Тема Небес у мистецтві тісно пов’язана із зображенням блаженств, які будуть там. І тих благословенних хвилин радості і щастя, які відчуватимуть усі ті, хто мужньо долав свій земний шлях разом з Ісусом земною дорогою. Власне, більшість творів зображують те, чого так очікує спрагла душа в цьому несправедливому світі. Адже саме поняття «Небеса» асоціюється із нагородою за вірність Богові. І це випливає зі сторінок Священного Писання.
Прагнення людини уявити, зобразити, чи, бодай, натякнути на те, що буде «там» — ось та рушійна сила для будь-якого мистецького твору, що так чи інакше порушує цю тему. І, не дивлячись на те, що апостол Павло стверджував, що «не бачило того око і не чуло того вухо, що Бог приготував своїм святим», нам так кортить усе ж таки хоча б трішки дізнатись: а що нас чекає там?..
Поняття «Небеса» має ще один аспект. Це — ціна, яку потрібно заплатити, щоби потрапити туди. Власне, більшість людей знає про те, що її сплатив Ісус Христос. Саме на Голгофському хресті була заплачена ціна, яка дає можливість кожному, хто повірить у жертву Христа, потрапити в Небеса. (Тут варто уточнити, що під терміном «Небеса», мається на увазі не фізичне небо, а те місце, у якому діти Божі вічно перебуватимуть і царюватимуть з Ісусом Христом. Сам Христос називав це поняття — Царство Боже.) Завдяки подвигу Ісуса Христа, його вірності Отцю і посвяті, ми маємо можливість говорити про відкритий шлях у Небеса.
Темі Небес присвячено чимало творів, утім велика частка цих опусів — це, скоріше, мудрагельствування авторів, ніж прагнення донести біблійну глибину подвига Ісуса Христа. (Для прикладу — книга Нікоса Казандзакіса «Остання спокуса Христа», що надто довільно трактує події із життя Спасителя, або кінострічка Родріго Гарсії «Дні спокуси» про останні дні випробування Христа в пустелі.)
Проте є низка творів, що надзвичайно сильно показують ту внутрішню боротьбу, ту глибину самотності, усю вагу гріха й абсолютну покору волі Отця Ісуса Христа саме для того, щоби дати людям спасіння. І серед цих творів хочеться виокремити дві книжки, які не є буквально художніми, але в дуже жвавій і доступній манері показують, з одного боку, Божий промисел в особі Ісуса Христа, а з іншого, глибоку людяність і страждання Спасителя як людини. Тобто в цих книгах переплелись як Божа воля, так і шлях людини, що мала заплатити власним життям, щоби втілити цю волю на землі. І це книжки відомого християнського автора сучасності — Джоша Макдауелла.
Джош Макдауелл народився в місті Юніон-Сіті, штат Мічіган, США, 1939 року й отримав перше ім’я Джослін. Він походить із великої родини, де окрім нього було ще четверо дітей. Проте ладу в сім’ї не було, оскільки батько був алкоголіком. До того ж у дитинстві він зазнав неодноразових знущань із боку фермера Вейна Бейлі. Це призвело до того, що молодий чоловік мав украй низьку самооцінку.
Макдауелл вступає до Повітряної національної гвардії як технік з обслуговування літаків, але після травми голови його звільняють у запас. Тож молодий чоловік вирішує здобути юридичну освіту, щоби стати політиком. Він навчається в Келогському коледжі в Мічігані, де і знайомиться із християнами. Доти Джош уважав себе агностиком — така собі вдала форма ствердити, що я в щось вірю, а в що конкретно — це вже ефемерності. Тому після знайомства з християнами Джош вирішив спростувати основи християнства. Але сталося навпаки — зіткнувшись із незаперечними доказами, він став християнином. Власне, цей процес і сформував його як письменника-апологета. Потім Макдауелл здобув ступінь магістра богослов’я в семінарії Талбота, університет Біола, в Каліфорнії.
Саме тоді Джош почав працювати проповідником у Campus Crusade for Christ International — парацерковній організації, яка працювала зі студентами в університетських та коледжних містечках. Ця організація була створена Біллом Брайтом у 1950‑х рр. і спрямована на виховання молодого покоління. Макдауелл був призначений на посаду спікера в університетах Латинської Америки, де проповідував як марксистським, так і фашистським угрупованням молоді. Через деякий час він повернувся в США і почав нести служіння мандрівного проповідника, що співпрацював із багатьма християнськими організаціями, водночас розпочинаючи кар’єру письменника.
Пострадянські християни познайомилися з цим автора через невелику брошуру «Не просто тесля», яка набула популярності в 90‑х роках минулого століття. Але у себе на батьківщині він став відомий як письменник завдяки книзі «Докази, які вимагають вироку», опублікованій 1972 року. За свого життя Джош Макдауелл так чи інакше був причетний до написання більше ніж 120 книжок (як самостійний автор, так і в співпраці з іншими письменниками).
Сьогодні ми звернемося до двох його книжок, що надзвичайно рельєфно описують події, які відбувались із Ісусом Христом у дні Його розп’яття і смерті. У них автор детально розбирає кожен факт, що записаний у Слові щодо смерті і воскресіння Ісуса Христа. Адже не секрет, що більшість людей так чи інакше визнають існування Ісуса як людини, як історичного персонажу. Але каменем спотикання стає факт Його смерті і воскресіння (саме в такому тандемі). Проте лише віра в те, що Ісус Христос — це той Месія, що віддав Своє життя за нас, а потім воскрес третього дня, лежить в основі християнства. І саме ці факти досліджує Макдауелл у двох своїх книжках: «Незаперечні свідчення» і «Докази воскресіння».
Обидві книжки торкаються життя Ісуса Христа. Проте книга «Незаперечні свідчення» сконцентрована на розгляді всіх доказів, які так чи інакше стосуються новозавітніх подій, і таким чином указує на істинність історії життя Ісуса Христа, яка записана на сторінках Святого Письма. Автор не боїться звертати увагу на питання, які часто ставлять далекі від християнства люди. І у відповідь він наводить аргументи, що базуються на історичних й археологічних відкриттях, підтверджуючи істинність біблійних текстів. Окрім того, він наводить юридичні, медичні, літературні докази, використовуючи наявні манускрипти біблійних текстів, непрямі свідчення нехристиянських і християнських письменників того часу щодо правдивості життя і воскресніння Ісуса Христа. Не дивно, що ця книжка названа однією із тридцяти найвпливовіших книг, написаних за останні 50 років.
Книга «Докази воскресіння» сконцентрована саме на фактах смерті і воскресіння Ісуса Христа, які розглядаються в історичному, юридичному й медичному ракурсах. Як стверджував сам Джош Макдауелл, «у своїх намірах розвінчати християнство я зробив дев’ять важливих спостережень: історичні, літературні та юридичні свідчення на користь воскресіння Ісуса Христа надзвичайно різноманітні… Воскресіння Ісуса Христа — це єдиний в своєму роді «факт», що визначає сенс і цінність християнства…При дослідженні воскресіння Ісуса Христа потрібно застосовувати ті ж критерії, які застосовують і для дослідження будь-якої іншої історичної події… Новий Завіт — основне джерело відомостей про воскресіння, — з честю проходить будь-яку перевірку із застосуванням найдетальніших методів дослідження юридичних доказів, а також опирається на велику кількість нових археологічних відкритів1».
Власне, з цієї книги ми можемо дізнатись про ту ціну, яку заплатив Ісус Христос за те, щоб Небеса стали відкриті для будь-якого грішника, що повірить і віддасть своє життя в руки Спасителя. Так, у книзі детально вивчається спосіб страти на хресті і ті муки, якими супроводжувалась ця страта. Описується римське бичування і те, чому Христос, будучи фізично здоровою людиною, не зміг нести Свого хреста. Із педантичною послідовністю автор аналізує всі ті муки й болі, які зазнав Спаситель. Розбираючи кожну деталь катування, Джош описує ті невимовні муки і страждання, яких зазнавала жертва подібної страти. І висновок, який випливає із цього матеріалу, — Христос помер, а не просто заснув, чи за допомогою якихось ліків знеболив Себе й пізніше вийшов до учнів. Автор доводить саме факт смерті.
Також подібними науковими методами Макдауелл доводить і факт воскресіння Христа — як незаперечну подію і доказ того, що всі слова, які Христос казав про Свою місію і справу спасіння, правдиві. І всі з’яви Христа після Його смерті — це не галюцинації чи вияви хворої уяви, а істинні події, що відбувались у часі і просторі.
Книга про докази страждання Ісуса Христа важлива для кожної людини. Адже часто, розглядаючи ті чи інші факти, які відбувалися доволі давно, ми не до кінця можемо зрозуміти чи уявити ту ціну, яку Син Божий, Ісус Христос, заплатив на Голгофському хресті за грішний світ. Ця ціна була такою великою, що Сам Син питав у Отця: «Боже мій, Боже Мій, навіщо ти мене залишив?..» — і настільки святою, що вдовольнила Божу справедливість і дала шанс кожному, хто повірить, отримати те життя, яке, розпочавшись тут, на землі, іде ген, за обрій, у вічність. Книга допомагає нам зрозуміти, Хто, як і яким чином прочинив двері в Небеса і проторив дорогу для послідовників Шляху…
Є безліч творів, що так чи інакше розповідають про Небо. Проте кожна людина має знати, бачити й читати ті твори, які розповідають про ціну слідування. Ціну, яку завжди потрібно платити, якщо ти хочеш досягти мети. Для Ісуса ця ціна — жертва Себе Богові. Читаючи подібні твори, варто ставити собі питання — чим жертвую я, йдучи за Богом? Чи моє християнство — це просто комфортна ніша життя, за яку мені нічого не потрібно платити?
З іншого боку, чи навчаю я цього інших, тих, хто поряд мене і ставить мені непрості запитання. Чи оповідаю я їм просту істину, що без зусиль у цьому світі не може бути нічого, і що все має свою ціну. Просто іноді, коли нам здається, що щось дістається безкоштовно, ми забуваємо, що за нас уже заплатив хтось інший…
Олег Блощук, магістр теології, викладач народних звичаїв, свят та обрядів, пастор євангельської християнської церкви «Скеля» м. Рівного