Автор Ольга Прокопович, м. Рівне
Мета: розкрити учням зміст понять «рішучість», «відвага»; з’ясувати суть вірності переконанням; допомогти усвідомити значення сміливості в житті людини боронити правду; розвивати в учнів творче мислення та уяву, вміння аналізувати вчинки та поведінку людей; сприяти вихованню в характері учнів таких якостей, як: вірність, правдивість, сміливість та рішучість.
Обладнання: Біблія, мультимедійне обладнання, тест та аркуш із порадами (на кожного учня), набір для експерименту (пісок, тирса, металеві ошурки, посудина з водою, магніт), цукерка.
Тип уроку: урок — усний журнал.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
Методичні рекомендації. Завчасно обрати редколегію журналу:
Редактор — готує вступне слово до усного журналу, визначає кількість рубрик та їх назви.
Художній редактор — займається оформленням місця проведення заходу, за потреби виготовляє плакати.
Технічний редактор — здійснює технічну підтримку впродовж усього часу підготовки й проведення заходу.
Журналісти — готують матеріали рубрик і знайомлять із ними слухачів журналу.
Учитель керує підготовкою матеріалів усного журналу й викладає основний матеріал уроку. Якщо є якісь складнощі з проекційною апаратурою чи створенням слайдів, то їх можна оформити у вигляді плакатів на ватмані або зробити записи на дошці.
1. Вступне слово редактора
XXI ст. — це століття нанотехнологій, потоків інформації на електронних носіях і катастрофічного браку часу. Але, попри це, паперові носії інформації не втратили своєї актуальності й сьогодні. Ми залюбки, як і сто чи двісті років тому, читаємо книги, газети чи журнали.
Сьогодні вашій увазі пропонуємо ще один варіант отримання інформації — усний журнал.
Так само, як і його «побратим» — друкований журнал, він містить різні рубрики, які об’єднані спільною темою. Зараз визначимо цю тему. (На екрані проектується слайд 1.)
У «мильних бульбашках» (це актуально під час карантину) зображено різні предмети. Скористайтеся першою літерою їх назв і розшифруйте тему журналу. Першого, хто справився із завданням, чекає нагорода (цукерка).
Після того як оголошено тему журналу (уроку), на екрані висвітлюється слайд 2, який утримується деякий час, щоб учні могли (за необхідності) зробити запис у робочому зошиті.
Слайд 2. Словничок термінів.
Рішучість — це вольова якість людини, яка характеризується вчасним прийняттям і виконанням рішення у значущій для людини ситуації; це властивість особистості, що виявляється у досить швидкому й продуманому виборі цілі та способу її досягнення.
Відвага — одна з позитивних моральних якостей особистості, яка виявляється у різних ситуаціях з урахуванням очевидної небезпеки.
Сміливість — це рішучі дії в ім’я досягнення поставленої мети; вірність обраним ідеалам і принципам усупереч ворожим обставинам і тиску з боку інших людей; непримиренність щодо всякого зла і несправедливості; відверте висловлення своєї власної думки.
2. Рубрика «Сторінка-веселинка»
• Шкільне життя сповнене різних кумедних ситуацій. Ось деякі з них.
— Які сміливі вчинки ви здійснювали у своєму житті?
— Одного разу на алгебрі я підняв руку…
…
— Отже, діти, хто буде вчитись на «9» і « 10» — потрапить у рай, а в кого будуть лише «2» і «3» обов’язково потрапить у пекло.
— Вибачте, а якось школу живим завершити можна?
…
Ідуть заняття з цивільної оборони.
Учителька:
— Коли я скажу: раз, два, три, — всім потрібно заховатися під парти. Раз! Два! Три!
Усі заховалися, крім Вовчика.
— Діти! Вовчик не зрозумів. Спробуймо ще. Раз! Два! Три!
Знову всі заховалися, а Вовчик — ні.
— Вовчику, подумай про маму і тата. Як же вони плакатимуть, коли ти загинеш! Спробуємо ще: раз, два, три!
Та Вовчик не послухався і втретє.
— Вовчику! В чому річ?
Вовчик:
— А що, герої вже перевелися?
…
М’яч ще летів у вікно директора, а учні вже гралися в хованки.
…
Поки звучало вчительки: «А тепер, до дошки піде…», хтось прощався з життям, хтось встигав помолитись, а дехто примудрявся вивчити половину домашнього завдання.
• А ось життєва ситуація, яку описав Бруно Ферреро в оповіданні «Замерзлий ставок»
Одного разу двоє друзів-хлоп’ят каталися на ковзанах на малому замерзлому ставку. Був похмурий холодний вечір. Діти їздили обережно, але раптом лід проламався і один із хлопчиків упав у воду.
Ставок був неглибокий, але вода в ополонці почала замерзати, закриваючи отвір.
Другий хлопчик повернувся на берег, узяв найбільший камінь, який удалося знайти, і побіг туди, де провалився його малий друг. Почав щосили вдаряти каменем об лід, аж урешті-решт розбив його. Схопивши друга за руку, допоміг йому вибратися з води…
Коли прийшли рятувальники і побачили, що сталося, здивувалися: «Як це йому вдалося? Як хлопчик зміг розбити такий грубий і щільний шар льоду?»
Дідусь, який проходив поблизу, сказав:
— Знаю, як він це зробив!
— Як? — спитали вони.
Дідусь відповів:
— Не було поруч нікого, хто б застеріг: «Це тобі не вдасться…»
Маємо дивовижні сили, але так легко забуваємо про них!
3. Рубрика «Вивчаємо Біблію»
Учитель. На уроках християнської етики, вивчаючи Біблію, ми знайомимося з різними людьми впродовж усієї біблійної історії, які були і рішучими, і відважними, і сміливими. Згадайте, наприклад, Ноя, який будував ковчег далеко від будь-яких великих водойм під глузування людей, серед яких він жив. Хіба не був рішучим Авраам, коли за покликом Божим вирушив у невідому землю? У свої 70 років він виявив неабияку сміливість, бо з ним ішло багато людей, за яких він узяв відповідальність на себе.
І зовсім уже неможливо не згадати про бій юного Давида із досвідченим воїном-велетнем Голіятом! Біблія розповідає також про юдейських юнаків — Даниїла і його трьох друзів, — які потрапили в полон до вавилонян, де вони під реальною загрозою смерті лишились вірними своїм переконанням. Мотивацією цих героїв була віра в живого Бога, Творця Всесвіту. Вони усвідомлювали своє становище, переборювали свої страхи і бажання, але рішення ухвалювали згідно з волею Божою. Навіть Ісус Христос, Син Божий, у момент смертельної тривоги так молився в Гефсиманському саду: «Отче, як волієш, — пронеси мимо Мене цю чашу! Та проте — не Моя, а Твоя нехай станеться воля!..» (Лк. 22:42).
Саме ця любов Ісуса до Отця Небесного і до Своїх людей звела Його на хрест, а нам дала життя вічне. Після воскресіння і вознесіння на небеса Ісус Христос не залишає Своїх послідовників-апостолів, а посилає їм Духа Святого, Який перетворює переляканих і розгублених учнів на сміливих і рішучих благовісників. Але це дуже не подобалось юдейським релігійним учителям, які вважали нове вчення єрессю і богозневагою. Вони висміювали апостолів, жорстоко їх били й ув’язнювали, забороняли поширювати Євангелію. Саме в таких умовах зародилась і зростала рання християнська Церква.
Книга Дії святих апостолів описує, як ненависть фарисеїв поширилась на помічників апостолів (дияконів) та інших християн. Зокрема, розділи 6 і 7 описують історію диякона Степана, першого мученика за віру.
Методичні рекомендації. Можна працювати з текстом Дії 6:6–15; 7:54–60, але, якщо є можливість, краще показати епізод про диякона Степана з мультфільму «Благовісники»:
vom-ru.org/?page_id=7543.
Звичайно, нелегко залишатися вірним власним переконанням, але Господь обов’язково допоможе, бо Він — вірний! Останні слова Степана: «…Не залічи їм, о Господи, цього гріха!..» (Дiї 7:60) засвідчили не тільки віру в Ісуса Христа. Степан учинив так, як і Ісус (Лк. 23:34) — він молився за своїх убивць. І Бог відповів на молитву Степана — простив Савла, жорстокого гонителя християн, і зробив його Своїм апостолом — апостолом Павлом.
4. Рубрика «Наші поради»
Бути християнином — це не тільки ходити щонеділі до церкви чи носити християнський значок «рибка». Бути християнином — це жити християнським життям із моменту, як тільки розплющив очі вранці, і до моменту, коли вже ввечері, у ліжку, заплющив їх. Між цими двома моментами невід’ємною частиною життя є школа. Нам удалось сформулювати кілька порад, виконуючи які, ви й у школі житимете згідно зі своїми християнськими переконаннями.
1. Не відокремлюйся
Не намагайся відсторонитися від однокласників. Будь доброзичливим. Пам’ятай головне: ти — християнин і стеж за тим, щоб на тебе не було негативного впливу.
2. Стеж за своїм язиком
Слова, які ми говоримо, свідчать про нашу сутність. А тому християнин, наприклад, не буде називати сусіда за партою образливими словами (навіть, якщо той напрошується на це). Християнин також повинен дотримуватися слова. А тому будь уважним до своїх обіцянок: краще зробити щось, не обіцяючи, ніж не зробити, пообіцявши.
3. Допомагай
Допомога, добрі справи — це найвідоміша чеснота християн. Використовуй у школі всі можливості, аби допомогти: пояснити тему однокласникові, витерти дошку чи розставити акуратно стільці після уроку тощо.
4. Будь чесним
Говори правду всім і завжди, навіть якщо тобі правда не вигідна. Не списуй і не шахраюй на контрольних. Визнавай свої помилки.
5. Не лінуйся
Бути християнином — значить бути старанним. Будь старанним у навчанні, виконуй домашні завдання, не пропускай уроки без поважних причин, ретельно виконуй доручення вчителів тощо.
6. Будь хоробрим
Християни — сміливі люди. Умій постояти за себе і захищай тих, хто слабкіший. За жодних обставин не чини насильства сам і не дозволяй робити це іншим.
7. Використовуй можливості
Виявляючи співчуття, хоробрість і працьовитість, ти будеш відрізнятися від інших. А тому до тебе виникнуть питання. Використовуй можливість розповідати, чому ти так робиш і Хто є твоїм Натхненником.
8. Ніколи не йди на компроміс із власною совістю
Ніколи не можна відмовлятися від пізнаної правди, бо лише правда визволяє людину від потреби жити з подвійною мораллю, перебувати у стані постійного внутрішнього неспокою, постійно чинити насильство над собою.
9. Відстоюй свої переконання
Для християнина це важливо, бо, як засвідчує життя, більшість не завжди керується правдою. Не бійся бути «білою вороною» на загальному тлі.
10. Молися
Починай і закінчуй свій шкільний день з молитви. Молися перед уроком, перед контрольною чи практичною тощо. Молися «про себе» — Бог завжди почує тебе. Молися про те, щоб Бог допоміг тобі бути в школі справжнім християнином!
Методичні рекомендації. «Поради» роздрукувати на окремих аркушах (можна кольорових) і подарувати учням, щоб вони могли ними користуватись. Удома учні мають уклеїти «Поради» в зошит для робіт з християнської етики. Так можна зекономити кілька хвилин уроку.
5. Рубрика «Перевір себе»
Методичні рекомендації. Роздати учням тести, через 5 хв. роботи зібрати. Учитель оцінює роботи й повертає учням наприкінці уроку.
ТЕСТ
Виберіть правильну відповідь.
1. Властивість особистості, що виявляється у швидкому й продуманому виборі цілі та спосіб її досягнення — це …
а) рішучість
б) відвага
в) сміливість
2. Упевнені дії в ім’я досягнення поставленої мети, вірність обраним ідеалам і принципам усупереч обставинам чи тиску з боку інших людей, відверте висловлення своєї власної думки — так виявляється…
а) рішучість
б) відвага
в) сміливість
3. Хоробрість, мужність, безстрашність, відважність, відчайдушність — це … до слова «відвага»:
а) синоніми
б) антоніми
в) омоніми
4. Відданість і вірність — це якості характеру, які виявляються в турботі про …
а) себе
б) інших
в) природу
5. Що складає основу життя кожного християнина?
а) спілкування
б) віра
в) праця
6. Першим мучеником за Христову віру був…
а) Іван Богослов
б) диякон Степан
в) апостол Павло
7. Чому Давид наважився вийти на двобій із Голіятом?
а) він був сильним і досвідченим воїном
б) не знав, із ким йому доведеться битися
в) був упевнений у підтримці Господа
8. Що змусило вавилонського царя Навуходоносора повірити в Господа?
а) таємничі знаки на стіні
б) неушкодженість юнаків у печі
в) слова праведних юдеїв
9. Яку чесноту продемонстрували юдейські юнаки Даниїл і троє його друзів?
а) свою впертість
б) поступливість цареві
в) вірність переконанням
10. До кого з апостолів можна застосувати схему:
«переслідував зустрів змінився»?
а) Петро
б) Павло
в) Хома
11. Знайти відповідь
1. Без відваги а) стій сміло
2. Хоробрий б’ється до смерті, а б) кайдани тре
3. Відвага мед п’є і в) здобули козаки славу
4. За праве діло г) сміливий — до перемоги
5. За сміливість і відвагу д) зазнаєш зневаги
12. У яких словах диякона Степана найбільше розкривається велич його душі? _____________
(Відповіді: 1а, 2в, 3а, 4б, 5б, 6б, 7в, 8б, 9в, 10б, 11:1д, 2г, 3б, 4а, 5в)
6. Рубрика «Знайомство»
Говорячи про відвагу та рішучість, ми часто маємо на увазі приклади бойових дій чи якісь глобальні небезпечні ситуації. Але ми не замислюємось про сміливість у повсякденному житті: заступитись, коли чинять несправедливо щодо інших; визнати свою власну помилку чи провину; зробити зауваження другу, коли він неправий тощо. Громадянська сміливість — це активна позиція християнства, яка виявляється інколи в ризикованих діях заради порятунку іншого, а інколи — просто в словах «так» чи «ні».
Ми хочемо познайомити вас з людиною, яка відстоює саме таку сміливу позицію у своєму житті.
Методичні рекомендації. Гостем рубрики може бути хтось із батьків, знайомих чи старшокласників, ветеран АТО чи спортсмен, які могли б подати учням гарний приклад, як захищати правду в повсякденному житті.
7. Рубрика «Вчені мужі Божі»
На уроках фізики, хімії, біології, географії та математики ми знайомимось із ученими, які увійшли в історію своїми науковими відкриттями. Часто на уроках (через брак часу) ми не встигаємо ознайомитися з біографією вченого, його світоглядом чи звернути увагу на якісь якості його характеру. Зараз ми маємо нагоду дізнатись дещо більше бодай про одного вченого.
Отож, сер Ісаак Ньютон (1643–1727), англійський математик, фізик, астроном, інженер, фінансист і теолог.
Ісаак Ньютон народився в родині бідного фермера недоношеною та кволою дитиною, тому ніхто не вірив, що він житиме. Батько Ісаака помер ще до народження сина.
Першу свою науку хлопчик проходив у школі рідного села, а вже з 12 років навчався у школі найближчого містечка Грантем. Спочатку Ісаак учився погано і не відомо, як би склалась його доля, якби не два випадки. Одного разу у школі під час суперечки один із хлопців побив Ісаака. Саме тоді його осяяла несподівана ідея: перевершити кривдника в навчанні. Досить швидко Ісаак досяг своєї мети: директор і вчителі школи привселюдно визнали його найкращим учнем школи.
Навчаючись у місті, Ісаак жив у місцевого аптекаря, який дозволив йому користуватись інструментами. І Ньютону подобалось майструвати, виготовляти моделі машин і самі машини. Крім того, він добре малював, писав вірші й багато читав.
Після закінчення школи Ісаак вступає до Триніті-коледжу (коледж Святої Трійці) при Кембріджському університеті. Там він вивчав латину, давньогрецьку та французьку мови, досліджував тексти Біблії, слухав лекції професора математики Ісаака Барроу й досліджував деякі питання математики.
Ньютону було всього 26 років, коли йому запропонували посаду професора математики в цьому ж коледжі. А ще через три роки його обрали членом Лондонського Королівського Товариства (англійська Академія наук). І незабаром він стає президентом Товариства і очолює його 24 роки поспіль (до самої смерті). Деякий час Ньютон був директором Монетного двору, вдало провів грошову реформу, мав наукові праці в галузі фінансової справи.
Англійський уряд і королева Анна цінували Ньютона й піклувались про нього: він отримав дворянське звання і титул лицаря.
Ньютон був глибоко віруючою людиною. За оцінками деяких дослідників, богословських праць у нього було більше, ніж наукових. Ньютон уважав наукове пізнання матеріального світу однією з форм служіння Богові — Творцю цього світу. Мабуть, тому його трактат «Математичні начала натуральної філософії» досі вважають найкращою науковою працею всіх часів.
Ньютон повністю приймав біблійний погляд на створення світу Богом. У своїх творах писав про присутність Бога у всіх природних процесах, а Сонячну систему вважав продовженням Розуму, Який править усім як Господь, як Володар Усесвіту.
Розповідають, що одного разу до Ньютона із запитанням звернулися колеги, які не поділяли його світогляду:
— Як ви, учений-науковець, можете вірити, що колись (на «страшному суді») воскреснуть наші тіла? Адже ми знаємо, що після смерті вони повністю розкладаються!
Як би ви відповіли на це запитання? А Ньютон зробив так. (Розповідь супроводжується дослідом). Узяв тирсу, залізні ошурки та пісок і все змішав.
— Чи можна тепер це розділити? — запитав Ньютон у своїх опонентів, які, вочевидь, трохи розгубились.
Тоді Ньютон узяв магніт і ним вибрав із суміші металеві ошурки, а потім те, що залишилось, укинув у посудину з водою — тирса спливла на поверхню, а пісок осів на дно.
— Отже, — сказав Ньютон, — коли людина зі своїм обмеженим розумом може відділити одне від іншого, то чому б не вважати розумним і те, що премудрий Творець усього Всесвіту зможе відділити людське тіло від землі?!
Слайд 3. Сучасна наука закладена людьми, які щиро вірили
в Бога.
Ісаак Ньютон (1643–1727): «Чи було збудоване око без розуміння оптики, а вухо — без знання акустики? Яким чином рухи тіл підкоряються волі і звідки інстинкт у тварин?.. І якщо Він учинив так, то не треба філософії шукати інших причин походження світу чи припускати, що світ міг виникнути з хаосу, лише за законами природи».
Роберт Бойль (1627–1691), англійський хімік: «Справжній природодослідник не може проникнути в пізнання таємниць творіння без того, щоб не відчувати перст Божий».
Галілео Галілей (1564–1642), італійський астроном, фізик і філософ: «Прогрес астрономії помножує в наших душах хвалу Богові».
Йоган Кеплер (1571–1630), німецький астроном: «Великим є Бог, велика Його сила, безконечна Його мудрість. Величає Його небо, і сонце, і зорі, і місяць — кожен своєю мовою… Величатиме також і моя душа Господа — Творця, доки буде могти…»
Михайло Ломоносов (1711–1765), російський природодослідник: «Випробовування природи повинно вести до тієї ж мети, що й релігія. Бо і природа є певна Євангелія, благовістує невмовкну творчу силу, премудрість і велич Божу. І не лише небеса, а й надра Землі повідають славу Божу».
Вільям Гершель (1738–1822), англійський астроном: «Немає нічого більш нерозумного, ніж закид, що нібито наукові дослідження підводять до сумнівів у справі об’явленої релігії… Що більше розширюється поле науки, то чисельнішими і переконливішими стають докази того, що існує творча і могутня Мудрість».
Андре Ампер (1775–1836), французький фізик: «Яким великим є Бог і яким дрібним перед Ним є наше знання».
Алекссандро Вольта (1745–1827), італійський фізик: «Я вивчав основи віри, читав книги оборонців віри та її противників, обдумував усе, що свідчило за віру і проти неї. Так отримав я найсильніші докази… Я не соромлюсь Євангелії».
Карл Ріттер (1779–1859), німецький географ: «Світ скрізь переповнений славою Творця».
Ганс Ерстед (1777–1851), данський фізик: «Усяке ґрунтовне дослідження природи закінчується визнанням існування Бога».
8. Рубрика «З поштової скриньки»
Ця історія сталася в Пакистані, де більшість жителів сповідують іслам. У 9‑й клас однієї зі шкіл прийшла нова учениця Марія. Учителька вирішила посадити її з Ребекою. Але…новенька була християнкою, а Ребека ненавиділа християн! Тому вона вирішила сидіти на підлозі, аби не сидіти біля цієї Марії.
Незабаром Ребека перестала відвідувати школу, бо захворіла. Наближались іспити, і Ребека потребувала допомоги в підготовці до них. Жодна з мусульманських дівчаток не допомагала їй у навчанні, а Марія запропонувала свою допомогу. І Ребека вже стала дещо краще ставитися до християн.
У селищі, де жила Ребека, християни організували курси шиття. Марія запросила на них і Ребеку. Ребека пішла на курси, але сиділа окремо від християнських дівчаток: адже їй все ще не подобались християни. А християнкам було сумно через таке ставлення Ребеки до них. Вони могли лише молитись за Ребеку.
Минуло вже два місяці навчання на курсах. Як не шукала Ребека, але не змогла знайти щось погане в дівчатках-християнках. І тому… Ребека попросила в Марії Біблію. Марія і дівчатка в молитві просили Бога допомогти Ребеці розуміти Біблію і йти за Христом. З часом Ребека перестала ненавидіти християн і навіть більше — сама стала християнкою!
Сім’я Ребеки намагалася повернути її в іслам, та дарма. І ось одного разу рідні дядьки Ребеки завели її до каналу, що протікав через їхню ділянку землі. Зауваживши, що там плаває велика отруйна змія, дядечки штовхнули свою племінницю в канал і швидко пішли. Плавати Ребека не вміла. Плачучи, вона молилась про порятунок… І раптом змія кудись зникла. Борсаючись у воді з останніх сил, Ребеці вдалось вилізти з каналу. Знесилена і мокра вона повернулась додому. Її батько, хоча й був здивований чудесному спасінню, сказав, що Ребека не може з ними жити, бо вона християнка.
Ребека змушена була піти з дому, але Марія допомогла їй знайти християн, які потурбувалися про неї і підтримали її.
Якось на уроці вчителька сказала про Біблію, що це дуже давня книга і за тисячі років вона була змінена людьми, тому не є правдивим Словом Божим. На що один із учнів, християнин, зауважив: «Біблія не змінилась! Змінюється той, хто її читає!»
9. Домашнє завдання
Слайд 4. «Гаряча лінія» Головного Редактора працює цілодобово та без вихідних.
«Телефонуйте», якщо…
…страшно — Іс. 41:10
…незрозуміла ситуація — Єр. 33:3
…бракує сміливості — Дії 4:29
…є спокуса збрехати — Рим. 1:18
…важко простити — Мт. 18:21–22; Мр. 11:25–26; Лк. 17:3–4
…важко «втримати язика» — Мт. 5:22
…бракує відваги — Іс. Нав. 1:9
…відчуваєте небезпеку — Пс. 21
Методичні рекомендації. Зображення слайду утримувати на екрані, доки всі присутні не залишать приміщення або роздрукувати й роздати учням «телефони» «гарячої лінії» .