Не секрет, що основою успішного уроку є правильне визначення його мети. І містить ця мета три аспекти — навчальний, розвивальний і виховний. З власного досвіду, з педагогічної літератури та зі спостережень за діяльністю колег протягом останніх 10 років бачу відчутні труднощі у реалізації третього (виховного) аспекту. І ось чому.
Перевантаженість програм змушує нас більше перейматися навчанням і (хоч трохи) розвитком. Виховання ж через банальний брак часу зводиться більше до корекції дисципліни.
Є предмети, де виховання є зрозумілішим, — наприклад, література, історія, але як виховувати на математиці, хімії, фізиці?
Пропоную розглянути три питання щодо формування цінностей на уроці:
Чому це є важливим і необхідним?
Що є тими цінностями, про які слід дбати, ідучи на урок?
Як практично втілювати цінності в урок?[1]
Причини, що зумовлюють необхідність ціннісного виховання на уроках фізики
Цінності — це життєва потреба
«Важливий лише масштаб дій, їхня абсолютна величина, а знак не має жодного значення. Мінус легко міняється на плюс, і навпаки. Ось тільки нуль ні на що ніколи не міняється». Ці слова належать Сергію Мавроді, засновникові АТ «МММ», яка свого часу (у середині 1990-х р.) завдала матеріальних збитків своїм вкладникам (за різними оцінками від 10 до 15 мільйонів людей). Засновник компанії Сергій Мавроді закінчив школу відмінником, мав феноменальну пам’ять, був неодноразовим переможцем олімпіад з фізики та математики, а також мав низку іншим досягнень (наприклад, був чемпіоном Москви з боротьби самбо у своїй ваговій категорії). Проте, водночас з його інтелектуальною розвиненістю вражає практично повна відсутність будь-яких життєвих, духовних і навіть людських цінностей, про що свідчить як наведена нами цитата, так і сама історія АТ «МММ».
Аналогічну проблему розглядає О. С. Пушкін у романі «Євгеній Онєгін»:
Він по-французьки, як годиться,
Міг розмовляти і писать (інтелектуальний розвиток),
Мазурку легко танцювать (фізичний розвиток),
Умів незмушено вклониться (соціальний розвиток);
Тож присуд був йому один:
Люб’язний і розумний він.
(Переклад М. Рильського)
У Євгенія Онєгіна присутні всі задатки відмінника, успішного випускника школи (медаліста), але через уже згадувану вище відсутність цінностей він стає руйнівником чужої сім’ї та власного життя.
Цінності — це основа педагогіки
У своїй класичній роботі «Велика дидактика» (вийшла в 1638 р.!) Я. А. Коменський зазначає: «Ми ж обіцяємо таку побудову шкіл, за якої молодь навчалась би всьому тому, що може зробити людину мудрою, доброчинною, благочестивою…» (Розділ 12, «Школи можна реформувати на краще»). Усі три слова — мудрість, доброчинність і благочестя стосуються ціннісного виховання. До речі, про останнє слово Я. А. Коменський каже: «Під словом БЛАГОЧЕСТЯ ми розуміємо наступне: щоб після правильно сприйнятих понять щодо справ віри та релігії серце наше вміло б скрізь шукати Бога,.. скрізь, знаходячи Його, слідувати за Ним і, нарешті, радіти в Ньому… Джерелами цього пізнання є Святе Письмо, створений Богом світ та наше власне натхнення» (Розділ 24, «Спосіб прищеплення благочестя»).
Приємно відзначити, що і в сучасних педагогів також зустрічаються подібні переконання. Так, М. М. Поташник, професор, дійсний член (академік) Російської академії освіти, доктор педагогічних наук, у своїй книзі «Вимоги до сучасного уроку» підкреслює необхідність вирішення педагогом наступного завдання: «Обмірковування і формулювання, хоча б для самого себе, ціннісних підстав вибору змісту й трактування навчального матеріалу».
Цінності — це серце уроку
Норвезька журналістка Асне Сейерстад кілька місяців жила в кабульській сім’ї після вторгнення в 2001 році військ НАТО до Афганістану. У своїй книзі «Кабульський книгопродавець» вона описує стан освіти, що виник у результаті діяльності уряду, керованого Талібаном: «Книги, надруковані моджахедами, нікуди не годяться… Хлопчики в школі (а Талібан друкує підручники лише для хлопчиків) рахують не яблука і тістечка, а кулі та автомати Калашникова на такий манер: «У маленького Омара є «калашников» з трьома магазинами. У кожному з них 20 патронів. Він використав 2/3 патронів і вбив 60 невірних. Скільки невірних він убив кожною кулею?»
До речі, спроби виховання через зміст задач курсу природничо-математичних предметів були в історичному минулому. Ось, скажімо, «Збірник задач антиалкогольного змісту» (Москва, 1914):
«Наша Вітчизна витратила в 1910 р. на свій захист від ворогів 598 мільйонів карбованців, на забезпечення внутрішнього порядку — 160 мільйонів, на допомогу землеробству — 86 мільйонів, на народну освіту — 80 мільйонів, на суд — 76 мільйонів. А пропито населенням у тому ж році на 78 мільйонів більше від усієї суми перерахованих витрат. Скільки пропито?» Коментарі, як кажуть, зайві…
Цінності — це наше майбутнє
Відомо, що американський фізик Роберт Оппенгеймер, автор низки праць з квантової механіки, фізики атомного ядра і космічних променів, розділення ізотопів, нейтронних зірок, керівник «Манхеттенського проекту» (створення атомної бомби) сказав після вибухів, що знищили тисячі мешканців японських міст: «Ми зробили диявольську роботу. Я став смертю, руйнівником світів». Відчуваючи провину перед людством, Оппенгеймер розпочав боротьбу проти поширення ядерної зброї, за що в 1954 р. був звільнений з усіх посад та звинувачений у нелояльності до уряду. Урок Оппенгеймера має сьогодні нагадати нам, що високий інтелектуалізм, не врівноважений цінностями, загрожує нам тотальним винищенням більше, ніж будь-які природні катаклізми, що відбуваються без втручання людини.
Головні життєві цінності, що підлягають формуванню
Цінності, як і багато чого іншого, бувають справжні та ілюзорні. Не вдаючись до критики останніх, сфокусуємо увагу на перших. До речі, вони є цінностями, що пережили випробування часом та обставинами. Йдеться про Декалог, або Десять Заповідей Божих із Біблії — Святого Письма. Змістовно вони поділяються на 2 частини. Почнемо з другої, яку умовно назвемо «Правильне ставлення до ближнього»:
№ заповіді | Зміст заповіді | Значення заповіді |
6. | Не вбивай! | Турбуйся про життя ближнього, бо воно цінне. |
7. | Не чини перелюбу! | Бережи сімейні стосунки, бо вони цінні. |
8. | Не кради! | Дбай про майно ближнього, бо воно цінне. |
9. | Не свідкуй неправдиво на свого ближнього! | Бережи добре ім’я (репутацію) ближнього, бо вона цінна. |
10. | Не жадай дому ближнього свого, … жони … вола його, …ані всього, що ближнього твого! | Розвивай в собі здорові бажання замість нездорових, виховуй себе, формуй добропорядний характер. |
Разом із тим Декалог містить ще одну, першу частину, яку назвемо умовно «Правильне ставлення до Творця»:
№ заповіді | Зміст заповіді | Значення заповіді |
5. | Шануй свого батька та матір свою, щоб довгі були твої дні на землі, яку Господь, Бог твій, дає тобі! | Закладення вищезгаданих цінностей відбувається завдяки передачі останніх від старших (батьків, учителів) до молодших (дітей, учнів). Звідси повинна витікати повага до тих, хто передає цінності. |
4. | Шість днів працюй і роби всю працю свою, а день сьомий — субота для Господа, Бога твого: не роби жодної праці. | Робота, праця є не просто засобом виживання або набуття матеріального добробуту, а цінністю, що формує характер. Слід мудро розподіляти час на роботу і відпочинок. |
3. | Не призивай Імення Господа, Бога твого, надаремно. | Якщо Бог є Творцем, то звертання людини, створеної за Його образом і подобою, до Нього є розумним і логічним. |
2. | Не роби собі ідолів… Не вклоняйся їм і не служи їм. | Слід уникати спотворених, фальшивих «цінностей», уподобань. |
1. | Я Господь, Бог твій … | Усе починається (перша заповідь!) з визнання авторитету Джерела цінностей. |
Способи формування ціннісних орієнтирів учнів на уроках фізики
Після того, як ми визначили, по-перше, саму необхідність формування ціннісних орієнтирів, а, по-друге, зміст цінностей, прийшов час відповісти на питання щодо способів формування останніх безпосередньо в процесі уроку. Це вимагає як організаційних вмінь педагога, оскільки ресурс часу на уроці є вкрай обмеженим, так і світоглядної підготовки, оскільки далеко не завжди наявність можливості торкнутися проблеми цінностей є очевидною. Отже, розглянемо основні підходи до вирішення поставленого завдання.
Втілення цінностей (взірець учителя)
Тут не треба зайвих слів, оскільки є очевидним: передати цінності може лише той, хто сам є їхнім носієм. Подібне народжує подібне. Простота (і складність) цього способу полягає в тому, що вчитель передусім учить собою, власним прикладом життя, даючи учням взірець мислення, прийняття рішень, мовлення (без нахабства, без образливих та зневажливих слів, але з виявленням поваги, поміркованості, заохочення), способів дій тощо. Тут не потрібно спеціальних прийомів, потрібно просто бути Людиною. Але хіба не є це найскладнішим із усіх завдань?
Розповідь історій (біографій, винаходів)
Цінності нероздільно пов’язані з життям. І, оскільки в курсі фізики (як і в будь-якому іншому курсі) присутні свої герої — науковці, винахідники, слід використовувати їхні біографії, особливо в тому, де вони служать зразками для наслідування, щоб зорієнтувати учнів на опанування справжніх цінностей. Особисто мені стали в пригоді історії життя Ісака Ньютона, Блеза Паскаля, Майкла Фарадея, Вільяма Томсона (Кельвіна), Івана Пулюя.
Роздуми над метафорою (притчі, приказки, афоризми)
Переваги такого способу очевидні: афоризм, цитата, приказка не забирає багато дорогоцінного часу, але містить потужний заряд життєвої мудрості, спонукає до глибоких роздумів, легко запам’ятовується. Ось декілька прикладів таких афоризмів.
Сер Ісак Ньютон (1643–1727), видатний англійський учений, який заклав основи сучасного природознавства, творець класичної фізики: «Небесний Владика управляє всім світом як Володар Всесвіту. Ми дивуємося з Нього за Його досконалість, шануємо Його і вклоняємось Йому через Його безмежну владу. Із сліпої фізичної необхідності, яка завжди і скрізь однакова, не могло б статися жодної різноманітності… І все, що відповідає місцю і часу всіляко створених предметів, які складають будову й життя Всесвіту, могло статися лише за думкою і волею Істоти самобутньої, Яку я називаю Господом Богом».
Микола Коперник (1473–1543), польський астроном, творець геліоцентричної моделі світу: «Помережане терпінням, моє життя було однією радістю. Хоча перед величчю Божою я повинен зізнатися: Вседержитель! Ми не осягаємо Його! Він великий силою, судом і повнотою правосуддя, але мені здавалося, що я йду слідами Бога. Відчуваю, недалеко і моя смерть, але це мене не лякає. Всемогутній Бог знайде для мого духу іншу форму буття, поведе мене дорогою вічності, як веде блукаючу зірку через морок нескінченності. Я сперечався з людьми за правду, але з Богом — ніколи, спокійно чекаючи кінця відміряного мені часу».
Галілео Галілей (1564–1642), італійський фізик, астроном, винахідник: «У діях природи Господь Бог відкривається нам не менш гідним захоплення чином, ніж у божественних віршах Святого Письма…».
Михайло Ломоносов (1711–1765), російський учений: «Природа є в деякому розумінні Євангелієм, що проголошує голосно творчу силу, премудрість і всяку велич Бога. І не лише небеса, але і надра землі проповідують славу Божу». «Творець дав роду людському дві книги. В одній показав Свою величність, в іншій — Свою волю. Перша — видимий світ, Ним створений, щоб людина, дивлячись на величність, красу і досконалість Його творінь, визнала Божественну всемогутність. Друга книга — Священне Писання…».
Йоганн Кеплер (1571–1630), астроном, фізик: «Великий Боже… Дякую Тобі за всі радощі, які я випробував в спогляданні Твоїх справ. Ось я закінчив книгу, в якій записав результати всіх моїх пошуків. Я вклав у неї всі здібності, якими Ти наділив. Я розповів людям про велич Твоїх справ. Але якщо я, нікчемний черв’як, що народжений і виріс у гріху, сказав що-небудь негідне Тебе, тоді, о Боже, благаю Тебе, не допусти мене до самовтіхи цією працею, яка присвячена Твоїй Божественній славі». «У творінні я відчуваю Бога ніби руками».
Анрі Бекерель (1852–1908), французький фізик, лауреат Нобелівської премії з фізики та один з першовідкривачів радіоактивності: «Мої роботи привели мене до Бога, до віри».
Альберт Ейнштейн (1879–1955), один із найвизначніших фізиків ХХ ст., лауреат Нобелівської премії: «Наука може бути створена лише тими, кого рухає прагнення до правди й розуміння. А ось джерелом цих відчуттів є релігія… Ситуація може бути виражена таким чином: наука без релігії непереконлива, релігія без науки сліпа… Я вірю в Бога, як в Особу, і по совісті можу сказати, що жодної хвилини мого життя я не був атеїстом».
Моральні оцінки (відповідність Десяти заповідям)
Численні події в історії науки та підходи до використання наукових і технічних винаходів можуть (і повинні!) бути оцінені з точки зору їх відповідності ключовим життєвим цінностям (зокрема, Декалогу). Технології, застосування яких шкодить екології та навіть створює реальну загрозу існуванню людства (наприклад, використання зброї масового знищення, питання утилізації, скажімо, використаних гальванічних елементів, люмінесцентних ламп тощо), повинні отримати моральну оцінку на уроці.
Спостереження дивовижного (природа, мистецтво)
Розглядаючи фізичні тіла та фізичні явища, учитель повинен не лише привертати увагу учнів до фактологічного змісту останніх, а й «зачіпати» їхні емоції, уяву, викликати подив і захоплення від об’єктів спостереження. Райдуга, зорі, атоми і молекули, агрегатні стани речовини — усе це повинно знайти не тільки академічне розуміння, а й живий відгук у душах учнів.
Висновки та пропозиції
Підсумовуючи сказане, варто сказати про головні результати, які будуть досягнуті в разі реалізації зазначеного підходу.
Осмисленість наукових пошуків з точки зору Вищого Задуму
Історія передала нам оповіді про дослідників, яких у пошуках наукової істини підтримувала віра в Законодавця та Його закони. Один з них — Микола Коперник (1473– 1543) — астроном і священик. Наступний — Йоганн Кеплер (1571–1630), астроном, натурфілософ, відомий тим, що сформулював і встановив істинність трьох законів руху планет; він стверджував, що до вирішення математичної проблеми планетарних орбіт і відкриття їх еліптичності його наполегливо вела саме віра в божественного Творця. Видатний математик, лікар та філософ Блез Паскаль (1623–1662) у своїй праці «Есе» висловлює неоціненні одкровення осягнення суті взаємовідносин науки та релігії. Список можна продовжувати — Роберт Бойль (1627–1691), якого інколи називають батьком сучасної хімії; Ніколаус Стено (1638–1686) — професор анатомії, згодом розвинув принципи опису осадових порід, які використовуються й тепер; уже згадуваний Ісак Ньютон (1642–1727), який розвинув теорії світла і всесвітнього тяжіння, а також розділяє з Лейбніцем честь винаходу системи диференціального числення. До них приєднується Майкл Фарадей (1791–1867), провідний учений свого часу, першовідкривач у галузі електрики й магнетизму; Грегор Мендель (1822–1884), австрійський монах, який проводив експерименти на горосі для вивчення спадковості; Луї Пастер (1822–1895), що заснував мікробіологію та довів інфекційне походження низки захворювань, а також винайшов процес пастеризації і створив вакцини від деяких хвороб; його дослідження привели до висновку, що матерія не могла організувати себе сама. Другий закон термодинаміки сера Кельвіна [Вільяма Томсона] (1824–1907) безпосередньо пов’язаний з його богословськими поглядами. Таким чином, віра в існування Творця-Законодавця виступає природним і очевидним мотиватором шукати встановлені Ним закони природи.
Моральність наукової діяльності
Один із видатних німецьких учених — доктор Ханйохем, декан факультету природничих наук Мюнхенського університету сказав: «Наука не може бути поганою або хорошою, але вчені — можуть. Я завжди попереджав студентів, що ножем можна різати хліб і перерізати чиєсь горло». Наука та її результати можуть стати в пригоді людству, забезпечивши вирішення проблем, пов’язаних з його існуванням, але може трапитись й інше — завдання небувалої за обсягом шкоди у випадку потрапляння досягнень науки до рук людей, що не є носіями високих цінностей. Прикладом такої шкоди може служити реалізація ядерної зброї, яка вже в перші місяці свого існування стерла з лиця землі два японські міста — Хіросіму та Нагасакі. З цього видно, наскільки важливим є привнесення в науку християнських цінностей, що може служити запорукою морального використання наукових надбань та відкриттів.
Олександр В’ялов
[1] Дидактично запропоновані підходи можуть бути використані на будь-якому уроці, незалежно від предмета, але ми приділимо більше уваги саме застосуванню цього підходу до викладання фізики.