5 червня 2015 р. в Переяслав-Хмельницькому відбувся Всеукраїнський науково-практичний семінар «Виховання духовної культури особистості в дошкільному дитинстві».
Ініціатором і організатором семінарів із проблем виховання є кандидат педагогічних наук, доцент кафедри педагогіки і методики дошкільної освіти ДВНЗ Переяслав-Хмельницького державного педагогічного університету ім. Григорія Сковороди Нінель Євгенівна Химич.
З актуальною доповіддю «Духовна культура молодого покоління та її складові» виступив доктор філософії, богослов’я та мистецтвознавства, професор, академік АН Вищої школи України Дмитро Власович Степовик (м. Київ), який наголосив, що педагоги мають бути людьми віруючими та доносити істину до вихованців, виховувати патріотичність і мораль за допомогою Слова Божого.
Інна Ростиславівна Кіндрат — кандидат педагогічних наук, старший викладач кафедри педагогіки і дошкільної та корекційної психології Рівненського державного гуманітарного університету, вихователь-методист Рівненського НВК № 1 виступила з презентацією посібника «Художнє слово як чинник формування духовного світу особистості дошкільника». Дитячий світ — це світ казки. Інна Ростиславівна мудро поєднала казки та духовне виховання, показала, як доступною дітям мовою доносити істину.
Цікава для присутніх тема прозвучала з уст кандидата педагогічних наук, старшого наукового співробітника, викладача недільної школи «Знамення» Тетяни Іванівни Науменко (м. Київ) і молодшого наукового співробітника, доцента кафедри менеджменту Національної академії державного управління при Президентові України, викладача недільної школи «Знамення» (м. Київ) Вікторії Анатоліївни Малюської. Тема доповіді: «Використання християнського спадку у духовному вихованні дітей дошкільного віку».
З великою радістю я мала можливість поділитися досвідом роботи нашого Южненського ДНЗ № 4 «Казка», який ось уже 15 років працює за авторською програмою «Духовно-моральне виховання дітей дошкільного віку».
Доброю нагодою спілкування став наш майстер-клас «Гра у духовно-моральному вихованні дошкільників» — заняття для дошкільнят про створення світу та Божі заповіді (із використанням фланелографа). Присутні, як діти, виконували руханки — віршовані фізхвилинки на християнську тематику. «Скажи — і я забуду, покажи — і я запам’ятаю, дозволь зробити це мені самому — і я зрозумію», — сказав Конфуцій. Тільки істинне, справжнє ставлення до будь-чого сприйматиметься дітьми як зразок. Є сенс дорослому пропустити важливі ціннісні орієнтири крізь себе, сподіваючись на те, що й у душах вихованців паростки духовності проростуть і дадуть плоди.
Боже! Дай нам силу й розум,
Вчитись, слухатись, дружити,
Віру теплу, серце чисте,
Один одного любити!
Нам усім даруй здоров’я,
Згоду нашій всій родині.
Дай Твій захист, щастя й долю
Нашим людям в Україні.
Турбуватися про дитину сьогодні — це, насамперед, формувати її духовні орієнтири, навчати робити правильний вибір у житті, гідно поводитися, турбуватися не лише про зовнішню гігієну, а й про гігієну душі.
Дуже важливо, щоб ми, їдучи в потязі науково-технічного прогресу, не загубили по дорозі найцінніше. Наше завдання — пробудити в дитині духовне начало, розвинути його як домінуюче в структурі особистості.
Віра Сучок, завідувачка ДНЗ № 4 «Казка» м. Южного Одеської обл.