3-й клас, автор Ольга Нагорнюк, учитель історії, завуч з виховної роботи приватної школи «Початок мудрості» м. Харкова
Мета
Освітня: розкрити та підкреслити особливу важливість, значення та призначення завершального творіння — людини.
Виховна: виховувати повагу до особистості та життя людини, спонукати до усвідомлення відповідальності за життя.
Розвиваюча: сприяти виявленню талантів та обдарувань учнів, формувати повагу до праці.
Біблійна основа: Бут. 1:26-28; 2:15; Повт. З. 6:5; Пр. 16:3; Пс. 138:14.
Ключовий вірш: «І сказав Бог: «Створімо людину за образом Нашим, за подобою Нашою, і хай панують… над усією землею…» (Бут. 1:26).
Обладнання: фланелограф; скринька з дзеркальцем; зображення немовляти.
Словник:
Покликання — (1) внутрішній потяг, здатність, схильність до певної справи, професії; (2) призначення.
Подоба — (1) зовнішній вигляд; характер, душевний склад, сукупність чиїх-небудь внутрішніх якостей; (2) подібність, схожість.
Образ — зовнішній вигляд кого-небудь; подоба.
Література до уроку:
Біблія/пер. проф. І. Огієнко. — К.: УБТ, 2002.
Новий тлумачний словник української мови. Т.2. К-П. — К.: Аконіт, 2003.
Хід уроку
І. Організаційний етап.
Привітання. Налагодження контакту з класом.
ІІ. Актуалізація опорних знань та перевірка ви-вченого.
На попередньому уроці ми розглядали тему «Світ як Боже творіння».
Запитання:
1. Хто створив усе те прекрасне, що оточує нас? (Відповіді дітей).
2. Пригадайте, скільки днів Бог творив світ? (Відповіді дітей).
3. Звідки ми можемо дізнатися про це? (Відповіді дітей).
4. Що Бог створив у перший день, у другий? Четвертий? П’ятий? (Відповіді дітей).
5. Що робив Бог сьомого дня? (Відповіді дітей).
6. Кого з усього створеного Бог любить найбільше? Чому? (Відповіді дітей).
7. Чи задумувалися ви над тим, яке призначення людини на землі? (Відповіді дітей).
ІІІ. Виклад нового матеріалу.
Вступ
Сьогодні на урок я принесла яскраву скриньку. В ній ви побачите того, кого Бог по-особливому любить і цінує. Вам цікаво дізнатися, хто це? А як ви думаєте? (Відповіді дітей).
Гра «Хто для Бога найцінніший?»
Діти по черзі підходять до столу і зазирають у скриньку, при цьому нікому не розказують про те, що там побачили.
Запитання:
1. Кого ви побачили в скриньці? (Відповіді дітей).
2. Чи приємно вам було побачити своє відображення? (Відповіді дітей).
Пам’ятайте, що ми є найцінніші для Бога і в кожного з нас є особливе призначення на цій землі.
Людина як творіння Боже
Коли Бог створив світ, Він зробив його прекрасним та бездоганним: «І бачив Бог, що добре воно» (Бут. 1:25). Усе було чудове, і Бог це бачив, але чогось бракувало. Скажіть, чого не вистачало в цьому чудовому світі, адже птахи вже співали, риби плюскотілися в воді, ходили прекрасні великі звірі, бігати маленькі пухнасті тваринки? Сходило і заходило сонце, вночі мерехтіли зорі і світив ясний місяць. Чого ж не вистачало? (Відповідь дітей). Так. Не було людей. «І сказав Бог: «Створімо людину за образом Нашим, за подобою Нашою, і хай панують… над усією землею…» (Бут. 1:26). (Учитель дає пояснення до кожного окремого поняття «образ», «подоба»).
Рекомендується вивчити цей вірш напам’ять
будь-яким методом, на вибір вчителя.
Покликання людини
Людина стала вінцем Божого творіння. Вона відрізнялася від інших істот тим, що Сам Бог вдихнув у неї дихання життя. Він визначив їй особливе місце на землі. Коли народжується дитинка, вона потребує великої уваги, догляду та любові (дайте дітям можливість розповісти про перші роки новонародженого, його розвиток). Але Адам і Єва, перші люди, відразу були створені дорослими і досконалими, їм не потрібно було вчитися ходити, розмовляти, ходити до школи. Люди мали пряме спілкування з Богом, вони були вільними і щасливими. Ви б хотіли бути на їхньому місці?
Рекомендується разом з класом скласти порівняльну таблицю відмінності між твариною і людиною
та записати на дошці.
Тепер давайте подумаємо над питаннями: (перший ряд) «Для чого Бог створив людину?», (другий ряд) «Для чого я живу?» (Відповіді дітей).
Учитель робить висновок залежно від відповідей.
Прочитаємо, що каже Святе Письмо: «Плодіться й розмножуйтеся, і наповнюйте землю, оволодійте нею, і пануйте…» (Бут. 1:28). Це перше повеління Бога для людей. Адам і Єва були першою сімейною парою, вони мали народжувати і виховувати дітей. Бог і зараз хоче, щоб люди створювали сім’ї, щоб батьки любили і виховували дітей, а діти поважали батьків і були слухняними їм.
Крім того, Адам і Єва наглядали за садом та тваринами, тому що так наказав їм Творець: «І взяв Господь Бог людину, і в едемському раї вмістив був її, щоб порала його та його доглядала» (Бут. 2:15). Бог хотів, щоб люди жили у мирі одне з одним і в гармонії з оточуючим світом, однак щоб не байдикували, а трудилися, отримуючи радість і задоволення від своєї праці.
Бог зробив для людини все, щоб їй було добре. Чи було за що любити і славити Бога першим людям — Адаму та Єві? (Відповідь дітей). А нам є за що любити і славити Бога? У Повт. З. 6:5 написано: «І люби Господа, Бога твого, усім серцем своїм, і всією душею своєю, і всією силою своєю!»
Висновок
Бог є Творцем усього, що нас оточує. Людина є вінцем всього Божого творіння. Отже кожен із нас є особливим в очах Господа. У кожного з нас є безсмертна душа, розум, почуття, сумління, воля, тому що кожен із нас несе в собі «образ і подобу» Божу. Ми можемо користуватися всім, що нас оточує, панувати над природою, але не забувати про сумління та розум. Нам є за що любити та славити Бога! Псалом 138:14: «Прославляю Тебе, що я дивно утво-
рений!» Тож давайте запам’ятаємо (за бажанням учитель може підготувати роздатковий матеріал):
1. Людина створена за образом і подобою Бога. Кожне людське життя цінне, бо його дає Бог і всі права на нього належать Богу.
2. Бог створив людину для управління землею і всім творінням. Це вказує на відповідальність перед Творцем. Кожен буде звітувати, як він використав своє життя і як виконав Божий задум стосовно себе.
3. Усі здібності і таланти людини — від Бога. Вони дані Богом не для звеличення людини, не для самопрославлення, а для успішного виконання Божого завдання — дбати про творіння, піклуватися про нього.
4. З появою людини на землі була задумана і праця. Бог наказав людині працювати у раю. Це вказує на особливе благословення, що містить в собі працю, і що Богові не до вподоби ледачі люди.
На наступних уроках християнської етики ми говоритимемо про те, що в житті перших людей, а разом з тим і всього людства, відбулася величезна трагедія. Диявол, ворог Божий і ворог усіх людей, спробував зруйнувати Божий задум. Йому вдалося спокусити перших людей і ввести їх у гріх. Разом з гріхом у світ прийшло горе, хвороби, неправда, ненависть, смерть.
Але людина залишається цінною в Божих очах, бо таким був Його початковий план, настільки цінною, що заради нашого визволення від гріха на землю прийшов Божий Син Ісус Христос.
IV. Закріплення знань.
Учитель пропонує учням творче завдання (письмово в зошитах).
Напишіть собі побажання:
1. Як і що я маю змінити в своєму житті, щоб виконати Боже призначення?
2. Що сьогодні заважає мені виконати Боже призначення?
Бажаючі можуть прочитати написане.