На виконання листа Міністерства освіти і науки України від 28.01.2021 № 4.5/17‑21 «Про проведення конкурсів» науково-дослідницькою лабораторією християнської етики, психології та педагогіки Національного університету «Острозька академія» у квітні-травні 2021 року було організовано та проведено в онлайн-форматі XІІІ Всеукраїнську олімпіаду «Юні знавці Біблії».
Визначальною ознакою зазначеного заходу є те, що в ньому беруть участь діти та молодь різних вікових категорій: діти дошкільного віку, учні 1–11 класів ЗЗСО, учні ЗПТО та студенти ВНЗ України; а також залучені як керівники (наставники) учасників Олімпіади — педагоги предметів духовно-морального спрямування, батьки. Проведення Всеукраїнської олімпіади «Юні знавці Біблії» надає смислу процесу викладання предметів духовно-морального спрямування, залучає громадськість, інформує вітчизняну спільноту про існування відповідних предметів, їхню ефективність та необхідність.
За результатами аналізу матеріалів, поданих на Олімпіаду, допущено до участі 375 учасників: діти дошкільного віку, учні 1–11 класів ЗЗСО і ЗПТО та студенти ВНЗ України із 19 областей України.
На жаль, із п’яти областей: Житомирської, Кіровоградської, Луганської, Миколаївської, Харківської — не було жодного учасника.
Брали участь 10 та 17, 24 квітня й 23 травня 2021 року 331 учасник (44 — з різних причин не брали участі в змагальних етапах Олімпіади, лише надіслали виконану домашню роботу).
Уже стало доброю традицією запрошувати на Всеукраїнську олімпіаду спеціальних гостей, які мудрим словом могли б надихнути учасників. Цьогорічним гостем XІІІ Всеукраїнської олімпіади «Юні знавці Біблії» став Васянович Григорій Петрович, доктор педагогічних наук, професор Львівського державного університету безпеки життєдіяльності. Учасники Олімпіади, члени журі й гості Національного університету «Острозька академія» мали можливість слухати авторську духовну поезію цієї непересічної особистості, християнина, науковця, педагога.
Ще одним гостем Олімпіади був Валерій Громов, перекладач Біблії, відданий своїй справі та небайдужий до виховання молодого покоління на засадах християнських цінностей. Валерій Олександрович цікаво розповідав про роботу над перекладом Святого Письма, на прикладі декількох віршів Біблії показав особливості та унікальність саме цього паралельного перекладу.
Традиційно один примірник власного паралельного перекладу Біблії Валерій Громов заповів як подарунок найкращому знавцеві Біблії.
XІІІ Всеукраїнська олімпіада «Юні знавці Біблії» проходила під загальною темою «Земля — наш великий і прекрасний дім, подарований Богом. Піклуймося про довкілля разом» (Екологія як ціннісне ставлення до себе, людини, сім’ї, природи тощо) та була приурочена до 30‑річчя незалежності Української держави.
Конкурсна програма Олімпіади складалася з письмового (усного) тесту на знання Біблії; представлення творчої роботи, створеної на основі власного дослідження Святого Письма; виконання пісні (вірша, розповіді, гри на музичному інструменті тощо), що прославляє Бога.
Для визначення переможців було створено журі, до складу якого увійшли науковці, релігієзнавці, богослови, психологи, вчителі та вихователі-практики.
За результатами виконаних учасниками завдань та відповідно до рішення журі, дипломами переможців І, ІІ, ІІІ ступенів за зайняті 1, 2, 3 місця у XІІІ Всеукраїнській олімпіаді «Юні знавці Біблії» нагороджені 82 учасники з 16 областей України:
24 — Рівненська 2 — Донецька
17 — Волинська 2 — Чернігівська
8 — Івано-Франківська 1 — Дніпропетровська
7 — Тернопільська 1 — Закарпатська
5 — Чернівецька 1 — Київська
4 — Запорізька 1 — Одеська
4 — Хмельницька 1 — Херсонська
3 — Львівська 1 — Черкаська
Переможці олімпіади, які посіли І місце серед учнів 8–11 класів і студентів, отримали пам’ятну відзнаку — медаль від отця Олександра (Драбинко), митрополита Переяславського і Вишневського Православної Церкви України.
За рішенням членів журі та організаторів заходу, найкращим знавцем Біблії 2021 року серед світських навчальних закладів визнана переможець (1 місце) Баумкетнер Соломія, студентка 2-го курсу філологічного факультету Дрогобицького державного педагогічного університету ім. І. Франка Львівської обл., та нагороджена паралельним перекладом Біблії Валерія Громова.
За результатами виконаних учасниками завдань та відповідно до рішення журі, грамотами лауреатів у різних номінаціях нагороджені 208 учасників олімпіади та грамотами «учасника» (ті, хто брав участь в одному з етапів змагань: виконання тестів або захист роботи) відзначено 41 учня.
Всі учасники — переможці та лауреати — XІІІ Всеукраїнської олімпіади «Юні знавці Біблії», крім дипломів та грамот, отримали подарунки — бібліотечки християнської літератури від Всеукраїнського благодійного фонду «Східноєвропейська гуманітарна місія».
Проведення XІІІ Всеукраїнської олімпіади «Юні знавці Біблії» стало ще одним кроком на шляху духовно-морального виховання молоді, міжконфесійного порозуміння, духовного об’єднання України та розбудови нашої держави на традиційних християнських цінностях. А книга Біблія була й залишається основним джерелом духовно-моральних цінностей.
«Привчай юнака до дороги його, і він, як постаріється, не уступиться з неї» (Пр. 22:6).
Світлана Власова,
співробітник науково-дослідницької лабораторії християнської етики, психології та педагогіки Національного університету «Острозька академія»
Відгуки учасників
Слава Ісусу Христу!
Шановні члени оргкомітету Всеукраїнської олімпіади «Юні знавці Біблії»!
Щиро дякую за позитивну оцінку моєї праці на олімпіаді! Хочу особисто Вам подякувати за те добро, яке Ви для нас робите. Я буду ще більше старатися вивчати Святе Письмо. Дякую за те, що позитивно оцінили працю, яку вклала в мене вчителька Наталія Василівна Шпалерчук і мої батьки. Нехай Бог Вас у всьому благословить.
Андрій Сухарєв,
учень 6‑А класу Луцької гімназії № 21 ім. Михайла Кравчука Волинської обл.
У Всеукраїнській олімпіаді «Юні знавці Біблії» я брав участь уперше. Було дуже цікаво. Я дізнався багато нового, готуючись до тестів і виконуючи завдання. Також цікаво було послухати виступи інших учасників, взяти з них щось повчальне для себе.
Мені випала честь представляти нашу Закарпатську область, і можу пишатися тим, що мені вдалося здобути нагороду такого високого рівня — диплом І ступеня та Орден Фонду пам’яті Блаженнішого Митрополита Володимира за І місце серед учасників — учнів 8 класів.
Думаю, що ця перемога не тільки моя, але й мого керівника-консультанта з дослідження Святого Письма — Наталії Мирославівни Сайберт, учителя курсу «Основи християнськоі етики» Крайниківського ЗЗСО І–ІІІ ст., де я навчаюся.
Скажу відверто, що до випробувань на Олімпіаді я готувався серйозно, дякую своєму вчителю за підтримку на всіх етапах.
Власне, цю перемогу я присвятив своїм батькам.
Іван Пийтер,
учень 8 класу Крайниківського ЗЗСО І–ІІІ ст.,
Хустська ОТГ, Закарпатська обл.
Для мене конкурс «Юні знавці Біблії» —це завжди особлива подія. По-перше, тому що це можливість спілкуватися з однодумцями, по‑друге, мене завжди тішить те, що є багато молодих людей, які люблять Бога і Його Слово. Цього року конкурс проходив в онлайн-форматі. Я здавала іспити (ЗНО) й одночасно брала участь в олімпіаді. І це було нелегке, подвійне навантаження. Водночас це було й певним випробовуванням на міцність, зібраність і дисциплінованість.
Особливо мене «зачепила» тема цьогорічної творчої роботи, а саме: «Людина може перетворити на рай всю Землю лише тоді, коли носитиме рай в собі. (Екологія як ціннісне ставлення до себе, людей, сім’ї, природи)».
Пам’ятаю, я постійно, куди б не йшла, думала над цією темою: «Що писати? З чого розпочати?» І одного прекрасного дня зрозуміла, що треба починати з початку, тобто з того, як саме Творець створив світ, перших людей, що цим хотів досягти… Стало очевидним, що Бог хотів, щоб Едемський сад поширився на всю землю й люди носили рай, любов і чистоту у своїх серцях. Коли все було створено, Господь промовив: «Вельми добре!» Рай був усередині людських сердець і назовні, навколо них. Далі я побачила, як з’явилася перша нечистота гріха і як ця нечистота переходила від людини до людини й досягла наших днів. Ще раз пороздумувала над тим, яким добрим є наш Небесний Батько, що віддав Свого Сина, щоб кожен, хто в Нього вірує, не загинув з нечистотою в серці, а міг прийти з покаянням до Бога, отримати очищення-прощення й далі вже жити з чистотою раю у своєму серці. Але не просто жити, а перетворювати на рай навколишній світ. Звичайно, що сама людина з цим не впорається, але з Богом у серці, з Його допомогою це можливо. Вірю, що Господь саме цього очікує від нас.
Дякую організаторам конкурсу за цікаві теми для роздумів, дякую усім причетним до нього, своїй учительці Олені Павлівні Коваль, але найбільше вдячна Богові за життя, за роздуми та відкриття, які Він дає!
Юлія Шозда,
студентка 2 курсу Технічного коледжу Тернопільського національного технічного університету ім. Івана Пулюя, м. Тернопіль
Щиро вдячна організаторам конкурсу, усім причетним до олімпіади «Юні знавці Біблії» за те, що щороку це дійство проходить цікаво, продумано, мудро, неповторно й оригінально. І головне — прищеплює дітям любов до Бога і Святого Письма. Це видно з того, що, узявши участь в конкурсі одного року, учні запалюються, починають ще більше часу приділяти вивченню Біблії, щоб брати участь у наступні роки. Як вчителю основ християнської етики, мені приємно спостерігати за такими учнями. Цього року моє серце раділо, наповнювалось оптимізмом, бачачи стільки мудрих, талановитих, обдарованих Богом дітей.
Хочеться, щоб олімпіада «Юні знавці Біблії» й надалі об’єднувала дітей навколо Слова Божого, щоб їхня віра міцніла, а Бог використав кожного з них для розбудови Царства Божого. Як девіз для кожного нехай звучать слова: «Нехай книга цього Закону не відійде від твоїх уст, але будеш роздумувати про неї вдень та вночі, щоб додержувати чинити все, що написано в ній, бо тоді зробиш щасливими дороги свої і тоді буде щастити тобі» (Іс. Нав. 1:8).
Олена Коваль,
учитель основ християнської етики
Тернопільської ЗОШ І–ІІІ ст. № 28
Більше інформації див. https://slovovchitelyu.org/rubrik/podiyi/xiii-olimpiada-yuni-znavtsi-bibliyi/