Матеріал підготував Микола Мичак, учитель історії та основ християнської етики Тучинської спеціальної ЗОШ-інтернату І–ІІ ст. Рівненської обл.
Мета: донести учасникам та присутнім на фестивалі «Я там, де є благословення…» біблійну основу духовної пісні, популяризувати духовні піснеспіви, прославити Бога-Творця піснею, спонукати задуматися над сенсом життя, наповнити серце християнськими чеснотами.
Ведучий 1. Слава Ісусу Христу!
Ведуча 2. Навіки слава Богу нашому!
Ведучий 1. Щиро вітаю всіх присутніх! Ми зібралися тут з єдиною метою, щоб прославити Бога — Творця всього видимого та невидимого й збагатити свою душу християнськими чеснотами, найперше — любов’ю, та очистити її, нашу душу, від усього поганого, нечистого, скверного.
Ведуча 2. Сьогодні в нашій школі відбудеться фестиваль духовних піснеспівів під назвою «Я там, де є благословення…»
Ведучий 1. На наше свято духовної пісні завітали: хоровий колектив Національного університету «Острозька академія», художній керівник Юлія Полянська.
Ведуча 2. Молодь Церкви Святої Трійці м. Рівне.
Ведучий 1. Церковний хор Свято-Преображенської церкви села Тучин.
Ведуча 2. Співоча група Церкви «Життя» м. Рівне.
Ведучий 1. Вокальний ансамбль «Чисте джерело» Тучинської спеціальної школи-інтернату, художній керівник Уляна Дем’янюк.
Ведучий 1. Духовна пісня відрізняється від інших мистецьких жанрів тим, що веде людину до вирішення головної проблеми життя — пошуку Бога. Вона сприяє розмірковуванням над сенсом життя, пробуджує в людині високі чисті почуття.
Ведуча 2.
Духовна пісня — то мов синє море,
У якому тоне і печаль, і горе …
Духовна пісня душу зігріває,
Духовна пісня всіх людей єднає.
Ведучий 1. Ключовими словами сьогоднішнього дійства будуть слова: Бог, Господь, Творець, Спаситель, Ісус Христос, Богоматір, духовна пісня.
Ведуча 2. Пропоную вашій увазі декілька дуже влучних визначень духовної пісні.
Ведучий 1. Духовна пісня — це пісня, яка єднає душу людини з Богом.
Ведуча 2. Духовна пісня — це хвала Богові та сповідь душі.
Ведучий 1. Духовна пісня — це частина духовного життя народу.
Ведуча 2. Духовна пісня — це символ душевної волі, а спів — сила духу кожної живої сутності на землі, і насамперед, людини як вершителя сподівань свого Творця.
Ведучий 1. Духовна пісня — один із найдієвіших засобів у вирішенні проблем екології людського духу.
Ведуча 2. Духовна пісня — це єдиний хліб, яким живиться дух людини.
Ведучий 1. А Григір Тютюнник, український письменник ХХ ст., зауважив, що духовна пісня — це коли душа сповідається.
Ведуча 2. Відомий американський музикант і дослідник впливу музики на людину Дон Кемпбелл зазначає: «В одну мить музика може піднести душу. Вона будить у нас дух молитви, співчуття й любов. Вона очищає розум і робить людину мудрішою… Музика — це святиня, храм, і цей храм настільки чудовий, що в ньому можна відчути всю велич Всесвіту… і водночас щось настільки інтимне, що в ньому кожен із нас може розкрити своє найпотаємніше».
Ведучий 1. Філософ Платон (427–347 рр. до Р. Х.), великий шанувальник музики, уважав, що Бог заклав у людський мозок здібність створювати й поєднувати звуки не безладно, а гармонійно, як відображення гармонії духовного світу людини.
Ведуча 2. Духовні піснеспіви є своєрідною проповіддю. Вони є надзвичайно різноманітні за формою та звучанням, але є критерії, яким вони повинні відповідати.
Ведучий 1. Вказівником до цього жанру є 16-й вірш 3-го розділу Послання святого апостола Павла до колосян: «Слово Христове нехай пробуває у вас рясно, у всякій премудрості. Навчайте та напоумляйте самих себе! Вдячно співайте у ваших серцях Господеві псалми, гімни, духовні пісні!»
Ведуча 2. Основою духовних піснеспівів є Святе Письмо — Старий і Новий Завіти. Уже в першій Книзі Мойсея Буття у 4-му розділі, вірш 21, указується на те, що існували музичні інструменти: «…хто держить у руках гусла та сопілку».
Ведучий 1. Тому Сам Бог нам велів прислухатися до дивного звучання музики, щоб краще зрозуміти вічні закони життя.
Ведуча 2. Коли Бог-Творець відкрився єврейському народу, як свідчить Старий Завіт, Він дав заповідь прославляти Його музикою та співом.
Ведучий 1. У Псалмі 91, вірш 2, читаємо: «То добре, щоб дякувати Господеві й виспівувати ймення Твоє, о Всевишній, вранці розповідати про милість Твою, а ночами — про правду Твою на десятиструнній й на арфі, на лютні та гуслах, бо потішив мене Ти, о Господи, вчинками Своїми, а про діла Твоїх рук я співаю!»
Ведуча 2. А твори, якими вони славили Бога, називалися псалмами. У псалмі 32-му, вірші 1-4, читаємо: «Співайте із радістю, праведні в Господі, бо щирим лицює хвала! Хваліть Господа гуслами, співайте Йому з десятиструнною арфою, заспівайте Йому нову пісню, гарно заграйте Йому з гуком сурем, бо щире Господнєє слово, і кожен чин Його вірний!»
Ведучий 1. У 31-му Псалмі Давида, вірш 11, написано: «Веселіться у Господі, і тіштеся, праведні, і співайте із радістю, всі щиросердні».
Ведуча 2. Ця традиція перейшла і в Новий Завіт. Так в Об’явленні св. Івана Богослова в розділі 15-му, вірш 3, читаємо, що на небі постійно лунає мелодія — ангели співають для Божої слави.
Ведучий 1. «І співали вони пісню Мойсея, раба Божого, і пісню Агнця, говорячи: ”Великі та дивні діла Твої, о Господи, Боже Вседержителю! Справедливі й правдиві дороги Твої, о Царю святих!”».
Ведуча 2. Коли Перший Учитель навчав Своїх учнів християнської етики, Він навіть співав із ними разом, це було обов’язковою програмою на Його уроках, бо в Євангелії від св. Матвія в 26-му розділі, вірш 30, читаємо: «А коли відспівали вони, то на гору Оливну пішли».
Ведучий 1. Музиканти різних епох часто сперечалися, що в музиці головніше: слово чи музика.
Ведуча 2. Біблія, а точніше Новий Завіт, Євангелія від Івана, розділ 1, вірш 1, у цій суперечці ставить крапку над «і»: «Споконвіку було Слово, а Слово в Бога було, і Бог було Слово».
Ведучий 1. Але ці два засоби — слово та музика — разом утворюють щось нове, наділене винятковою силою впливу на душі людей — пісню.
Ведуча 2. Безперечно, домінує в духовній музиці хоровий спів, бо голосові зв’язки — неперевершений музичний інструмент, створений Богом. Коли народився Спаситель, хор ангелів співав у небі, відтоді в церквах по всій земній кулі звучить хоровий спів на Його честь.
Ведучий 1. Після прийняття християнства в Київській Русі почало бурхливо розвиватися наше національне музичне мистецтво.
Ведуча 2. Володимир Великий приніс у Київську Русь візантійську (грецьку) церковно-музичну традицію.
Ведучий 1. Наприкінці князювання Ярослава Мудрого починає творитися «українська церковна музика, відмінна від грецької і болгарської», читаємо в «Енциклопедії українознавства».
Ведуча 2. Сьогодні на весь світ відомі імена українських композиторів: Дмитра Бортнянського, Артемія Веделя, Кирила Стеценка, Олександра Кошиця, Миколи Леонтовича, Миколи Лисенка, Максима Березовського. Не загубилися в цьому славному переліку наші земляки: Петро Дем’янюк із Тучина, Василь Шевчук із Бугрина, Олександр Тарасенко та сім’я Іванників із Рівного та багато інших сподвижників духовних піснеспівів.
Ведучий 1. На превеликий жаль, сьогодні духовна музика є не надто популярною. Можна стверджувати, що поп-музика займає весь музичний простір.
Ведуча 2. Тому ми своїм заходом спонукаємо всіх замислитися над своїм життям, полюбити Бога, ближнього, Батьківщину, пропагувати та співати духовні пісні.
Ведучий 1. Слухаючи духовні піснеспіви, не соромтеся переживати, задумуватися, плакати. Дайте волю сльозам. Це ваше очищення й причастя! І якщо воно щире й повне, ви відчуєте значне полегшення та нові сили, яких так бракує в надто складному сучасному житті.
Ведуча 2. Із часу прийняття християнства всі заходи український народ розпочинав і розпочинає з молитви «Отче наш». Тому ми запрошуємо на нашу сцену вокальний ансамбль «Чисте джерело» для виконання молитви. Прошу всіх встати.
Ведучий 1. До виступу запрошуємо хоровий колектив Національного університету «Острозька академія», художній керівник Юлія Полянська.
«Стихира на Стрітенні» (острозький розспів) (аранжування Тарасенка О.).
«Душе моя» (Бортнянський Д.).
«Богородице Діво, радуйся» (Яциневич Я.).
Ведуча 2. На сцену запрошую молодь Церкви Святої Трійці м. Рівне.
«Озирнись навколо себе» (Дмитрієв Є.).
«Квітучий край».
«Дякуємо тобі, Господь» (сл. Стебневої Л., муз. Пентковського В.).
«Бачу Бога кожен день» (сл. і муз. Халкіді Л.).
Ведучий 1. Продовжить наш фестиваль церковний хор Свято-Преображенської церкви села Тучин.
«Царю небесный» (Озёров Н.).
«От юности».
«Тебе поём» (Богданов П.).
«Единородный Сыне» (Турчанинов П.).
Ведуча 2. А зараз запрошую співочу групу Церкви «Життя» м. Рівне.
«В дизайні Божім».
«Ісусе, Ти найкращий друг».
«Скрой меня».
«Ти добра від людей не чекай».
Ведучий 1. До виступу запрошується вокальний ансамбль «Чисте джерело» Тучинської спеціальної школи-інтернату, художній керівник Уляна Дем’янюк.
«Отче наш» (Шевчук О.).
«Трисвяте» (Давидовський Г.).
«Алилуя» (Ведель А.).
«Достойно» (Диньов П.).
«Спаси нас, Христе Боже» (Строкін С.).
«Прийди до мене, милий Ісусе».
Ведучий 1. Ось і підійшов до завершення наш перший Тучинський фестиваль духовних піснеспівів «Я там, де є благословення…»
Ведуча 2. Ми, організатори цього дійства, дякуємо всім вам, учасники й слухачі, що знайшли час, щоб ще раз почути та прославити велич Бога в піснях.
Ведучий 1. Слово для виступу надаємо директору школи.
Вручення подяк колективам.
Ведуча 2. Духовні піснеспіви — це ще один прекрасний засіб, яким ми можемо прославляти нашого Небесного Отця. «Тож коли ви їсте, чи коли ви п’єте, або коли інше що робите, усе на Божу славу робіть!» (Кор. 10:3).
Ведучий 1. Люди добрі, не мовчіть, співайте, не соромтеся свого співу! Співайте для себе, для душі, а Бог почує й полегшить вашу долю! Так робили наші далекі пращури. Що зараз нам заважає надати силу своєму духу й оживити нашу душу духовною піснею?
Ведуча 2. Народна мудрість навчає: «Не заважай тому, хто співає, бо в цю мить він спілкується з Богом…»
Ведучий 1. До виконання духовного гімну «Молитва за Україну» запрошуємо хоровий колектив Національного університету «Острозька академія» та вокальний ансамбль «Чисте джерело» школи-інтернату. Прошу встати.
Ведуча 2. Усі біблійні вірші, які сьогодні прозвучали, узято з Біблії в перекладі митрополита Івана Огієнка.
Ведучий 1. А зараз ще раз запрошуємо на нашу імпровізовану сцену всіх учасників Першого Тучинського фестивалю духовних піснеспівів «Я там, де є благословення…» для привітання їх бурхливими оплесками.
Ведуча 2. На все добре.
Ведучий 1. Рясних вам Божих благословень.