Схвалено комісією з християнської етики Науково-методичної ради з питань освіти Міністерства освіти і науки України для використання в загальноосвітніх навчальних закладах» (протокол № 2 від 10 травня 2018 р.)
Рецензенти:
Отич О. М., доктор педагогічних наук, професор Університету менеджменту освіти НАПН України
Кислашко О. П., доктор філософії з богослов’я, митрофорний протоієрей
Автор:
Ірина Сіданіч
Навчальна програма для учнів 9–11 класів
«ОСНОВИ ДУХОВНОЇ РОДИНИ»
ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
Родина є основним соціальним інститутом, відповідальним за виховання особистості, що зростає. Особливість духовних родинно-сімейних впливів полягає в емоційному характері взаємин її членів між собою та з дитиною, в переважанні духовного спілкування над діловим, у тривалості життєвих зв’язків дитини з батьками, бабусями й дідусями на християнських засадах. Духовна родина покликана створити сприятливі умови для розвитку духовно-емоційного життя дитини, становлення в неї почуття самоцінності, впевненості в собі, християнської компетентності в різних сферах життєдіяльності.
Підтримка української духовної родини, формування в суспільстві сімейних християнських цінностей та щасливого батьківства визначені першочерговими пріоритетними напрямами сімейної політики. Одночасно із заходами, спрямованими на підтримку сімей і допомогу їм у вихованні підростаючого покоління, на школу покладається обов’язок посилення взаємодії з сім’ями школярів та церквами в питаннях підготовки випускників шкіл до майбутнього подружнього життя. Вважаємо, що розв’язанню цих життєво важливих питань значною мірою сприятиме викладання в старших класах загальноосвітніх навчальних закладів програми «Основи духовної родини».
Мета цієї програми:
– відновлення християнських сімейних цінностей;
– створення умов для підготовки старшокласників до сімейного життя на основі християнських цінностей;
– збереження християнських сімейних традицій, духовного потенціалу родини;
– утвердження духовно здорової, щасливої сім’ї.
Структура навчальної програми «Основи духовної родини»
Навчальна програма розрахована на 18 годин одного року навчання, оскільки цей курс є варіативним. За потреби й можливості закладу освіти програму можна адаптувати до 34 годин навчання за рахунок поглиблення складних та духовно насичених розділів і тем.
До кожної теми подано перелік основних питань змісту, які відображені в навчально-методичному посібнику «Духовна родина». Автори навчально-методичного посібника розкривають таємниці шлюбу відповідно до Божого задуму, надають рекомендації, як правильно обирати супутника життя й гармонійно спілкуватися в шлюбі, як бути ідеальним чоловіком і дружиною, як запобігати конфліктам і поводитися в конфліктних ситуаціях, як виховати успішних дітей, а також інші поради, які можуть допомогти збудувати міцну та щасливу духовну родину.
Зміст теми не розподілений за окремими уроками, тому вчителі, орієнтуючись на вимоги щодо підготовки учнів, мають можливість самостійно визначати назву, кількість, обсяг і перелік запитань кожного уроку залежно від особливостей учнів класу та індивідуального підходу педагога до викладання курсу. Запропоновані питання є мінімумом знань, які учні повинні засвоїти на різних рівнях навчальних досягнень та індивідуального розвитку їхніх пізнавальних можливостей. Вони мають опанувати матеріал щодо зазначених у програмі духовно-моральних цінностей, їх практичного використання.
Вимоги до рівня загальноосвітньої підготовки учнів подано в програмі в переліку вмінь і навичок, що їх учні мають набути під час вивчення тієї чи іншої теми. Наведені в правій колонці програми вимоги є обов’язковими не лише для засвоєння, але й для оперування. Вони слугують методичним орієнтиром для вчителя, який викладає цей курс.
НАВЧАЛЬНА ПРОГРАМА
«Основи духовної родини»
Зміст навчального матеріалу | Вимоги до рівня загальноосвітньої підготовки учнів |
Вступ (1 година) Родина — основний соціальний інститут, відповідальний за виховання зростаючої особистості. Духовна родина — головний Божий колектив.
| Учень/учениця: пояснює мету й завдання освітньої програми «Основи духовної родини»; визначає назву, кількість, обсяг і перелік запитань до уроку залежно від теми заняття; орієнтується в термінах Програми |
Тема 1. Походження шлюбу «Тож, що Бог спарував, людина нехай не розлучує!» (Мт. 19:6) Природа шлюбу за Святим Писанням. Божі ідеали стосовно шлюбу.
| Учень/учениця: розповідає історію походження шлюбу; називає основні аспекти походження шлюбу і сім’ї та Божий план шлюбу; пояснює зміст понять «шлюб», «сім’я», «духовна родина», «одне тіло» та наводить приклади з Біблії; характеризує природу християнського шлюбу та Божі ідеали стосовно шлюбу. |
Тема 2. Біблійні основи обрання супутника життя «…і стануть обоє вони одним тілом» (Мт. 19:5) Християнські традиції шлюбу. Правильні критерії вибору партнера. Роль батьків у виборі супутника життя. Святість християнського подружжя. Приклади святого подружнього життя. | Учень/учениця: пояснює сутність християнського шлюбу та особливості приготування до подружнього життя; називає основні умови подружніх взаємовідносин у духовній родині; наводить приклади з Біблії; розрізняє кохання від пристрасного захоплення; визначає правильні критерії вибору партнера; аналізує роль батьків у виборі супутника життя та наводить приклади святого подружнього життя. |
Тема 3. Ролі чоловіка і жінки в шлюбі «До чужого ярма не впрягайтесь з невірними» (2 Кор. 6:14) Духовна родина в українській традиції. Роль чоловіка та батька. Благословення батька. Роль дружини й матері в сімейному житті. Покликання жінки. Біблійні основи приготування до подружнього життя. | Учень/учениця: називає родинні традиції; аналізує роль чоловіка та батька, роль дружини й матері в сімейному житті; пояснює сутність благословення батька та покликання жінки-матері; обгрунтовує біблійні основи приготування до подружнього життя.
|
Тема 4. Як бути ідеальним чоловіком «Чоловіки, любіть своїх дружин, як і Христос полюбив Церкву і віддав за неї Себе» (Еф. 5:25) Ідеальний чоловік відданий своїм обов`язкам. Боже бачення чоловіка-християнина. | Учень/учениця: пояснює поняття «ідеальний чоловік», наводить приклади з Біблії про те, як бути ідеальним чоловіком; оцінює й обґрунтовує відмінності між чоловіком і жінкою; розробляє поради жінки ідеальному чоловікові; складає портрет ідеального чоловіка-християнина. |
Тема 5. Як бути ідеальною дружиною «Дружини, коріться своїм чоловікам, як Господеві, бо чоловік голова дружини, як і Христос Голова Церкви. Сам Спаситель тіла!» (Еф. 5:22–23) Боже бачення ідеальної жінки. Велич приходить через служіння. Дружина як духовний співпрацівник чоловіка. | Учень/учениця: узагальнює Боже бачення ідеальної жінки; аргументує Боже бачення дружини як духовного співпрацівника чоловіка та наводить приклади величі жінки, яка приходить через служіння словами з Біблії; аналізує дари дружини й матері та наводить приклади зі Святого Письма; розробляє презентацію про ідеальну дружину.
|
Тема 6. Спілкування в шлюбі «…нехай кожен муж має дружину свою, і кожна жінка хай має свого чоловіка» (1 Кор. 7:2) Гармонія стосунків, як її зберегти. Біблійні основи спілкування. | Учень/учениця: визначає основні умови збереження гармонії подружніх стосунків та біблійні основи спілкування; аналізує умови формування культури спілкування пари в стосунках; наводить приклади відмінності манери спілкування чоловіків та жінок. |
Тема 7. Інтимні стосунки в шлюбі «Коли ж не втримаються, нехай одружуються, бо краще женитися, ніж розпалятися» (1 Кор. 7:9, 36) Основа щасливого шлюбу. Біблійні поради щодо інтимного життя. Лише в шлюбі чоловікові й жінці дозволено задовольняти сексуальні бажання. Статеві стосунки в сім’ї є джерелом насолоди (Пр. 5:18). | Учень/учениця: визначає умови підготовки до щасливого шлюбу; наводить біблійні поради щодо інтимного життя; аргументує дозвіл задовольняти сексуальні бажання лише в шлюбі; наводить приклади Святого Письма про статеві стосунки в сім’ї як джерело насолоди.
|
Тема 8. Шляхи подолання конфліктів «Та муку тілесну такі будуть мати…» (1 Кор. 7:28) «Любов довготерпить, любов милосердствує… не думає лихого…» (1 Кор. 13:4–5) Цінні обітниці Бога. Сутність конфлікту та правила поведінки в конфліктній ситуації. | Учень/учениця: розкриває сутність поняття «конфлікт» та правила поведінки в конфліктній ситуації; має уявлення як уникати конфліктів або послаблювати їх; обгрунтовує правила поведінки в конфліктній ситуації та наводить приклади з Біблії.
|
Тема 9. Що зберігає сім`ю «Нехай не розлучається дружина з своїм чоловіком! А коли ж і розлучиться, хай зостається незаміжня або з чоловіком своїм хай помириться, — і не відпускати чоловікові дружини!» (1 Кор. 7:10– 11) Сім’я — основа Церкви Христової та держави. Подружня вірність. Біблійні поради ставлення до батьків. Правила культури поведінки з батьками. | Учень/учениця: аргументує положення щодо статусу сім’ї як основи Церкви Христової та держави; розкриває сутність поняття «подружня вірність»; наводить біблійні поради ставлення до батьків; аналізує правила культури поведінки з батьками; узагальнює поради щодо стосунків молоді з батьками; розробляє рекомендації своїм майбутнім дітям про їхнє ставлення до бабусь і дідусів. |
Тема 10. Як пережити розлучення «Звідки знаєш ти, дружино, чи не спасеш чоловіка? Або звідки знаєш, чоловіче, чи не спасеш дружини?» (1 Кор. 7:16). «Якщо невіруючий вирішить піти, то хай іде. У такому випадку брат чи сестра не зв’язані, адже Бог покликав вас зберігати мир» (1 Кор. 7:15) Причини та вплив розлучення на дітей. Єдиний біблійний дозвіл (причина) для розлучення. Боротьба Церкви з розлученням. Шляхи підготовки неодружених до боротьби з розлученням. | Учень/учениця: аналізує причини та вплив розлучення батьків на дітей; пояснює єдиний біблійний дозвіл (причину) для розлучення; обґрунтовує умови боротьби Церкви з розлученням; рекомендує шляхи підготовки неодружених до боротьби з розлученням та наводить приклади з Біблії; розробляє поради одруженим парам, як протистояти розлученню. |
Тема 11. Коли з`являються діти «Діти — спадщина Господня, плід утроби — нагорода!» (Пс. 126:3–5) Батьки — головні вихователі й перші вчителі своїм дітям. Головні труднощі та помилки батьківства. Як правильно задовольнити всі потреби дітей. Обов’язки дітей щодо батьків на прикладі Святого Письма. | Учень/учениця: пояснює сутність поняття «батьки» та наводить приклади з Біблії; аналізує труднощі й помилки батьківства; аргументує, як правильно задовольнити всі потреби дітей; визначає обов’язки дітей щодо батьків на прикладі Святого Письма; знає, як написати листа до своїх батьків; аналізує біблійні поради щодо виконання родинних завдань дітей і батьків одне до одного. |
Тема 12. Як виховати успішних дітей «…зміцняйся в благодаті, що в Христі Ісусі вона!» (2 Тим. 2:1) Ісус Христос — ідеал виховання. Біблійні основи навчання дітей бути хорошими членами сім’ї, Церкви, країни. Як навчити дітей досягати успіхів. Умови становлення і розвитку духовно зрілої людини. | Учень/учениця: пояснює, що Ісус Христос є ідеалом виховання дітей у духовній родині; наводить біблійні приклади навчання дітей бути хорошими членами сім’ї, Церкви, країни; систематизує християнські чесноти особистості; аналізує, як навчити дітей досягати успіхів; визначає умови становлення і розвитку духовно зрілої людини. |
Тема 13. Дисципліна всієї родини «Так само дружини, коріться своїм чоловікам, щоб і деякі, хто не кориться слову, були приєднані без слова поводженням дружин, як побачать ваше поводження чисте в страху» (1 Петр. 3:1–2). Що таке дисципліна та як навчити дисциплінованості. Божий порядок — правильна модель дисципліни дитини. | Учень/учениця: пояснює, що таке дисципліна, та аргументує, як навчити дітей дисциплінованості; аналізує Божий порядок як правильну модель дисципліни та наводить приклади переваги дисципліни в Біблії; визначає складові правильної моделі дисципліни.
|
Тема 14. Сім’я — центр духовного виховання «І сказав Господь Бог: «Недобре, щоб бути чоловіку самотнім. Створю йому поміч, подібну до нього» (1 Бут. 2:18) Характерні ознаки духовної сім’ї. Батьки як проводирі духовної освіти. Духовна сім’я — місце щоденного поклоніння Богу. | Учень/учениця: аналізує характерні ознаки християнської сім’ї; обгрунтовує вплив батьків на розвиток духовної освіти дітей; пояснює визначену Богом мету подружнього життя; визначає духовну родину як місце щоденного поклоніння Богу та наводить приклади з Біблії; узагальнює форми і методи взаємодії християнської сім’ї та церкви; характеризує відмінності між «шляхом Божим» і «шляхом світу». |
Тема 15. Як досягти міцного шлюбу «Двом ліпше, ніж одному, бо за свою тяжку працю вони отримують добру нагороду» (Еккл. 4:9–12). Про рецепт побудови міцного шлюбу та переваги духовного шлюбу. Найліпші умови для виховання дітей у щасливій родині. Фактори, що впливають на зміцнення біблійного шлюбу та духовної родини: стабільність, мамина і татова любов, батьківське виховання і навчання. | Учень/учениця: пояснює рецепт побудови міцного шлюбу та переваги духовного шлюбу; аналізує переваги щасливої міцної сім’ї та найліпші умови виховання дітей; уміє написати листа майбутньому сину або дочці, в якому може довести важливість сім’ї, сімейних традицій та сімейних цінностей; називає фактори, що впливають на зміцнення шлюбу та духовної родини.
|
Тема 16. Нормативно-правові основи шлюбу та сім’ї «Якщо виконуватимете Мої установи і пильнуватимете мої приписи, та здійснюватимете їх, тож житимете в краю безпечно,і земля даватиме плоди свої, і їстимете до наситу, і житимете на ній безпечно» (Лев. 24:18; 24:19) Правові відносини сучасної сім’ї і держави. Сімейне право України. Шлюбно-правові відносини в біблійних текстах. Біблія про родовід народів. | Учень/учениця: пояснює правові відносини сучасної сім’ї і держави та наводить приклади біблійного права, закріпленого Святим Письмом; визначає зміст правової культури сім’янина, аргументує біблійні розповіді про родовід народів. |
Пісумкове заняття (1 година) | Учень/учениця: розкриває сутність вивчених понять освітньої програми «Основи духовної родини»; наводить приклади з Біблії; узагальнює норми духовно-морального сімейного виховання особистості; проводить дослідження різних джерел сімейної політики та оцінює їх ефективність; розробляє презентації; моделює ситуації родинного життя та розв’язує їх; називає функції Біблії та суспільства в регулюванні сімейних відносин. |
Рекомендована література
- Бiблiя / пер. проф. І. Огієнка. — Донецьк : ОБФ «Східноєвропейська гуманітарна місія», 2015. — 1360 с.
- Генрі Г. Геллей. Бiблiйний довiдник Геллея. — Всесвiтня християнська мiсiя, Торонто, Канада, 1985. — 856 с.
- Гридковець, Л. М. Світ життєвих криз людини: монографія / Л. М. Гридковець. — Львів. : 2016. — С. 412–415.
- Кислашко, О. П., Сіданіч, І. Л. Християнське виховання дітей у сім’ї / О. П. Кислашко, І. Л. Сіданіч. — К. : Духовна вісь, 2016. – 388 с.
- Кислашко, О. П., Сіданіч, І. Л. Християнська педагогіка / О. П. Кислашко, І. Л. Сіданіч. — К. : Духовна вісь, 2015. — 510 с.
- Кислашко, О. П., Сіданіч, І. Л. Християнські чесноти особистості / О. П. Кислашко, І. Л. Сіданіч. — К.: Духовна вісь, 2017. — 448 с.
- Майкл К. Армор. Провідник до Бібілї: часи, сюжети / Майкл К. Армор. — Донецьк : ОБФ «Східноєвропейська місія», 2011. — 325 с.
- Сіданіч, І. Л., Кислашко, О. П. Духовно-моральне виховання дітей в історії педагогіки та вітчизняної школи (Монографія) / І. Л. Сіданіч, О. П. Кислашко. — К. : Дереза-Друк, 2012. — 494 с.
- Сіданіч, І. Л., Кислашко, О. П. Божі заповіді — моральний дороговказ для людини (Основи християнської етики) / І. Л. Сіданіч, О. П. Кислашко. — К. : Грамота, 2011. — 200 с.
- Сiданiч, І. Л. Виховання любовi та поваги до батькiв / І. Л. Сіданіч. — К. : Плеяди, 2005. — 180 с.