Урок для 3 класу
автор Ольга Новікова, вчитель християнської етики ЗОШ с. Ремчиці Сарненського р-ну Рівненської обл.
Мета
Освітня: вчити дітей сприймати людину як найкраще, найдосконаліше творіння Боже на землі.
Виховна: виховувати у дітей розуміння цінності свого життя та життя ближнього.
Розвиваюча: розкрити поняття про те, що кожен із нас створений за образом і подобою Божою.
Матеріали: роздруковані тексти з Книги Буття на кожну парту; ілюстрації «Створення Адама та Єви».
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП
Налагодження контакту з класом.
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ЗНАНЬ
Гра «Ми всі різні»
Мета: показати різноманіття характерів, зовнішності, життя дітей; заохотити пізнавати Творця, Який створив кожного унікальним.
Правила гри:
Учні стоять за партами. Вчитель зачитує фрази, якщо учень погоджується — сідає.
— Я полюбляю молоко.
— У мене карі очі.
— Я маю братика.
— Я люблю довго спати.
— У мене довге волосся.
— Я рухливий.
— Я все роблю повільно.
— Я люблю малювати.
— Я люблю борщ.
— Мені подобається доглядати за меншими.
— Я — людина.
ІIІ. ВИКЛАД НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота в групах
— Чому після останньої фрази всі сіли? Тому, що всі ви — люди. Є багато речей, які відрізняють людей одне від одного: комусь подобається малювати, хтось не любить майструвати, але любить співати. Хтось має хист до спорту, а для когось найкраще проведення часу — це почитати цікаву книжку. А що є спільного в усіх людей?
Учні відповідають на запитання.
2. Читання Біблії
— А зараз ми подумки повернемось в давнину, коли ще не було перших людей, і за допомогою Біблії дізнаємося, звідки взялися люди на землі. Ми проводитимемо дослідження, а результати будемо записувати у зошит.
Роздати на кожну парту текст Бут. 2:7–8; 18; 21–22.
Читаємо і підкреслюємо слово «людина» та займенники, пов’язані з цим словом.
7. І створив Господь Бог людину з пороху земного. І дихання життя вдихнув у ніздрі її, і стала людина живою душею.
8. І насадив Господь Бог рай ув Едені на сході, і там осадив людину, що її Він створив.
18. І сказав Господь Бог: Не добре, щоб бути чоловіку самотнім. Створю йому поміч, подібну до нього.
21. І вчинив Господь Бог, що на Адама спав міцний сон, і заснув він. І Він узяв одне з ребер його, і тілом закрив його місце.
22. І перетворив Господь Бог те ребро, що взяв із Адама, на жінку, і привів її до Адама.
— З чого Бог створив чоловіка? (вірш 7)
— Як людина стала живою душею? (вірш 7)
— Де Бог поселив людину? (вірш 8)
— Що зробив Бог після того, як навів на Адама міцний сон? (21 вірш)
— На кого перетворив Бог ребро, яке взяв з Адама? (22 вірш)
— Отже, як з’явився перший чоловік? А перша жінка?
Читаємо Бут 1:26–27:
«І сказав Бог: Створімо людину за образом Нашим, за подобою Нашою, і хай панують над морською рибою, і над птаством небесним, і над худобою, і над усею землею, і над усім плазуючим, що плазує по землі. І Бог на Свій образ людину створив, на образ Божий її Він створив, як чоловіка та жінку створив їх».
— За Чиїм образом та подобою створені люди?
— Чи помітили ви, як Бог називає Себе? («Нашим», «подобою Нашою»). Чому? Чи означає це, що людину створили багато богів?
У Біблії написано: «І пізнаєш сьогодні, і візьмеш до серця свого, що Господь Він Бог на небі вгорі й на землі долі, іншого нема» (Повт. Зак. 4:39). Отже, ми бачимо, що Бог один, і не існує інших богів. Вивчаючи Біблію, ми можемо дізнатися, що Бог є Триєдний — Отець, Син і Святий Дух. Між Отцем, Сином (Ісусом Христом) та Духом Святим постійно існує любов та відданість, вони єдині між собою в усіх рішеннях та планах. Нам тяжко це зрозуміти, але ми повинні в це вірити: Трійця є Один Бог — Отець, Син і Дух Святий.
— Отже, хто брав участь у створенні людини? (Отець, Син і Дух Святий).
— Ми — нащадки Адама та Єви, і це означає, що ми створені Триєдним Богом за Його образом та подобою.
ІV. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ
Учитель зачитує ситуацію, діти повинні виявити своє ставлення до головних героїв.
Вадим прийшов зі школи і почав розповідати мамі, що бачив дуже смішну людину. Мама запитала, чим же ця людина його розсмішила? Вадим сказав: «Я бачив п’яного чоловіка, який так сильно хитався, майже падав. І тягнув за собою якогось мішка. Ми з Петриком так насміялися з нього!» Але мамі чомусь не було смішно. Вадим замовк. А мама сказала: «Синку, пам’ятаєш, ми читали в Біблії, що кожна людина є творінням Бога?» — «Так, але ж, мамо, хіба цей чоловік — теж творіння Бога?!» Мама уважно поглянула на сина. «Так, і він теж. Цей чоловік — нещасний, тому що він присвятив своє життя горілці, і через неї став таким жалюгідним. Але він є Божим творінням, і ти не маєш права обзивати чи сміятися з нього. За нього треба молитися, а не насміхатися». Вадиму стало соромно перед Богом за те, що він так учинив. Того вечора він сказав у молитві: «Вибач мені, Боже. Я більше не буду сміятися над такими людьми. І прошу Тебе, Боже, щоб Ти допоміг цьому чоловікові звільнитися від горілки і присвятити своє життя Тобі».
— Як Вадим спочатку поставився до п’яного чоловіка? Чому?
— Що пояснила йому мама?
— Що зробив Вадим після того, як мама розтлумачила йому?
— Як слід ставитися до кожної людини, яка зустрінеться тобі?
Можна провести бесіду з учнями про ставлення до людей з фізичними чи розумовими вадами, а також із залежними від шкідливих звичок. Треба не засуджувати, а любити та молитися Богові за цих людей.
V. ПІДСУМОК УРОКУ
Слід поважати кожну людину, оскільки всі люди — творіння Бога.