Інтерв’ю з Ольгою Ільяховою – начальником управління освіти і науки Новоград-Волинської міської ради.
Ольга Володимирівна Ільяхова закінчила філологічний факультет Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Заміжня, має двох дорослих дітей.
Життєве кредо: «Хочу бачити людей щасливими, щоб між ними було взаєморозуміння, пам’ятати: зробиш добро один раз, і воно повернеться до тебе стократно. Бажаю краси людської в усіх справах, миру, злагоди і бачити майбутнє світлим для всіх нас!»
— Чому питання духовності для управління освіти і науки є актуальними?
— Народна мудрість твердить: «Якщо твої плани розраховані на рік — сій жито, якщо на десятиліття — саджай дерева, якщо на віки — виховуй дітей».
Саме життя вимагає нових підходів до виховання молодого покоління. В нових соціально-економічних умовах педагоги мають бути відповідальними за те, щоб учні, випускники шкіл йшли в ногу з часом, щоб у них поєднувалися справжня духовність, національна свідомість і високий інтелектуальний потенціал.
Чому так багато наркоманів, злочинців? Тому, що діти не знають як жити за правилами. Впевнена, що виховання є плідним тільки тоді, коли воно ґрунтується на духовних витоках, запалює дитяче серце любов’ю, спрямовує до добра і правди.
Душа болить за майбутнє наших дітей! Так хочеться, щоб навчились вони протистояти злу та жорстокості, вміли не тільки брати, але й віддавати, спілкуватись відверто й доброзичливо. Турбує, якою мірою можемо ми, доросле покоління, переважно атеїстичного виховання, пробудити в молоді ті духовні цінності, які потім стануть їх життєвим кредо й стилем життя.
Ось чому так гостро й суперечливо поки що триває пошук шляхів духовного виховання й навчання. Але дорогу долає той, хто йде. І я переконана, що спільними зусиллями ми зможемо духовно вирости самі і виховати дітей духовно досконалими особистостями.
— Що рухає особисто Вами займатися цими питаннями?
— У наш нелегкий та непростий час переоцінки системи цінностей, час перебудови підсвідомості більшості людей дуже важливо зберегти те цінне й гармонійне, що закладене в нас свого часу нашими батьками. Життя повне протиріч і складнощів, але маємо знаходити в собі душевні сили і достатньо любові, щоб гідно вирішувати всі проблеми і питання. Якщо людина особисто відчуває потребу у Світлому і Доброму, вона намагається, щоб і інші прийшли до цього Світла.
Є така легенда. Одному чоловікові наснився сон: він іде берегом з Ісусом і перед очима проходить усе його життя. Коли чоловік оглядається, то бачить дві пари слідів. Але іноді він оглядається і бачить лише одну пару слідів. Чоловік помітив, що одна пара слідів на піску видніється у найважчі моменти його життя, і звернувся до Ісуса: «Ісусе, чому, коли мені дуже важко, Ти покидаєш мене?» І почув у відповідь: «Коли тобі дуже важко — Я несу тебе на руках».
І я хочу побажати, щоб кожен із нас мав у собі іскорку віри та надії на допомогу.
— Хто для Вас Ісус Христос?
— Бог, Спаситель, найвеличніший Учитель.
— Які виховні заходи християнського спрямування уже проводяться у Вашому місті?
— Освіта і виховання, що базуються на християнській етиці, — один із способів подолання духовної спустошеності суспільства. Дедалі більше батьків, вчителів звертається до утвердження християнських моральних цінностей. Саме тому у школах міста, згідно з рішенням виконкому міської ради від 21.07.04 р., впроваджено курс «Етика: духовні засади», який базується на моральних аспектах християнства. Координатором міської програми вивчення курсу етики в школах стала заступник директора ЗНВО С.М.Павловська, яка веде просвітницьку роботу, надає методичну та інформаційну допомогу, проводить консультації, допомагає вчителям міста у вирішенні різноманітних проблем, які завжди виникають при впровадженні нового.
Спецкурс «Етика: духовні засади» впроваджено в усіх школах міста. Курс викладається на основі програми, розробленої авторським колективом учителів Українського колежу імені В.О.Сухомлинського та рекомендованої Комісією з проблем виховання дітей та учнівської молоді, науково-методичною Радою Міністерства освіти і науки України для апробації в загальноосвітніх навчальних закладах України.
Разом з тим учителі шкіл нашого міста розробляють теми уроків, рекомендованих до розгляду вищеназваною програмою.
У січні 2005 р. делегація освітян міста взяла участь у роботі семінару «Практика впровадження навчального курсу «Етика: духовні засади» в навчальних закладах України», який відбувся у Києві на базі Українського колежу імені В.О.Сухомлинського.
Упродовж 2004–2009 рр. на базі ІМЦ та загальноосвітніх навчальних закладів міста систематично проводяться методичні об’єднання та навчальні семінари-практикуми для викладачів курсу, семінари для заступників директорів з виховної роботи, директорів шкіл, класних керівників. Окрім уроків з етики в програмі — проведення семінарів, круглих столів з актуальних проблем викладання курсу етики, проблем, пов’язаних із розвитком духовності та моральності підростаючого покоління.
В усіх навчальних закладах міста створені осередки духовності (світлиці, кімнати, куточки), що є центрами духовного зміцнення та освіченості дітей і стали місцем для зустрічі з цікавими людьми, засідань учителів та учнів, під час яких вони долучаються до витоків духовності, рідної мови, традицій українського народу, звягельської землі.
Для забезпечення якісного викладання курсу «Етика: духовні засади» в інформаційно-методичному центрі зібрано зразки навчальних програм з предметів «Етика», «Етика: духовні засади», «Християнська етика», «Основи християнської моралі», відеокасети та комп’ютерні диски «Свята земля», «Народні свята», «Біблійна історія та християнська етика» тощо. Інформаційно-методичний центр управління освіти і науки продовжує роботу з накопичення методичної, навчальної літератури, методичних відеоматеріалів.
— Будь ласка, кілька слів про конференцію, яка проходила у вас на початку літа.
— У червні 2009 року в Новограді-Волинському було проведено міжрегіональну конференцію «Духовне виховання підростаючого покоління». Близько 300 чоловік виявили бажання бути і працювати на цій конференції. В результаті активного обговорення одностайно прийняли рішення вдосконалювати вивчення християнської етики в дошкільних і загальноосвітніх навчальних закладах. Усі погодилися, що християнське виховання, розпочате у ранньому віці, допоможе вирішити багато питань у майбутньому.
— Чи зустрічаєте Ви якісь перешкоди, протидію своїм ініціативам?
— Сьогодні духовне виховання і навчання не суперечить світському і розглядається як складова національного виховання і навчання загалом. Адже духовність породжує шляхетність, допомагає кожній людині стати людиною, а нації — нацією. У християнській моралі сконцентровано найвищі цінності. Тому, щоб виховати здорову, культурну, національно свідому спільність людей, нам — педагогам, батькам та громадськості — необхідна цілюща сила християнської моралі.
— Ольго Володимирівно, по-діліться, будь ласка, своїм власним досвідом виховання підростаючого покоління як мама, молода бабуся. Яке місце християнські цінності займають у Вашому домі?
— Християнські цінності для всієї нашої сім’ї — найважливіші. Кожен крок, усі справи базуються на найвищих духовних принципах: доброта, повага, розуміння, любов до ближнього — бути Людиною.
Своїх дітей я виховую саме так. Материнську мудрість перейняла від своєї мами, яку Бог забрав дуже рано, при цьому основні життєві цінності вона з любов’ю встигла передати нам — своїм дітям. Материнське тепло, любов, щирість, підтримка дітей — невід’ємна складова в духовному вихованні сім’ї. Як мамі, мені хочеться їх уберегти, попередити, захистити від негараздів і тривог. Я молюсь за своїх дітей.
— Часопис з Вашим інтерв’ю вийде друком напередодні Різдва. Що б Ви хотіли побажати своїм колегам — освітянам?
— Минає 2009 рік. Підбиваючи підсумки цього нелегкого року, хочу зазначити, що тільки завдяки самовідданій праці педагогів, завдяки їхньому високому професіоналізму стали можливими всі ті позитивні зміни на краще, що відбулися у цьому році в галузі освіти.
Сьогодні як ніколи ми покладаємо свої сподівання на духовне відродження та моральне оновлення української нації. Ми сповнені рішучості з Божою допомогою вершити добрі справи для себе, своїх дітей, своєї країни.
У ці святкові дні я звертаюсь до вас, до кожного освітянина. Сердечно дякую за ваші старання, терпіння, невтомну працю заради спільного блага.
Прийміть щирі побажання міцного здоров’я, щастя, достатку і злагоди у вашому домі, нових успіхів у праці, вагомих здобутків у всіх справах і починаннях, сімейного благополуччя, тепла та любові у душах і серцях.
Нехай прийдешній рік буде щедрим на добро, додасть сили і мудрості на подолання всіх негараздів. Хай благословенними будуть ваші наміри і дії, легкими і радісними — будні, чистими і світлими — життєві горизонти!
Миру і Божої благодаті в кожен наш дім!
З Різдвом Христовим!
Щасливих вам, добрих і веселих свят!
Розмовляв Олександр Бондарчук