Бажання кожного християнина — щоб його дитина виросла слухняною Слову Божому. Духовне виховання не є чимось простим і вимагає багато зусиль і мудрості з боку батьків. Будь-яка робота, що вчасно не зроблена, приводить до негативних наслідків. З роками набагато складніше буде прищепити дитині святі цінності або навіть взагалі неможливо. Отже, давайте разом подивимося, в якому віці необхідно починати духовне виховання дітей.
Навчання починається з народження
Дитина постійно перебуває в інтенсивному навчальному процесі, і це починається з народження. Вона відкриває світ і навколишніх. Потім починає засвоювати певні навички, дуже важливі для всього подальшого життя. Вчиться простягати ручки, стояти на ніжках, ходити, говорити тощо. Не потрібно доводити, що дитина вчиться з народження, тому що це добре відомий усім нам досвід тривалого процесу навчання дитини.
Бог не встановлює певний вік для початку духовного виховання
Мудрий цар Соломон сказав: «Привчай юнака до дороги його, і він, як постаріється, не уступиться з неї» (Пр. 22:6).
Дитина неспроможна зрозуміти все з перших днів, але щось вона може зрозуміти й чогось може навчитися. Згідно з віковими можливостями дитини мудрий батько буде вчити її духовних істин.
Період запитань сприяє духовному вихованню
Кожний із нас найкраще вчиться тоді, коли має потребу навчатися, коли він зацікавлений дізнаватися, і навпаки, навчання набридає тоді, коли вчитися нецікаво. У маленьких дітей, які щойно почали говорити, починається новий період — період цікавих запитань. Малюк ще погано стоїть на ногах, але цілий день ставить наступні запитання: «Що це?.. Чому?.. Коли?..» тощо. Деякі батьки дуже швидко втомлюються й лають дітей, бо вони ставлять багато питань. Це одна з найбільших помилок, які можуть зробити батьки. Якщо в період встановлення твого спілкування з дитиною ти відповідаєш на її запитання з терпеливістю, вона оцінить твоє терпіння й любов. Більше того, встановляться міцні стосунки: дитина-батьки. Тато і мама стануть для дитини учителями, які знають і дають відповіді на всі запитання, і впродовж усього життя вона буде приходити до них і радитися, і в такий спосіб знаходитиме вихід зі скрутних ситуацій, з якими зустрінеться у своєму житті. Період запитань є особливо сприятливим для встановлення фундаменту духовного виховання, тоді дитина дуже відкрита для святих справ.
Відповідай на запитання дитини через призму Біблії
Коли дитина ставить запитання, намагайся представити духовні істини, але дуже просто, щоб їй було зрозуміло. Коли дитина запитує, що таке небо, не достатньо сказати, що це атмосфера, або хмари, або місце, звідки йде дощ чи сніг, але скажи, що це місце, де перебуває Бог. Коли дитина запитає про корабель, розкажи їй про ковчег Ноя і про потоп, чому так було, і про різницю між добром і злом. Намагайся використати будь-яке запитання дитини, щоб навчити її Слова Божого.
Не переривай духовного виховання дитини
Не думай, що достатньо вчити дитину один раз на тиждень, або що ти вже говорив занадто багато про Божу працю. От що написано в Біблії: «І будуть ці слова, що Я сьогодні наказую, на серці твоїм. І пильно навчиш цього синів своїх, і будеш говорити про них, як сидітимеш удома, і як ходитимеш дорогою, і коли ти лежатимеш, і коли ти вставатимеш. І прив’яжеш їх на ознаку на руку свою, і будуть вони пов’язкою між очима твоїми. І напишеш їх на бічних одвірках дому свого та на брамах своїх» (Повт. Зак. 6:6-9).
Не нехтуй духовним вихованням з дитинства. Це найбільш сприятливий період для того, щоб учити дітей справам Божим.
Василь Філат