Мета
Освітня: допомогти дітям усвідомити необхідність виконання Божих Заповідей.
Виховна: виховувати в учнів повагу до Бога, до батьків, до вчителів, до старших людей і оточуючих.
Розвиваюча: розвивати пам’ять, уміння аналізувати прочитане і робити висновки.
Примітка: пропонується запросити на урок батьків та інших членів сімей.
Біблійна основа: Мт. 5:19; Лк. 15:11-24; Еф. 6:1-4; Кол. 3:20-21.
Обладнання і наочність: стенд із Божими Запові-дями, Новий Завіт і «Катехізис» для кожного учня.
Міжпредметні зв’язки: історія, українська література, українознавство.
Література до уроку:
Новий Завіт Господа нашого Ісуса Христа / Пер. з давньогрецької о. Рафаїла Турконяка. – К.: УБТ, 2003. – 317 с.
Св. Августин. Сповідь. – Київ: Основи, 1999. – 320 с.
Ващенко Г. Виховний ідеал. – Полтава: Полтавський вісник, 1994. – 194 с.
Християнський катехізис для сім’ї і школи. – Рівне: ХБВФ «Живе слово», 2001. – С. 58–60.
Рачинець С. Будую храм. Вибране. – Луцьк: Християнське життя, 1998. – 369 с.
Хід уроку
І. Вступна частина
Вітання («Слава Богу!» – «Навіки слава!»)
Учитель:
– Сьогодні незвичайний урок. Ми разом, дорогі діти, спробуємо вирішити проблеми, які вас хвилюють. Саме тому просимо підтримки не лише у батьків, які присутні на нашому занятті. Чиєї допомоги ми ще попросимо? (Божої допомоги). Правильно. Ми попросимо допомоги у Господа нашого Ісуса Христа. Дай, Боже, нам мудрості, а гостям нашого уроку – терпіння і розуміння!
Повторення
– Яку загальну тему ми вивчаємо у 8-му класі? (Відповіді учнів).
– Коли і де люди отримали Десять Заповідей? (Відповіді учнів).
– Де у Святому Письмі ми про це можемо прочитати? (Відповіді учнів).
Настанова вчителя:
– Люди отримали від Бога основні вказівки щодо життя. Хочу вас застерегти, що існує хибна думка про те, що Божий Закон – це обмеження волі людини. Щоб це заперечити, хочу вам навести життєвий приклад. Водії автомобілів мають дотримуватися правил дорожнього руху – це обмеження їхньої волі чи піклування про їхнє життя? Тато навчає свого сина безпечно користуватися гострими інструментами – тим самим він обмежує волю своєї дитини чи піклується про її безпеку? Так само і Отець наш Небесний турбується про наше здоров’я та про безсмертні наші душі. Слава Богу на небі і на землі!
Отже, для чого нам необхідні Божі Заповіді? (Відповіді учнів).
Ісус Христос звелів нам не лише знати заповіді, але й розуміти та виконувати їх. Давайте про це прочитаємо в Новому Завіті в Євангелії від Матвія, 5 розділ, 19 вірш:
«Якщо хто порушить одну з цих найменших заповідей і так навчить людей, – він найменшим назветься в Царстві Небесному; а хто виконає і навчить, той великим назветься в Царстві Небесному».
Поетична сторінка
– Проведемо традиційну сторінку християнської поезії. Хто, дорогі учні, із вас підготував на сьогодні поезію? Прошу прочитати напам’ять.
Учні читають вірші.
Сергій Рачинець
Шануймо
Шануймо і батька, і матір шануймо –
І нас шануватимуть діти колись,
Все те, що від Бога в душі, не марнуймо,
Щоб наші надії щоденні збулись.
Сьогодні нелегко знайти своє щастя
У грішному світі, де безліч тривог,
Та добре, що нас опікують так часто
І батько, і мати, і праведний Бог.
Згадаймо їх слово напутнє в дорогу,
Яка крізь роки у життя повела,
Їх слізну і щиру молитву до Бога,
Що нас неслухняних від зла берегла.
А як же їх теплу усмішку забути,
У погляді ніжнім зажуру не раз?
Бо як тоді їхнє бажання збагнути –
Щоденно щасливими бачити нас!
Шануймо любов’ю і батька, і матір –
Два рівних крила, що підносять увись,
Тоді тільки щастя ми будемо мати,
І нас шануватимуть діти колись.
Наталка Позняк
МАМИНА МОЛИТВА
Навчіть мене молитись, мамо,
Не за себе – за цілий світ.
Не словом – Вашими піснями,
Що Ви плекали стільки літ.
Навчіть мене людей любити
Без заздрості і без образ,
Щоб в глибині очей відкритих
Вогонь довіри не погас.
Мамина молитва,
Як любов свята.
Мамина молитва
В дітях вироста.
Помолюся Богу
В світанковий час,
Щоб усі тривоги
Обминали Вас.
Щодня лечу до Вас думками
І сповідаюсь, як землі.
І пахне Вашими руками
Хліб на ранковому столі.
Коли душа до неба лине,
Я зачудовано мовчу.
«Помилуй, Господи, Вкраїну», –
За Вами тихо шепочу.
ІІІ. Основна частина
Оголошення теми і завдань уроку:
– Сьогодні ми з вами продовжимо розмову про п’яту заповідь. Пригадайте, як вона звучить? («Шануй свого батька та матір» – така перша заповідь з обітницею, «щоб тобі було добре і щоб ти був довголітній на землі!» Еф. 6:2-3). Ми продовжимо розмову про важливість цієї заповіді, про необхідність її виконання як дітьми, так і батьками.
Бесіда вчителя з учнями:
– Чим п’ята заповідь відрізняється від інших?
– Яку нагороду вона обіцяє при її виконанні?
– Як ви розумієте слова «буде тобі добре»?
– Які слова близькі за значенням до слова «шануй»? Що скажуть діти, а що скажуть дорослі?
– Які обов’язки покладає на нас п’ята заповідь? (Любити, коритися, не ображати, піклуватися тощо).
Завдання: записати у два стовпчики, як необхідно виявляти повагу до батьків та чого не можна робити стосовно батьків.
Настанова вчителя:
– Ми з вами з’явилися на світ не випадково… Ось ваша мама ніжно пригортає вас, малесеньких у мережаному пакуночку, до якого зазирає схвильований татусь. Як вони вас люблять! А скільки попереду у них недоспаних ночей, хвилювань про перші зубки, перші сказані і перші прочитані слова. І сьогодні вони турбуються про вас, як і тринадцять років тому. Та пройдуть роки, ви будете у розквіті сил, а батьки ваші постаріють. Настане ваша черга доглядати за ними, можливо, недосипати ночі, одягати і годувати… Адже сказано (учні хором із дошки читають п’яту заповідь). Цей закон, перш за все, стосується дітей.
Людина є дитиною, допоки живі її батьки, отже ця заповідь не має чіткого вікового та часового обмеження. Мине час, і ви матимете свої родини, своїх дітей. І будете їх навчати шанувати старших! Але вже сьогодні ви цього повинні навчатися, спостерігаючи за батьками, наставниками, керівниками та не забуваючи Божі Закони.
Давайте попросимо когось із батьків розповісти про те, як свого часу їх навчали поважати старших.
Розповідь матері чи батька.
Робота з «Катехізисом»
– Розгорніть «Катехізис» та уважно прочитайте 11 запитань та відповідей на них, що на ст. 58-60.
Розповіді учнів (ці розповіді учні готують заздалегідь, а на уроці виразно читають або розповідають напам’ять).
Розповідь про ставлення до матері
Августина Блаженного
«Пригадую собі, як вона нищечком, дуже зворушена, жадала від мене, щоб я не впадав у гріх.
Одного разу у мене була гарячка; я танув, наближався мій кінець… Коли б такий удар зранив серце моєї матері, то воно б не вилікувалося вже ніколи. Її численні благання пішли до Тебе, Боже Єдиний. І Ти не погордував її молитвами, яка завжди щедрою рукою роздавала милостиню і підкорялася Твоїм словам.
Коли я втратив віру і надію, прийшла моя мати… Вона йшла за мною по суходолу й по морю, від Тебе, Боже, беручи впевненість при всіх небезпеках. Перед Тобою, Джерело милосердя, вона подвоїла свої благання і свої сльози, щоб Ти прискорив Свою допомогу і освітлив мою темряву. І я перейшов від недуги до здоров’я».
Учитель:
– Більшість матерів, як і мама Августина Блаженного, турбуються про своїх дітей, ночами недосипають, коли ті хворіють. І ми за це повинні бути їм глибоко вдячними. Але ще більша шана тим матерям, які турбуються про безсмертну душу дитини, навчаючи її Божим Заповідям і плекаючи в ній живу віру в Бога.
Повчання Володимира Мономаха
«Старих шануйте, як батька, а молодих, яко братів. Пам’ятайте: при старших годиться мовчати, премудрих слухати, старшим підкорятися, з рівними і молодими мати згоду і бесіду вести без лукавства, а щонайбільше розумом вбирати. Не лютувати словом, не ганьбити нікого в розмові, не сміятися багато. Очі тримати донизу, а душу вгору».
Учитель:
– Ці слова були сказані великим князем на початку XII ст., тобто дев’ять віків тому, але наскільки актуальними вони є в наші дні. Якби всі молоді люди прислухалися до цих простих порад, наскільки приємнішим було б наше спілкування.
Григорій Ващенко пише про здорову сім’ю
у педагогічному творі «Виховний ідеал»:
«Здорова родина, в якій батьки люблять дітей, а діти з пошаною і любов’ю ставляться до батьків і живуть в згоді між собою, є основою здорового суспільного життя».
Учитель:
– Божа постанова щодо стосунків у сім’ї є непохитною, єдино правильною і дієвою. Немає іншого шляху для побудови здорового суспільства, як через здорові сім’ї. Немає іншого шляху для побудови здорової сім’ї, як через виконання Божих Заповідей.
«Хочу розповісти вам спогади одного чоловіка про випадок, який трапився в роки його юності й запам’ятався йому на все життя. Він тоді жив в одному з районних центрів і навчався в професійно-технічному училищі. Одного разу до його однокурсників приїхали матері з сіл. Вони привезли синам-студентам подарунки. Юнака глибоко вразило те, що при зустрічі сини цілували руки своїх матерів. Вони не соромилися таким чином виявляти свою любов до матерів навіть перед однолітками».
Учитель:
– Не будьмо скупі на любов і ніжність, добрі слова й обійми для своїх найрідніших.
Притча про блудного сина
«Один чоловік мав двох синів. І сказав молодший з них до батька: «Батьку, дай належну мені частину майна». І той поділив між ними майно. А через кілька днів, забравши все, молодший син подався до далекого краю і там змарнував своє майно, живучи розпусно. Як змарнував усе, настав великий голод у тому краї, і він став бідувати. Пішов він та й пристав до одного з жителів тієї землі; той послав його на свої поля пасти свиней. І бажав він втамувати свій голод жолудями, що їх їли свині, але ніхто йому не давав. Опам’ятавшись, він сказав: «Скільки лишається хліба в наймитів мого батька, а я ж тут гину з голоду. Устану, піду до свого батька і скажу йому: «Батьку, я прогрішився перед небом і перед тобою, і вже негідний зватися твоїм сином; прийми ж мене як одного з твоїх наймитів». Вставши, пішов до свого батька. Коли він був ще далеко, батько побачив його і змилосердився; побігши, впав йому на шию і поцілував його. Син сказав йому: «Батьку, я прогрішився перед небом і перед тобою; я вже негідний зватися сином твоїм». А батько сказав до своїх рабів: «Негайно принесіть найкращий одяг і зодягніть його, дайте перстень йому на руку і взуття на ноги; приведіть теля відгодоване та заколіть; будемо їсти й веселитися, бо цей мій син був мертвий – і ожив, пропав був – і знайшовся». І почали веселитися. А його старший син був на полі. Коли, ідучи, наблизився до хати, почув співи й танці. Покликавши одного зі слуг, спитав, що ж то таке? Той сказав йому: «Це твій брат повернувся, і твій батько заколов відгодоване теля, бо здоровим його прийняв». Розгнівався ж він і не хотів увійти; його батько вийшов та вмовляв його. А він у відповідь сказав своєму батькові: «Ось, стільки літ я тобі служу, ніколи не переступав твоєї заповіді, а ти мені не дав і козеняти, щоб я повеселився з моїми друзями. Коли ж цей твій син, що змарнував твоє майно з блудницями, повернувся, ти заколов йому відгодоване теля». І він сказав йому: «Дитино, ти завжди зі мною, і все моє – твоє; а тут треба було таки веселитися і зрадіти, бо цей твій брат був мертвий – і ожив, пропав був – і знайшовся».
Учитель:
– Слава Богові, що Бог дав йому час одуматися, що він розкаявся і примирився з батьком. Але гріх непослуху не приніс йому нічого доброго: чужина, самотність, голод… Це закономірний результат гріха. Будь-який гріх лише здається солодким і привабливим, але насправді приносить самі лише страждання.
Як ви бачите, від моменту отримання Божої Заповіді про пошану до батьків і до сьогодення вона виконувалася різними шляхами з обох сторін: і батьками, і дітьми.
Дорогі учні, скажіть, якими повинні бути батьки, щоб вам, дітям, з ними було добре, щоб ви були щасливі? (Відповіді учнів).
Закінчіть речення:
Варто слухатися батьків, тому що…
Господь дав мені батьків, щоб…
Можу висловити подяку батькам за те, що…
Я можу показати шану до батьків тим…
Шановні дорослі, скажіть, якими повинні бути діти, щоб батьки їх любили? (Відповіді дорослих).
IV. Підсумок уроку
Підсумкове слово вчителя:
– Дякую за ваші щирі відповіді. Сподіваюся, що ви докладатимете усіх зусиль, щоб жити згідно з Божими Заповідями. Однак, мушу сказати, що наших власних зусиль для побудови гармонійних стосунків у сім’ї недостатньо. Усі наші добрі наміри тріскають, як мильні бульбашки, при найменших непорозуміннях, а тим більше, коли приходять серйозні випробування. Лише Божа присутність у наших серцях і в наших сім’ях може забезпечити той мир, спокій і порозуміння, яких ми всі так прагнемо.
Домашнє завдання
Обов’язково:
Перечитати всі записані вірші зі Святого Письма.
Для бажаючих:
Вивчити напам’ять кілька з них.
автор Наталія Лахман, завуч Мізоцького ліцею Здолбунівського р-ну Рівненської обл.