У середині позаминулого сторіччя відомий німецький фізик Р. Клаузіус сформулював так зване друге начало термодинаміки, згідно з яким теплота може сама по собі переходити тільки від більш нагрітого тіла до менш нагрітого, і цей процес триває доти, доки температура обох тіл не зрівняється. При цьому деяка частина теплоти знецінюється — втрачає здатність здійснювати роботу. Цю незворотну, «втрачену» енергію Клаузіус запропонував описувати грецьким словом «ентропія», що означає «звернена всередину».
З другого начала термодинаміки безпосередньо випливає, що в будь-якій замкненій фізичній системі всі види енергії повинні поступово перетворитися на теплоту, «збігти» в «тепловий океан», а теплота рівномірно розподілиться між усіма тілами. Як тільки це відбудеться, настане «теплова смерть» системи — всі термодинамічні процеси в ній повністю припиняться.
Ілюстрацією до дії цього закону може слугувати наступний приклад: якщо ми залишимо авто в гаражі, до якого ніхто не буде заходити, через 15 років наш автомобіль не покращає, а лише прийде в непридатний стан. Багато металічних деталей під впливом вологи пошкодить корозія, деякі деталі зіпсуються від перепадів тиску, інші – під дією інших факторів…
Створивши регульовану систему: контроль вологи, фільтрування повітря, пастки для гризунів тощо, ми зможемо призупинити дію другого начала. Але для цього потрібне зовнішнє втручання в процес, тобто дія третьої сили.
Цей фундаментальний закон, справедливий для будь-яких замкнених фізичних систем, Клаузіус поширив на весь Всесвіт. Ентропія Всесвіту, твердив він, прагне до певного максимуму, і чим більше Всесвіт наближається до цього граничного стану, тим менше залишається можливостей до подальших змін. А коли цього стану буде досягнуто, всі зміни повністю припиняться і Все-світ застигне у мертвому спокої. Настане «теплова смерть» світу. Всесвіт продовжуватиме своє існування, він не зникне, не перетвориться на ніщо, але всі термодинамічні процеси в ньому повністю припиняться.
Є системи, що, на перший погляд, порушують цей закон. Як приклад наводять ріст зерна, де присутнє видиме збільшення порядку. Проте випускається з поля зору як мінімум два моменти: направляюча програма і засіб перетворення енергії.
Направляюча програма – це певний код чи матриця, без якої не буде ніякої зміни порядку. Для всіх живих істот цей надзвичайно складний код прописаний у структурі молекул ДНК. У випадку із будуванням чогось неживого (чим власне є Всесвіт) цю функцію виконує архітектор чи інженер.
Необхідність перетворення енергії – це специфічна здатність перетворювати один вид енергії в інший. У випадку із зерниною таким процесом є фотосинтез – перетворення сонячного світла в будівельний матеріал для росту рослини. У випадку із побудовою різного роду будівель необхідна праця людей, енергія пального для устаткування. А для побудови Всесвіту потрібна енергія, що прийде ззовні для впорядкування хаотичних процесів.
Чи може 2-й закон термодинаміки мати виняток? Хімік Гарі Бент підрахував вірогідність такого винятку на прикладі 1 калорії, яка самовільно повністю перетворена в роботу. Свої висновки він проілюстрував наступним прикладом: якщо посадити групу мавп і дати їм друкарські машинки, то від хаотичного натискування на клавіатуру повинна вийти трагедія Шекспіра. Виявилось, що вірогідність перетворення 1 калорії така ж сама, як і вірогідність того, що мавпи надрукують трагедію Шекспіра 15 мільярдів разів без помилок.
Неважко бачити, що теорія «теплової смерті» світу вступає у відверту суперечність з матеріалістичними уявленнями про вічність руху матерії. Більше того, цей закон унеможливлює теорію еволюції і не дає ніяких підстав для пояснення виникнення Всесвіту еволюційним шляхом. Друге начало термодинаміки підтверджує креаціоністський шлях виникнення космосу: для утворення світу потрібен особливий творчий підхід, який діяв у минулому. А це приводить нас до Творця…
кається на 0,1 % за століття, що дорівнює 1,5 м за годину. За такої швидкості 100 тисяч років тому Сонце повинно було би бути вдвічі більшим, ніж сьогодні. Розміри і випромінення Сонця мільйон років тому не дозволили б виникнути життю на Землі ніяким чином. А 20 млн. років назад розміри Сонця були б такими, що воно дотикалося б до Землі.
Ми ж говоримо про похилий вік Землі…
Напруженість магнітного поля Землі змінюється. Проводячи виміри за останні 130 років, вчені з’ясували, що поле зменшилось на 14%. Це вказує на те, що магнітне поле Землі затухає рівно на половину кожні 1400 років. Якби це затухання залишалось постійним, то 10 тисяч років тому напруженість магнітного поля Землі була б такою, як у магнітної зірки. При такому магнетизмі життя на Землі не могло б зберегтись.
Перший закон термодинаміки (закон збереження енергії) стверджує, що ніщо само по собі не «створюється» і не зникає безслідно. Таким чином, усі речі повинні мати причину і творця. Отже, Всесвіт не міг сам по собі виникнути чи сам себе створити. В структурі законів природи немає нічого такого, що відповідало б за його самовільне походження.
Сучасні дослідження твердять, що для випадкового виникнення такої складної структури як білкова молекула, необхідно близько 1500 кроків, кожен з яких має бути абсолютно вдалим. Вірогідність того, що так станеться внаслідок випадку, дорівнює одному шансу із 10450. Навіть якщо кожна спроба усіма системами Всесвіту буде проходити 1 мільярдну частинку секунди, за 30 млрд. років відбудеться всього лиш 10107 спроб. Вік Всесвіту за теорією еволюції – 4,5 млрд. років.
При організації американської експедиції на Місяць, виходячи з припущення, що Всесвіту 4,5 млрд. років, очікувалось, що шар космічного пилу буде мати товщину в декілька метрів. Були розроблені навіть певні програми і методики, як астронавтам потрібно буде пересуватись на поверхні в такій масі пилу. Проте, коли нога людини торкнулась поверхні Місяця, то виявилось, що поверхня супутника Землі вкрита шаром пилу в 5-10 сантиметрів. А це говорить про те, що час існування Місяця – до 10000 років. Якщо і Земля, і Місяць утворились одночасно (а сучасна наука це стверджує), то Земля є молодою планетою і її вік відповідає тому, що написано про неї в Біблії.
Олег Блощук