27–28 травня 2019 року в Рівненському обласному інституті післядипломної педагогічної освіти понад 70 педагогів Рівненської області пройшли підготовку до викладання курсу «Основи сім’ї». Це вже п’ята область України, у якій проводиться подібний тренінг.
Автор дуже цікавого й корисного курсу — Адріан Буковинський, кандидат філософських наук, провідний український фахівець із питань сім’ї та сімейних стосунків, віруюча людина, християнин. Більше двадцяти років він займався дослідженням сімейної політики держави, створював курси лекцій про стосунки, консультував пари, які планували створити сім’ю, був залучений до формування багатьох законопроєктів у галузі державної сімейної політики. Він глибоко переконаний сам і аргументовано доводив слухачам важливість впровадження курсу «Основи сім’ї» в шкільні програми 10–11 класу.
Оскільки за два дні навіть дуже інтенсивної роботи, а саме таким був наш робочий графік, неможливо охопити дворічний навчальний курс, Адріан Буковинський зробив загальний огляд і зупинився на найважливішому.
Усе розпочинається з формування ідентичності. Важливо відповісти самому собі на запитання: хто я? що для мене насправді важливо? чого я очікую від своєї майбутньої сім’ї?
Розглядаючи тему стосунків двох молодих людей, експерт особливо наголосив на питаннях біоетики: цінності людського життя, внутрішньоутробного розвитку дитини, ставлення до переривання вагітності тощо.
У формі бесіди обговорили відмінності між любов’ю і закоханістю, статеву, психологічну та духовну зрілість особи, види шлюбів.
Для сучасних старшокласників тема стосунків із батьками часто є гострою й болісною. Не маючи позитивної моделі стосунків зі своїми батьками, як вони можуть у майбутньому стати хорошими батьками для власних дітей? Про це треба багато говорити, над своїми сім’ями треба багато працювати, лише тоді можна сподіватися на результат.
Тож програма, методичні посібники для вчителя та робочі зошити для учнів з курсу «Основи сім’ї» підготовлені, апробовані, схвалені для використання в закладах загальної середньої освіти Міністерством освіти і науки України, потрібна лише добра воля адміністрації шкіл і батьків для впровадження цього предмета в школах.
Приємно, що частина учасників тренінгу таки сподівається розпочати викладання цього курсу у своїх школах з вересня 2019 року.
До речі, посібники можна використовувати для самостійного навчання, а також для занять з молоддю та підлітками в будь-яких форматах: недільні школи, клуби, табори тощо.
Надія Доля