Автор Леся Оберван, учитель християнської етики СЗШ № 99 м. Львова
Мета: допомогти дітям усвідомити цінність і значення Божих Заповідей та їх дотримання. Виховати любов до Бога, що виявляється у виконанні Божих Заповідей і слів Ісуса Христа.
ХІД УРОКУ
«…Хто виконає та й навчить, той стане великим у Царстві Небеснім» (Мт. 5:19)
І. Вступна частина
- Вітання
— Христос посеред нас.
— Є і буде.
- Молитва «Отче наш» (співано)
- Повідомлення теми уроку та організація класу
Дорогі діти, шановні гості, брати та сестри в Христі, сьогодні ми проведемо урок духовності, темою якого є Божі Заповіді як моральний дороговказ.
Виконання Божих Заповідей — це найпевніша дорога до Неба, яку подає нам Сам Господь. Ця дорога призначена для всіх людей і на всі часи. У додержанні Божих Заповідей полягає християнська досконалість. Бо хто любить Господа, той дотримує Божі Заповіді, як навчає євангеліст Іван: «Бо то любов Божа, щоб ми додержували Його заповіді, Його ж заповіді не тяжкі» (1 Ів. 5:3).
Хто береже заповіді, той буде добрим батьком чи матір’ю, добрим сином чи донькою, той уникатиме всіляких гріхів. А коли згрішить, то заповіді показують його гріхи й стимулюють до покаяння. Чому на світі сьогодні стільки лиха, бід, крадіжок, нужди, голоду, аморальності? — Бо світ знехтував Божими заповідями.
Діти, як ви думаєте, чи є на це якийсь порятунок? Так, єдиний порятунок — це покаяння перед Богом, віра в спокутну жертву Ісуса Христа й виконання Божих Заповідей. Важлива мета життя християнина — поширювати Христову науку по цілому світі. Тому гаслом нашого уроку є слова Ісуса Христа: «…Хто виконає та й навчить, той стане великим у Царстві Небеснім» (Мт. 5:19).
Оскільки сучасна людина не може обійтися без ЗМІ, Інтернету, реклами, ми також розповідатимемо про Божі Заповіді сучасними методами. У майбутньому кожен із вас, діти, обере якусь професію, тож сьогодні ви маєте можливість спробувати себе в тій чи іншій ролі, яку ви собі обрали. Якщо кожен із нас на своєму місці розповідатиме про Божі закони та їхню цінність, то наше життя зміниться на краще. Адже Божі Заповіді, які були дані ще три тисячі років тому, є актуальними до сьогодні. Якщо державний закон змінюють, удосконалюють залежно від історичних чи політичних подій, то Божий Закон є вічний і досконалий на всі часи за будь-якої культури і будь-яких подій.
Отож, сьогодні ми познайомимося з Божими Заповідями в цілому, а також з допомогою всього класу дамо пояснення кожній заповіді. Діти, бажаю вам упевненості, зацікавлення, творчості й активності.
Наш урок побудований за інноваційним методом, який називається «Завдання на результат». З усіх дітей класу сформовано декілька груп, кожна з яких матиме своє особливе завдання.
Отож, у нас сьогодні на уроці є такі команди:
1) історики, які розкажуть історію отримання заповідей;
2) актори, які покажуть театральну виставу;
3) рекламні агенти, які представлять свої проекти;
4) учителі, які дадуть пояснення до кожної заповіді;
5) журналісти, які підготували цікаві християнські новини.
ІІ. Основна частина
Представлення команд
- Біблія — це перш за все історична книга, де описана достовірна правда. Головне завдання історика — пізнавати правду й доносити її людям. Тому наші історики розкажуть нам, як саме Бог дав Мойсею й усьому ізраїльському народу Десять Божих Заповідей (діти переглядають слайди і слухають читання з Дитячої Біблії, вибране вчителем).
- Бути хорошим актором нелегко, але цю популярну в наш час професію можна використати на добро, показуючи людям моральні фільми та вистави. Діти підготували театральні вистави:
— про багатого юнака (Мт. 19:16-26);
— про сон хлопчика.
Посланий, щоб принести плоди
Ведуча. Одному хлопцеві приснилось, що він увійшов у магазин. За прилавком стояв ангел.
Хлопець. А що ви тут продаєте?
Ангел. Усе, чого забажаєте…
Хлопець. Я хотів би, щоб закінчились усі війни на світі, щоб бідні люди мали кращі умови для життя, щоб усі безробітні мали працю, щоб діти-сироти мали батьків, щоб у церкві та державі панувала любов, щоб…
Ангел. Пробачте, але ми не продаємо плодів, ми продаємо лише насіння.
Якщо садитимеш чесність — жатимеш довіру.
Якщо садитимеш доброту — пожнеш друзів.
Якщо садитимеш покору — жатимеш велич.
Якщо садитимеш витривалість — пожнеш перемогу.
Якщо садитимеш поміркованість — жатимеш гармонію.
Якщо садитимеш важку працю — жатимеш успіх.
Якщо садитимеш прощення — жатимеш примирення.
Якщо садитимеш відкритість — жатимеш близькість.
Якщо садитимеш терпеливість — жатимеш покращення.
Якщо садитимеш віру — жатимеш чуда.
Якщо виконуватимеш Божі Заповіді — матимеш благословення.
Ведуча. Отож, будьмо уважні, бо що нині садитимеш, те жатимеш завтра. Те, що сієш тепер, зробить твоє життя гіршим або кращим у майбутньому. Колись радітимеш плодам або розплачуватимешся за неправильний вибір.
- Сьогодні життя перенасичене різноманітною рекламою, часом і недоброю, переважно все призначене для тіла, і майже нічого для душі, тому людина відчуває дисгармонію, спрагу за Богом, бо не поставила Бога на перше місце. Тому наші рекламні агенти підготували своєрідну християнську рекламу, щоб люди задумувались над християнськими цінностями й над своїм життям: а чи я виконую Божі Заповіді? (див. Додаток 1).
- Бути вчителем — це не просто професія, це — покликання душі, деякі діти з дитинства мріють стати вчителями й сьогодні їхня мрія здійснюється. Вони спробують пояснити нам, а що ж ці заповіді означають? (Учні називають заповіді й коротко пояснюють їх значення.)
- А також у нас є діти, які обрали собі професію журналіста. Це люди, які займаються збором і поширенням інформації. Чуємо щодня багато різноманітних новин, часом дуже неприємних. А от якби люди почули такі новини, то може б тоді світ став кращим, добрішим.
Прислухаймося до думки деяких визначних людей про Бога та Його закони!
Американський генерал Д. Макартур наприкінці Другої світової війни виголосив такі знаменні слова: «Тільки повернення до християнських засад може врятувати людство від страшної загибелі. Коли не буде війни з Богом, тоді не буде війни між народами».
Німецький учений, винахідник ракет Вернер фон Браун казав: «Безкрає зоряне небо безупинно нагадує астронавтам, що існує вища сила від тієї, якою вони користуються при польотах. Існує більший розум від того, що є в електронних машинах, та могутніша потуга, ніж усі потуги світу. Неможливо оглядати порядок і красу Всесвіту й не бачити в ньому присутності Божої руки. Чи треба засвітити свічку, щоб побачити сонце? Пізнаючи Всесвіт та його складну будову, людина не може не визнати величі Творця… Людина так потребує віри, як потребує води, їжі чи повітря».
Відомий шведський державний діяч, Генеральний секретар ООН (1953–1961 рр.), лауреат Нобелівської премії миру Даґ Гаммаршельд записав у своєму приватному щоденнику таку молитву: «Хай святиться Твоє Ім’я — а не моє. Хай прийде Твоє Царство — а не моє. Хай буде Твоя воля — а не моя. Дай нам, Боже, миру з Тобою, миру з людьми, миру з нами самими. Дай мені, Боже, чисте серце, щоб я міг тебе бачити. Дай мені покірне серце, щоб я міг Тебе почути. Дай мені серце, повне любові, аби міг Тобі служити. Дай серце, повне віри, щоб міг у Тобі перебувати».
Джон Едгар Гувер — американський державний діяч, який майже півстоліття був директором ФБР, говорив: «Ключем до всіх проблем, навіть самого життя, є тільки Бог. Релігія — це золота брама, що веде до щастя. Зруйнуй її — і настане хаос».
Після Другої світової війни в Нідерландах католики й протестанти розпочали спільну акцію «Повернення до Божих Заповідей!» Цю акцію повинні підхопити всі християни, тоді у світі запанує мир і сповняться слова Святого Письма: «Блаженний народ, що Господь — йому Бог!» (Пс. 143:15).
Інформаційно-творче завдання
- Кожній команді дається окреме завдання: відповідаючи на запитання, яке стосується однієї із заповідей, написати ті добрі слова, якими ми могли б виконати цю заповідь. Відповідь дає капітан команди.
А. Як можемо виявити любов до Бога? (Молитва, піст, милостиня, віра, надія, любов.)
Б. У чому полягає чистота серця? (Сповідь, причастя, любов, доброзичливість, страх Божий, побожність.)
В. Яким чином освячувати сьомий день? (Літургія, милостиня, Біблія, добрі вчинки.)
Г. Як виявити пошану до батьків? (Послух, повага, порядок, опіка, любов.)
Д. Як угамувати пожадливість? (Щедрість, доброзичливість, чесність, стриманість, доброта.)
Е. Як досягти стриманості у словах, поведінці? (Роздуми, молитва, повага до ближнього.)
- Слайди (див. Додаток 2).
А тепер дізнаємося, як ви зрозуміли ці заповіді. Дивлячись на екран-малюнок, спробуємо визначити, якої заповіді це стосується.
- Вікторина «Як я знаю заповіді?» (див. Додаток 3).
ІІІ. заключна частина
Легенда «Як треба жити»
Кажуть, жив собі один чоловік, хазяїн. Був він побожний і праведний і такий старий, що вже й правнуків діждав. Усі його любили й поважали, і як кому треба було якоїсь поради, то всі до нього йшли радитись.
Настав час умирати старому. Позбиралися біля нього і свої, і чужі. Усі плачуть, прощаються з дідом. Почав він з дітьми прощатися. Старший син заплакав та й каже: «Тату, навчіть мене, як мені жити без вас на світі».
А старий йому каже: «Як ти, сину, народився на світі, так ми всі раділи, а ти плакав. Живи ж так, щоб, як тобі доведеться вмирати, усі люди плакали за тобою, а ти сам щоб радів і не боявся стати на суд перед Богом».
Помер дід, а його слово запало людям у душу. Тим не забули діда, і досі про нього згадують та про його науку кажуть.
Виконання Божих Заповідей — це наше щастя, земне та вічне. Проте, щоб вони дали нам щастя, задоволення і спокій серця, запевнили вічне життя в небі, треба їх знати, розуміти, любити та зберігати. І то не десь-колись, але щодня, протягом усього життя.
Німецький філософ Т. Пеш говорив так: «Наша земля — це чекальня перед нашою подорожжю до загробного життя. Пильнуй, щоб ти сів до доброго поїзда». Тож уважаймо, щоб ми не стали перед Богом з порожніми руками. Що тут посіємо, те у вічності пожнемо. Вічне щастя чи нещастя нікому з нас не є байдужим. У вічності не беруть до уваги особу, ані гроші там нічим не допоможуть. Про вступ до неба вирішує тільки життя з Христом за Божими законами тут на землі.
Тому на завершення уроку на знак того, що ми є учні Христові, прагнемо виконувати Божі Заповіді й нести Христову науку всім людям, заспіваємо пісню.
Христос — Світло для світу
Покликав нас Ісус для того,
Щоб у світі пітьму розігнати.
Ми — сіль землі, ми — світло світу,
А світла цього не здолати.
Приспів: Христос! Він є Світлом для світу,
Для світу, що у пітьмі лежить.
Христос! Він є промінь любові,
Любові, що у серці горить.
Осяй нас ласкою любові,
І серця наші запали,
Щоб зерна миру і спокою,
Ми людині вірно несли.
Дякую всім за активність і увагу.
Домашнє завдання (на вибір):
1) аплікація — виготовити квітку з 10 пелюстками, у яких записати Десять Божих Заповідей;
2) твір на тему: «Чому важливо виконувати Божі Заповіді?»
Додатки
Десять Заповідей
Виріжте великий круг з цупкого паперу. Фломастером розділіть його на десять секторів, пронумеруйте й кнопкою прикріпіть до дошки. Одному з учнів (за бажанням) зав’яжіть очі, прокрутіть круг і дайте учневі можливість вибрати один із сегментів круга. Далі учень знімає пов’язку, пояснює, що означає заповідь, на яку він указав, і наводить приклади її прояву в повсякденному житті.
Знайди партнера
Підготуйте картки розміром 7,5х12,5 см. Пронумеруйте перші десять від 1 до 10, на інших десяти напишіть Десять Заповідей, а на решті — приклади того, як кожна із заповідей впливає на повсякденне життя. Перемішайте картки й роздайте учням по картці. Учень повинен відшукати ще двох партнерів, щоб створити групу з трьох людей (номер заповіді, сама заповідь і приклад життєвої ситуації). Кожна група повинна продумати, як конкретна заповідь впливає на життєві ситуації й поділитися з класом своїми висновками.
Підвісна фігура
Роздайте учням кольоровий картон і попросіть їх вирізати 10 геометричних фігур різної форми. Зверху кожної фігури пробийте дірочку для того, щоб можна було нанизати їх на дріт або нитку й підвісити всю гірлянду з фігур над дошкою чи на стенді.
На кожній із цих фігур учні повинні написати заповідь з одного боку та її роз’яснення з іншого.