Мета: розкрити дітям зміст Божого творіння, допомогти засвоїти головний принцип із Буття: Бог створив цей світ прекрасним і досконалим; виховувати почуття вдячності Богу за створений світ, любов до навколишнього світу, бережливе ставлення до природи; розвивати в учнів почуття прекрасного.
Біблійна основа: Бут. 1–2; Пс. 138:14.
Ключовий вірш: «Вірою ми розуміємо, що віки словом Божим збудовані так, що з невидимого стало видиме» (Євр. 11:3).
Словник понять і термінів:
Ангели — невидимі духовні істоти, створені Богом.
Творець — Господь, Бог, характеристика Бога, яка вказує на те, що Він створив світ і людину.
Обладнання та наочність: ілюстрації до текстів Біблії.
Міжпредметні зв’язки: природознавство, література.
Література до уроку:
1. Біблія/пер. проф. І. Огієнка — К.: УБТ, 2002.
2. Біблія для дітей — К., 1992.
3. Дитячий християнський журнал «Стежинка».
«І побачив Бог усе, що вчинив.
І ото, — дуже добре воно»
Бут. 1:31
ХІД УРОКУ
І. Вступна частина
Вітання, налагодження контакту з класом
ІІ. Актуалізація знань, перевірка вивченого
Учитель. На попередньому уроці ми розглядали тему «Біблія — слово Бога до людей». Пригадаймо, якими способами Бог говорив та говорить до людей?
За допомогою ілюстрацій, які висять на дошці, діти повторюють матеріал.
Перелік ілюстрацій
1. Бог говорить до Адама і Єви в Едемському саду.
2. Авраам зустрічається з трьома ангелами у вигляді мандрівників.
3. Господь крізь хмари розмовляє з Мойсеєм.
4. Господь говорить до Самуїла через сон.
5. Іван Хреститель проголошує людям про Месію.
6. Ісус говорить з дітьми.
ІІІ. Основна частина
Виклад нового матеріалу
Учитель зачитує тему уроку, що написана на дошці.
Сьогодні ми дізнаємося:
— Хто створив цей світ;
— Хто створив сонце, місяць і зорі, риб, птахів, тварин;
— Хто створив людину;
— Хто дає життя всьому живому і Хто керує цим світом.
Про все це нам допоможе дізнатися Біблія.
Учитель. Діти, ви любите подорожувати? Пригадайте, чи доводилось вам улітку бути в лісі чи на лісовій галявині? Що вас найбільше вразило? (Відповіді дітей.)
Так, наша земля дуже гарна. Та виникає питання: звідки з’явилася ця краса й цей світ? Хто зумів його так дивовижно й чудово створити? І чи земля завжди була такою? (Відповіді дітей.)
А що говорить нам про це Біблія? (Дітям попередньо було дано завдання самостійно прочитати матеріал із дитячої Біблії «Про створення світу».)
Учитель. Колись давно Господь створив Небо і Землю. Небо було прекрасним і щасливим місцем. На ньому жили Бог-Отець, Бог-Син і Бог-Дух Святий. Жили на небі також і ангели. (Учитель демонструє ілюстрацію.)
Земля була холодною, темною і пустельною. Ніхто не жив на ній. Тому Господь вирішив і Землю зробити прекрасною. І створив Він те, чого ніколи не було. Господь може зробити все, що захоче. Він — всесильний.
У перший день творіння Господь сказав: «Хай буде світло». І з’явилося світло. Господь знав, що світло буде кращим за кромішню пітьму. Бог — мудрий. «Я наречу світло — днем, — сказав Господь, — а пітьму — ніччю». І побачив Бог, що це добре. (Учитель демонструє ілюстрацію.)
На другий день творіння Господь подивився на Землю. На ній було багато води, яка покривала все. Тоді Господь сказав — і з’явилось блакитне небо, яке наповнилось чистим повітрям і білими хмарами.
На третій день Господь мовив: «На Землі все ще дуже багато води. Треба, щоб земля стала сухою». Господь сказав Своє слово — і вода відділилась. Так з’явилась земна твердь. Господь поглянув на те, що зробив, і сказав: «Добре! Я наречу сушу — землею, а воду — морем». (Учитель демонструє ілюстрацію.)
Господь учинив багато різних видів землі: коричневу, чорну, білу й жовтий пісок. Він вигадав червону й жовту глину та різнокольорове каміння. Але ж ніщо не росло на цій землі. Тоді Бог сказав: «Хай на землі виростуть зелені трави, ярина і дерева». І раптом піднялись високі сосни й дерева з розкішними кронами. Малесенькі ясно-червоні, рожеві та голубі квіти засіяли землю. Луки вкрилися зеленою травою, пурпуровими гвоздиками і жовтими маргаритками. (Учитель демонструє ілюстрацію.)
— А які квіти ви любите? (Відповіді дітей.)
— Як ви думаєте, навіщо потрібні рослини? (Відповіді дітей.)
— Які овочі й фрукти ви любите? (Відповіді дітей.)
Учитель. Так, усе це дуже смачно й корисно. Усяке Боже творіння не подібне одне до одного й має своє призначення.
Бог знав, що рослинам необхідні світло й тепло. І створив Бог, як говорить нам Біблія, велике яскраве світило — сонце, а для ночі — місяць та зорі. І запалив Бог на небі сонце, аби зігрівати весь світ. Сонце допомагало рости рослинам, розподіляло час за днями, місяцями й роками, а також змінювало пори року на весну, літо, осінь, зиму. Бог створив місяць зі срібним світлом, аби освітлювати ніч. У пітьмі Він розсипав мільярди сяючих зірок. Кожній зірці Бог дав своє ім’я. Він усміхнувся і промовив: «О! Як приємно! Мені подобається те, що Я створив». Це був день четвертий. (Учитель демонструє ілюстрацію.)
Учитель. А зараз я пропоную вам відпочити.
Фізкультхвилинка
Висока, як небо, Божа любов, (підносять руки вгору).
Глибока, як море, Божа любов, (нахиляються донизу).
Широка, як поле, Божа любов, (розводять руки).
Висока Його любов! (підносять руки вгору).
Учитель. На п’ятий день творіння Бог подивився на небо, на моря і подумав: «У них треба вдихнуть життя». Тож промовив: «Води, збагатіться рибою! Небо, зазвучи птахами!». І раптом у морях, озерах і ріках заплюскотіли великі й маленькі риби з довгими, короткими, яскравими, темними й різнобарвними хвостами. Зненацька в небесну вись майнуло птаство. Орли полетіли над горами, а чайки — над океанами. У пшеничних полях снували строкаті перепели, а над зеленими луками кружляли граціозні ластівки. У кожної пташки була своя пісня. Бог потурбувався про всіх. Господь спостерігав за рибами морськими і птахами небесними, і Йому було приємно. Він усміхнувся і промовив: «Мені подобається те, що Я створив». І благословив Господь Своє творіння. Кожну пташку й рибу Він наділив дивовижною здатністю продовжувати свій рід. «Тепер, — сказав Бог, — у вас будуть діти. І ваше потомство наповнить моря і небо на всі прийдешні роки». (Учитель демонструє ілюстрацію.)
— Яких риб ви знаєте? (Відповіді дітей.)
— Які риби й птахи водяться у нашій місцевості? (Відповіді дітей.)
Учитель. І все ж творіння не завершилося. На шостий день Бог поглянув на Свій щойно створений світ: у водах жили риби, у небі — птахи. Тільки на землі не було нікого живого. Тоді Бог сказав: «Хай на землі з’являться тварини». І в одну мить земля наповнилась усіма видами тварин. У траві грали собаки та коти. У пустелі оселились сайгаки й кумедні ховрашки. У кущах ховались кролики. А по верхів’ях дерев стрибали білки й мавпи. На луках паслись вівці, а джмелі й метелики збирали з квітів нектар. У полях басували коні, а з холодних джерел пили воду корови. У джунглях бродили слони і мавпи, леви і жирафи. На гори дерлись олені та лосі, кози і ведмеді. На сонячних берегах озер вигрівались манюсінькі черепахи й величезні динозаври. Бог подивився на звірів, усміхнувся і сказав: «Добре! Мені подобається те, що Я створив». Господь благословив звірів і дав їм чудесне сім’я, аби вони могли плодитись, кожний за своїм родом. Так з’явились на землі лошата і телята, цуценята і поросята, левенята і тигренята. Який розважливий і мудрий наш Творець!
— Чи любите ви тварин? Які з них живуть у вас дома? (Відповіді дітей.)
Учитель. Сьогодні на урок я принесла яскраву скриньку. У ній ви побачите того, кого Бог по-особливому любить і цінує. Вам цікаво дізнатися, хто це? А як ви думаєте? (Відповіді дітей.)
Гра «Хто для Бога найцінніший?»
Діти по черзі підходять до столу й зазирають у скриньку, при цьому нікому не розказують про те, що там побачили.
1. Кого ви побачили в скриньці? (Відповіді дітей.)
2. Чи приємно вам було побачити своє відображення? (Відповіді дітей.)
Останнє творіння Бога було найкращим — чоловік і жінка. Бог-Отець сказав Сину Своєму й Духу Святому: «Я створю людину за образом Моїм і за подобою Моєю, і поставлю її понад усім, що Я створив». І взяв Господь трохи земного пороху й ніжними люблячими перстами надав форму тілу людському. Потім Він вдихнув у тіло життя, і людина стала живою істотою. Бог дав людині розум, аби могла вона мудро царювати над творінням Божим, і дав людині душу, аби могла вона схилятись перед Небесним Отцем. Бог нарік людину Адамом. Деякий час Він спостерігав за ним. «Негоже чоловікові бути самотнім, — сказав Бог, — Адам потребує друга і помічника». Тоді Бог примусив Адама заснути міцним сном, вийняв у нього ребро і з ребра створив жінку. Господь був задоволений створеною жінкою, і Адам також. Адам назвав жінку Євою. Бог благословив людей володіти над рибами, над птахами, над тваринами, доглядати творіння Боже й берегти його. «Ти і твоя дружина, — сказав Бог, — моє найкраще творіння. Кожний із вас наділений чудесним сім’ям, тому будете народжувати немовлят, хлопчиків і дівчаток, точнісінько таких, як ви самі. Коли ваші діти виростуть, у них також будуть діти. І тоді світ наповниться прекрасними людьми: коричневими і жовтими, чорними і білими. І кожен буде мати Мій образ».
— Чи було за що любити і славити Бога першим людям — Адаму та Єві? (Відповіді дітей.)
Учитель. На сьомий день Бог подивився на створене Ним. Воно було досконале. Бог усміхнувся і сказав: «О, як приємно! Мені подобається все, що Я створив».
На сьомий день Господь відпочивав від титанічної роботи, яку закінчив. Бог благословив сьомий день і сказав: «Цей день буде святим днем». Відтоді тисячі літ народ Божий відпочиває на сьомий день і схиляється перед Господом, мудрим і великим Творцем.
Так були створені небо і земля у всьому їх розмаїтті.
— Діти, читаючи Біблію, спостерігаючи за створенням світу, що ви можете сказати про Творця? Який Він? (Відповіді дітей.)
Учитель. У Бога немає недосконалості. Він усе створив прекрасним і дав у користування людині. Ось тому ми повинні берегти все, створене Богом: природу, тваринний світ, один одного, бо ми — Боже творіння.
IV. Закріплення знань
Використовуючи ілюстрації до уроку, учні закріплюють вивчений матеріал.
V. Домашнє завдання
Вивчити напам’ять вірш із Біблії Бут. 1:1, скласти усний твір-роздум «Як ти проводиш свій вихідний день».
супер Біблія