємо «відкуплення кров’ю Його, прощення провин, через багатство благодаті Його» (Еф. 1:7).
Бог, завдяки Своїй великій любові, спасає занепалу людину й дарує їй не тільки прощення, але й життя вічне.
«Бог же, багатий на милосердя, через Свою превелику любов, що нею Він нас полюбив, і нас, що мертві були через прогріхи, оживив разом із Христом, — спасені ви благодаттю…» (Еф. 2:4–5).
«Поправді, поправді кажу Вам: Хто вірує в Мене, — життя вічне той має» (Ів. 6:47).
«Життя ж вічне — це те, щоб пізнали Тебе, єдиного Бога правдивого, та Ісуса Христа, що послав Ти Його» (Ів. 17:3).
В. ЧЕРЕЗ ЗБЕРЕЖЕННЯ БОЖИХ ДІТЕЙ У СКЛАДНИХ ОБСТАВИНАХ ЖИТТЯ
«В усякому утиску їхньому тісно було і Йому, і Ангол обличчя Його їх спасав. Любов’ю Своєю й Своїм милосердям Він викупив їх, і їх підніс і носив їх усі дні в давнину», — згадує пророк про всі утиски Ізраїлю, і як Бог виявляв їм любов Свою (Іс. 63:9). Він був для них люблячим другом. Він страждав з ними.
«Чи ж жінка забуде своє немовля, щоб не пожаліти їй сина утроби своєї? Та коли б вони позабували, то Я не забуду про тебе!» (Іс. 49:15).
Бог сповнений турботою про Своїх дітей. Ісус Христос, знаючи про майбутні труднощі в житті й служінні учнів, говорив: «Я не кину вас сиротами, — Я прибуду до вас!» (Ів. 14:18).
ЩО БОГ ЧЕКАЄ ВІД ЛЮДИНИ?
Бог любить людину й чекає від неї взаємності.
«Ми любимо Його, бо Він перше нас полюбив» (1 Ів. 4:19).
«Ми пізнали й увірували в ту любов, що Бог її має до нас» (1 Ів. 4:16).
Митрополит Антоній Сурозький говорить: «Син Божий любить нас усім Своїм життям і всією Своєю смертю, Хрестом, Розп’яттям і Воскресінням Своїм! Що це значить для нас? Чи може наше серце відгукнутися на цю дивну, незрозумілу нам, людям, любов? Чи є в нашім серці радість і подяка Богові за те, що Він нас спас, за те, що ТАК нас любить? Усе наше життя повинно стати живим, постійним знаком радісної вдячності Богові за те, що Він є, за те, що Він так нас уміє любити».
Отже, ця любов повинна скеровувати все наше життя. Без неї втрачає сенс і віра, і надія (1 Кор. 13:1–3).
Бог хоче, щоб ми — Його діти — зодягнулися «в любов, що вона союз досконалости» (Кол. 3:14).
КОГО НАМ ЛЮБИТИ?
Звичайно виникає запитання: кого любити? Коли в Ісуса Христа запитали, яка найбільша заповідь, Він відповів: «Люби Господа Бога свого всім серцем своїм, і всією душею своєю, і всією силою своєю, і всім своїм розумом, і свого ближнього, як самого себе» (Лк. 10:27).
«А хто то мій ближній?» — прозвучало наступне запитання (Лк. 10:29). Відповідь Христа прочитайте в Євангелії від Луки, 10 розділ, 30–37 вірші. (Учні читають самостійно.)
Так що ж? Ми повинні любити лише тих, хто робить нам добро? Ні! Ми повинні любити всіх людей, навіть тих, хто завдає нам болю.
«Любіть своїх ворогів, добро робіть тим, хто ненавидить вас. Благословляйте тих, хто вас проклинає, і моліться за тих, хто кривду вам чинить» (Лк. 6:27–28).
Так сказав Ісус Христос, наш Господь. Такою глибокою, такою сильною є любов, до якої ми покликані!
Щира любов до Бога проявляється:
а) любов’ю до ближніх
«Як хто скаже: «Я Бога люблю», та ненавидить брата свого, той неправдомовець. Бо хто не любить брата свого, якого бачить, як може він Бога любити, Якого не бачить? І ми оцю заповідь маємо від Нього, щоб, хто любить Бога, той і брата свого любив!» (1 Ів. 4:20–21);
б) дотриманням заповідей Бога
«Бо то любов Божа, щоб ми додержували Його заповіді, Його ж заповіді не тяжкі» (1 Ів. 5:3).
Варто звернути особливу увагу на такі аспекти любові.
Любов учить нас прощати
Любов у Христі — всепрощаюча любов. Прощаючи нам наші гріхи, Бог проявляє Свою любов до нас. Прощені, ми повинні навчитися прощати інших, навчитися прощати близьких, друзів і навіть ворогів.
«А ви один до одного будьте ласкаві, милостиві, прощаючи один одному, як і Бог через Христа вам простив!» (Еф. 4:32).
Любов спонукує нас до служіння
Прочитайте Ів. 13:1–17; 1 Ів. 3:18 (учні читають з Біблії ланцюжком). Любов повинна бути дієвою і підкріплюватися ділами любові — служінням. І в служінні ми покликані керуватися чистими мотивами, шукати користі для інших (1 Kop. 10:24); служити безкорисливо, не заради похвали від родичів і друзів, визнання в суспільстві, тому що ми служимо не їм, а Христові (1 Koр. 3:23). Його любов повинна спонукати нас до служіння, а не до очікування нагороди (Лк. 17:10).
Любов намагається зрозуміти інших і прийняти їх такими, як вони є (1 Кор. 13:1–8) (учні читають з Біблії ланцюжком).
В основі добрих взаємин лежить розуміння. Усі люди різні — немає двох людей, абсолютно схожих між собою (різний спосіб мислення, ставлення до життя, походження, статура, зовнішність). І оскільки нам доводиться жити у світі, населеному різними людьми, варто намагатися зрозуміти навколишніх, а не судити:
«Отож, не будемо більше осуджувати один одного, але краще судіть про те, щоб не давати братові спотикання та спокуси» (Рим. 14:13).
ЯК НАМ ЗБЕРІГАТИ ЦЮ БОЖУ ЛЮБОВ?
Ми розуміємо, що жити в любові — це прекрасно. Ми хочемо по-справжньому любити Бога, близьких людей і навіть ворогів. Але, на жаль, у нас це не виходить.
Чи можна навчитися любити за допомогою освіти? Чи можна придбати любов за гроші? Чи можна змусити себе любити? Ні. Господь у Своєму Слові — Біблії — відкриває нам, як одержати цю любов Божу.
Під час навернення людини до Господа, тобто звернення до Нього з покаянням у своїх гріхах і вірою в спокутну смерть Христа — Сина Божого, Бог виливає в серце людини Свою любов Духом Святим і Сам навчає нас любити один одного:
«…любов Божа вилилася в наші серця Святим Духом, даним нам» (Рим. 5:5);
«А про братолюбство немає потреби писати до вас, бо самі ви від Бога навчені любити один одного» (1 Сол. 4:9);
«Оце Моя заповідь, — щоб любили один одного ви, як Я вас полюбив!» (Ів. 15:12).
III. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ
Ви щасливі? Ви справді щасливі? Чого бракує вам для повного щастя?
Коли людина шукає своє щастя поза Богом, вона часто розчаровується. Невіруючим важко зрозуміти, чому християни щасливі, тому що невіруючі вважають, що щастя в грошах, у коханні тощо.
Про що ти сьогодні мрієш? Ти думаєш, що мрія зробить тебе щасливим? У цьому світі щастя немає, де б ти його не шукав. Радість є, але й вона тимчасова.
Господь каже: «Якщо ти знайдеш Мене, ти знайдеш щастя!»
Дуже важливо, щоб усі ми розуміли, що потрібно людині для щастя. Відповідь дуже проста — Ісус Христос! Ісус промовляє прості слова: «Пий з Мого джерела, і не прагнутимеш ніколи!».
Яким ми бачимо Ісуса?
Ось Ісус пише пальцем по землі, а поряд із Ним — злякана жінка й натовп, який чекає вироку.
Ось Ісус миє ноги Своїм учням.
Ось Він нахилився до багаття і смажить для учнів рибу…
Любов-служіння — ось підстава християнського спілкування.
IV. ПІДСУМОК УРОКУ
Бог є любов, це Його сутність, Він любить кожного з нас і бажає взаємності. Як я можу любити Бога? Виконувати Його заповіді: «Як хто любить Мене, той слово Моє берегтиме…» (Ів. 14:23).
«…Люби свого ближнього, як самого себе» (Мт. 22:39).
«Ніхто більшої любові не має над ту, як хто свою душу поклав би за друзів своїх» (Ів. 15:13).
Перші християни жили за цим принципом. Про життя перших християн можна прочитати в Біблії, у Книзі Дії святих апостолів. Учні Ісуса любили один одного, були однодушними, збиралися на спільні вечері любові, ділилися майном і допомагали один одному. Так навчив їх Ісус.
Як бути вдячним? — Бути ним!
Коли образили? — Й в стражданнях.
Від болю серденько щемить. —
Простити треба без вагання.
В глибокій тузі друг. — Візьми
На себе страх його й тривогу.
Як хто упав? — То підведи.
Завжди спіши на допомогу.
Благословляти? — Кожну мить.
А тих, хто прагне проклинати? –
Їх також, бо жорстокий світ
Любов лиш може врятувати.
Домашнє завдання
Вивчити напам’ять ключовий вірш.
Підібрати якомога більше синонімів до слова ЛЮБОВ.