урок для 7 класу
Мета
Освітня: дати знання про значення Христової жертви для грішної людини; пояснити зміст символу пасхального ягняти у єврейській культурі як того, який указує на Агнця-Христа; поглибити знання про Божий шлях прощення та спасіння через Ісуса Христа.
Виховна: виховувати в учнів здатність розуміти та шанувати хресний подвиг Христа, бажання відгукнутися на Божу любов, явлену в Його Сині.
Розвиваюча: розвивати здатність уважно вивчати біблійний текст, зіставляти факти та робити висновки для свого особистого життя.
Матеріали: картки для роботи в класі; ілюстрації до біблійного сюжету про пасхальне ягня; зображення розп’яття Христа. За можливості – відеоролик про смерть і воскресіння Христа.
Хід уроку
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
Привітання, налагодження контакту з учнями.
ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА
- 1. Актуалізація знань.
Бесіда.
– Наближається свято Пасхи. Як готуються до цього свята у вашій родині?
– Як ви святкуєте це свято?
– Що означає свято Пасхи?
– Що означає слово «Пасха»?
- 2. Викладання нового матеріалу.
– Для того щоб знати, чому свято Пасхи так називається і в чому його сенс, дослідимо сьогодні тексти з Біблії.
Пояснення вчителя:
Основна ідея книги Вихід: Бог являє Себе як Особистість, Яка діє в історії, Визволитель від рабства, Той, Хто вимагає від Своїх вибраних вірності і моральної чистоти. Центральний персонаж книги – Мойсей, вождь і пророк, через якого Бог здійснював Свої наміри.
Вибраний Богом Ізраїльський народ у кризовому стані: він у єгипетському полоні, на межі вимирання. Фараон має намір знищити його непосильною працею і повелінням убивати кожного новонародженого хлопчика-єврея. Тоді Бог посилає Мойсея – єврея, вихованого у фараоновій сім’ї, до фараона, щоб той відпустив єврейський народ. Фараон відмовляється, після чого Бог посилає кари на Єгипет. Десята, остання, полягала у тому, що Бог мав знищити кожного первістка у єгипетських сім’ях. А Своєму народові дав особливе повеління.
Дослідження Біблії: Старий Завіт
Книга Вихід, 12 розділ, вірші 1-14, 28-31.
Робота в групах
Клас об’єднати в групи по 3-4 чол. Роздати картки з завданням:
ЗАПИТАННЯ:
– Яке ягня треба було вибрати з отари? (вірш 5)
– Що повинна була кожна сім’я зробити з цим ягням? (вірші 6-7)
– Який намір щодо ворожого народу мав Бог? (вірш 12)
– Чим мала стати кров ягняти? (вірш 13)
– Що сталося після здійснення десятої кари? (вірш 31)
Слово «пасха» – єврейське, означає «обминути» (див. вірш 13)
Представлення відповідей:
Учні представляють результати роботи з картками.
Вивісити на дошку тексти:
«Бо заплата за гріх смерть…» (Рим. 6:23а) та «І майже все за Законом кров’ю очищується, а без пролиття крови не має відпущення»(Євр. 9:22). Запропонувати учням на основі цих текстів відповісти на запитання: «Яка ціна прощення гріхів?»
Дослідження Біблії: Новий Завіт
Учитель пропонує учням, знаходячи тексти у Біблії, відповідати на запитання. Відповіді записують у зошити.
Євангелія вiд Iвана 1:29
«…Іван бачить Ісуса, що до нього йде, та й каже: Оце Агнець [тобто ягня] Божий, що на Себе гріх світу бере!»
Що взяв на Себе Ісус? (відповідь – гріхи світу).
2 послання до коринтян 5:15
«А вмер Він за всіх, щоб ті, хто живе, не жили вже для себе самих, а для Того, Хто за них був умер і воскрес».
Чому вмер Ісус Христос? (відповідь – щоб ми жили не для себе, а для Нього)
Дiї Апостолів 10:43
«Усі пророки свідкують про Нього, що кожен, хто вірує в Нього, одержить прощення гріхів Його Йменням».
Що отримує той, хто повірить в Ісуса Христа? (відповідь – прощення гріхів)
Євангелія від Iвана 8:24
«Тому Я сказав вам, що помрете в своїх гріхах. Бо коли не ввіруєте, що то Я, то помрете в своїх гріхах».
Що станеться з людиною, яка не повірить в Ісуса Христа? (відповідь – помре у своїх гріхах)
1 послання Петра 1:18-21
«І знайте, що не тлінним сріблом або золотом відкуплені ви були від марного вашого життя, що передане вам від батьків, але дорогоцінною кров’ю Христа, як непорочного й чистого Ягняти, що призначений був іще перед закладинами світу, але був з’явлений вам за останнього часу. Через Нього ви віруєте в Бога, що з мертвих Його воскресив та дав славу Йому, щоб була ваша віра й надія на Бога».
Ким названий Ісус у 19 вірші? (відповідь – непорочним і чистим Ягням)
Від чого відкупляє Його кров? (вірш 18) (відповідь – від марного життя, переданого від батьків)
Послання до євреїв 9:13-14
«Бо коли кров козлів та телят та попіл із ялівок, як покропить нечистих, освячує їх на очищення тіла, оскільки ж більш кров Христа, що Себе непорочного Богу приніс Святим Духом, очистить наше сумління від мертвих учинків, щоб служити нам Богові Живому!»
Від чого очищає кров Христа і для чого? (відповідь – від мертвих вчинків, щоб служити Богу живому).
ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ
Роздати текст вірша кожному учневі. Дати 3 хвилини для вдумливого читання.
Запитання для роздумів:
- Що символізувала кров пасхального ягняти у книзі Вихід?
- Яка була мета пролиття крові Святого Божого Сина?
- Як ти думаєш, як це стосується тебе особисто?
- Якого рішення сьогодні очікує від тебе Ісус Христос?
Голгофський подвиг
Голгофський подвиг житиме повіки,
Його століття з пам’яті не струть,
Його не може темрява покрити —
Від нього ріки прощення течуть.
Він, як маяк, нам вказує дорогу,
Яка веде в блакитні небеса,
З душі знімає смуток і тривогу,
Дає прозріння, творить чудеса.
Із ним боролись, міфом називали,
А щирих послідовників Христа
Томили в тюрмах, звірам віддавали,
Жорстоко розпинали на хрестах.
Пилати, іроди і нерони жорстокі
Вели запеклу з Богом боротьбу,
Та благодаті Божої потоки
Дощем зливали істину святу.
Любові Божої не можна загасити,
Її великі води не заллють.
Голгофський подвиг буде вічно жити —
До нього й зараз тисячі ідуть.
І кров свята, яка з хреста стікає,
Душі дає спасіння та життя.
Вона єднає, милує, прощає
І відкриває світле майбуття.
Хто не знайшов ще стежки до спасіння,
Чия душа страждає і болить,
Хто вже не має сили і терпіння —
Ви до хреста Голгофського прийдіть.
Голгофа сили нові подарує
Очистить душу і зніме тягар…
Душа воскресне й на собі відчує
Голгофський подвиг як Господній дар.
Олександр Войтицький
ПІДСУМОК УРОКУ
Учні пишуть висновки, які зробили для себе. За бажанням зачитують.