Давайте познайомимося: я – Юрій. Запрошую вас на біблійні студії. Я люблю читати Біблію, і мені дуже хотілося б запалити вас цією любов’ю. Спробую це зробити, тому що переконаний, що саме Писання здатне зацікавити будь-кого …
Чому потрібно вивчати Біблію?
Погодьтеся, що словосполучення «вчитель і Біблія» не є випадковим. Учителя легко уявити з книгою в руках, у роздумах, під час обговорення прочитаного. Колись дітей учили читати по Біблії, саме цю книгу видрукував перший у світі друкарський верстат, вона з величезним відривом лідирує як за кількістю перевидань, так і за кількістю перекладів на різні мови світу. Однак парадокс полягає в тому, що сучасна людина не завжди розуміє, яку роль може відіграти в її особистому житті Біблія – Книга, що містить Божественне Одкровення.
Так, освічена людина погодиться з тим, що Біблія заслуговує на увагу як, скажімо, пам’ятка древньої літератури і культури. Але чи може вона стати єдиною основою для життя? Чи вірите ви в існування книги, яка претендувала б на таку роль?
Можна просто не звертати уваги на Біблію або знайти яке-небудь виправдання для своєї байдужості на кшталт: «Хіба Біблія – не цілковито релігійна книга? Я не вчитель Біблії, нехай її вивченням займаються священики і теологи…» Але достатньо кинути навіть поверхневий погляд на історію і зміст Біблії, аби зацікавитися нею. З власного досвіду знаю, що неможливо відірватися від цієї книги, якщо ти занурився у її зміст і знаходиш відповіді на життєво важливі запитання. У кожної людини рано чи пізно виникають запитання – чи існує Бог? який Він? чи можна з Ним спілкуватися? у чому моє призначення? що перешкоджає мені мати спілкування з Богом? – у пошуках відповіді на які потрібно звернутися саме до Біблії. Окрім таких глобальних питань є безліч більш простих і практичних, на які ця книга дає вичерпну відповідь: виховання дітей, подружні стосунки, дружба, гроші, використання часу тощо.
Та головним є те, що на сторінках Біблії людина зустрічає Ісуса Христа, особисто знайомиться з Учителем. На відміну від великих учителів минулого, Він – живий і сьогодні. Тому зустріч відбувається не в переносному, а в прямому розумінні цього слова. Я вірю, що ми можемо зустрітися з Христом. Нехай така зустріч буде бажаною для нас, коли ми відкриваємо Святе Письмо. Тоді наше ставлення до Біблії стане подібним до ставлення Вальтера Скота, який перед смертю звернувся до свого зятя Локхарда зі словами: «Сину, принеси мені книгу». В домі письменника була велика бібліотека і зніяковілий зять перепитав: «Яку книгу, сер?» Помираючий відповів: «Є лише одна Книга. Сину, принеси мені її». Тоді Локхард зрозумів, що просить Вальтер Скотт. Він пішов у бібліотеку і приніс помираючому Біблію.1
Як вивчати…
Звичайно, у читача можуть виникнути запитання стосовно методу, який ми оберемо для вивчення. Їх є декілька. Кожен тісно пов’язаний з епохою, в яку виник, з певною культурою і традицією. Поки що виокремимо буквальний і алегоричний методи тлумачення. При буквальному тлумаченні ми відштовхуємося від того, що говорить текст у його контексті. Метод оснований на ідеї, що текст не може означати того, чого він не означав для перших читачів. Для тлумачення проводиться різнобічний аналіз: історичний, культурний, граматичний і літературний. Вивчення починається з того, щоб дізнатися, що текст означав для перших читачів, а далі перенести зміст у сучасність. Алегоричний метод пов’язаний з віднаходженням в кожному тексі Писання духовного змісту, який не обов’язково пов’язаний з тим, що текст означав для перших читачів, а відразу пов’язаний із суб’єктивними переживаннями або інтуїцією сучасного читача. Ми ознайомимося з цими методами і їх різновидами у процесі вивчення.
Більш простим і зрозумілим для сучасної людини я вважаю буквальний метод і дотримуватимусь саме його.
В основі самого підходу до спроби вивчати і тлумачити Біблію лежить віра в богонатхненність Біблії і в те, що ми можемо зрозуміти й пояснити її уривок за допомогою самої ж Біблії. Про наявність такої віри варто помолитися. У процесі самого вивчення кожен має нагоду переконатись у правильності і доцільності саме такого методу. Ми продовжимо дискусію про метод вивчення по мірі ваших міркувань і запитань.
Отже, я вірю, що право читати і тлумачити Біблію дане кожному християнину і ми можемо разом учитися цього. «А ми прийняли духа не світу, але Духа, що з Бога, щоб знати про речі, від Бога даровані нам, що й говоримо не вивченими словами людської мудрості, але вивченими від Духа Святого, порівнюючи духовне до духовного. А людина тілесна не приймає речей, що від Божого Духа, бо їй це глупота, і вона зрозуміти їх не може, бо вони розуміються тільки духовно. Духовна ж людина судить усе, а її судити не може ніхто. Бо хто розум Господній пізнав, який би його міг навчати? А ми маємо розум Христів!» (1 Кор. 2:12-16).
По-перше … читати
Ми розпочнемо з однієї з надзвичайних книг Старого Завіту – з книги Естер.
Нам потрібно прочитати цю книгу від початку до кінця. Це важливо зробити передусім тому, що причини, пов’язані з нерозуміннями змісту Біблії, часто банальні. Я помітив, що люди не розуміють Біблію, бо не читають її.
Можливо, і не потрібно було б говорити, що Біблію треба читати, якби не існувало міфів, пов’язаних з цим. Люди готові використовувати цю книгу для поклоніння, вважають її закодованим письмом, інколи ворожать на ній, і чомусь уникають простого читання. Половина всіх сумнівів щодо того, що через Біблію говорить Живий Бог, розвіюються після першого-другого прочитання. А як вважаєте ви?
На те, щоб ознайомитися з загальним змістом книги Естер, потрібно близько години часу. Вже після першого прочитання ви відчуєте, наскільки близькими є теми книги до того, що турбує нас з вами сьогодні: вірність, страх, чесність і мужність героїв книги такі знайомі нашим сучасникам.
На сторінках книги доля простої єврейської дівчини постає перед нами у всій своїй складності і драматизмі. Повторне прочитання дасть вам можливість вдивитися в деякі деталі тексту. Ви зможете скласти загальну уяву про окремих героїв книги – Естер, Мордехая, Амана. Порівняйте їхні характери з характерами людей, яких ви зустрічали у житті. Може, ви впізнаєте в героях книги Естер себе?
Описана в книзі монархія відрізняється від сучасних політичних реалій. При читанні книги потрібно враховувати, що це була частина життя і світогляду людей. Різні деталі оповіді вказують на особливу роль царської влади у житті людей того часу. Відзначте ці моменти. Які звичаї згадуються в книзі? В чому їх зміст?
Книга захоплює гостротою сюжету, але зважте, що Бог у ній не згадується прямо жодного разу. Чому тоді вона є частиною Святого Письма? Чи дізнаємося ми щось про Нього через цю книгу? Поділіться вашими міркуваннями і ми почнемо дискусію, яка допоможе нам разом вивчати Слово Бога. А поки що давайте станемо Gomo Legens Biblio – людьми, що читають Біблію.
Довідки:
– Термін «богонатхненність» застосовується для того, щоб вказати на натхнення від Духа Божого. Подібно до того, як вітер наповнює парус, Дух Божий взаємодіяв з авторами Біблії, і написане Слово – результат цієї взаємодії. При натхненні особистість автора тієї чи іншої книги не нівелюється, тому що богонатхненність – це не автоматичне письмо, при якому Бог просто використав людську здатність писати. Читаючи конкретну книгу, можна розпізнати особистість, стиль її автора, тому в певному розумінні цього слова Біблія має «подвійне» авторство. Її автор – Бог і люди, натхненні Богом. Важливо усвідомити важливість цього принципу, тому що без натхнення від Духа Божого тлумачення Біблії не виходить за межі приватної точки зору.«Усе Писання Богом натхнене, і корисне до навчання, до докору, до направи, до виховання в праведності, щоб Божа людина була досконала, до всякого доброго діла готова» (2 Тим. 3:16-17).
– Книга Естер належить до історичних книг Старого Завіту і переносить нас у часи, коли перська імперія стрімко росла. В середині першого тисячоліття до Р. Х. вона простягнулася від Індії на сході через Малу Азію до Греції на заході, а на півдні підкорила собі Єгипет і прибережну частину Африканського континенту. Цар Артаксеркс (485/6 – 465 рр. до Р. Х.) відомий тим, що об’єднав імперію свого батька Дарія, звів декілька вдалих будівель і вів війни з греками.
Юрій Ліщинський народився 1974 р. в м. Рівне.
Магістр мистецтв за спеціалізацією «Міжкультурні дослідження».
Викладач біблійних дисциплін.
Одружений. Батько трьох дітей.