Загальновідомо, що хворобу легше попередити, аніж вилікувати. Це стосується і багатьох питань, які потребують своєчасного вирішення, а інакше — перетворяться в проблеми. Безумовно, підлітковий вік — кризовий, однак є достатньо прикладів, коли діти проходять цей період досить спокійно, принаймні без гучних «феєрверків». Виявляється, що та духовна і моральна основа, яка закладена в них у ранньому дитинстві, достатньо міцна, щоб витримати і фізіологічні, і психологічні, і будь-які інші «шторми». А ще важливо, в якому товаристві перебуває підліток, на кого він рівняється, які цінності може розділяти зі своїми однолітками.
Нині в Україні діє молодіжна організація «Пласт», одним з напрямків роботи якої є виховання підлітків. Коротко про історію заснування й організаційну структуру «Пласту» просимо розповісти члена громадської організації «Станиця Острог Пласту — НСОУ», випускницю Національного університету «Острозька академія» Олександру Гетун.
«Пласт» був створений на українських землях у 1911 р. на взірець світового скаутингу — організації молоді, яка виникла у Великобританії в 1907 р. і з часом стала рухом молоді в усьому світі. Хоча перші скаутські організації виникли на східній Україні, найбільшого поширення «Пласт» набув на західних українських землях, доки не був заборонений у 1929-1930 рр. тодішньою владою, спочатку на Волині, а згодом й у Галичині. Пластуни змушені були продовжувати діяльність нелегально. Після закінчення Другої світової війни «Пласт» активно розвивався в країнах проживання української діаспори.
Зі здобуттям державної незалежності «Пласт» відроджується в Україні. Ініціатором відновлення «Пласту» виступили академік Ігор Юхновський, пластуни 20-30-х років, свідома українська молодь. У 1989 р. проведено перші пластові табори, у 1991 р. — перший Всеукраїнський з’їзд «Пласту».
Сьогодні «Пласт» — національна скаутська організація України є неполітичною і позаконфесійною молодіжною організацією, яка об’єднує понад 10 тисяч пластунів 23 областей України, Автономної республіки Крим, міст Києва та Севастополя. Ще 8 тисяч українських пластунів живуть та діють у США, Канаді, Австралії, Великобританії, Німеччині, Аргентині, Польщі та Словаччині.
Пластуни гуртуються в чотирьох вікових уладах:
1. Новацтво об’єднує наймолодших пластунів віком 6-11 років для виховання дітей у традиціях любові до Бога й України, допомоги іншим, слухняності батькам і намаганні бути щораз кращим. Діти займаються в роях (групах) по 6-10 осіб.
2. Юнацтво об’єднує підлітків віком 11-18 років. Підлітковий вік є тим перехрестям, на якому обирають шлях на все життя. Той, хто стоїть на ньому, рідко бачить кінці доріг, що пролягли праворуч та ліворуч. Одне із завдань «Пласту» як виховної організації — в доступній формі показати для юнака чи юнки шлях, що допоможе досягти найголовнішого в житті — стати гідною людиною і виконати своє призначення на землі. Самовиховна програма ґрунтується на юнацькому прагненні до справжніх пригод і випробувань, здійснення спільно значимих завдань та задоволенні всебічних запитів юнацького віку. Юнаки і юнки створюють гуртки по 6-10 осіб, які, в свою чергу, формують курені (3-5 гуртків).
3. Старшопластунство об’єднує молодь віком 18-30 років, яка продовжує процес самовиховання і на волонтерських засадах виконує виховні, інструкторські, адміністративні обов’язки в організації.
4. Сеніорат об’єднує пластунів віком понад 30 років, які допомагають у виховній праці та на всіх інших ділянках діяльності «Пласту».
Пластсприят — добровольці, які, розуміючи важливість виховної роботи «Пласту», сприяють у становленні і розвитку організації.
Програма занять у «Пласті» включає щотижневі гурткові сходини, прогулянки, екскурсії, мандрівки, табори, ігри на місцевості, мистецькі фестивалі, спортивні, туристичні, інтелектуальні змагання, тренінги, семінари тощо.
Протягом року «Пласт» в Україні проводить понад 100 виховних таборів різної спеціалізації: спортивні, морські, мистецькі, лижні, альпіністські, археологічні, кінні, екологічні тощо. У таборах пластуни практично закріплюють свої знання й уміння, здобуті впродовж року на щотижневих заняттях. Серед найбільших заходів, котрі щороку проводяться «Пластом» на всеукраїнському рівні, — інтелектуально-мистецький змаг «Орликіада», фестиваль творчості «День пластуна», спортивний змаг «Спартакіада», передача Віфлеємського вогню місцевим громадам, змагання з пішого мандрівництва «Стежками героїв» та «Осінній рейд».
Ідеал пластуна, його якості характеру, окреслені у Пластовому Законі, збігаються з християнськими та загальнолюдськими цінностями. Дотримуватися слова, любити працю, допомагати іншим, зберігати рівновагу духу у життєвих труднощах — ось далеко не повний їх перелік.
Перша абсолютна вартість для пластунів — Бог, друга — Україна. Вірність Богові вимагає не лише віри, а й дій — ведення взірцевого морального способу життя. «Пласт» розвиває у дітей та молоді відчуття краси, любові, поваги до оточуючих. Релігії юнак чи юнка вчаться від батьків, у своїй церкві. В «Пласті» ж вони шанують Бога згідно зі своїм віровизнанням і одночасно шанують право кожного на свою релігію. Найважливіше завдання старших пластунів показати, що пластові закони — це християнські закони, пластовий світогляд — християнський світогляд, пластова культура — християнська культура.
«Пласт» заохочує та включає в свою програму щонедільні відвідування храмів, недільних шкіл, святкує християнські свята та водночас розглядає віру в Бога не як те, що набувається, а як невід’ємну основу, підґрунтя світогляду пластуна.