Минув ще один навчальний рік. Наші діти подорослішали, фізично змужніли, збільшили свій багаж знань з математики, фізики, хімії, біології, географії та інших дисциплін. А яких же результатів ми досягли на теренах духовного виховання?
У 2011–2012 н. р. у Рівненському НВК «Колегіум» проводили факультативні заняття з християнської етики, були організовані святкові заходи до християнських свят Різдва і Пасхи, учні 5–8 кл. брали участь в олімпіаді «Юні знавці Біблії».
«Ти — найкращий, ти — переможець, ти вартий більшого, ти це маєш отримати за будь-яку ціну. Діти — наше майбутнє!» — звучить з телевізійних екранів та в радіоефірі. А яким буде це майбутнє? Отримуючи те, що так прагне «втулити» реклама, замислюєшся, чи стануть з цим наші діти щасливими? Що ж потрібно для їхнього щастя?
Ми часто говоримо про мораль, духовність, обминаючи Творця. Потрібно, щоб нашою моральністю керувала Правда, щоб добро називалось добром, а зло злом. Господь дав нам гарну можливість вкладати Його слово в дитячі серця. Адже Святе Письмо стверджує: «Усе Писання Богом надхнене, і корисне до навчання, до докору, до направи, до виховання в праведності» (2 Тим. 3:16). Власним прикладом Господь показав людям зразок життя, що базується на любові до Бога й ближнього. Його наука є відповіддю на запитання про призначення людини.
Наші діти потребують любові, любові такої, яка ніколи не перестає…
Вони прагнуть спілкування, поради, підтримки, похвали. І знаходять це на заняттях з основ християнської етики. Саме там учні навчаються слухати, читати, порівнювати, бачити, визнавати свою гріховність і найголовніше — пізнавати Бога. Дослідження Слова спонукає дітей до глибшого пізнання Біблії. Учасники олімпіади «Юні знавці Біблії» свідчать, що їхні погляди на життя та його пріоритети кардинально змінюються після детальнішого спілкування з Божим Словом. Таким чином, участь у заходах християнського спрямування впливає на формування ціннісних засад особистості та відповідальності перед Богом та людьми.
Маленькі перемоги дітей у пошуках себе у світлі Слова є запорукою щасливого життя в майбутньому.
Лариса Тивончук, учитель музики та християнської етики,
Поліна Попович, заступник директора з виховної роботи
Коли в нічному зоряному небі
Коли в нічному зоряному небі
Північна зірка миготить,
Коли душа твоя розкраюється навпіл,
А серце хоче вирватись кудись. Куди?
В безодню чи безмежний простір,
Кудись, де смутку пелена зника,
Де милість і добро, довіра і любов
Цінують як найкращі в світі скарби!
Хай на землі, сотвореній так досконало,
Зникає ненависть, печаль, обмани, зради, тьма,
Хай благодаттю душі очищає
Першотворець любові і добра!
Лариса Тивончук
Ода світлу
Як знаєш ти, у світі тягнеться до світла все…
Адже Господь — це Світло! Гріх — це тьма!
Ми маєм день, ми маєм ніч,
Ми знаєм промінь правди, який у тьмі
Нам сонцем сяє…
Все, що приносить радість, спокій, віру та любов —
Це Світло є,
Яке я славлю і величаю!
А тьму, яка в зворотній шлях веде, —
Я відкидаю!
Хай світить нам тепло з небес
Й осяює народи, їх буття,
І мить, якою є твоє життя,
Хай променем добра і світла Господу засяє!
Лариса Тивончук
___________
Щоранку, коли ми прокидаємося, нас зустрічає сонце. Кожен з нас відчуває його тепло, бачить його світло, з упевненістю робить кроки у завтрашній день. А коли надходить ніч, все місто опиняється у цілковитій темряві, і ми ловимо себе на думці, чи правильними були наші дії впродовж дня? Що нас чекає далі? Часто життя змушує нас вибирати, яким шляхом йти: крокувати темрявою чи прагнути світла?
Запитуючи: «Хто ми? Звідки ми? Куди йдемо?», орієнтуємося на Боже Слово, яке навчає «творити добро, поки маємо час» (Гал. 6:10). Проте реальне життя показує, що люди мають хибні моральні орієнтири: гонитва за грошима, жорстокість, шахрайство, вбивство, егоїзм, гординя. Шальки терезів повсякчас у русі. Сучасний світ з його стрімким розвитком відкидає вічні цінності, забуваючи про Божий план. Тим самим наражає себе на самознищення.
Терези врівноважаться тоді, коли покладемо на шальки цінності загальнолюдські та дані Богом.
Господь називає світ світом гріха.
Життя з Богом — це світло.
Життя зі світом — це темрява.
Зроби правильний вибір…
Мій вибір — це Господь!
Анастасія Петрович, 7 кл.,
«Проблема вибору моральних цінностей у моєму житті»
____________________
Людина — найпрекрасніше, найдосконаліше творіння Бога. Небесний Отець добрий, тому милість Свою розповсюджує на добрих і на злих. Але зло було на землі не завжди. Бог створив землю прекрасною. Проте через один грішний вчинок людей — непослух — прекрасна і чиста земля поступово наповнилась злом, заздрістю, ненавистю, хворобами, війнами, жорстокістю. Бог хоче звільнити нас від зла. І нам потрібно прагнути, щоб наше серце наповнювалося світлом. Для цього Господь дав нам Своє Слово — Біблію.
Історія наводить приклади злочинів людства: работоргівля, табори смерті, дитяча праця, геноцид. А сьогодні? У світі панує дух егоїзму. Люди люблять тільки себе, стають бездушними, жорстокими, наслідують зло. Вони просто відкинули золоте правило, виголошене Ісусом Христом у Нагірній проповіді: «Усе, чого тільки бажаєте, щоб чинили вам люди, те саме чиніть їм і ви» (Мт. 7:12). Це ж так просто: ставитися до інших так, як хочеш, щоб ставилися до тебе. Тому людині потрібно працювати над собою кожен день, аби творити добро й утримуватися від зла.
«Жодна зла людина не буває щасливою» (Ювенал). Господь навчає нас: «Не будь переможений злом, але перемагай зло добром!» (Рим. 12:21).
Добро має бути не на словах, а на ділі. Не потрібно боятися віддавати своє тепло. Людина без добра не може жити. Отож, даруйте добро, і воно згодом повернеться до вас.
Назар Котнюк, 5 кл., «Боротьба добра і зла в нашому житті»
____________________
Кожного дня людина стає перед вибором: допомогти іншому, витративши свій час, чи ні, збрехати, чи сказати правду. Як чинити нам говорить людська мораль, основи якої взяті з християнської моралі. Християнська мораль — це правила, дані нам від Бога, настанови, якими ми повинні керуватися в цьому світі. Християнська мораль указує нам, які в нас повинні бути цінності, загалом — показує нам, що є добре, а що — погане. Золоте правило Біблії каже нам:
«І як бажаєте, щоб вам чинили люди, чиніть їм і ви так само» (Лк. 6: 31).
Якщо уявити такий світ, де всі люди жили б за цими настановами, то він був би ідеальним. Джерелом морального ідеалу християнства є життя Ісуса Христа. З його життя ми черпаємо такі моральні чесноти як покору, чесність, поміркованість, щедрість, любов до ближнього, терпеливість та старанність.
Владислав Тертишний, 8 кл.,
«Що спільного між поняттями моралі та права?»
________________
В одному не дуже дружному класі з’явився новий учень. Його поведінка вражала всіх: добрий, чуйний, уважний, співчутливий. Він намагався добре вчитися і допомагати іншим. Хлопчик був з бідної сім’ї, яка шанувала Бога. Діти його дружби не прийняли, і щоразу на його добро відповідали злом. Хлопчик це сприймав як випробування і на витівки своїх однокласників завжди відповідав так: «Що б ви не робили, я все одно любитиму вас». Дітей ці слова дратували й обурювали.
Одного разу однокласники вирішили прослідкувати за хлопчиком, щоб завдати йому прикрощів. Коли вони підійшли до його будинку, то на мить зупинилися… На подвір’ї на інвалідному візку сиділа мама хлопчика, а він ніжно цілував їй руки.
Не кожна людина, а особливо дитина здатна витримати такі випробування. Але хлопчик до всіх ставився з такою любов’ю, про яку сказано у Святому Письмі: «Любов довготерпить, милосердствує, не заздрить, не величається, не надимається, не поводиться нечемно, не шукає тільки свого, не рветься до гніву, не думає лихого, не радіє з неправди, але тішиться правдою, усе зносить, вірить у все, сподівається всього, усе терпить, ніколи любов не перестає!» (Кор. 13:4–8).
Ірина Крючкова, 7 кл.,
«Любов ніколи не перестає»