Хто скупо сіє, той скупо й жатиме,
а хто сіє щедро, той щедро й жатиме!
2 Кор. 9:6
Щедра людина! Як по-різному її можна описати; у кожного своя характеристика такої людини. Ось один із варіантів. Пізно ввечері літній чоловік заходить до продуктової крамниці й бачить стареньку згорблену бабусю, яка розглядає вітрину й намагається знайти продукт, на який у неї вистачить коштів. Поряд багата людина, з рук якої випадає пакет із дорогими продуктами. Багатій переступає через них і йде собі. Бабуся, з великою вдячністю на лиці, збирає ці продукти собі у фартух. Літній чоловік дивиться на це зі слізьми співчуття й вирішує віддати бабусі всі свої кошти. А сам повертається додому без бажаних продуктів…
Словник української мови дає таке визначення щедрості. Щедрий — той, який охоче ділиться своїм майном, коштами тощо, не шкодує витрачати що-небудь. Протилежна якість до щедрості — скупість. Скупий — той який уникає витрат; надміру, до жадібності ощадливий.
Дослідники Біблії говорять, що щедрість — бажання й уміння використовувати все те, що ми маємо, для слави Божої, тому що це все Його.
А що Біблія говорить про щедрість Бога? Адже Він є нашим еталоном, на який ми маємо рівнятися і з якого маємо брати приклад.
І. Божа щедрість
«А Ти, Господи, Бог щедрий і милосердний, довготерпеливий і багатомилостивий, і справедливий» (Пс. 86:15)
- Бог щедрий до бідних
«Він щедро дає бідним» (Пс. 112:9)
На сторінках Біблії є дуже багато історій, коли наш Бог виявляв особливу щедрість до бідних людей. Одна з них — це розповідь про вдову. «І він (Ілля) устав та й пішов до Сарепти. І прибув він до входу міста, аж ось там збирає дрова одна вдова. І він кликнув до неї й сказав: Візьми мені трохи води до посудини, й я нап’юся. І пішла вона взяти. А він кликнув до неї й сказав: Візьми мені й шматок хліба в свою руку! А та відказала: Як живий Господь, Бог твій, не маю я калача, а тільки повну пригорщу борошна в дзбанку та трохи олії в горняті. А оце я назбираю дві полінці дров, і піду, і приготовлю це собі та синові своєму. І з’їмо ми, та й помремо… І сказав до неї Ілля: Не бійся! Піди, зроби за своїм словом. Тільки спочатку зроби мені з того малого калача, і винесеш мені, а для себе та для сина свого зробиш потім. Бо так сказав Господь, Бог Ізраїлів: Дзбанок муки не скінчиться, і не забракне в горняті олії аж до дня, як Господь дасть дощу на поверхню землі. І пішла вона, і зробила за словом Іллі, і їла вона й він та її дім довгі дні, дзбанок муки не скінчився, і не забракло в горняті олії, за словом Господа, що говорив через Іллю» (1 Цар. 17:10–16).
Я чомусь переконаний, що в продуктовому магазині Бог так само потурбувався про бабусю і дав їй продуктів не на один тиждень життя. У кожного з нас є своя життєва історія, коли Бог про нас щедро потурбувався. Я одружився в той час, коли був безробітним, і моя дружина теж. Ми винаймали квартиру. Минуло чотири місяці, і в нас закінчилися всі кошти. 20-го числа я мав сплатити за оренду, а 19-го ввечері я молився до Бога: «Небесний Батьку, мені завтра потрібно заплатити 20 доларів, їх у мене немає. Дуже прошу: попіклуйся про нас. Ти знаєш, що я ніколи нічого не брав у борг. Дякую щиро, що розв’яжеш нашу проблему». 20 числа вранці — телефонний дзвінок від далеко знайомої людини. Він передає 20 доларів і каже: «Не знаю, навіщо тобі ці кошти, але я цілу ніч через них не спав. Ось бери і знай, що це Бог тебе благословив». Біблія говорить, щоб ми прохали як діти, коли нам щось потрібно, щиро, відверто і з повною надією, що нам це дадуть. - Бог щедрий до неправедних
Бог щедрий і до тих, хто живе, порушуючи принципи Писання. Таку людину Біблія називає неправедною або грішною. Згадуючи своє життя до покаяння (я жив по закону, а не по вірі в Божі обітниці), бачу дуже багато благословень. І тоді я думав, що отримую їх через те, що дуже розумний, добрий і правильний. Але це неправда, я мав ті благословення, бо Бог до мене, неправедного (грішного), був напрочуд щедрий: «А Я вам кажу: Любіть ворогів своїх, благословляйте тих, хто вас проклинає, творіть добро тим, хто ненавидить вас, і моліться за тих, хто вас переслідує, щоб вам бути синами Отця вашого, що на небі, що наказує сходити сонцю Своєму над злими й над добрими, і дощ посилає на праведних і на неправедних» (Мт. 5:44–45).
Дорогі друзі, якщо ви маєте багато благословень, хоча не служите Ісусові Христу з усього серця, то це тому, що наш Бог щедрий до неправедних. І це Він робить для того, щоб ми повірили в Нього і почали жити згідно з Його Словом. Батьки дуже часто дають дітям те, чого вони взагалі не заслужили. Тому що ми дивимося на дитячу безпомічність і нам їх дуже жаль, тоді ми даємо їм те, що вони просять. Бог дивиться на безпомічних людей, які своїми вчинками заслужити вічне покарання, а не Його доброту, дарує нам те, що нам потрібно, бо Він щедрий до нас грішних: «Так бо Бог полюбив світ, що дав Сина Свого Однородженого, щоб кожен, хто вірує в Нього, не згинув, але мав життя вічне» (Ів. 3:16). Цей вірш розкриває нам всю повноту Божої щедрості до грішної людини. Віддати найцінніше на смерть заради впертого грішника — це надзвичайна щедрість. Скористайтеся Божою щедрістю й повірте у викупну жертву Ісуса особисто за вас. - Бог щедрий у тяжких обставинах
«Він розсік скелю в пустині і щедро всіх напоїв, як з безодні» (Пс. 78:15)
Коли людям важко і вони щиро звертаються до Бога, то Він щедро виливає Свої благословення. Ізраїльський народ перебуває в пустині, люди не мають що пити й просять у Творця всесвіту втамувати їхню спрагу. І Він щедро зі скелі виливає Своє благословення. Дає набагато більше, ніж вони просять.
Кожен із нас може зробити аналіз свого життя і разом зі мною сказати, що Бог справді щедрий у тяжких обставинах. Я багато разів бачив це у своєму житті. Перші шість місяців нашого шлюбного життя минули в крайній бідності. Ми жили цілий тиждень за 5 грн (у 1997 році). За наступних півтора року Бог дав можливість заробити гроші на трикімнатну квартиру. Щоправда, грошей вистачало тільки на квартиру й ліжка. Але Небесний Батько на ту ж суму дав квартиру з усіма меблями, технічними засобами і всім необхідним — аж до щітки для чищення взуття. - Бог щедрий до вірних
«А Господь щедро поблагословив мого пана, і він став великий…» (Бут. 24:35)
Це історія про Авраама. А ці слова належать слузі, якого він послав до своєї рідні, щоб привести дружину для свого сина Ісака. Свого часу Авраам був багатий, але все залишив і пішов в інший край, бо так сказав Бог. І тепер слуга розказує, що Авраам став ще багатший, бо був вірний Господу. Бог справді щедро благословляє вірних Своїх дітей: одних дарами духовними, інших мудрістю, а інших — матеріально.
Біблія переповнена обітницями, які говорять про Господню щедрість до праведних (тих, які живуть згідно з Божими принципами): «Тож як ви, бувши злі, потрапите добрі дари своїм дітям давати, скільки ж більше Отець ваш Небесний подасть добра тим, хто проситиме в Нього!» (Мт. 7:11). Нам лише треба йти за Христом по Його слідах і просити в Нього всього того, що відповідає Його святій волі.
ІІ. Людська щедрість
Бог створив людину на Свій образ та подобу (Бут. 1:26), тобто щедрою, бо Він щедрий, але гріх, який ми вибрали, спотворив у нас Божу подобу, і ми втратили оригінальну властивість щедрості. Тепер нам потрібно це усвідомити, попросити в Бога прощення за неправильне життя (спрямоване проти Нього) й докладати зусиль, щоб знову повернути Божу подобу, зокрема оригінальні властивості щедрості. Для цього необхідно навчитися:
- Щедро давати
«Пам’ятайте: хто сіє скупо, той і пожне скупо, а хто сіє щедро, пожне також щедро!» (2 Кор. 9:6)
До того, як я почав читати Біблію (до 25 років), я подавав милостиню бідним (бо так мене навчила мама), але був переконаний, що роблю добре тільки комусь, а сам втрачаю. Згодом, вивчаючи Слово Боже, я зрозумів дуже важливу істину: даючи іншим, я не тільки комусь роблю приємне, але собі роблю добро набагато більше. «Дехто щедро дає, та ще додається йому, а дехто ховає над міру, та тільки бідніє» (Пр. 11:24). У цьому тексті сказано, що хто щедро даватиме, той отримає набагато більше, ніж дав. Але тут є ще одне правило: хто не дає, той буде бідніти. Вибір залишається за нами: давати й мати більше, чи не давати й бідніти. Богові дуже подобається, коли ми даємо, до того ж — найкраще. Як наслідок, Він зможе дати нам те, що для нас буде найкорисніше. Моя мама завжди садить велику картоплю, тому в неї завжди хороший врожай, щоб роздавати іншим.
Кожен, хто читає цю статтю, був у ролі тієї людини, яка щось отримувала, і тієї, яка щось давала. Я переконаний, що більшу радість ви відчували, коли давали, аніж тоді, коли отримували. «У всьому я показав вам, що так працюючи, ви можете подати поміч слабим та пам’ятати слова Господа Ісуса, які Він сам сказав: «Блаженніше давати, ніж брати!» (Дії 20:35). Тож будемо прагнути блаженства (щастя), воно в наших руках. Бог пообіцяв нам блаженство, і Він його нам обов’язково дасть, проте нам потрібно навчитися щедро давати.
Дуже прикро, коли людина сама себе обкрадає. Ми це робимо тоді, коли мало даємо або зовсім цього не робимо. Багато людей рідко дають тим, хто просить. Біблія говорить, що ми маємо давати, коли це на добро, і навіть шукати тих, кому потрібна допомога. Даючи допомогу нужденним, ми потрапляємо в число тих, кому Бог стає боржником. «Хто милостивий до вбогого, той позичає для Господа, і чин його Він надолужить йому» (Пр. 19:17). Якщо ми це зрозуміємо, то будемо постійно шукати, кому допомогти.
Отож, «давайте і дадуть вам; мірою доброю, натоптаною, струснутою й переповненою вам у подолок дадуть. Бо якою ви мірою міряєте, такою відміряють вам» (Лк. 6:38). - Щедро творити людям милостиню
«Корнилій побожний і богобоязний з усім домом своїм: творив людям багато милостині і завжди молився Богові» (Дії 10:2)
Корнилій був римським сотником, тобто офіцером (полковником). Євреї ж були тими людьми, які створювали найбільше проблем для Риму. Однак ми бачимо в цьому тексті, що цей офіцер, який має владу гнобити євреїв, будує для них святиню, де б вони могли поклонятися своєму Богові. Біблія називає цей учинок дуже гарно: «Творив людям багато милостині». Творити милостиню — це давати людям те, що їм потрібно, тоді коли вони цього не заслужили. Навколо нас можуть бути вороже налаштовані люди, чиї серця може змінити тільки Бог. Він почне діяти, коли ми розпочнемо творити для них милостиню. Тож учімося від дітей швидко забувати зло, яке нам зробили, і навзаєм робити добрі справи, виявляючи людям милість.
Дорогі християни, Бог сьогодні закликає нас, щоб ми перейнялися прикладом римського офіцера й творили милостиню: батькам, братам і сестрам, друзям, а також ворогам. Господь дав Корнилію і всій його родині вічне життя. Небесний Батько дуже любить благословляти людей, які творять щедру милостиню. Прагнім бути поміж тих, хто бажає Божих благ, хто, як діти, бачать подарунок і біжать першими. - Щедро виливати Божі благословення
«Духа Святого Він вилив на нас щедро через Ісуса Христа, Спасителя нашого» (Тит. 3:6)
Бог замість того, щоб знищити людство, яке завдало смерті Його Сину, вилив на нього Духа Святого. Ми можемо навчитися цього принципу від Небесного Батька. І не тільки рясно дарувати людям матеріальні блага, а й щедро благословляти людей добрими словами. Кожного дня, зустрічаючись із людьми, ми можемо надихати їх божественними словами: «Нехай вас Бог благословить», «Живіть у мирі», «Щасливого життя», «Божого вам захисту» тощо. Ось, як Біблія вчить це робити: «Нехай Господь поблагословить тебе, і нехай Він тебе стереже! Нехай Господь засяє на тебе лицем Своїм, і нехай буде милостивий до тебе! Нехай Господь зверне на тебе лице Своє, і хай дасть тобі мир!» (Чис. 6:24–26). Наші слова мають збагачувати життя людей і надихати їх до нових добрих звершень. Повикидайте зі свого лексикону вульгарний жаргон, а також непристойні слова, які руйнують ваше життя та життя інших людей. Писання застерігає нас про наслідки такої мови: «Кажу ж вам, що за кожне слово пусте, яке скажуть люди, дадуть вони відповідь судного дня! Бо зо слів своїх будеш виправданий, і зо слів своїх будеш засуджений» (Мт. 12:36–37). Благословляйте, а не проклинайте. Даруйте людям словесні благословення і вас також благословить Бог.
І на завершення декілька порад:
– Діліться тим, що маєте.
– Не очікуйте нічого як відплату за свою щедрість.
– Використовуйте свій вільний час і здібності на добро іншим.
– Хваліть людей за позитивні якості.
– Пам’ятайте: багатий не той, хто багато має, а той, хто багато дає!
– Будьте щедрі, як щедрий наш Небесний Отець.
Любомир Турчак,
сімейний психолог-консультант, пастор євангельської церкви «Дім Божий», м. Рівне