На виконання доручення Президента України від 8 липня 2005 р. №1-1/657 щодо подолання морально-духовної кризи суспільства Міністерством освіти і науки України було створено спеціальну комісію для розроблення змісту нових факультативних курсів з етики віри та релігієзнавства. До її складу увійшли відомі вчені, філософи, педагоги, а також учителі та представники різних християнських конфесій.[1]
26 липня 2005 р. МОН було видано наказ № 437 «Про вивчення у навчальних закладах факультативних курсів з етики віри та релігієзнавства». Так, починаючи з 2005-2006 н. р. в загальноосвітні навчальні заклади України більш динамічно стало входити викладання курсів духовно-морального спрямування, котрі в деяких західних регіонах викладалися вже протягом 10 років.
Лідери християнських церков України в інформагентстві УНІАН 27 грудня 2005 р. озвучили свою заяву про проголошення 2006-го Роком захисту духовного світу дитини. Відповідне звернення до українського народу, політичних і громадських діячів підписали лідери практично всіх християнських конфесій України.[2] Відтак, християнська етика отримала нормативне підґрунтя для запровадження в шкільній освіті України.
У Херсоні 13 грудня 2005 р. з ініціативи управління внутрішньої політики облдержадміністрації було проведено круглий стіл на тему «Місце християнської етики в системі загальної освіти». Учасниками круглого столу були представники державної влади, директори херсонських шкіл, а також священики християнських церков області. Представники управління внутрішньої політики виступили з ініціативою розробити на Херсонщині авторську регіональну програму з християнської етики. «У системі освіти, крім обов’язкової інваріантної частини предметів, є ще й варіативна, яка формує імідж навчального закладу. Поки ми не можемо досить впевнено говорити про «християнську етику» як про обов’язковий предмет у нашій системі освіти, але ми можемо і маємо право вже зараз пропонувати цей курс в якості факультативу для наших шкіл», – зазначила тоді начальник управління внутрішньої політики Херсонської облдержадміністрації Тетяна Левада. За її словами, завдання християнської етики полягає не стільки в тому, щоб надати школярам релігійні знання, а є радше виховним елементом, покликаним заповнити ту нішу, що утворилася за останнє десятиліття в системі виховного процесу в школі. З такою думкою погодилися всі учасники круглого столу.[3]
Найактивнішим у просуванні курсів духовно-морального спрямування в систему освіти виявився Скадовський район Херсонської області. Весною 2006 р. батьківський комітет опіки закладами освіти започаткував збір підписів батьків, які мають дітей шкільного віку, на підтримку введення в програму загальноосвітніх навчальних закладів району викладання курсу основ християнської етики. Батьки-активісти заходили майже в кожну оселю Скадовська та всіх сіл району. Кожна сім’я мала можливість особисто визначитись – потрібно це їй чи ні. Тисячі сімей підтримали своїми підписами звернення до районного відділу освіти, до міської та районної влади щодо введення в програму загальноосвітніх навчальних закладів курсів духовно-морального спрямування.
Маючи тисячі підписів батьків під зверненням, а також спираючись на рішення колегії Міністерства освіти і науки України від 29 червня 2006 р. «Про концептуальні засади вивчення в загальноосвітніх навчальних закладах предметів духовно-морального спрямування», відділ освіти Скадовської районної державної адміністрації, районний методичний кабінет скерували свою діяльність на поширення інформації та залучення педагогів закладів освіти до творчої діяльності з теоретичного ознайомлення з основними завданнями духовно-морального виховання. В районі й надалі проводилося відстеження громадської думки шляхом громадських слухань, анкетування, співбесід, спільних зборів з батьками про необхідність введення в закладах освіти курсу «Основи християнської етики».
У березні 2007 р. ініціативна група була направлена у відрядження до Києва на Всеукраїнський науково-практичний семінар, який проводився за ініціативи КМПУ ім. Б. Грінченка та Православного педагогічного товариства. На семінарі в цілому була представлена політика нашої держави з даного питання, цитувалися слова Президента, сказані в Житомирі 13 березня 2007 р.: «Чим швидше ми дамо дітям духовну освіту, тим вищим буде рівень моралі нашого суспільства», та заступника міністра освіти Огнів’юка: «У церкві ми бачимо партнера в справі виховання молоді та дітей».
Як наслідок, у травні 2007 р. освітяни об’єдналися в районну громадську організацію «Асоціація вчителів християнської етики», головою якої є Кухарчук Алла Іванівна.
У Скадовську 7 травня 2007 р. було проведено науково-практичну конференцію «Проблеми морально-духовного виховання школярів у школах Скадовська та Скадовського району» з залученням педагогів, батьків, представників релігійних конфесій, громадськості міста та району, результатом якої також стало звернення до керівників міста та району.
Районна влада відреагувала позитивно на заклики громадськості й за ініціативи райради та райво 24 вересня 2007 р. було проведено круглий стіл «Концептуальні засади та завдання викладання курсів морально-духовного спрямування в загальноосвітніх навчальних закладах Скадовського району».
Результатом такої роботи стала необхідність створення авторських програм курсу за вибором: «Основи християнської етики» для учнів 1-4-х та 7-11-х класів загальноосвітніх навчальних закладів і програми гуртка «Мій світ і я» для учнів 7-11-х класів Центру дитячої та юнацької творчості. Ці програми 18 січня 2008 р. затверджені на засіданні вченої ради Південноукраїнського регіонального інституту післядипломної освіти педагогічних кадрів та рекомендовані до впровадження в усі загальноосвітні навчальні заклади (26 шкіл) Скадовського району та в Центр дитячої та юнацької творчості.
Апробацію програм здійснювали співавтор програми Артюшенко З.В. – бакалавр християнської освіти, магістрантка кафедри новітньої української літератури КНУ ім. Т.Г. Шевченка та автор програми Кухарчук А.І. – магістр теології, магістрантка кафедри релігієзнавства Національного університету «Острозька академія».
Протягом 2007-2008 н. р. районним методичним кабінетом проводилася робота з підготовки педагогів до впровадження цих програм у закладах освіти. Було проведено моніторинг «Готовність педагогів до викладання курсів духовно-морального спрямування», що дало можливість визначити групу вчителів, які морально і професійно готові до викладання. Наступний крок – Скадовський відділ освіти спільно з Центром релігієзнавства Національного університету «Острозька академія» організували навчання цих учителів за програмою «Теорія і методика викладання християнської етики в школі». У серпні 2008 р. учителі презентували перед поважною екзаменаційною комісією свої розробки уроків. Сорок вісім учителів, що успішно пройшли три етапи навчання, захистили розроблені уроки та успішно склали іспити, отримали посвідчення на право викладання курсів духовно-морального спрямування.
Наказом Скадовського районного відділу освіти № 188 від 22 серпня 2008 р. «Про організацію методичної роботи з педагогами, що викладатимуть курс «Основи християнської етики» в закладах освіти району у 2008-2009 н. р., було ухвалено створення районного методичного об’єднання вчителів християнської етики, керівником якого було призначено вчителя Скадовської ЗОШ № 2 Артюшенко З.В., та визнано три опорних школи з християнської етики: Скадовська ЗОШ № 3, Скадовська ЗОШ № 2, Ульянівська ЗОШ.
У лютому 2008 р. відбувалася зустріч голови Херсонської ОДА Б. Сіленкова та духовенства області, окремим пунктом якої було обговорення питання введення християнської етики в школах області. З цього питання звітував запрошений на нараду начальник управління освіти і науки області В. Сух. Він повідомив, що на цей час уроки християнської етики викладаються лише в Скадовському районі Херсонської області.
«У нас на Херсонщині є згода в міжконфесійних та державно-конфесійних відносинах», – підкреслив Б. Сіленков. Щодо християнської етики голова ХОДА зазначив, що керівництво області готове розглянути всі пропозиції церков. «Якщо протягом двох років це питання гальмувалося, то сьогодні всі заперечення зняті, загальноосвітня школа відкрита до співпраці. Нам потрібна тепер ваша допомога, і через 10 років ми побачимо інше покоління, яке росте на духовних і патріотичних цінностях, і саме їм ми передамо нашу справу побудови української держави».[4]
Згідно з рішенням засідання Громадської ради при Міністерстві освіти і науки України з питань співпраці з церквами та релігійними організаціями, яке відбулося 23 червня 2009 р., на початку 2009-2010 н. р. МОН України звернулося до Південноукраїнського регіонального інституту післядипломної освіти педагогічних кадрів щодо надання авторських програм курсу за вибором «Основи християнської етики» для учнів 1-4-х та 7-11-х класів загальноосвітніх навчальних закладів і гуртка «Мій світ і я» для учнів 7-11-х класів Центру дитячої та юнацької творчості, які використовуються на регіональному рівні, для ознайомлення на предмет присвоєння їм відповідного грифу МОНУ.
Нещодавно завершився шкільний етап олімпіади з християнської етики, готуємось до районної, а потім всеукраїнської олімпіади «Юні знавці Біблії». Щонайменше чотири рази на рік вчителі християнської етики збираються на семінари, останній пройшов 5 лютого 2010 р., на якому вчителі обмінювалися досвідом і методичними напрацюваннями. Разом ми продовжуємо оволодівати головними якостями педагога – бачити у кожній дитині духовну особистість. Педагоги-християни, що є представниками різних конфесій, а також батьківський актив, усі ми об’єднані спільним завданням – донести до учнів красу і переконливість добрих учинків, християнського ставлення до Бога, до людини, до природи.
Алла Кухарчук
[1] http://www.kmu.gov.ua/control/uk/publish/news_article?art_id=19356284&cat_id=35884
[2] http://www.ucu.edu.ua/doc/2005/abortion.zvernennia.rus.doc
[3] http://prochurch.info/index.php/news/more/3444
[4] http://prochurch.info/index.php/news/more/11802