Загальна інформація
«Міцна сім’я — міцна держава», «Сім’я — основна клітина суспільства». Ці та інші подібні гасла загальновідомі і їх істинність не потрібно доводити. Без міцних і щасливих сімей Україна не зможе стати могутньою та впливовою державою.
У країні, яка себе поважає, одним із фундаментальних, найважливіших пріоритетів розвитку повинна бути сімейна політика. На превеликий жаль, за весь час незалежності в Україні не було й немає послідовної сімейної політики. Фінансову допомогу при народженні дитини, одиноким матерям та деяку іншу матеріальну підтримку ми не вважаємо сімейною політикою, а елементом соціальної політики, яка ніяк не впливає на якість сім’ї. Сімейна політика повинна формуватися з двох складових. Перша — це економічна складова, і друга, що і є головним — це морально-духовно-етична складова. Упродовж 23 років ситуація відпущена на самоплив і ніким не контролюється. Ціннісні орієнтири молоді не формуються.
Сімейна політика повинна стати національною стратегією країни, розглядатися в контексті національної безпеки та реалізовуватись через окреме Міністерство сім’ї і молоді в тісній взаємодії та співпраці з іншими профільними міністерствами, політиками, науковцями, громадськими організаціями, конфесіями та працівниками ЗМІ. Участь у цьому процесі відкрита для всіх.
Кожна епоха має свої виклики і свої завдання. Існують унікальні знаки часу, які ніколи не повторюються. Виклик сьогодення – це сім’я та збереження незалежності!
Якою є українська сім’я на сьогоднішній день? Найперше, вона є неповною. Поняття сім’ї викривлене. Тривалий час на сім’ю і сімейні цінності відбувається потужний і руйнівний наступ. Уже понад 20 років ми не проголошуємо моральних цінностей, які б забезпечували й сприяли побудові здорових сімей.
Вирішуючи ці виклики сучасності, необхідно починати з морального виховання на прикладі побудови стосунків. Упродовж років незалежності України нашій молоді не показується, у чому полягає краса сімейних стосунків, логіка й пріоритети їх побудови. Формування ціннісних орієнтирів співгромадян повинно базуватися на основах духовності, українських традиціях та на багатій науковій спадщині нашого суспільства.
Для того щоб людина почувала себе цілісною гармонійною особисті, вона повинна мати змогу реалізувати себе в різних життєвих напрямах. Нами розроблено програми, які допомагають людині в чотирьох основних складових життя. А саме:
1) уміння будувати стосунки й створити повноцінну щасливу сім’ю;
2) оволодіння знаннями й уміннями для того, щоб бути хорошим батьком чи мамою;
3) життя, в основі якого лежить віра в Бога;
4) доброчинність.
У 2011 р. Всеукраїнський благодійний фонд «Сім’я» ініціював проведення Парламентських слухань на тему «Інститут сім’ї в Україні: стан проблеми та шляхи вирішення». У результаті прийнятих Верховною Радою рекомендацій Кабінетом Міністрів в квітні 2012 р. було дано доручення Міністерству освіти і науки, молоді та спорту розробити навчальну програму «Сімейні цінності» для шкільної освіти. Ця програма розробляється, але залишається потреба в її глибокому змістовному наповнені.
15 травня 2013 р. Урядом прийнято Державну цільову соціальну програму підтримки сім’ї на період до 2016 р. Принциповою відмінністю цієї Програми від тих, які діяли раніше, є комплекс заходів із підготовки до життя в подружжі.
Для повноцінної реалізації цієї програми Міністерством соціальної політики разом із ВБФ «Сім’я»:
1) розроблено та затверджено програми навчання спеціалістів з підготовки молоді до подружнього життя;
2) розроблено навчально-методичний посібник для фахівців, які впроваджуватимуть програми підготовки до подружнього життя.
Проте в державному бюджеті на 2015 р. не передбачено фінансування цього напрямку діяльності, тому без державної підтримки залишається:
1) презентація програми підготовки молоді до подружнього життя в регіонах України;
2) проведення навчання регіональних фахівців, які будуть готувати молодь до подружнього життя;
3) впровадження програми (сприяння та координація у відкритті відповідних міських та районних центрів підготовки);
4) проведення низки заходів, спрямованих на популяризацію започаткованих ініціатив (у т. ч. створення необхідної відеопродукції, телепрограм тощо).
Таким чином, враховуючи, з одного боку, відсутність державного фінансування, а з іншого, необхідність негайного впровадження зазначеної ініціативи, вбачається доцільним реалізовувати модель функціонування сімейної політики за рахунок всебічної організаційної підтримки та коштів грандодавців та бізнесу.
Мета проекту
Створення моделі функціонування сімейної політики на прикладі діяльності Школи стосунків у м. Києві.
Проект виконує ВБФ «Сім’я» в співпраці з НаУ «Острозька академія», Міністерством соціальної політики України, християнськими церквами України, громадськими організаціями та об’єднаннями.
Основні завдання
- Забезпечити впродовж 03.2015–12.2016 рр. функціонування 19 навчальних програм за 4 напрямками діяльності (стосунки — 8 програм, батьківство — 8 програм, основи християнської віри – 1 програма, благодійність — 2 напрямки) для 1500 учасників, мешканців м. Києва.
- Презентувати впродовж 2015 р. у 20 регіонах України програму підготовки молоді до подружнього життя та сприяти її впровадженню (зокрема відкриттю міських та районних центрів підготовки до подружнього життя) для 1000 державних службовців, відповідальних за реалізацію Державної соціальної програми підтримки сім’ї до 2016 р.
- Підготувати на базі Школи стосунків 50 тренерів за 1,5-річною програмою навчання для подальшої праці з молоддю та сім’ями (спеціалізація — соціальний працівник, сімейне консультування).
- У перші місяці виконання проекту забезпечити створення сайту, бредінгу, друк інформаційних буклетів та плакатів. Підготувати сценарій рекламного відеоролику.
- Забезпечити Школу стосунків усіма необхідними технічними, навчально-методичними, аудіо- та відеоматеріалами.
- Здійснити соціологічні дослідження з учасниками програм на предмет їх ефективності з метою отримання наукової аргументації щодо необхідності впровадження цих програм в освітній галузі України як основного елементу формування державної сімейної політики.
- За допомогою ЗМІ та реклами привернути увагу широких верств суспільства до важливості впровадження молодіжних та сімейних програм, в т.ч. підготовки молоді до подружнього життя як найдієвішого інструменту на шляху поліпшення становища сім’ї та відповідального батьківства в Україні.
Опис діяльності Школи стосунків та анотація програм
Успішні в стосунках — успішні в житті!
А. Базова школа створена для всіх бажаючих. Програми Школи стосунків навчають формувати в собі погляди й переконання, які забезпечують міцні й надійні взаємовідносини в парі, між батьками й дітьми та в оточенні.
Б. Школа тренерів готує ведучих семінарів, лідерів спільнот і сімейних консультантів.
І. СТОСУНКИ (побудова стосунків)
- Курс підготовки до життя в подружжі
Програма включає в себе 12 занять різної тематики. На цих заняттях учасники мають можливість глибше усвідомити основні принципи, на яких має базуватись міцна сім’я. Цей курс діє в м. Києві з 2007 р. й отримав сотні позитивних відгуків від учасників.
Курс дає можливість нареченим: краще пізнати одне одного; обговорити й обдумати основні теми, які стосуються природи й сутності подружжя та родинного життя; побачити й визначити роль сім’ї у житті держави; осмислити значення духовності в житті людини та подружжя; без поспіху прийняти остаточне рішення.
- Подружній семінар (1 день)
Авторська програма дає можливість кожній подружній парі (незалежно від часу спільного життя в подружжі): осмислити сутність і зміст життя в подружжі; відкрити для себе ті грані й аспекти любові, які, можливо, до сьогоднішнього дня не були поміченими; усвідомити значення духовності в житті подружжя; почути про особливості подружнього діалогу; дізнатися про роль, вплив і значення прощення в житті людини й подружжя.
Якщо між чоловіком і дружиною панують любов і злагода, то світло такого подружжя поширюється на все оточення, а насамперед на дітей, що має велике значення в їхньому подальшому житті. Подібні аргументи та безліч свідчень переконливо доводять необхідність цієї програми.
- Подружній семінар (виїзний, 3 дні)
Реколекції (час віднови, осмислення, відкриття, можливість корекції, зміни, переміни своєї поведінки або ставлення до чогось, до когось або себе самого) для подружніх пар проводять у міру формування груп бажаючих.
Розраховані на всі без винятку подружжя, незалежно від «стажу» їхнього подружнього життя.
Такі реколекції мають на меті скерувати сімейну пару на розвиток подружніх взаємин, поліпшення взаєморозуміння та ще раз дають можливість глибше осмислити зміст їхнього шлюбу (святого таїнства подружжя). Під час реколекцій кожна подружня пара може пережити свіжість почуттів, поглибити чи відродити взаємну любов, проаналізувати свої стосунки з погляду християнської суті подружжя.
- Спільнота «Подружні зустрічі» та
- Молодіжна спільнота
Раз або два рази в місяць відбуваються тематичні зустрічі на тему стосунків у подружжі та благодійних акцій. Мета таких зустрічей — допомогти зосередити свою увагу на тому чи іншому сімейному питанні, обдумати його, проаналізувати ступінь його актуальності у своєму житті, у своїй сім’ї на нинішньому етапі. Кожна подана тема ґрунтується на вченні Біблії, соціологічних дослідженнях, особистому та професійному досвіді психологів та інших фахівців. Учасники, прослухавши тему, мають можливість обговорити її між собою, а також у малих групах, у які об’єднується аудиторія після лекції. Проводять тематичні зустрічі різні фахівці, зокрема подружні пари.
- Вечори для закоханих
Авторська програма дає можливість особам, які будують стосунки: дізнатися про основи побудови міцних і надійних взаємовідносин;
усвідомити різницю між любов’ю та закоханістю, а також наслідки, до яких призводить незнання цієї різниці; побачити, у чому полягає мистецтво спілкування; зрозуміти, як взаємне пізнання та різні аспекти зрілості закладають і підтримують міцний фундамент стосунків; осмислити, які життєві орієнтири та цінності забезпечують мир, спокій і впевненість у щоденному сімейному житті.
Відгуки слухачів можна прочитати за посиланням www.bukovynski.com
- Методи розпізнавання плідності (семінар)
Плідність — це дар, яким треба вміти користуватися. Подружня пара повинна свідомо ставитися до плідності. Погане розуміння власного організму призводить до того, що багато подружніх пар живуть у постійній тривозі перед незапланованою вагітністю. Інші ж вимушені страждати від того, що не можуть дочекатися бажаної дитини. А можливо, справа лише в тому, що і ті, й інші неспроможні правильно вибрати оптимальний час для зачаття.
Науково доведено, що лише протягом кількох днів місячного циклу можливе зачаття дитини. Організм жінки демонструє певні ознаки, які дозволяють точно виділити плідний і неплідний період у кожному менструальному циклі, тобто дні, найбільш сприятливі для зачаття дитини, і період, коли зачаття неможливе.
Отримані знання дадуть шанс успішного зачаття дитини у випадках з обмеженою плідністю та своєчасної діагностики жіночих хвороб. Методи розпізнавання плідності не змінюють фізіологічних процесів, не стимулюють і не пригнічують плідність. Зникає страх перед незапланованою вагітністю. Інтимні стосунки зберігають свою природність.
Пізнання власного біологічного ритму, у якому плідність обмежена лише кількома днями в кожному циклі, дає подружжю змогу свідомо й відповідально виключити в ці дні статеву близькість (якщо не планується зачаття) або, навпаки, успішно використати їх при плануванні вагітності.
ІІ. БАТЬКІВСТВО (виховання дітей)
1. «Сім секретів ефективного батьківства» (семінар)
Батьки і діти — це те, що нерозривно пов’язано, починаючи із зачаття й закінчуючи смертю. Батьківство – це дар, обов’язок і відповідальність! Що значить бути батьком? Як узгодити погляди батьків і потреби дітей?
Цю програму можна вважати орієнтиром серед безлічі поглядів, стилів поведінки, уявлень про стосунки батьків і дітей. Досвід показує, що навіть невелика кількість часу, проведеного над роздумами за темою програми, сприяє встановленню гармонійних взаємовідносин між батьками і дітьми.
2. «Стань ближче» (семінар)
Одноденна програма здійснюється на базі семінару «Сім секретів ефективного батьківства». Відмінність полягає в уникненні посилань на біблійні тексти та у відсутності аналізу впливу стосунків між батьком і матір’ю на виховання дітей.
3. Тато — син (подорож)
Організація кількаденних подорожей батька та сина в літні та зимові пори року. Час, проведений удвох, залишає незабутні враження та результати, які надзвичайно позитивно впливають на стосунки тата і сина та на майбутні стосунки у власній сім’ї ще неповнолітнього, на цей момент, сина.
4. Тато — донька (семінар)
Це унікальна можливість, яка дозволяє осмислити особливості відносин між батьком і донькою. Суть програми «тато — донька» досить проста: у підлітковому віці дівчина зустрічається з проблемами довколишнього світу, який є доволі складним для сприйняття молодою людиною. Низка соціологічних досліджень твердить, що донька у підлітковому віці значно краще вчиться у школі, виконує свої обов’язки та будує взаємини з ровесниками, якщо батько її цінує та підтримує у кожній життєвій ситуації.
5. Клуб татусів
Формується на базі батьків, які пройшли семінарське навчання «Сім секретів ефективного батьківства» або «Стань ближче» та виявили бажання зустрічатися, принаймні один раз у місяць, з іншими татами, які прагнуть бути кращими у вихованні своїх дітей.
6. Підготовка до пологів (курси)
Підготовка до пологів, з урахуванням різних рівнів (психологічного, фізичного, духовного, інтелектуального). Ви здобудете знання та вміння, необхідні під час пологів. Насамперед потрібно звільнитися від негативних уявлень, які побутують сьогодні. Пологи слід розуміти не як страждання, а як відповідальну працю заради народження дитини. Дізнавшись, що відбувається з дитиною під час її народження, ви зможете допомогти їй пройти шлях до світу так, щоб досягнути гармонії та спокою й запобігти можливим ускладненням і дискомфорту малюка.
7. Вебінари
Презентуються програми «Школи стосунків», що дає можливість потенційним учасникам визначитися з вибором бажаної програми. Також передбачено презентації нових програм.
ІІІ. Інші програми
Курс «Альфа»
Цей курс дає можливість більше осмислити й поглибити християнську віру. Він відповідає потребам кожної людини знайти сенс і мету життя. Курс «Альфа» — це можливість зібратися разом, учитися один в одного, ділитись один з одним і поглиблювати свої знання і любов до Ісуса Христа. Приналежність до якоїсь конфесії значення не має.
Реабілітація військових
Окремі програми реабілітації воїнів, які брали участь у військових діях. У співпраці з військовими капеланами української та американської армій.
Піклування про вдів
Програми підтримки вдів, чоловіки яких загинули під час військових дій на сході України, та їхніх дітей.
Клуб творчих ініціатив
«Роби з нами, роби як ми, роби краще за нас!» У гаслі клубу відображено сутність його діяльності. Сучасна молодь і суспільство в цілому має потребу в позитивних прикладах. Кожен, хто відчуває бажання й потребу щось творити в цьому світі, зможе себе повноцінно реалізувати в Клубі творчих ініціатив.
Очікувані результати
- Кількість розлучень в учасників Школи стосунків буде щонайменше на 50 % меншою порівняно з середньостатистичним показником в Україні.
- Презентації в регіонах України будуть сприяти відкриттю понад 450 центрів підготовки до життя в подружжі в містах України, що дасть можливість кожному бажаючому прослухати відповідний курс.
- Розпочнеться процес підвищення престижу сім’ї та посилення ціннісних орієнтацій населення на сімейний спосіб життя;
- Розпочнуться процеси, які практично сприятимуть зменшенню проявів насильства в сім’ї, попередженню соціального сирітства, збільшенню кількості сімей, у яких виховується двоє та більше дітей, тощо.
- Координація центрів підготовки до життя в подружжі забезпечить створення потужного всеукраїнського руху «Україна за сім’ю».
- Ця робота, яку засвідчать відповідні соціологічні дослідження, забезпечить формування моделі сімейної політики України.
- Буде укладена програма для впровадження в шкільну програму життєво необхідної дисципліни «Сімейні цінності».
- 50 тренерів зможуть охопити відповідними програмами понад 50 000 учасників на рік.
- У результаті виконання проекту Школа стосунків вийде на самоокупність і більше не буде потребувати спонсорської фінансової підтримки.
Керівник проекту – президент ВБФ «Сім’я», д-р філософії
Адріан Буковинський