Автор Ольга Гузик, учитель християнської етики, практичний психолог АШГ, м. Южне Одеської області
І пізнаєте істину, і істина зробить вас вільними (Ів. 8:32)
Мета: поширити знання про роль Реформації в Європі, розкрити цілі та завдання Реформації, спонукати до зміни свідомості сьогоднішніх учнів, розвивати критичне мислення; виховувати активну громадянську позицію з повагою до Святого Письма і любові до ближнього.
Тип уроку: комбінований, спарений урок.
Обладнання: Біблія, виставка Євангелій (у перекладі українською, грецькою, англійською, польською та російською мовами), дидактичний матеріал: картки з описом життя сподвижників Реформації, імпровізована дошка (А4), репродукції картин художників епохи Відродження.
Проводити урок бажано з персональними комп’ютерами для кожного учня.
Біблійна основа: Іс. 9:1-6; Мт. 4:23-25, 9:1-2; Мк. 2:3-15; Ів. 8:32.
Основні поняття: Реформація, індульгенція, сподвижники.
Урок 1
ХІД УРОКУ
I. Організація класу (привітання, читання Пс. 1)
II. Актуалізація
Учитель. Перед вами імпровізована дошка та аркуш, прибитий цвяхами. Ми заповнимо цей аркуш під кінець уроку. А наше спілкування розпочнемо з «мікрофона».
Що б ви хотіли змінити у своєму житті на краще? Приміром, зараз не всі з вас прислухаються до порад батьків, дієте так, як вважаєте за потрібне. Мине час, і ви багато чого зрозумієте, та втратите час та хороші миті спілкування з батьками. Продовжте речення: «Більше за все я хочу в собі змінити…»
Учитель дає «мікрофон» усім охочим учням. Підбиває підсумок про необхідність працювати над собою, щоб чогось досягнути в житті.
Учитель. Деякі з вас соромилися, а дехто із задоволенням привертав увагу однокласників. Поведінка може бути активна і пасивна — це залежить від типу особистості, культури й глибини болю. Так от, у часи Реформації в Німеччині жив монах на ім’я Мартін Лютер, який одного разу наважився зробити рішучі кроки для відновлення істини, і цим привернув увагу багатьох людей. Він виписав на листі та прибив до дверей церкви 95 тезисів щодо розуміння Святого Письма. У його поведінці бачимо активну, сміливу життєву позицію, незважаючи на наслідки цього вчинку для нього особисто. Про те, що спонукало його, дізнаємось дещо пізніше.
ІІI. Основна частина
А в якому стані живемо ми? Що нас оточує? Наш народ опинився в глибокій духовно-моральній кризі, результатом якої стали злидні, соціально-культурне зубожіння, втрата позитивних ціннісних орієнтирів людини.
Проголосивши себе християнською державою й таким чином відмовившись від старих світоглядних основ, Україна фактично опинилася у стані повного духовного хаосу, результатом якого стало стрімке зростання моральної розбещеності та кримінального свавілля. У такому стані нашій державі вкрай необхідні нові, насамперед духовні, моральні зміни, завдяки яким призупиниться процес духовної деградації нашого суспільства, олюдниться його мораль, воскресне совість і піднесеться сила його творчого всеперемагаючого духу.
Для втілення цієї мети існує лише одне вивірене часом джерело — Біблія, автором якої є Сам Бог. Ми повинні усвідомити те, що тільки Бог дає нам ясне розуміння того, що доля нашого українського суспільства може позитивно вирішитися тільки тоді, коли кожен із нас стане сумлінним, чесним, добродійним, милосердним, працелюбним, відповідальним, люблячим свою Україну.
2017 року весь цивілізований світ відзначає 500-річчя Реформації, яка свого часу повністю змінила середньовічну Європу. Вона відбулася не лише в духовному, але й у культурному, економічному та політичному житті суспільства. Ті країни, де відбулася Реформація, стали світовими лідерами, і такими залишаються сьогодні.
Ініціативу проголошення 2017 року роком Реформації підтримав президент України Петро Порошенко, який підписав відповідний указ. Це важливий крок на шляху до побудови демократичної, цивілізованої та прогресивної держави. Нам потрібне повне перезавантаження суспільства, необхідна зміна світоглядних орієнтирів, тому що жодні реформи в країні неможливі без реформ в серці людей.
Ви — молоде покоління, ви маєте змогу почати це зараз. Звернімося до цінностей Реформації, до живої духовності, освіти, культури праці. І нехай усе це буде для слави Бога.
Отож, Реформація розпочалася з Мартіна Лютера, монаха августинського ордену у Віттенберзі (Німеччина), який 31 жовтня 1517 року публічно опротестував продаж індульгенцій. Читаючи Святе Письмо та спостерігаючи за християнством свого часу, він зрозумів, що потрібно повернутися до витоків, відкинути всі людські перекази й будувати церкву за Божим зразком.
У той час у представників папи можна було придбати цінні папери, на зразок сертифікатів, які називались «індульгенціями» і засвідчували прощення гріхів. Лютер обурився через таке спотворення Святого Письма, яке стверджує, що лише Христос відпускає нам гріхи.
Багато хто погодився й підтримав його, але більшість церковних очільників, звичайно, розгнівалися: «Як ти посмів виступати проти єпископів та папи римського?» 1521 року Мартіну Лютеру наказали з’явитися на Собор у Вормсі, де змушували зректися реформаторських поглядів. Але сміливий монах перед лицем імператора урочисто заявив: «Якщо ви не можете довести мені зі Святого Письма, що я неправий, я не зречуся. На тому стою і не можу інакше!»
Направду, смілива людина!
За такі слова Лютера відсторонили від церкви, наказали арештувати й стратити, але один із німецьких князів, який таємно співчував Лютерові, викрав його і сховав у Віттенберзькому замку.
За час вимушеного усамітнення Лютер переклав Біблію німецькою мовою, завдяки чому простий народ почав читати Святе Письмо й розуміти, що дійсно з церквою відбувається щось не те й потрібна Реформація. Так почався новий рух у християнстві — протестантизм (протест проти перекручування Святого Письма). У багатьох країнах люди почали реорганізовувати церковне життя, намагаючись узгодити його з божественною інструкцією — Біблією. Лютер показав приклад реформ. Реформатори стали проповідувати зрозумілою мовою, говорячи людям про спасіння через віру в Ісуса Христа, зробили простим і зрозумілим саме богослужіння, змінили складну церковну обрядовість, почали реорганізовувати суспільне життя.
IV. Групова робота
Учитель об’єднує учнів у групи (за бажанням, 3-4 групи на клас).
Учитель. Зараз вам потрібно зробити історичне дослідження часів Реформації в Європі XVI ст. Користуючись підручником всесвітньої історії для 8 класу та наданими посиланнями на інтернет-ресурси (www.R500.ua), простежте діяльність лідерів-сподвижників часів Реформації, які своїм життям спонукали до реформ серед духовенства: Мартіна Лютера, Жана Кальвіна, Яна Гуса, Джона Нокса, Джона Веслі та інших.
Кожна група вибирає одну особу з поданих у списку й складає презентацію з п’яти слайдів (1 слайд — ім’я діяча, 2 слайд — що спонукало цю особистість до пошуку та змін у церковному устрою та суспільстві, 3 слайд — основні тези богословського розуміння реформатора, 4 слайд — сприйняття духовенством поглядів сподвижника: що було корисного та помилкового в його вчинках, 5 слайд — наслідки його діяльності). Ґрунтовно вивести логічність думки про зміну свідомості пересічного європейця часів Реформації та важливість зміни свідомості сучасного українця як способу поширення духовно-моральних цінностей в українському суспільстві.
Демонстрація учнівських презентацій (10 хв.).
V. Висновки
Через півтори тисячі років після того, як Христос залишив землю, церква в Європі стала зовсім не схожа на ту чудову будову, яку задумав Творець. Щирі люди не могли байдуже дивитися на всі відхилення в церкві й зважились на реформи.
Ви показали у своїх презентаціях, як діяли сподвижники часів Реформації заради досягнення істини Божої. Знаходячи істину, люди ставали вільними саме в Ісусі Христі. Вони зрозуміли, що зовнішні зміни (у повсякденному житті, економіці, політиці, суспільстві) починаються лише тоді, коли відбуваються зміни внутрішні. І криза, яку вони переживали, лікувалася тільки Богом через тлумачення і виконання настанов Святого Письма. Велика кількість людей була безграмотною. Прості люди не розуміли Слова Божого, довіряли духовенству. Біблія латиницею не була зрозуміла багатьом. Саме переклад, який вперше зробив Мартін Лютер, дав можливість по-іншому розуміти догматичні поняття Святого Письма.
На дошці запишемо п’ять основних постулатів Реформації:
Sola Scriptura — Тільки Писання;
Sola Gratia — Тільки благодать;
Sola Fide — Тільки віра;
Solus Christus — Тільки Христос;
Soli Deo Gloria — Тільки Богові слава!
У питаннях спасіння та віри нема посередників, марно купувати індульгенції. Кожна людина може мати безпосередні стосунки з Богом і несе відповідальність перед Ним.
Що ж змінилося в цих країнах, де відбулася Реформація? Зміни відбулися в різних сферах: у ставленні до служіння Богу, до праці, до своїх співгромадян тощо.
VІ. Завдання додому
Перенесення отриманих знань у сферу активної діяльності.
На уроці ми працювали в групах, і на наступному уроці ви теж будете демонструвати свої групові досягнення, які підготуєте вдома. Здійснюючи психодіагностику з учнями класу, ми виявляли основні сфери вашої діяльності (заздалегідь шкільний психолог проводить психодіагностику з метою виявлення сфери обдарованості кожної особистості та визначення комфортної сфери діяльності для кожного учня, використовуючи психодіагностичні методики Клімова, Голомштока, Меєрса, Якоря Шейна, Карту інтересів тощо). Тепер, знаючи сфери, у яких вам цікаво працювати, вдома будете добирати матеріал кожен у своїй сфері. А саме: користуючись інтернет-ресурсами (www.R500.ua), виберіть діячів культури, мистецтва, науки, які жили в епоху Відродження і дослідіть, який внесок вони зробили в сфері своєї діяльності. Підготуйте презентацію, кросворд, гру тощо.
Урок 2
Продовження теми. Інтегрування знань
I. Вступна частина
Учитель. Сьогодні ми переходимо від набутих знань до активних дій.
Демонстрація презентацій (домашнє завдання)
II. Основна частина
Учитель. При будівництві будинку чи не найважливішою частиною є закладення міцного фундаменту. У Євангелії від Матвія, 7:24-25, читаємо притчу про міцну будівлю. «Отож, кожен, хто слухає цих Моїх слів і виконує їх, подібний до чоловіка розумного, що свій дім збудував на камені. І линула злива, і розлилися річки, і буря знялася, і на дім отой кинулась, та не впав, бо на камені був він заснований». Христос робить це порівняння з людською вірою. Свого часу Мартін Лютер та інші сподвижники Реформації зрозуміли, що головними в житті людини є духовні начала, а в подальшому — спасіння душі для вічності. Саме духовний фундамент допомагає людині вести гідне життя й змінювати суспільство навколо. Змінюючи серця окремих людей, Бог змінював країни.
Погляньмо на євангельські історії про людей, які після зустрічі з Богом не лише змінювалися внутрішньо, але й змінювалися їхні вчинки і ставлення до інших людей.
Біблійний персонаж Закхей перестав красти, коли навернувся до Бога, і роздав матеріальні накопичення бідним.
«Став же Закхей та й промовив до Господа: “Господи, половину маєтку свого я віддам ось убогим, а коли кого скривдив був чим, верну вчетверо”. Ісус же промовив до нього: “Сьогодні на дім цей спасіння прийшло, бо й він син Авраамів”» (Лк. 19:8-9).
Велика кількість люду переживала психологічну та матеріальну кризу — Господь виліковував їх.
«І ходив Він по всій Галілеї, по їхніх синагогах навчаючи, та Євангелію Царства проповідуючи, і вздоровлюючи всяку недугу, і всяку неміч між людьми. А чутка про Нього пішла по всій Сирії. І водили до Нього недужих усіх, хто терпів на різні хвороби та муки, і біснуватих, і сновид, і розслаблених, і Він їх уздоровляв. І багато людей йшло за Ним і з Галілеї, і з Десятимістя, і з Єрусалиму, і з Юдеї, і з Зайордання» (Мт. 4:23-25).
Прочитайте наступний біблійний уривок і скажіть, як потрібно діяти, коли трапляються негаразди:
«І прийшли ось до Нього, несучи розслабленого, якого несли четверо. А що через народ до Нього наблизитися не могли, то стелю розкрили, де Він був, і пробравши, звісили ложе, що на ньому лежав розслаблений. А Ісус, віру їхню побачивши, каже розслабленому: “Відпускаються, сину, гріхи тобі!”» (Мк. 2:3-5). (Відповіді дітей.)
Так, слід займати активну позицію, звертаючись до Христа. Маємо прекрасний приклад, коли четверо друзів принесли розслабленого. Ці друзі не спостерігали, а допомагали хворому.
Подібна ситуація в Україні. Багато хто перебуває в депресії, або хворий фізично. Їм потрібно допомогти. І Бог хоче, щоб це робили ми, християни. На жаль, багатьом людям притаманний менталітет спостерігача. Про таких людей зневажливо говорять: «Моя хата скраю, я нічого не знаю». Насправді ж, як доводять історики й фахівці, це прислів’я звучало інакше: «Моя хата скраю — першим ворога стрічаю» і означало, що чи за козацьких часів, чи в інший період люди, які будували своє помешкання на кордоні поселення, завжди в разі необхідності були готовими першими стати на захист своєї родини, друзів, країни.
III. Висновок
Маючи такі чудові приклади в Біблії, історії та сьогоденні, будемо підтримувати один одного й допомагати лікувати душі людей, скеровуючи їх до Бога. Здійснюючи реформацію своєї душі, гарантовано дійдемо до реформації країни.
IV. Рефлексія уроку
Використати різні методи для виявлення ставлення учнів до проведеного уроку (анкетування, «Дерево бажань», загальний малюнок тощо).
Джерела
1. Християнська педагогіка: навч. посібник / О. П. Кислашко, І. Л. Сіданіч. — К. : Духовна вісь, 2015. — 510 с.
2. Двадцать веков христианства. Второе тысячелетие: уч. пособ. по истории христианства / С. В. Санников. — Одесса : ОБС «Богомыслие», 2001. — 704 с.
3. Шумра Л. Формування християнського світогляду школярів засобами фізики та астрономії навч.-методичний посібник / Упорядник Л. Шумра. — Острог : Видавництво НаУ «Острозька академія», 2016. — 248 с.