Автор: Катерина Ковальчук, учитель історії НВК «Краївська ЗОШ I–II ст. — ДНЗ» Острозької районної державної адміністрації
Мета: розповісти учням про Реформацію в Німеччині, з’ясувати причини, хід та наслідки для історії людства; виховувати бажання жити згідно з Божими заповідями; розвивати аналітичне мислення та зв’язне мовлення; сприяти вихованню громадянської, соціальної та життєвої компетентностей учнів.
Обладнання: Біблія; підручник; аркуш ватману, маркер, скотч; картки з біблійними посиланнями; історичне джерело; пам’ятка для кожного учня.
Міжпредметні зв’язки: українська мова, етика, зарубіжна література.
…Боже Слово живе та діяльне…
Євр. 4:12
ХІД УРОКУ
I. Вступна частина
- Вітання і налагодження контакту з класом
Вправа «Берег надій»
Мета: виявити сподівання учнів від роботи на уроці й одержати зворотний зв’язок.
Учні пишуть на стікерах свої очікування від уроку та прикріплюють їх на «острові надій», зображеному на ватмані.
- Актуалізація опорних знань
Метод: мозковий штурм
Учитель з’ясовує думки учнів стосовно того, які нові (додаткові) правила вони хотіли б запровадити у своєму класі (школі). Вислухавши учнівські міркування, робить узагальнення й пропонує комусь із учнів записати основні тезиси на ватмані й прикріпити на дверях класу (школи).
Наприклад:
- Ні — ненормативній лексиці!
- Ми поважаємо думку один одного.
- Найголовніша річ у житті — це не річ!
- Один за всіх — усі за одного!
Учитель. Шановні учні, сьогодні поговоримо про один із ключових процесів в історії людства, який відбувався на межі двох історичних періодів — Середньовіччя і Нового часу, і який називають Реформацією. Розпочалася Реформація цікавою подією: 31 жовтня 1517 р. німецький монах, професор богослов’я Мартін Лютер прибив до дверей Замкової церкви у Віттенберзі 95 тезисів, закликаючи богословську спільноту до дискусії про торгівлю індульгенціями. Тези також були надіслані як додаток до листа архієпископу Майнцському та Магдебурзькому Альбрехту Бранденбурзькому. Оскільки Альбрехт Бранденбурзький залишив лист без відповіді, Мартін Лютер передав тезиси кільком своїм знайомим, які без відома автора невдовзі їх опублікували. Після публікації 95 тезисів стали предметом широкої дискусії в усій країні, а згодом спричинили появу широкого релігійного й суспільно-політичного руху в Західній та Центральній Європі.
II. Основна частина
- Повідомлення теми та мети уроку
Учитель. Отож, тема нашого уроку «Реформація в Німеччині».
- Вивчення нового матеріалу
Що таке Реформація?
Бесіда
Учитель з’ясовує думки учнів стосовно того, що таке Реформація. Вислухавши учнівські міркування, робить узагальнення.
Учитель. Поняття «реформація» у своїй основі має слово «форма», що в перекладі з латини означає «вигляд», «образ». Ще одне відоме вам спільнокореневе слово — деформація. Чим вони відрізняються? (Відповіді учнів.) Так, префіксами. Префікс «де» свідчить про втрату початкової форми, вигляду чи образу, а префікс «ре» — про повернення до початкової форми.
Про яку початкову форму чи образ ідеться? (Відповіді учнів.) Підказкою стане знання синонімів української мови. Адже в українській культурі образами називають ікони — зображення Ісуса Христа, Діви Марії та святих. Річ у тім, що Бог створив людину за Своїм образом і подобою. Понад те, Творець, який є Автором усієї дійсності, дав певні стандарти для будь-якої реальності — не тільки для особи та Церкви, але також для суспільства. Ця початкова форма-образ втрачається під впливом гріха. Гріх деформує людину, Церкву і суспільство. Саме в такій послідовності. Логічно припустити, що відновлення (реформація) також має відбутися спочатку в серці людини, а відтак — у Церкві та суспільстві.
Це розуміли люди, серце яких було віддане Господу: Ян Гус, Джон Вікліф, Мартін Лютер та інші, які сміливо виступали проти закостенілих догм католицької церкви, яка того часу, перекручуючи біблійне вчення, не лише пригнічувала особистості людей, але й стримувала суспільний розвиток.
Але перш ніж ми поговоримо про передумови й причини Реформації, запишіть визначення.
Учні записують визначення у зошити.
Реформація (лат. Reformatio — «виправлення, перетворення, реформування») — це широкий релігійний і суспільно-політичний рух у Західній і Центральній Європі XVI — початку XVII ст., спрямований на реформування християнства відповідно до Біблії.
Передумови та причини Реформації
Розповідь учителя
Винаходи й відкриття епохи Відродження назавжди змінили життя людей. Так, розширення географічних горизонтів через відкриття Америки (1492 р.), морського шляху з Європи до Індії (XV ст.) відкрили двері для світової торгівлі.
Винайдення друкарського верстата німецьким винахідником Йоганном Гутенбергом пришвидшило поширення інформації, оскільки переписування книжок займало від кількох місяців до кількох років, а друкування — від кількох годин до кількох днів.
Феодальні відносини почали подекуди занепадати, поширювалися ринкові відносини, з’являлися нові підприємства й підприємці нового типу, які не мали наміру ділитися своїми прибутками з церквою.
Результатом діяльності середньовічних університетів стала поява людей, які отримали глибоку теологічну освіту й мали можливість самостійно читати й досліджувати Святе Письмо. Через «живе та діяльне» Слово вони не лише отримали духовне відродження, але й сповнилися бажанням нести чисте біблійне вчення й просвіту для свого народу.
При цьому позиція папи й пануючої католицької церкви залишалася вкрай консервативною. Церква давно перестала бути взірцем побожності й моральності. Більшість духовенства цікавило лише збагачення, а від гріхів, на їхню думку, можна було звільнитися, придбавши індульгенцію.
Таким чином назрівала гостра потреба в реформуванні Церкви й суспільства в цілому. Господь Бог допускає людям якийсь час чинити те, що вони бажають, але суворим застереженням звучать слова, сказані перед потопом: «Не буде Мій Дух перемагатися в людині навіки» (Бут. 6:3). Настав визначений Богом час, і зміни були вже неминучі.
Робота в парах над історичним джерелом
Запитання: Що піддано критиці в памфлеті?
Учитель підсумовує: критика вчення католицької церкви за торгівлю індульгенціями.
Учні записують визначення у зошити.
Індульгенція — грамота про відпущення гріхів, яку видавала католицька церква від імені папи римського за певні заслуги перед церквою, також її можна було придбати за гроші.
Робота в групах із підручником
Учитель об’єднує учнів у чотири групи й пропонує, опрацювавши відповідний матеріал підручника с. 59-62, скласти короткий конспект про життя в Німеччині напередодні Реформації: перша група — політичне життя, друга група — економічне життя, третя група — релігійне життя, четверта група — соціальне життя.
Після завершення роботи її результати узагальнюють у таблиці на дошці.
Німеччина напередодні Реформації
Напрямок | Характеристика |
Політичне життя | Роздробленість — велика кількість князівств і церковних володінь. Частина Священної Римської імперії. Влада імператора (якого обирали курфюрсти) була обмеженою. Відсутність єдиних органів влади, армії, фінансів |
Економічне життя | Піднесення господарства. Посилення феодальних відносин на селі. Суперечності між економічним розвитком і роздробленістю. Розвиток торгівлі |
Релігійне життя | Привілейоване становище католицької церкви. Найбільші доходи з німецьких земель. Духовенство не сплачувало податки й підпорядковувалося тільки церковному суду |
Соціальне життя | Більшість населення проживало в селі. Поширення ідей гуманізму. Зростання впливу бюргерства (буржуазії). Поширення антицерковних поглядів населення |
Наслідки Реформації
Найважливішою справою реформатора Мартіна Лютера став переклад Біблії німецькою мовою (1534 р.), який розійшовся багатотисячними тиражами (завдяки друкарському верстату). Це стало початком процесу перекладу Святого Письма мовами народів Європи в XVI — на початку XVII ст. Саме з Біблії, священної для всіх християн книги, ми дізнаємося про життя й учення Ісуса Христа та Його апостолів і можемо наслідувати його. Запишіть ще одне визначення поняття «Реформація».
Учні записують у зошити.
Реформація — це рух за відновлення життєвого укладу, закладеного Ісусом Христом і Його апостолами.
- Мотивація навчальної діяльності
З метою сфокусувати увагу учнів на цікавому факті з теми пропонується прийом «Припущення на підставі запропонованих слів»
Учитель називає кілька слів із легенди про Мартіна Лютера, яку пізніше почують учні, і пропонує їм придумати власну історію, використовуючи ці слова: монах, монастир, диявол, пляма на стіні, сумнів.
Учитель. Поверніться обличчям до свого партнера й у парі спробуйте придумати легенду, у якій були б усі ці п’ять елементів. У вас на це є 3 хвилини.
Через 3 хв. учитель пропонує кільком парам розповісти придумані ними історії, дякує учням за роботу й пропонує послухати легенду й порівняти її з тим, що вони щойно придумали.
Учитель. Колись давно в келії монастиря августинів, що в місті Віттенберзі, сидів, охоплений тяжкими думами, молодий монах Мартін Лютер. Ніч, темрява. Душу Мартіна Лютера охопили сумніви. Чи правильно він обрав свій шлях у житті, прийнявши обітницю монаха? Чи можна врятуватися від гніву Божого тільки під дахом католицької церкви? А може, краще прислухатися до Біблії: «Праведний житиме вірою»? Яким тягарем лягли на серце ці сумніви… Та ні!.. Це не може бути правдою!.. Адже весь християнський світ, королі, рицарі й прості нерозумні селяни, — усі вони однаково підкоряються владі Риму. Чому ж тільки він один — не такий? Невже його душею заволодів сатана? Мартіну Лютеру здається, нібито він бачить чиюсь тінь на стіні. Він бере в руки чорнильницю й кидає її в диявола. І досі туристам у Віттенберзі показують цю пляму на стіні, як свідчення тих великих сумнівів, що переживав Мартін Лютер перед тим, як кинути виклик Риму. Після того він чітко знав, що йде правильною дорогою, тобто вірить у Ісуса Христа та Святе Письмо. І тому він завжди казав: «На тому я стою й не можу інакше!»
Мартін Лютер публічно заявив, що кожен житель країни має читати й виконувати Святе Письмо, тільки віра спасає, тільки Христос виправдовує, уся слава належить Богові.
Пропоную провести дослідницьку роботу, щоб переконатися, чи насправді тезиси Реформації мають біблійне підґрунтя.
Робота в групах із Біблією
Учитель об’єднує клас у чотири групи, кожна з яких отримує Біблію та картку з постулатом Реформації та посиланням на біблійні тексти (за бажанням учителя можна вибрати лише один). Учні повинні знайти текст за посиланням і обговорити, чи відповідає він висновку, який зробив реформатор.
Представник від кожної групи зачитує текст і озвучує висновок.
- Sola Scriptura — лише Писання
«Бо Боже Слово живе та діяльне, гостріше від усякого меча обосічного, проходить воно аж до поділу душі й духа, суглобів та мозків, і спосібне судити думки та наміри серця» (Євр. 4:12).
«Усе Писання Богом надхнене, і корисне до навчання, до докору, до направи, до виховання в праведності, щоб Божа людина була досконала, до всякого доброго діла готова» (2 Тим. 3:16-17).
«Нехай книга цього Закону не відійде від твоїх уст, але будеш роздумувати про неї вдень та вночі, щоб додержувати чинити все, що написано в ній, бо тоді зробиш щасливими дороги свої, і тоді буде щастити тобі» (Іс. Нав. 1:8).
Лише Біблія є безпомилковим джерелом Істини про Бога. Для того щоб людина могла розвивати свої стосунки з Богом, їй необхідно щодня читати Святе Писання.
- Solo Fide — лише вірою
«Так-бо Бог полюбив світ, що дав Сина Свого Однородженого, щоб кожен, хто вірує в Нього, не згинув, але мав життя вічне» (Ів. 3:16).
«Догодити ж без віри не можна. І той, хто до Бога приходить, мусить вірувати, що Він є…» (Євр. 11:6).
«Правда бо Божа з’являється в ній з віри в віру, як написано: А праведний житиме вірою» (Рим. 1:17).
В епоху жорстокого Середньовіччя, коли придбання індульгенцій визначало спасіння, революційно прозвучало послання про милосердного і люблячого Бога, Який не пошкодував Свого єдиного Сина задля спасіння бодай одного грішника, який щиро повірить у Нього.
- Solus Christus — лише Христос
«І нема ні в кім іншім спасіння. Бо під небом нема іншого Ймення, даного людям, що ним би спастися ми мали» (Дії 4:12).
«Він є образ невидимого Бога, роджений перш усякого творива. Бо то Ним створено все на небі й на землі, видиме й невидиме, чи то престоли, чи то господства, чи то влади, чи то начальства, усе через Нього й для Нього створено! А Він є перший від усього, і все Ним стоїть. І Він Голова тіла, Церкви. Він початок, первороджений з мертвих, щоб у всьому Він мав першенство. Бо вгодно було, щоб у Нім перебувала вся повнота, і щоб Ним поєднати з Собою все, примиривши кров’ю хреста Його, через Нього, чи то земне, чи то небесне» (Кол. 1:15-18).
Біблія говорить, що Ісус Христос є єдиним Спасителем і Господом. Не молитви до святих, не церковні таїнства, не добрі вчинки, попри всю їхню важливість, не можуть дати людям спасіння і вічного життя, але лише жива віра в Ісуса.
- Soli Deo Gloria — лише Богові слава
«О глибино багатства, і премудрости, і знання Божого! Які недовідомі присуди Його, і недосліджені дороги Його! Бо хто розум Господній пізнав? Або хто був дорадник Йому? Або хто давніш Йому дав, і йому буде віддано? Бо все з Нього, через Нього і для Нього! Йому слава навіки. Амінь» (Рим. 11:33-36).
«Я — Господь, оце Ймення Моє, і іншому слави Своєї не дам, ні хвали Своєї божкам» (Іс. 42:8).
«Твоя, Господи, могутність і сила, і велич, і вічність, і слава, і все на небесах та на землі! Твої, Господи, царства, і Ти піднесений над усім за Голову!» (1 Хр. 29:11).
«Єдиному премудрому Богові, Спасителеві нашому через Ісуса Христа, Господа нашого, слава, могутність, сила та влада перше всього віку, і тепер, і на всі віки! Амінь» (Юд. 1:25).
Уся слава на небі й на землі належить Богові, нашому Творцеві, Господу й Спасителю.
Учитель. Сьогодні ми переконалися, що Слово Боже — «живе та діяльне». Через нього Бог реформує серце людини й робить її здатною реформувати навколишній світ.
III. Закріплення вивченого матеріалу
Робота з підручником с. 63.
Виписати в зошит основні погляди Лютера:
людина спасається лише вірою;
спасіння дається лише Божою милістю й не залежить від будь-яких «заслуг» людини, бо не люди, а лише Бог знає справжню вартість «добрих справ»;
єдиним авторитетом у питаннях віри є Святе Письмо.
- Робота з документом
Із висловлювань М. Лютера:
«Кожен християнин, якщо тільки він дійсно розкаюється, отримає повне відпущення гріхів і без індульгенцій, справжнім скарбом церкви є, звичайно, не відпущення, а святе Євангеліє.
Тому я стверджую: якщо світська влада встановлена Господом карати злих і охороняти добрих, то вона вільно виконує своє призначення в усьому християнстві, незважаючи на постаті, і не важливо, чи обернеться вона проти Папи, єпископів, попів, чи ще кого-небудь. Нехай влада виконає свою справу цілком вільно.
Простий люд потрібно заспокоїти та вказати йому, щоб він утримався від заколоту й нічого не починав без веління начальства, без указівок законної влади. Той, хто як слід розібрався в моєму вченні та зрозумів його, не пристане до заворушення; не цього я вчив».
Прокоментуйте висловлювання М. Лютера.
- За що Папа відлучив його від церкви?
- Яким шляхом М. Лютер пропонував здійснити реформу церкви?
2. Складання «Сіквейн»
Лютер
Мудрий, сміливий
Виступав, відстоював, засуджував
«На тому я стою й не можу інакше!»
Богослов
- Вправа «Берег здійснених надій» зворотна рефлексія
Учні по одному підходять до намальованого «острова надій» і озвучують, чи збулися їхні очікування. Якщо так, то слід стікери переклеїти на «берег здійснених надій». Після того проводиться бліц-опитування учнів.
Бліц-опитування
– Що таке Реформація?
– Які причини Реформації в Німеччині?
– Назвіть кілька подій процесу Реформації в Німеччині.
– Якими були найважливіші наслідки Реформації?
Учитель роздає учням пам’ятки «Вплив Реформації на різні сфери суспільного життя» (див. Додаток 1).
IV. Домашнє завдання
Опрацювати § 9 підручника «Всесвітня історія. 8 клас» (О. В. Гісем, О. О. Мартинюк) — 2016.
Написати твір-роздум на тему «Чи потребує реформації моє життя?»
Додаток 1
ВПЛИВ РЕФОРМАЦІЇ НА РІЗНІ СФЕРИ СУСПІЛЬНОГО ЖИТТЯ
Соціальний захист та медицина. Культуру милосердя, співчуття та благодійності заснували послідовники вчення Ісуса Христа. Християни ввели в практику поняття «духовні батьки» та доглядали дітей-сиріт, а згодом відкрили перші дитячі притулки. Співчуття віруючих людей до хворих і стражденних спричинило виникнення як першого шпиталю, так і організації «Червоного хреста».
Право. Християнське розуміння цінності людського життя лягло в основу сучасного правосуддя та морального кодексу. Завдяки християнам поняття «рабство» і «торгівля людьми» стали неприйнятними в суспільстві.
Наука. Класична наука розвинулася саме в Європі в часи Реформації з її християнським розумінням Бога.
Освіта та писемність. Саме християни принесли в цей світ розуміння, що освіта повинна бути доступною кожному незалежно від статі, достатку й соціального статусу. Перші школи та університети були засновані в ім’я Ісуса Христа, а християнські місіонери-просвітителі пішли до різних народів. Виникнення кирилиці, просвітительство в Україні, переклад Біблії та її частин майже на 3000 різних мов світу пов’язано з християнами. Християнство посприяло розквіту літератури та надало форму літературній мові.
Економіка. Західна Європа та її «доньки» — США, Канада, Австралія й Нова Зеландія свого часу застосували біблійні принципи в трудовій етиці. Ефективність впровадження Десяти Заповідей у бізнес та управлінські моделі помітна навіть у нехристиянських країнах, що переймають досвід західноєвропейських і американських християнських країн.
Культура і мистецтво. Найбільш відомі музичні, художні та літературні шедеври світових класиків були написані «в ім’я Бога». «Для України є спокуса: надія на європейську асоціацію, яка чинитиме тиск і дозволить нам м’яко влитися в європейську сім’ю розвинутих країн, — зауважує відомий вчений, радник Президента України Олександр Пасхавер. — Цей шлях є ненадійним: Реформація виходила з усвідомлення того, що деградувала тодішня церква. І я думаю, що це наш вихід. Усе завжди починається з малого. Достатньо 5 % населення, які почнуть діяти, і люди, які усвідомлюють, що прагнуть змін, почнуть це підтримувати. Однак це в жодному разі не має бути політичний рух, це може бути лише моральний рух». Духовне відродження серця людини веде до процвітання країн і народів.