Автор Ірина Підгорняк, учитель основ християнської етики Підволо-чиської ЗОШ І–ІІІ ст. Тернопільської обл.
Мета: розкрити зміст заповіді Божої «Не чини перелюбу»; пояснити основні гріхи супроти цієї заповіді; розвивати вміння наслідувати святу родину з Назарета як зразок християнського подружжя; плекати почуття любові й поваги до супутника життя, відповідальності за збереження сім’ї.
Біблійна історія. Гріх царя Давида (2 Сам. 11–12, 25); Гімн Любові (1 Кор. 13:4–8).
Ключовий вірш: «Ось чому чоловік покине свого батька-матір і пристане до жінки своєї, й обоє будуть одним тілом; тому вже не двоє, лише — одне тіло. Що, отже, злучить Бог, людина хай не розлучає» (Мк. 10:7–9).
Навчальні засоби: Біблія, презентація, роздавальний матеріал.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. Вступна частина
Християнське вітання. Молитва.
ІІ. Актуалізація життєвого, чуттєвого та читацького досвіду
Очікуючи в аеропорту Портленд, штат Арізона, прибуття літака, на якому мав прилетіти мій товариш, я досвідчив одне з тих переживань, що змінюють життя. Часом можна почути розповіді людей про них; це той рід досвіду, який трапляється з людиною цілком несподівано. Те, про що я хочу розповісти, діялося в кількох метрах від мене.
Виглядаючи свого товариша серед пасажирів, що виходили з літака, я помітив, що в моєму напрямку йде чоловік із двома легкими валізками. Він зупинився недалеко від мене, щоб привітатися зі своєю сім’єю.
Чоловік поставив сумки на підлогу й підійшов до молодшого сина (приблизно шести років). Вони обіймали один одного довго й ніжно.
— Я такий радий, коли тебе бачу, синочку, — почув я голос батька. — Я за тобою страшенно сумував!
Хлопчик ніяково усміхнувся, опустив очі й сказав:
— Я також, татку!
Тоді чоловік випростався й подивився на старшого сина (дев’яти-десяти років). Узяв його лице у свої долоні.
— Ти вже юнак, Андрію! Я тебе дуже люблю!
Вони ніжно, з любов’ю обійнялися.
Доки чоловік вітався з синами, маленька дівчинка (що мала рік або півтора) неспокійно вовтузилася на руках у мами, ні на мить не спускаючи очей з чудового видовища, яким було повернення її тата з подорожі.
— Привіт, маленька! — чоловік обережно взяв дівчинку з маминих рук. Потім швидко обцілував її личко, пригорнув до грудей і поколисав. Дівчинка одразу відпружилась і поклала голівку на батькове плече. Потім, цілком задоволена, завмерла.
За кілька хвилин чоловік передав дівчинку старшому синові й сказав:
— А найкраще наостанок!
Він обняв свою дружину й поцілував її довгим, пристрасним поцілунком, потім глибоко зазирнув їй у вічі й майже беззвучно прошепотів:
— Як я тебе кохаю!
Вони дивилися одне на одного, тримаючись за руки й світлосяйно усміхаючись. Зовсім як молодята, хоча, зваживши на вік їхніх дітей, я розумів, що це неможливо. Я роздумував над цим кілька хвилин, перш ніж усвідомив, як глибоко захопила мене ця чудова сцена. Усе це відбувалося на віддалі простягнутої руки, і раптом я відчув себе ніяково, немовби порушував якусь святість. Отож я здивувався, почувши власний нервовий голос:
— Ой-ой! Як довго ви одружені?
— Ми разом уже чотирнадцять років, а в шлюбі — дванадцять, — відповів чоловік, не відриваючи очей від прекрасного обличчя своєї дружини.
— Тоді, певно, довго тривала ваша розлука? — запитав я. Чоловік врешті перевів погляд на мене, продовжуючи радісно й світло усміхатися.
— Так, цілих два дні! — відповів.
Два дні? Я був вражений. Бачачи їхнє вітання, я припускав, що вони не бачилися принаймні кілька тижнів, якщо не місяців. Бажаючи завершити розмову (я ж таки мусив знайти свого товариша), я дещо безцеремонно промовив:
— Сподіваюся, що в моєму шлюбі почуття по дванадцятьох роках будуть таким ж пристрасними!
Тоді чоловік перестав усміхатися, подивився на мене й сказав:
— Не надійся, друже… а роби все, що потрібно. — Він знову всміхнувся й потиснув мені руку.
— Нехай Бог помагає! — попрощавшись зі мною, вся сім’я пішла.
Я все ще стояв і дивився на цього виняткового чоловіка та його прекрасну сім’ю, коли до мене підійшов мій товариш.
— На що задивляєшся? — запитав він.
— На своє майбутнє! — мовив я без найменшого вагання й із дивовижним почуттям упевненості.
- Які почуття виникли у вас після прослуховування оповідання?
- Що ви скажете про цю сім’ю?
- Чи хотіли б ви мати таку сім’ю?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Оголошення теми уроку
Учитель. Тема нашого уроку «Не чини перелюбу». Це заповідь, яка стоїть на сторожі доброго подружжя, про яке ми щойно читали.
Робота над ключовим віршем:
- запис у зошити;
- формулювання коментаря-висновка.
ІV. Актуалізація опорних знань
Учитель. Ви напевно зрозуміли, що на сьогоднішньому уроці говоритимемо про подружжя й про те, що робити, щоб зберегти своє серце, своє тіло й свій шлюб у чистоті, про те, які вчинки та дії будуть порушенням заповіді «Не чини перелюбу».
Евристична бесіда
— Що таке перелюб, як ви розумієте це поняття? (Слово перелюб у Біблії здебільшого стосується добровільних статевих зносин одруженої особи з особою протилежної статі, яка не є її подружнім партнером. У Мойсеєвому Законі це стосувалося також зносин між будь-яким чоловіком та заміжньою чи зарученою жінкою.)
— Кого, на вашу думку, стосується ця заповідь? (Чоловіків, жінок, хлопців та дівчат.)
— Для чого Господь дає цю заповідь? (Щоб зберегти чистоту серця і подружніх стосунків.)
V. Засвоєння нових знань, формування опорних умінь і навичок
1. Міні-пояснення вчителя:
а) зміст подружжя;
б) мета й завдання подружжя;
в) гріхи, які порушують міцність і чистоту подружжя (дошлюбні статеві стосунки, подружня зрада, насильство, проституція, одностатеві стосунки тощо);
г) сучасні перешкоди до збереження чистоти серця.
2. Робота зі Святим Письмом (робота в групах)
Залежно від кількості дітей у класі, об’єднуємо їх у малі або великі групи, кожна група шукає вірші в Біблії та з’ясовує, як ці слова стосуються подружжя.
«Будьте плідні й множтеся!» (Бут. 1:28).
«Утікайте від розпусти! Усякий гріх, що його чинить людина, є поза її тілом, а хто чинить розпусту, грішить супроти власного тіла» (1 Кор. 6:13).
«Шлюб у всіх хай буде в пошані, і ложе хай буде непорочне; розпусників же і перелюбців Бог судитиме» (Євр. 13:4).
«Хіба не знаєте, що ви — храм Божий, і Дух Божий живе у вас» (1 Кор. 3:16).
«А він сказав їм: «Задля жорстокости сердець ваших Мойсей дозволив вам відпускати жінок ваших; спочатку ж не було так. А я кажу вам: хто відпускає свою жінку — за винятком розпусти — і ожениться з іншою, той чинить перелюб; і хто ожениться з розвідкою, чинить перелюб» (Мт. 19:8–9).
«Хто відпускає свою жінку й бере другу, чужоложить з нею. І коли жінка покине свого чоловіка й вийде за іншого, — чужоложить» (Мк. 10:11–12).
«Одруженим же наказую не я, але Господь: «Жінка нехай не розлучається від свого чоловіка; коли ж розлучиться, нехай зостанеться незаміжня або нехай помириться з чоловіком, — а чоловік нехай не відпускає жінки!» (1 Кор. 7:10–11).
«Покине чоловік батька і свою матір і пристане до своєї жінки, і буде двоє як одне тіло. Це Тайна велика» (Еф. 5:30–32).
«Ось чому чоловік покине свого батька-матір і пристане до жінки своєї, й обоє будуть одним тілом; тому вже не двоє, лише — одне тіло. Що, отже, злучить Бог, людина хай не розлучає» (Мр. 10:7–9).
«Не обманюйте себе! Ані розпусники, ані ідолопоклонники, ані перелюбники, ані розгнуздані, ані мужоложники, ані злодії, ані зажерливі, ані п’яниці, ані злоріки, ані грабіжники — Царства Божого не успадкують!» (1 Кор. 6:9–10).
3. Читання та обговорення біблійної історії «Гріх царя Давида» (2 Сам. 11–12, 25)
VІ. Закріплення навчальних досягнень
Вправа з яблуком
Учитель бере яблуко й пропонує одному з учнів, бажано хлопцеві, укусити кілька разів з усіх боків яблуко, а потім пропонує це яблуко скуштувати іншим хлопцям.
Обговорення ситуації й порівняння зі стосунками між хлопцем та дівчиною.
- Чи смачне було яблуко?
- Чому інші хлопці не хотіли смакувати надкушене яблуко?
- Який стосунок ця вправа має до сьогоднішньої теми? (Хто є «яблуком»? Що означає «вкусити» яблуко? І т. п.)
VІІ. Узагальнення та систематизація набутих компетентностей
Етичний практикум «Рецепт щасливого подружжя» (робота в групах)
Завданням учасників є написати «Рецепт щасливого подружжя» з дотриманням правил написання рецептів, тобто подаючи складники, черговість їх додавання, час приготування й способи подачі. Рецепт можна представити також у формі математичного рівняння, хімічної формули тощо.
— Без чого неможливе жодне подружжя? (Без любові)
Зачитування Гімну Любові (1 Кор. 13:4–8)
Бажаю кожному з вас побудувати в майбутньому своє подружжя на основі любові, про яку говорить апостол Павло, щоб воно було таким міцним, як подружжя в оповіданні, про яке ми читали на початку уроку.
VІІІ. Інструктаж із виконання домашнього завдання
1. Повторити матеріал уроку за записами, зробленими в зошиті.
2. Знайти в тексті Святого Письма (Еф. 5:25–33; 1 Петр. 3:1–5, 7) настанови, які святі апостоли дають щодо подружнього життя.
3. Самостійно визначити й записати 5 умов доброго шлюбу.