Тож ідіть, і навчіть всі народи… Мт. 28:19
Питання інтеграції християнського світогляду в освітньому процесі викликає жваву дискусію серед педагогів-християн. Зрозуміло, що саме лише визнання того, що Біблія є для нас найвищим авторитетом, і постійне цитування біблійних текстів не означає, що Писання реально впливатиме на наших учнів. Інтеграція повинна відбуватися в усіх сферах навчання; вона пов’язана як зі змістом уроку, так і з методикою викладання, мотивацією, дисципліною, лідерством тощо.
Що ж таке біблійна інтеграція? Це таке викладання навчальних дисциплін, яке формує християнський світогляд учнів, допомагає їм мислити й вибирати правильну модель поведінки.
Розглянемо три варіанти біблійної інтеграції: паралельну, міжособистісну і модель з інтеграційним центром.
Паралельна модель біблійної інтеграції полягає в тому, що коли хтось із учнів на уроці з будь-якого предмета торкається питання, пов’язаного з Біблією, учитель використовує цей момент, щоб ширше розкрити й пояснити біблійну істину. У цьому випадку вчитель спеціально не планує інтеграцію, але завжди готовий її застосувати.
Друга модель — це коли вчитель не бачить доцільності у змішуванні знань із різних дисциплін, вважаючи, що кожен предмет має свою специфіку. Духовні знання — це справа сім’ї і викладачів основ християнської етики чи релігієзнавства. Проте свою християнську позицію виявляє в стосунках з учнями, колегами, батьками, може розпочинати урок з молитви благословення, складні ситуації вирішує на підставі біблійних принципів.
Третя модель — це обов’язкове планування біблійної інтеграції, розробка таких завдань, які допомагатимуть учням засвоювати новий матеріал у світлі біблійних істин і поряд із знаннями з конкретного предмета отримувати відповіді на життєво важливі запитання. Біблійна істина в цьому випадку є інтеграційним центром.
Наступні запитання світоглядного характеру, розроблені доктором педагогічних наук, завідувачем кафедри педагогіки Філадельфійського біблійного університету м. Лангхорн (Пенсильванія) Марті Маккалоу допоможуть учителеві в підготовці завдань з елементами біблійної інтеграції.
1. Що є первинною реальністю?
Можливі відповіді: Бог, матерія, енергія, якась вища сила.
Біблійна відповідь: Бог.
«Перше ніж гори народжені, і поки Ти витворив землю та світ, то від віку й до віку Ти Бог!» (Пс. 89:2).
«На початку було Слово, а Слово в Бога було, і Бог було Слово» (Ів. 1:1).
«Ти Господь єдиний! Ти вчинив небо, небеса небес, і все їхнє військо, землю та все, що на ній, моря та все, що в них…» (Неем. 9:6).
«О Господи, Боже! Ти небо та землю створив Своєю потужною силою та Своїм витягненим раменом, — нічого для Тебе нема неможливого!» (Єр. 32:17).
«Ти, Господи, землю колись заклав, а небо — то чин Твоїх рук» (Євр. 1:10).
2. Яким є навколишній світ?
Можливі відповіді: створений вищим розумом, виник випадково, впорядкований, непередбачуваний.
Біблійна відповідь: на початку Бог створив світ досконалим, але після гріхопадіння людини земля понесла на собі Боже прокляття.
«На початку Бог створив Небо та землю… І ото, — вельми добре воно!» (Бут. 1:1, 31).
«І до Адама сказав Він: «За те, що ти послухав голосу жінки своєї та їв з того дерева, що Я наказав був тобі, говорячи: Від нього не їж, — проклята через тебе земля! Ти в скорботі будеш їсти від неї всі дні свойого життя. Тернину й осот вона буде родити тобі, і ти будеш їсти траву польову» (Бут. 3:17-18).
«Бо знаємо, що все створіння разом зідхає й разом мучиться аж досі» (Рим. 8:22).
3. Ким є людина?
Можливі відповіді: високоорганізована тварина, жива машина, особистість, бог.
Біблійна відповідь: вінець Божого творіння, створена за образом і подобою Творця, проте спотворена гріхом.
«І сказав Бог: «Створімо людину за образом Нашим, за подобою Нашою, і хай панують над морською рибою, і над птаством небесним, і над худобою, і над усею землею, і над усім плазуючим, що плазує по землі». І Бог на Свій образ людину створив, на образ Божий її Він створив, як чоловіка та жінку створив їх. І поблагословив їх Бог, і сказав Бог до них: «Плодіться й розмножуйтеся, і наповнюйте землю, оволодійте нею, і пануйте над морськими рибами, і над птаством небесним, і над кожним плазуючим живим на землі!» (Бут. 1:26-28).
«У поті свойого лиця ти їстимеш хліб, аж поки не вернешся в землю, бо з неї ти взятий. Бо ти порох, і до пороху вернешся» (Бут. 3:19).
4. Чи є життя після смерті?
Можливі відповіді: після смерті людина зникає, відбувається реінкарнація, людина переходить на вищу стадію розвитку.
Біблійна відповідь: людині належить один раз умерти, потім вона предстане на суд, де буде визначена її вічна участь.
«І як людям призначено вмерти один раз, потім же суд…» (Євр. 9:27).
« І вернеться порох у землю, як був, а дух вернеться знову до Бога, що дав був його!» (Еккл. 12:7).
«Смерть знищена буде назавжди…» (Іс. 25:8).
5. Чому ми можемо пізнавати світ і як ми це робимо?
Можливі відповіді: людина навчилася мислити завдяки еволюції, ми нічого не знаємо напевно, людина створена за образом і подобою премудрого Бога.
Біблійна відповідь: Господь дав людині розум і можливість пізнавати світ і Самого Бога.
«Бо Його невидиме від створення світу, власне Його вічна сила й Божество, думанням про твори стає видиме» (Рим. 1:20).
«Вірою ми розуміємо, що віки Словом Божим збудовані, так що з невидимого сталось видиме» (Євр. 11:3).
6. Що лежить в основі моралі?
Можливі відповіді: це визначається культурою і оточенням, у якому живе людина; індивідуальний вибір кожного; Закон Божий.
Біблійна відповідь: Бог і Його Слово — мірило всього.
«Глядіть, щоб ніхто нікому не віддавав злом за зло, але завжди дбайте про добро один для одного й для всіх!» (1 Сол. 5:15).
«…щоб ходив ти дорогою добрих, і стежки справедливих беріг! Бо замешкають праведні землю, і невинні зостануться в ній, а безбожні з землі будуть вигублені, і повириваються з неї невірні!» (Пр. 2:20-22).
7. Яка мета й призначення історії?
Можливі відповіді: створення раю на землі, еволюційний розвиток, безцільна сукупність випадкових явищ і процесів, усе призначено наперед.
Біблійна відповідь: пізнання Бога.
«Бог, що створив світ і все, що в ньому, бувши Господом неба й землі, проживає не в храмах, рукою збудованих, і Він не вимагає служіння рук людських, ніби в чомусь Він мав би потребу, бо Сам дає всім і життя, і дихання, і все. І ввесь людський рід Він з одного створив, щоб замешкати всю поверхню землі, і призначив окреслені доби й границі замешкання їх, щоб Бога шукали вони, чи Його не відчують і не знайдуть, хоч Він недалеко від кожного з нас. Бо ми в Нім живемо, і рухаємось, і існуємо, як і деякі з ваших поетів казали: «Навіть рід ми Його!» Отож, бувши Божим тим родом, не повинні ми думати, що Божество подібне до золота, або срібла, чи до каменю, твору мистецтва чи людської вигадки. Не зважаючи ж Бог на часи невідомости, ось тепер усім людям наказує, щоб скрізь каялися, бо Він визначив день, коли хоче судити поправді ввесь світ через Мужа, що Його наперед Він поставив, і Він подав доказа всім, із мертвих Його воскресивши» (Дії 17:24-31).
На нашу думку, усі моделі біблійної інтеграції мають право на існування і можуть бути ефективно поєднані й застосовані, зважаючи на специфіку навчального закладу, налаштування педагогічного і батьківського колективів, інтерес учнів тощо.
А яка ваша думка з цього приводу? Запрошуємо до обговорення питання біблійної інтеграції на сторінках часопису «Слово вчителю».
Надія Доля