Автор Ольга Прокопович
Мета: поглибити знання учнів про щастя й допомогти їм усвідомити шляхи досягнення справжнього щастя; розвивати в учнів уміння аналізувати, порівнювати та узагальнювати факти; працювати з Біблією та іншими джерелами інформації; розвивати комунікативну, пізнавальну й соціальну компетентності учнів; виховувати в учнів повагу до Слова Божого, сприяти формуванню в них християнського світогляду.
Обладнання: Біблія; картки-завдання; скринька з подарунками, статуетка ангела; таблиця рекомендацій.
Тип уроку: урок формування знань, умінь і навичок.
Яка ж користь людині, що здобуде ввесь світ,
але душу свою занапастить?
Мт. 16:26а
ПЕРЕБІГ УРОКУ
I. Організаційний момент
Вітання
Вправа «Емоційний дзвінок»
Учителька. Щойно пролунав дзвінок на урок. Але уявімо, що дзвінок не звичайний, а емоційний. Відчуйте зараз, якого кольору дзвінок, який його тембр і яка мелодія? Спробуйте саме так передати свій настрій, свій внутрішній стан у цю хвилину. Можливо, хтось бажає поділитись своїм емоційним станом з нами?
II. Мотивація навчальної діяльності учнів
Учителька. Я вам зараз зачитаю одну фразу, а ви визначте, про що в ній ідеться. Отже: «…поняття моральної свідомості, що позначає стан людини, який найбільше відповідає внутрішньому задоволенню повнотою та осмисленістю життя, здійсненням свого людського призначення» (Український педагогічний словник). Про який стан людини йдеться в цьому визначенні? (Якщо учням важко відповісти, то можна зачитати визначення «щастя» зі словника Даля чи Вікіпедії.)
III. Повідомлення теми і мети уроку
IV. Вступ до теми
1. Вправа «Мікрофон»
Заслухати відповіді кількох учнів на запитання:
— Що таке щастя у вашому розумінні?
— Що потрібно для щастя?
— Яка на вигляд щаслива людина?
2. Вправа «Скарбничка мудрості»
На окремих картках записані вислови відомих людей чи народні прислів’я про щастя. Учні витягують картки, зачитують фразу, за потреби коментують її, а потім прикріплюють картку до дошки.
«Аби розум — щастя буде» (українська приказка)
«Щастя — вінець відважних» (французька приказка)
«Щасливо жити — значить чесно жити» (латин. приказка)
«Кожен день не може бути гарним, але щось гарне є в кожному дні» (англійське прислів’я)
«Хто думає, що щастя в грошах, — ніколи не був багатим» (Білл Гейтс, амер. бізнесмен, засновник Microsoft)
«Щасливі не купують лотерейні білети» (із серіалу «Доктор Хаус»)
«Щасливий той, хто щасливий у себе вдома» (Л. Толстой, рос. письменник)
«Щасливий шлюб — це шлюб, у якому чоловік розуміє кожне слово, якого не сказала дружина» (Альфред Хічкок, англ. кінорежисер і сценарист)
«Немає жодних ключів від щастя — двері завжди відчинені» (Мати Тереза)
«Якщо не можеш мати те, що хочеш, — навчися хотіти те, що маєш…» (Аристотель, давньогрецький філософ і вчений)
«Той, хто вважає, що насолоджуватись життям можна лише після розв’язання всіх проблем, — рідко буває щасливим» (Бодо Шефер, нім. бізнесмен і письменник)
«Що ви можете зробити для зміцнення миру в усьому світі? Ідіть додому і любіть свою сім’ю» (Мати Тереза)
«Якщо ви хочете щасливо жити, ви повинні бути прив’язані до мети, а не до людей чи речей» (Альберт Ейнштейн, нім. фізик)
Учителька. Готуючись до уроку, я знайшла таку історію-притчу про щастя.
Одного разу старий кіт зустрів молоде кошеня. Бігаючи по колу, кошеня намагалося наздогнати свій власний хвіст. Старий кіт мовчки спостерігав за діями кошеняти, а потім промовив:
— Навіщо ти женешся за своїм хвостом?
— Мені сказали, що в моєму хвості — моє щастя, — відповіло кошеня, — тому я й ловлю його.
Старий кіт посміхнувся так, як це може зробити тільки бувалий кіт, і сказав:
— Колись і я був молодим, і так само, як і ти, намагався «впіймати щастя за хвіст». Ти не уявляєш, скільки днів я пробігав за своїм хвостом! Я забув, що таке їжа й пиття, я падав, знесилившись, але знову й знову вставав і гнався за своїм щастям. Але настав такий момент у моєму житті, коли я вже втратив надію й пішов геть. І ти знаєш, що трапилось?
— Що? — широко розплющивши очі, запитало кошеня.
— Мій хвіст поплентався за мною. Він завжди зі мною. А значить, і моє щастя теж…
Обговорення: до якого висновку підводить нас притча? (Заслухати відповіді учнів.)
3. Учитель. Отже, щастя (за визначенням) — це поняття, яке стосується внутрішнього світу людини. А оскільки всі люди різні, мають різний досвід, різний характер, різні моральні цінності, то й щасливі вони по‑різному. Ось послухайте, як юна українська поетеса Інелла Огнєва ділиться своїми роздумами про щастя.
Методичні рекомендації. Вірш може виразно зачитати одна з учениць, або ж попередньо зробити його аудіозапис, а на уроці заслухати.
А щастя насправді поряд…
В горнятці з гарячим какао;
Для когось — це просто погляд
Чи слово якесь ласкаве;
Для когось — це просто змога
Підвестися з ліжка вранці;
До рідних з війни дорога
Чи просто вода у склянці;
Накинутий плед на плечі;
Зігріті руками руки…
А інші купують речі,
Вивчають складні науки
Чи їдуть кудись край світу
У пошуках щастя вічних;
Страждають під власним гнітом, —
Їм втома давно уже звична;
Лікують за гроші душу,
Пігулками серце власне;
До світу такі байдужі…
А світ — він такий прекрасний!
У ньому є стільки світла
І стільки чудес щоденних!
Та в когось душа гранітна,
Для когось усе буденно…
І марно шукають далі
Те щастя собі край світу?
Ще й кажуть: «Його немає!»
А інші саджають квіти
І зранку радіють щиро
Тому, що відкрили очі;
А в когось зростають крила
Від сяйва зірок щоночі;
А комусь достатньо того,
Що просто живуть на світі
І славлять в молитвах Бога,
Цінуючи присмак миті…
А найцікавіше в цьому, —
Що світ для усіх єдиний!
Та хтось помічає втому,
А хтось — тепло родинне;
Для когось пора осіння —
Це голі дерева сірі,
А іншим — сріблястий іній
І в небі далекий вирій…
Ми, люди, такі цікаві —
Подібні і геть не схожі:
Хтось щастя шукає в славі,
А хтось — у любові Божій.
І ходять по світу люди,
І гнуться від гніту спини…
Шукають його усюди,
А щастя біжить за ними…
В щасливих часу немає
Шукати десь там, край світу,
Бо мить, мов вода, спливає, —
Їм треба її прожити!
Відчути на смак хвилини,
Торкнутись очима неба…
Життя — це уже причина, —
Для щастя їм більш і не треба!..
…В горнятці какао холоне…
Я вірю: щось має змінитись.
Нещасних людей мільйони, —
Їм треба лиш тільки спинитись…
V. Основна частина
Учителька. Отже, щастя… Спробуємо розібратись, які ознаки воно має? Від чого залежить? Чи є якісь рецепти, дотримуючись яких можна стати щасливою людиною?
Але для початку — трішки статистики, яку оприлюднили після досліджень у кількох країнах світу, якими було охоплено понад мільйон осіб. Результати досліджень були такі:
— понад 65 % опитаних вважають себе щасливими або дуже щасливими;
— 3 % опитаних визнали себе нещасними;
— решта 32 % — вагались із відповіддю.
Виявляється, найбільший відсоток дуже щасливих людей живе в Південній Америці та Західній Європі, у США — 40 %, у Румунії — усього 4 %, а Україна навіть не увійшла до списку.
Було встановлено, що чоловіки й жінки щасливі приблизно однаково, а молоді люди та літні — мають підвищений рівень щастя. Виявилося, що щасливі люди втричі менше схильні до застуди, а якщо застудились, то легше її переносять.
Опитування 49 надбагатих людей світу показало, що третина з них мають рівень щастя нижчий від середнього значення.
Крім того, виявилося, що процес досягнення мети становить лише 1% вашого загального часу. А тому, якщо ви щасливі від того, що чогось досягли, то, відповідно, ви щасливі лише 1% від вашого часу.
Інколи вважають, що стабільне щастя вимагає стабільного процвітання й свободи від болю та випробувань. Однак, як бачимо, сприятливі обставини не гарантують щастя, а несприятливі — не є перешкодою для нього. Чому?
Пригадаємо, що людина — складна істота, яка має тіло, душу і дух. Якщо ми задовольняємо свої тілесні потреби (повітря, їжа, пиття, сон, одяг, житло, секс, а також потреба безпеки), то таке щастя не буде тривалим — через деякий час знову захочеться їсти чи одяг стане не модним.
Значно тривалішим буде щастя, яке пов’язане із задоволенням душевних потреб людини в стосунках з іншими людьми (друзі, сім’я, однокласники чи колеги, сусіди чи просто випадковий перехожий). Такий рівень щастя буде дещо вищим, бо він пов’язаний уже більше з почуттями людини, її інтелектом та вольовими рішеннями.
Духовна сфера людини — це її стосунки з Богом, її світогляд, моральні переконання, совість тощо. Тому задоволення таких потреб — це тривалий процес. І щастя на духовному рівні — довготривале, залишає глибокий слід у житті людини. Таке щастя може здаватися навіть парадоксальним: щастя — коли щось віддаєш; щастя — коли страждаєш за правду чи свої переконання; щастя — коли не помстився, а простив та ще й помолився за свого кривдника.
Більшість учених-психологів уважають, що щастя людини — це складний процес, у якому не все залежить від людини. Зокрема, д-р Соня Любомирські, професор психології з м. Ріверсайд, США, вважає. що щастя на 50 % залежить від геному людини, на 10 % — від реальності та оточення людини і лише на 40 % від самої людини: її думок, звичок, способу життя. Якщо генетичний спадок ми не можемо обирати, то ми можемо змінити свої звички, своє ставлення до себе, до світу, до людей, які нас оточують. Ці зміни, звісно, вимагають зусиль, вони довготривалі, але вони того варті, бо спрямовані на щось дуже важливе в житті кожної людини — бути щасливою.
Є безліч «рецептів», виконуючи які (як уважають їх автори), можна стати щасливою людиною. Я підібрала для вас деякі з їхніх порад.
VI.Осмислення об’єктивних взаємозв’язків
1. Вправа «Як стати щасливою людиною?»
Методичні рекомендації. Залежно від рівня підготовки учнів «Таблицю рекомендацій» можна складати разом з учнями, а можна роздати учням готову таблицю й обговорити її цілком або окремі пункти.
Таблиця рекомендацій
Психологія | Біблія |
Навчіться захоплюватися кимось або чимось | «Хвали, душе моя, Господа, хвалитиму Господа, поки живу, співатиму Богу моєму, аж поки існую» (Пс. 146:1–2) «Усе досліджуючи, тримайтесь доброго. Стережіться лихого в усякому вигляді!» (1 Сол. 5:21–22) |
Д. Карнегі, американський психолог, уважав, що щастя не залежить від того, хто ви і що ви маєте, — воно залежить виключно від того, що ви думаєте. | «І промовив до них: «Глядіть, остерігайтеся всякої зажерливості, — бо життя чоловіка не залежить від достатку маєтку його» (Лук. 12:15) «…що тільки правдиве, що тільки чесне, що тільки праведне, що тільки чисте, що тільки любе, що тільки гідне хвали,.. — думайте про це!» (Флп. 4:8) |
Не ізолюйте себе від соціальних контактів, стосунків з іншими людьми; проводьте більше часу з рідними та друзями. | «Тіштеся з тими, хто тішиться, і плачте з отими, хто плаче!» (Рим. 12:15) |
Оточіть себе людьми, які надихають вас, роблять вас кращими | «Блажен муж, що за радою несправедливих не ходить, і не стоїть на дорозі грішних, і не сидить на сидінні злоріків, та в Законі Господнім його насолода, і про Закон Його вдень та вночі він роздумує!» (Пс. 1:1–2) |
Не звинувачуйте інших людей у своїх проблемах; контролюйте власне життя і не порівнюйте його з чужим життям; розумно ставтеся до соцмереж (це не реальне життя). | «Глядіть, щоб ніхто нікому не віддавав злом за зло, але завжди дбайте про добро один для одного й для всіх!» (1 Сол. 5:15) |
Сприймайте інших так, як би ви хотіли, щоб сприймали вас. | «Тож усе, чого тільки бажаєте, щоб чинили вам люди, те саме чиніть їм і ви. Бо в цьому Закон і Пророки» (Мт. 7:12) |
Вдячність — дуже хороша якість характеру; приємні спогади сприяють виробленню серотоніну в головному мозку. | «Подяку складайте за все, бо така Божа воля про вас у Христі Ісусі» (1 Сол. 5:18) |
Не відкладайте радість «на завтра», адже у кожної ситуації є хороша сторона: потрібно лише відшукати її і позбутись негативних думок. Фізіологи називають усмішку «кнопкою гарного настрою». А радісна міміка знімає м’язові затиски й стимулює відділи головного мозку, які відповідають за гарний настрій. | «Завжди радійте!» (1 Сол. 5:16) «Радійте в Господі завсіди, і знову кажу: радійте!» (Флп. 4:4) «Покладіть на Нього всю вашу журбу, бо Він опікується вами» (1 Петр. 5:7)
|
Визнайте свої недоліки — це допоможе вам простити собі. | «Немає людини праведної на землі, що робила б добро й не грішила» (Екл. 7:20) «Нема праведного ані одного;…нема, хто Бога шукав би, — усі повідступали,..нема доброчинця, нема ні одного!» (Рим. 3:10–12) |
Прощайте інших, бо таким чином ви даєте іншій людині другий шанс, а самі позбуваєтесь негативних переживань. | «Господи, — скільки разів брат мій може згрішити проти мене, а я маю прощати йому? Чи до семи раз? Ісус промовляє до нього: «Не кажу тобі — до семи раз, але аж до семидесяти раз по семи!» (Мт. 18:21–22) «Терпіть один одного, і прощайте собі, коли б мав хто на кого оскарження» (Кол. 3:13) |
Зосередьтесь на одній справі, спробуйте наповнити кожну мить своєю увагою і присутністю. | «І все, що тільки чините, робіть від душі, немов Господеві, а не людям!» (Кол. 3:23) «Нехай кожен досліджує діло своє, і тоді матиме тільки в собі похвалу, а не в іншому. Бо кожен нестиме свій власний тягар!» (Гал. 6:4–5) |
Не заздріть: чужі перемоги й життєві блага повинні викликати не злість чи роздратування, а мотивувати й надихати. (Див. Додаток 1) | «Бо де заздрість та сварка, там безлад та всяка зла річ» (Як. 3:16) «І не бажай жони ближнього свого, і не бажай дому ближнього свого, ані поля його, ані раба його, ані невільниці його, ані вола його, ані осла його, ані всього, що є в ближнього твого!» (Повт. Зак. 5:21) |
Займайтеся спортом чи фізичною працею. Доведено, що під час фізичного навантаження мозок поглинає більше кисню і в організмі утворюються «гормони щастя» (допамін, серотонін), які покращують настрій людини як мінімум на 4 години. А здоровий сон тільки додає позитиву. | «Бо коли ми в вас перебували, то це вам наказували, що як хто працювати не хоче, — хай той не їсть!» (2 Сол. 3:10) «У поті свойого лиця ти їстимеш хліб, аж поки не вернешся в землю, бо з неї ти взятий» (Бут. 3:19) «Сон солодкий в трудящого, чи багато, чи мало він їсть, а ситість багатого спати йому не дає» (Еккл. 5:11) |
Не піддавайтесь різним фобіям (страх смерті, страх болю, страх майбутнього тощо). До речі, минуле й майбутнє — це також продукт вашого розуму, як і страх. Змінити ваше минуле вже ніяк не можна, так само як занепокоєння не змінить майбутнього. Краще сконцентруйтесь на тому, що можна зробити сьогодні, бо це вплине на майбутнє. | «Тоді буде щастити тобі, якщо будеш додержувати, щоб чинити устави та права, які наказав був Господь Мойсеєві про Ізраїля. Будь сильний та міцний, не бійся й не страхайся!» (1 Хр. 22:13) «Не бійся, з тобою бо Я, і не озирайсь, бо Я Бог твій! Зміцню Я тебе, і тобі поможу, і правицею правди Своєї тебе Я підтримаю!» (Іс. 41:10) «Бо я пересвідчився, що ні смерть, ні життя, ні Анголи, ні влади, ні теперішнє, ні майбутнє, ні сили, ні вишина, ні глибина, ані інше яке створіння не зможе відлучити нас від любови Божої, яка в Христі Ісусі, Господі нашім!» (Рим. 8:38–39) |
Намагайтесь вирішувати проблеми вчасно. Учені доводять, що мозок шукає розв’язок будь-якої проблеми 24 години на добу, на що витрачається досить багато енергії. Якщо мозок втомився, а розв’язку проблеми з якихось причин нема, — з’являється відчуття тривоги. Але за кожну розв’язану проблему мозок заохочує себе порціями нейромедіаторів, які допомагають нам знову бачити світ у позитиві. Якщо вирішення проблеми відкладати «на потім» — вони накопичуються, а разом із ними накопичується тривога, посилюється стрес. | «Отже, не журіться про завтрашній день, — бо завтра за себе само поклопочеться. Кожен день має досить своєї турботи!» (Мт. 6:34) |
Будьте щедрими, не бійтесь віддавати. І йдеться тут не тільки про гроші. Діліться добротою, увагою, своїм часом, знаннями і вміннями… А також із радістю і вдячністю самі приймайте все це. | «…бо Він Сам проказав: «Блаженніше давати, ніж брати!» (Дії 20:35) «Давайте — і додадуть вам; мірою доброю, натоптаною, струснутою й переповненою вам у подол дадуть. Бо якою ви мірою міряєте, такою відміряють вам» (Лк. 6:38) |
Навчіться задовольнятись тим, що у вас уже є; обмежуйте свої бажання в межах розумного. | «Будьте життям не грошолюбні, задовольняйтеся тим, що маєте» (Євр. 13:5) «Бо корень усього лихого — то грошолюбство…» (1 Тим. 6:10) |
Любов сприяє щастю. | 1 Кор. 13:1–8 — гімн любові |
Провадьте здоровий спосіб життя: будьте помірковані у звичках, не отруюйте себе тютюном, алкоголем чи наркотиками; не наражайте себе на непотрібний ризик; частіше бувайте на свіжому повітрі. Щодня півгодини на свіжому повітрі покращать пам’ять і роботу мозку. Американські вчені стверджують, що люди найщасливіше почуваються при температурі повітря 13,9 °С. | «Уважайте ж на себе, щоб ваші серця не обтяжувалися ненажерством та п’янством, і життєвими клопотами…» (Лк. 21:34) «А розпуста та нечисть усяка й зажерливість нехай навіть не згадуються поміж вами, як личить святим, і гидота, і марнославство або жарти, що непристойні вам, але краще дякування» (Еф. 5:3–4) «Серця радісне добре лікує, а пригноблений дух сушить кості» (Пр. 17:22) |
Учителька. Як бачимо, наукові дослідження, нарешті, досягли такого рівня, який був записаний у Біблії ще тисячі років тому. І не дивно. Бо хто, як не Господь Бог, наш Творець, може знати краще, що нам потрібно для щастя?!
Упродовж уроку ми неодноразово зверталися до Книг Приповістей та Екклезіяста, які написав Соломон. Згадайте, хто такий Соломон? Що вам відомо про нього? Чи був він щасливою людиною? (Заслухати відповіді учнів.) Так, наймудріший і найбагатший цар того часу мав багато можливостей для реалізації своїх задумів. За законами Ізраїлю (Повт. Зак. 17:14–20) цар не повинен був мати надто багато коней, не примножувати надто багато золота й срібла, не мати багато дружин тощо. І в усьому цьому Соломон переступив закон. І вся велич його царювання насправді обернулася ганебною поразкою. А найгіршим було те, що, на догоду дружинам-язичницям, у старості він уже поклонявся ідолам і ставив їм жертовники. Тому Бог карав Соломона бунтами й оголосив йому, що після його смерті царство розділиться, і його син царюватиме над меншою частиною. Цар Соломон, як і будь-яка інша людина, — грішник, що припустився купи помилок. Але, каючись, навчав сина свого:
«Мій сину, як грішники будуть тебе намовляти, — то з ними не згоджуйся!» (Пр. 1:10).
«Підсумок усього почутого: Бога бійся, й чини Його заповіді, бо належить це кожній людині! Бо Бог приведе кожну справу на суд, і все потаємне, — чи добре воно, чи лихе!» (Еккл. 12:13–14).
2. Гра-тест
Методичні рекомендації. На столі — гарна скринька (коробка, оформлена як подарунок) і фігурка ангела. У скриньці лежать дрібні предмети-подарунки за кількістю учасників гри і одна зім’ята обгортка від шоколадки. Учитель пропонує гравцям підійти до скриньки й вибрати собі подарунок. Те, що залишиться у скриньці, буде вчителеві. Про ангела вчитель поки не згадує. Якщо учнів у класі багато, то замість предметів можна використати цукерки. Зім’яту обгортку покласти зверху на цукерки. Ангела разом із шоколадкою, з якої зняли обгортку, вручають тому, хто взяв обгортку собі. Адже, якщо береш собі щось гірше, то тим самим дбаєш про когось, щоб йому було краще, щоб він почувався щасливішим.
Учителька. Це просто гра. Але бувають моменти, коли життєво важливо залишити комусь останній ковток води чи шматок хліба, залишити комусь життя, а самому піти на смерть.
Так учинив Ісус Христос, пішовши на смерть, щоб люди мали шанс (через віру) отримати вічне життя. А який Христос, — такі і християни. Ця реальна історія сталася під час Другої світової війни в концтаборі Аушвіц. У липні 1941 року з блоку № 14 зник в’язень. Заступник коменданта табору почав відбирати 10 смертників. Один із відібраних ним людей, польський сержант Франтішек Гаєвнічек, плакав і побивався, що більше не побачить дружини й дітей. Тоді інший в’язень запропонував своє життя в обмін на життя Гаєвнічека. Цим в’язнем був католицький священник Максиміліан Кольбе. А Франтішек Гаєвнічек після закінчення війни повернувся до вцілілої родини й прожив до глибокої старості (93 роки).
3. Учителька. Як ви розумієте епіграф до уроку? (Заслухати відповіді учнів.)
VII. Рефлексія набутих знань
1. Кожен учень отримує картку, у якій повинен заповнити лише один рядок (на власний розсуд), дописуючи таким чином продовження фрази:
«Останні 45 хвилин мого дорогоцінного життя
— принесли мені користь тим, що…
— не пропали дарма, оскільки…
— втрачені дарма, бо…
2. Учителька. Наші органи чуття — це «інструменти», за допомогою яких ми пізнаємо світ, вони є основою нашого особистого досвіду. Щоб відчути всіма органами чуття стан щастя, стан гарного настрою, що пов’язаний із щастям, — заповніть таблицю, вписуючи одне-два-три слова, які особисто ви пов’язуєте зі щастям. (Див. Додаток 2).
Після заповнення картки залишаються в учнів.
VII. Підсумки уроку
1. Учителька. Пропоную зробити підсумок нашого уроку у вигляді схеми:
Щастя
Пункт призначення ? Спосіб подорожувати
Бог + життя людини
«Абсолютним щастям є безпосередній контакт із Богом» (Тома Аквінський, італійський теолог і філософ XIII ст.)
2. Учителька. Наш урок добігає кінця, за мить пролунає ваш емоційний дзвінок. Якого кольору він буде? Яку мелодію ви почуєте?.. Я ж бажаю вам радісної палітри вашого життя та ніжної мелодії щоденного щастя, а не тільки 20 березня, коли у світі відзначають Міжнародний день щастя.
IX. Домашнє завдання. Підготувати історію про щастя (за вибором): сімейну, героїчну, історичну, патріотичну, романтичну.
Додаток1
Казка про щастя
В одному селі жив собі чоловік, який мав власний будинок, дружину та дітей. Але не мав він щастя, як вважав. Та ось дізнався той чоловік, як його знайти. До того місця, де його щастя, треба було йти 7 днів та 7 ночей. Вирушив чоловік за своїм щастям. Здолав уже половину шляху, але дуже втомився й вирішив відпочити. А щоб не збитися з дороги, — ліг ногами в той бік, куди йшов. Стомлений чоловік не помітив, як заснув, а уві сні, як це буває, — перекрутився. Відпочивши, чоловік продовжив свою подорож, але… у напрямку додому, думаючи, що йде правильно.
Минуло 7 днів і 7 ночей від початку подорожі. Здалеку побачив чоловік гарне село, яке, хоч і нагадувало йому його власне, але було кращим. Побачив чоловік у тому селі і будинок, який, хоч і нагадував його власний, але був гарнішим і більшим. У дворі поралася господиня, яка видалась йому знайомою, але була привітнішою й моторнішою, а ї дітки — вихованішими. І подумав чоловік: яким би я був щасливим, якби мав усе це!
Додаток 2
Приклад
РЕЦЕПТ ЩАСТЯ | Рекомендовані процедури | ||||
смак | нюх (запах) | слух (звуки) | дотик | зір (колір) | |
шоколаду | квітів | музики | обійми | жовтий | |
джерельної води | скошеної трави | довгоочікуваної SMS | потиск руки | зелений | |
шашлику | багаття | скрип снігу під ногами | трави чи піску до босих ніг | неба |
Нехай вас благословить Господь. Дай Боже, щоб посіялось це насіння у дитячих сердечках і вродилось сторицею на спасіння.