Підготувала Софія Прокопчук, заступник директора з навчально-реабілітаційної роботи Рівненського навчально-реабілітаційного центру «Особлива дитина»
Мета: на прикладі життя Ноя показати дітям, як важливо виявляти послух; учити дітей довіряти батькам, усвідомлюючи, що вони мають досвід; спонукати набути таку чесноту як послух; сприяти розвиткові бажання читати Святе Письмо.
Тип уроку: урок формування компетентностей.
Ключові компетентності: навчання впродовж життя.
Словник понять і термінів: послух.
Біблійний вірш: «Діти, — слухайтеся своїх батьків у Господі, бо це справедливе!» (Еф. 6:1).
Біблійний текст: Бут. 6:7–22.
Наочність: Біблії, зошити, кольорові олівці, ігрове поле, кубик, фішки (ґудзики), картинки із записаними на них назвами тварин.
Очікувані результати:
— учень розуміє зміст поняття «послух»;
— аналізує свої вчинки та вчинки інших із християнської позиції;
— має бажання бути слухняним у повсякденному житті;
— читає біблійні тексти, аналізує їх.
А тепер, коли справді послухаєте Мого голосу, і будете дотримувати заповіту Мого, то станете Мені власністю більше всіх народів, бо вся земля — то Моя!
Вих. 19:5
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. Орієнтація, мотивація діяльності
1. Організація класу
Християнське вітання.
Молитва «Отче наш».
ІІ. Цілепокладання, цілевизначення
1. Повідомлення теми, мети, завдань уроку
2. Визначення очікуваних результатів
Вправа «Очікування»
Учитель. Відповіді на які питання ви хотіли б отримати на сьогоднішньому уроці?
• Де можна навчитися цієї чесноти?
• Чи допоможе ця якість характеру зробити моє життя кращим?
• Чи необхідна мені ця якість характеру? Чому?
3. Мотивація навчальної діяльності
Гра «Вгадай, хто я?»
Діти почергово підходять до столу, на якому лежить торбинка. Не заглядаючи в неї, витягують картинку з написаною на ній назвою тварини. Потім мімікою й рухами намагаються показати всім, що це за тваринка. Решта учнів має відгадати, назва якої тварини записана.
Учитель. Бачу, що ви — справжні знавці зоології. Сьогодні в нас буде цікава подорож стежиною «Послуху». Ми дізнаємося про ті часи, коли одна людина допомогла тваринам урятуватися від потопу. Цій людині Бог доручив зробити це.
ІІІ. Цілереалізація
1. Актуалізація опорних знань та вмінь
Інсценізація «Брат і сестра»
Дійові особи: брат, сестра, автор.
Автор. Марійка та Іванко були вдома самі. Мама — на роботі.
Іванко. Марійко, а знайдімо щось смачненьке.
Марійка. Іванку, мама нам не дозволяє апетит солодощами перебивати. От мама прийде, і ми разом обідатимемо.
Іванко. Марійко, ти справжня боягузка! Звідки ж мама дізнається, що ми поласували медом або цукерками? Ми ж їй про це не скажемо.
Марійка. Але ж сусідка може зайти й побачити.
Іванко. А ми не відчинимо їй дверей. От вона й не дізнається нічого.
Марійка. Я — не боягузка. Мені перед мамою буде соромно! Вона ж нас просила, щоб ми були слухняними. Пригадай, як мама казала, що Бог бачить усе, і від Нього ніхто не може заховатися.
Іванко. Я й забув. Так, твоя правда. Бог бачить скрізь… А знаєш, уже скоро й мама прийде.
Автор. Брат і сестра, задоволені тим, що не піддалися спокусі, почали виглядати маму з роботи.
Учитель. Яку якість характеру продемонструвала Марійка? (Слухняність, послух.) Пам’ятаймо, що послух батькам — це послух Богові.
Робота зі словниками
Учитель. Щоб набути цю чесноту, необхідно докласти багато зусиль. Майже всі люди за своєю природою володіють даром мовлення, вмінням наказувати, однак мало хто вміє по-справжньому вислухати. Бажання все робити по-своєму властиве багатьом людям: сьогодні слухняність не є популярною.
Людина, згрішивши і втративши внаслідок гріхопадіння те, чим наділив її Творець, не здатна без Нього, самостійно надбати чеснот, які допоможуть їй жити праведно. Скільки б ми не старалися, не докладали зусиль, без допомоги Того, Хто є володарем чеснот, ми не здатні самостійно їх набути. Допомогти у цьому може Син Божий, Ісус Христос, що був слухняним не тільки Своїм земним батькам: Йосипові та Марії, але виявив досконалий послух Отцю Небесному. Найяскравішим прикладом послуху Ісуса Христа є Його слова «Бо Я з неба зійшов не на те, щоб волю чинити Свою, але волю Того, Хто послав Мене» (Ів. 6:38–40). Виявивши досконалий послух Богові, підкоривши Свою волю Йому, Ісус дарував людству найцінніший подарунок — спасіння.
Ми можемо думати, що бути слухняним у всьому практично неможливо, але Слово Боже нам каже, що це не так. Відомо, що така якість характеру як послух була в Ноя. Розгорнімо Біблію й дізнаймося про це більше.
2. Робота в групах. Самостійне читання біблійного тексту: Бут. 6:7-22.
3. Сприйняття й первинне усвідомлення навчального матеріалу, осмислення зв’язків і співвідношень в об’єктах вивчення.
— Якою людиною був Ной? (Праведною, доброю, слухняною Богові.)
— Чи допомогла Ноєві така чеснота, як послух? Як саме? (Допомогла, Ной зі своєю родиною не загинув під час потопу.)
Хвилинка міркувань уголос
— Пригадайте, чи завжди ви слухали своїх батьків? Якщо ні, то чому? Вам це було не під силу чи ж просто ліньки?
4. Узагальнення й систематизація знань, застосування їх у різних ситуаціях, наближених до життєвих.
Настільна гра-квест
«Подорож разом із Ноєм»
Мета: розвивати візуальне сприйняття, уважність, логічне мислення, уміння висловлювати думки.
Набір гри: гральне поле, фішки, кубики.
Готуючись до уроку, учитель має виготовити гральне поле, підготувати кубики, фішки й запитання для гравців.
На полі зображено: «Старт», зупинки «Послух», «Праведність», «Віра», «Працелюбність», «Наполегливість», «Надія», «Любов». Ще є позначення: X і V, «Фініш». Гравці почергово кидають кубики й пересувають свої фішки по ігровому полю на кількість ходів, що випадають на кубику. Якщо фішка зупиняється на позиції X — гравець пропускає хід, на позиції V — гравець пересуває фішку на 3 ходи назад.
Коли фішка зупиняється на зупинках, гравці відповідають на запитання, які учитель готує заздалегідь.
Зупинка «Послух». Кого послухав Ной?
Зупинка «Віра». Чи довіряв Ной Богові?
Зупинка «Працелюбність». Чи був Ной працьовитою людиною?
Зупинка «Наполегливість». Ной був наполегливою людиною?
Зупинка «Надія». На Кого надіявся Ной?
Зупинка «Праведність». Чи був Ной праведним?
Перемагає той гравець, який першим дійде до фінішу.
Вивчення біблійного вірша: «Діти, — слухайтеся своїх батьків у Господі, бо це справедливе!» (Еф. 6:1).
Інсценізація
«Непослух — причина нещастя»
Дійові особи: мама — Надія Петрівна, Петрик — її син, автор.
Автор. Надія Петрівна непокоїлася за свого сина. Йому лише 12 років, а він із кожним днем стає все більше неслухняним. Чого тільки не вигадує! Є чи не головним героєм усіх неприємних історій.
Надія Петрівна. Петрику, навіщо ти нарвав стільки слив? Вони ще не дозріли.
Петрик. Мамо, чи ж ви їх будете їсти? Я хочу їх. Чого завжди вам не подобається те, що подобається мені?
Автор. Після того як Петрик посмакував неспілими сливами, він якийсь час пролежав в реанімації з діагнозом «тяжке отруєння». Та цей випадок не став йому уроком.
Надія Петрівна. Куди це ти збираєшся, сину?
Петрик. На ковзанку на озері! Скільки можна сидіти в чотирьох стінах?
Надія Петрівна. Але ж, Петрику, ще не було таких морозів, щоб вода в озері замерзла. Лід тонкий, можна провалитися під кригу!
Петрик. От щоб добре щось подумати чи сказати. Ви там були? Не були! То звідки знаєте, що там? Я вже не малий і сам знаю, що мені робити.
Автор. На озері було весело. Хлопці вискакували на лід і мчали хто куди. Петрик теж розігнався і… відразу почув, що лід тріщить під ногами. В одну мить опинився в крижаній воді. Вибратися було неможливо. Руки замерзли й ковзали по льоду. Хотів кричати, але сам не чув свого голосу. В очах стало темно-темно… Хлопчика врятували дорослі, які неподалік ловили рибу.
Надія Петрівна. Петрику, ось попий чаю з малини.
Петрик. Дякую, мамо. Вибачте мені, будь ласка.
Надія Петрівна. За що, сину?
Петрик. За те, що я вас не слухав.
Автор. Діти, запам’ятайте, що непослух є причиною як тимчасового, так і вічного нещастя. Пригадуєте, що непослух перших людей на землі зашкодив усьому людству? Ця негативна якість неприємна Богові. Неслухняний втрачає багато милостей Божих.
— Якою мамою була Надія Петрівна? (Турботливою.)
— Що можна сказати про Петрика? (Він не прислухався до порад матері й поплатився за це.)
— Яка негативна риса, за словами Надії Петрівни, є неприємною Богові? (Непослух.)
Робота в групах
Скласти текст і зобразити на плакаті ситуації:
1 група. Пояснити вислів: «Послух — благословення від Бога».
2 група. Батьки на роботі. Ви самі вдома. Чим ви займетеся?
3 група. Яким чином можна досягти порозуміння з рідними?
Учитель. Діти зобов’язані виявляти послух батькам. Їх про це просить Бог. Прочитаємо ще один текст зі Святого Письма: «Діти, — будьте слухняні в усьому батькам, бо це Господеві приємне!» (Кол. 3:20).
Слухняність дається нелегко. Однак треба пам’ятати, що до послуху нас закликає Господь, а Його плани та шляхи — досконалі.
Наш урок закінчується, але я вірю в те, що ви від сьогодні намагатиметеся слухати батьків, бо саме цього хоче наш Творець. Є багато людей, яких ми повинні слухати. Біблія нас вчить слухати наших наставників (див. Євр. 13:7). Коли ви слухаєтеся своїх батьків, учителів, керівників країни (владу) — ви слухаєтеся Бога. Слухняні — це добрі, покірні, виховані, життєрадісні люди. З ними хочеться дружити, спілкуватися. Бог посилає їм Своє благословення. І навпаки, неслухняні — уперті, самовпевнені, егоїстичні, невиховані, сумні, завжди чимось незадоволені. Вони тільки засмучують тих, хто поруч із ними. Тому зазвичай вони самотні. Просімо Бога, щоб допоміг нам бути слухняними, адже це одна з найважливіших християнських чеснот, що так необхідна кожній людині.
IV. Рефлексивно-оцінювальний етап
1. Підбиття підсумків уроку
Гра з м’ячем
Учитель кидає учневі м’яч. Учень повинен зловити його й сказати: «На сьогоднішньому уроці я зрозумів(ла), що ………» Потім м’яч повернути вчителеві. Гра повторюється кілька разів.
Учитель. Бути слухняним Богові — це передусім ухилятися від гріха, бо гріх розділяє людину з Богом. Ісус Христос показав нам, як віддано треба слухатися батьків. Він слухався Свого Отця аж до смерті на хресті. І тоді, коли Ісус молився в Гетсиманському саду, Він благав Свого Отця: «Отче, як волієш, — пронеси мимо мене цю чашу! Та про те — не моя, а Твоя нехай станеться воля!» (Лк. 22:42).
Завдяки послуху Одного багато людей стали виправданими. Бог вимагає послуху від нас заради нашого ж щастя. Щастя — це внутрішній комфорт душі, а не зовнішні обставини. Отож будьмо слухняні Господу — і будемо щасливими.
2. Рефлексія за епіграфом до уроку
3. Молитва
Народна мудрість про послух
Не будь тією людиною, що догори щетиною!
Шануй батька та Бога, буде тобі всюди дорога.
Шануй старших — молодші тебе пошанують.