Урок для 3 класу
Мета
Освітня: розкрити учням сутність свята Пасхи, пояснити, що це перемога добра і правди у двобої зі злом, провести паралель святкування Пасхи в Старому і Новому Завітах.
Виховна: виховувати в учнів бажання добром і любов’ю перемагати зло, кривду, образи.
Розвиваюча: розвивати вміння аналізувати події і формувати своє ставлення до них.
Біблійна основа: вірші з Біблії: Мт. 28:1-20; Мр. 16:1-18; Лк. 24:1-12; Ів. 20;1-29.
Біблійна історія: Воскресіння Ісуса Христа.
Ключовий вірш: «Чого ви шукаєте Живого між мертвими? Нема Його тут, бо воскрес!» (Лк.. 24:5б-6а).
Словник понять та термінів: смерть, Воскресіння, Пасха, Великдень.
Обладнання та наочність: фланелограф «Воскресіння», мультимедія – фільм «Страсті Христові», плакат з назвою теми та ключовим віршем, ватман із зображенням хреста, роздатковий матеріал (паперові квіти, листівка), проросла пшениця та колоски пшениці.
Міжпредметні зв’язки: історія, українська мова, народознавство, художня культура.
Література до уроку:
- Святе Письмо Старого і Нового Завіту.
- Біблійний путівник для дітей. – К.: УТБ, 2004.
- Ганжелюк Л. Зернятко добра. – Дубно, 2005.
- Рачинець С. Будую храм. – Луцьк, 1998.
- Християнська етика. Добро і зло. – Снятин, 1999.
Хід уроку
І. Вступна частина
Вітання. Налагодження контакту з дітьми.
ІІ. Основна частина
Актуалізація знань учнів
Учитель: Діти, сьогодні ми дуже незвично розпочнемо наш диво-урок. Я маю в руках паперові квіти. Ви кожен отримаєте по одній квіточці. На зворотному боці стороні маєте написати ті гріхи, погані звички, яких кожен із вас хотів би назавжди позбутися. Ці квіти прикріпимо до зображеного на ватмані хреста. (Діти виконують завдання.)
Погляньте, яка краса розквітла на хресті. Це знак того, що Ісус з милості і любові до нас узяв на Себе наші гріхи, які саме на хресті розквітли квітами добра, миру та викуплення. Вони перетворилися на красу, і ця краса має сплестися вінком і коронувати Воскресінням наші серця.
Повідомлення теми та мети уроку
Учитель: Діти, скажіть, чому ми святкуємо це свято? Для чого воскрес Ісус Христос?
Для підтвердження ваших відповідей ми знайдемо відповідні вірші в Біблії (заздалегідь записані на дошці) та зачитаємо їх.
Діти знаходять та зачитують Мт. 28:1-20; Мр. 16:1-18; Лк. 24:1-12; Ів. 20;1-29.
Учитель: А чи хтось із вас замислювався над тим, чому це свято називається і Пасха, і Воскресіння? Ми святкуємо Воскресіння Ісуса тому, що в цей день воскрес наш Спаситель. Проте свято Пасхи люди святкували ще від часів Мойсея, коли він вивів ізраїльський народ з єгипетської неволі.
Учитель проводить паралель між писанням Старого Завіту (Вих. 1-14) та писанням Нового Завіту (Лк. 24-25). Учні конспектують у зошит.
Старий Завіт Новий Завіт
Мойсей Ісус
Заколене ягня Розп’ятий Ісус
Кров на одвірках Кров на хресті
Визволення від смерті, рабства Воскресіння, визволення від вічної смерті та гріхів
Дана паралель на сьогодні об’єднана єдиним святом – Пасхою, що означає «проходження повз», «перехід», «вихід». Це єдиний шлях, ідучи яким, ми звільняємося від гріхів, смерті, неволі і рабства власних бажань.
Зараз я вам роздам аркуші із зображенням широкої дороги (сатанинської) та вузької (християнської). Ви маєте написати посередині доріг назви вчинків, які приведуть до Ісуса і які приведуть до сатани. І виясните для себе, який шлях вас приваблює і по якому ви будете йти.
Діти виконують завдання, підбивають підсумки.
Учитель: Діти, ви, напевне, звернули увагу на красу, яку ви бачите на столі, і ставите собі питання, що це означає. Колоски пшениці об’єднують в собі з вигляду мертві, сухі зернятка, але всередині цих зерняток існує життя. Коли вони потрапляють у хороший ґрунт, який поливає дощик і зігріває сонечко, вони проростають. (Учні звертають увагу на пророщену пшеницю в посудині).
Так само і ми маємо померти, померти духовно, віддавши Христові наші погані звички, негаразди, злість, усі гріхи, та знову відродитися, духовно зрости, довіривши своє життя Ісусу. Тобто, воскреснути з Ним разом, коли весь світ буде співати: «Христос Воскрес!», а наша душа у відповідь відповідатиме: «Воістину Воскрес!»
Христо Воскрес! О, скільки сил
Міститься в цім привіті,
Що правда завжди переможе
Неправду в цілім світі.
ІІІ. Закріплення матеріалу
– У чому полягає сутність святкування Воскресіння Ісуса Христа?
– Чому Воскрес Спаситель?
– Від якого часу ми святкуємо Пасху?
– Яким шляхом має йти кожна людина, і чому?
Для закріплення матеріалу пропонується перегляд фрагменту про смерть та воскресіння Ісуса Христа з фільму «Страсті Христові».
ІV. Домашнє завдання
Поділитися інформацією, яку отримали на уроці, з батьками та близькими: чому Воскресіння Христове є найбільшим і найрадіснішим християнським святом.
Роздати листівки – розмальовки.