Автор Наталія Кособуцька, заступник директора з навчально- виховної роботи та вчитель християнської етики Кунинської ЗОШ І-ІІ ст. Здолбунівської районної ради Рівненської обл.
Мета:
освітня: дати дітям поняття про закон та його види, навчити прав і обов’язків християнина та громадянина;
виховна: виховувати повагу до Заповідей Божих і Конституції України, формувати усвідомлення необхідності поважати закон;
розвиваюча: розвивати в учнів уміння застосовувати біблійні принципи в повсякденному житті.
Очікувані результати: учні зможуть пояснювати поняття «закон», називати види законів, усвідомлювати необхідність поважати закон, розуміти права та обов’язки християнина та громадянина.
Обладнання: мультимедійна дошка, «Правила роботи в групах» (пазли), плакат «Пісочниця».
Основні поняття і терміни: мораль, право, обов’язок, закон, заповідь.
Біблійна основа: Мт. 7:12; Лк. 10:27; Ів. 14:15; Вих. 20.
Література
Огірко О. Християнська етика: Навчальний посібник: восьмий клас. — Львів: Свічадо. — 1999. — 104 с.
Жуковський В., Лахман Н., Саннікова Т., Филипчук С. та ін. Основи християнської етики: Посібник для 5 класу ЗНЗ. — Острог, 2007.
Етика. 5 кл.: Розробки уроків/ О. Гісем, О. Мартинюк. — Харків: Ранок, 2007. — 240 с. — (Майстер-клас).
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
Учні складають пазли, створюють плакат «Правила роботи в групах», обговорюють записані правила й розміщують їх на видному місці. Вони діють протягом усього уроку.
Правила роботи в групах
Цінувати час.
Говорити по черзі (правило руки).
Говорити коротко і не часто, по темі.
Говорити тільки від свого імені, про себе, висловлювати власні думки.
Бути позитивними до себе та до інших.
Один говорить — усі слухають.
Обговорювати дію, а не особу.
Правило поваги до своєї і протилежної статі.
Бути активними.
Працювати в групі від початку до кінця.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Учитель. Ми живемо в Україні, 23 роки тому вона здобула свою незалежність. Ви молодші за незалежну Українську державу на 10 років. Отже, ви і держава зростаєте разом. Україна навчається демократії, а ви — високим громадянським та духовним чеснотам.
— А що ж означає бути громадянином України?
— Що означає бути християнином?
— Наведіть приклади законів Божих та людських? (Орієнтовна відповідь учнів: це означає мати певні права та обов’язки в суспільстві, дотримуватись моральних норм та Божих законів.)
ІІІ. Оголошення теми, мети уроку
Учитель. Сьогодні ми поговоримо про права та обов’язки християнина і громадянина, Божі та людські закони, вплив моралі на право.
Учитель роздає учням невеликі аркуші паперу й просить написати на них, чого саме вони очікують від уроку. Після цього аркуші прикріплюють на плакаті із зображенням пісочниці.
IV. Виклад нового матеріалу
Учитель. Пригадайте, що таке мораль? (Слайд № 1)
Мораллю називають систему етичних норм та правил поведінки, що склалися в суспільстві на основі традиційних духовних і культурних цінностей, уявлень про добро, честь, гідність, громадянський обов’язок, совість, справедливість.
Людина за своєю природою здатна чинити як добро, так і зло. Те, що людина здійснює добрі або погані вчинки, у більшості випадків є результатом її власного вибору. Для того щоб цей вибір був гідним, правильним і про нього пізніше не довелося жалкувати, необхідно замислюватися, чи відповідає те, що ви збираєтеся зробити, існуючим людським і Божим законам. Ці правила складалися століттями, увібрали в себе народну мудрість і настанови зі Слова Божого — Біблії. Вони формувалися з метою допомогти людям жити разом, не завдаючи шкоди одне одному. Зокрема, Новий Завіт (Євангеліє від Матвія, 7 розділ,12 вірш) містить таку настанову: «Тож усе, чого тільки бажаєте, щоб чинили вам люди, те саме чиніть їм і ви». Пізніше її назвали «золотим правилом моралі». Імовірно тому, що якби всі люди ставилися до інших саме так, то в нашому житті було б набагато менше зла.
Живучи в певній країні люди підпорядковуються державним законам, кожен громадянин має права та обов’язки.
Пригадайте, що таке права та обов’язки громадянина? (Відповіді учнів.) (Слайди № 2-3)
Права громадянина — можливості людини мати й задовольняти свої потреби в тому, що необхідно для її нормального існування.
Обов’язок — нерозривно пов’язаний із правами, те, що людина повинна робити, щоб бути корисною собі й оточуючим.
У щоденному житті люди дотримуються державних, природних, наукових законів. Наприклад, закони гравітації (тяжіння), тертя є вічними в природі. Архітектор і будівельники при будівництві споруд дотримуються вертикальної лінії з точністю до 1 мм, бо інакше будівля впаде. Для безпеки на дорогах установлені правила дорожнього руху. Ці закони й правила спрямовані для нашого добра.
Однак правила та закони, створені людьми, не завжди є ідеальними. Вони залежать від історичних умов життя і, враховуючи, що людина має здатність помилятися, мають відносний характер. Одні із законів діють, інші — переосмислюються і вдосконалюються, повертаються на доопрацювання. Тобто, людські закони і правила — недосконалі.
Господні ж закони незмінні (тому вони були взяті за основу при складанні законодавства багатьох країн світу). Усі християни живуть за Божими законами, які називають Заповідями. Це Божі повеління, що накладають на людину обов’язок чинити так чи інакше, спираючись на Божу волю, владу й авторитет.
— Діти, яка відмінність між законом і заповіддю? (Відповіді учнів, а тоді учитель показує слайд.) (Слайди № 4-5)
Заповідь — це повчання, дане Богом людям, це основа їхньої щоденної поведінки.
Закон — це розумове спрямування когось до чогось, встановлене й проголошене кимось, що має нагляд, владу і контроль над спільнотою, для добра якої він установлений.
Бог ніколи Сам не порушує Заповідей і ніколи не скасовує їх, бо вони є незмінні й вічні. Заповіді Божі є моральною основою життя людини, яка врегульовує стосунки між Богом і людьми, між самими людьми в суспільстві.
Для обговорення сьогоднішньої теми вислухаємо юристів і теологів (опрацювавши різні джерела, учні заздалегідь підготували матеріал).
Виступ групи юристів (Слайд № 6)
Юрист 1
Конституція — основний закон громадянського суспільства та держави, який має найвищу юридичну силу, що регламентує основи суспільного, політичного, економічного життя суспільства, права і свободи громадян, визначає межі здійснення державної влади і слугує юридичною базою всіх національних форм права. Права людини не є абсолютними та безмежними. Межею реалізації особою власних прав і свобод є права і свободи інших людей.
Юрист 2
Важливим елементом взаємодії держави, права й особи виступають конституційні обов’язки. Відповідно до Конституції України важливими обов’язками громадянина України є захист Вітчизни, незалежності й територіальної цілісності України, шанування її державних символів (стаття 65). Конституція України також закріплює обов’язок кожного не заподіювати шкоди природі, культурній спадщині, відшкодовувати завдані ними збитки (стаття 66). Крім того, кожний громадянин зобов’язаний сплачувати податки й митні збори (стаття 67). Важливим обов’язком громадянина, як і кожної людини, що проживає в Україні, є неухильне дотримання Конституції України та законів України, повага до прав і свобод, честі та гідності інших людей.
Юрист 3
Кожна людина має використовувати свої права таким чином, щоб це не порушувало прав інших людей. Але в житті нам доводиться опинятися в ситуаціях, коли при здійсненні своїх прав порушувалися права інших людей. Наприклад, ти бажаєш послухати музику після школи, реалізуючи своє право на дозвілля, а твій сусід у цей час зібрався лягти спати. Або кореспондент газети, використовуючи своє право на свободу слова, повідомляє у статті подробиці політичної події. Утім, ця подія пов’язана з проблемами особистого життя громадського діяча, котрий уважає, що його право на повагу до його честі та гідності порушено.
У таких випадках нерідко виникає конфлікт. Але зазвичай його можна розв’язати, виявляючи толерантність і бажання досягти компромісу. Якщо дійти згоди не вдається, розв’язання конфлікту доручають незалежному арбітру — суду.
У реальному житті поряд із конфліктом прав досить часто трапляється конфлікт прав і обов’язків. Наприклад, тобі хочеться затриматись на дискотеці ввечері, але ти знаєш, що мама хвилюватиметься, тож твоїм обов’язком є повернутися додому вчасно. У тебе є право на відпочинок, але ти маєш розпорядитися цим правом так, щоб виконати встановлений законом обов’язок здобути загальну середню освіту.
Виступ групи теологів
Теолог 1
Заповіді Божі — це універсальний моральний закон людства, який вичерпує все моральне життя людини, дає дороговкази в усіх життєвих ситуаціях.
Оскільки Бог дуже любить нас, то дав такі норми, перестороги, поради, вказівки, які навчать нас, як робити добрі діла й остерігатися зла.
Основна мета Заповідей — указати шлях до Христа. Кожна людина у своєму повсякденному житті грішить, але для християнина властивим є підніматися з гріха. Людина розуміє, що вона не досконала й не може самостійно виконати всі Заповіді. Тому Бог віддав Сина Свого, Ісуса Христа, у жертву за наші гріхи. (Слайд № 7) «Так-бо Бог полюбив світ, що дав Сина Свого Однородженого, щоб кожен, хто вірує в Нього, не згинув, але мав життя вічне» (Ів. 3:16).
Теолог 2
Кожного дня ми повинні в молитві, з вірою і розкаяним серцем виявляти свою любов до Бога й висловлювати подяку за всі Його щедроти. «Якщо ви Мене любите, — то Мої Заповіді берегтимете» (Ів. 14:15).
Учитель
— Що таке молитва? Чи ви завжди молитеся?
— А що означає бути вірним Богу? (Відповіді учнів.)
Молитва — це розмова з Богом. Вона необхідна для нас так само, як повітря і їжа. У нас усе від Бога і немає нічого свого: життя, здібності, здоров’я, їжа, — усе це дає нам Бог. Тому в радості й у смутку, при потребі чи з подякою ми повинні звертатися до Бога. Саме молитва дозволяє відчути радість присутності Бога в нашому житті.
Теолог 2
Неусвідомлення людьми важливості виконання Божих заповідей часто призводить до особистої чи соціальної трагедії: занепад суспільства, погіршення стосунків між людьми, війни, матеріальне та духовне зубожіння. Люди, а також і держави, які відкинули Бога, почали морально занепадати.
Теолог 3
Заповіді були проголошені Богом через пророка Мойсея у Старому Завіті як права й обов’язки людини, але вони існували в людськім житті та існують серед тих народів, що ніколи про ці заповіді не чули, але живуть згідно з ними.
Суть Десяти заповідей Ісус Христос умістив у дві заповіді любові — до Бога і до ближніх, які є серцевиною Нового Завіту: «Люби Господа Бога свого всім серцем своїм, і всією душею своєю, і всією силою своєю, і всім своїм розумом, і свого ближнього, як самого себе» (Лк. 10:27).
Учитель
— Що означає слово «любов»? Як можна любити ближнього? (Відповіді учнів.)
Хто дотримується цих двох головних заповідей любові, той зберігає й інші. Бо хто любить, той ніколи не вчинить чогось немилого Богові та шкідливого й прикрого людям.
Христос пояснив, поглибив і вдосконалив учення Закону, отримане через пророка Мойсея. Наприклад, у Нагірній проповіді Ісус показав у новому світлі, що не тільки вбивство є гріхом, але «…хто гнівається на брата свого, підпадає вже судові…» (Мт. 5:22).
— Скажіть, чи погоджуєтеся ви з тим, що Божі заповіді непідвладні часові, що вони вічні, а тому актуальні й сьогодні? (Відповіді учнів.)
Завдання на картках
Працюючи в парах, визначте, які з наведених законів належать до Божих, а які — до людських. Чому ви так вважаєте? Поділіться результатами своєї роботи в групах, а потім у загальному колі.
У транспорті поступайтеся місцем старшим людям.
Любіть Господа Бога.
До кримінальної відповідальності притягають осіб, яким до того моменту, як вони вчинили злочин, виповнилося шістнадцять років.
Постійно перебувайте в молитві.
Не кажіть неправди.
Переходьте дорогу у визначеному місці.
Не крадіть.
Вітай своїх рідних з днем народження.
Любіть ближнього свого як самого себе.
Негарно носити брудний одяг.
Тож усе, чого тільки бажаєте, щоб чинили вам люди, те саме чиніть їм і ви.
V. Закріплення вивченого матеріалу
Учитель. Отож, послухавши виступи юристів та теологів, можемо проаналізувати, як співвідносяться мораль і право.
Вправа на закріплення вивченого матеріалу
Працюючи в парах, порівняйте Закони Божі і закони людські, заповнюючи пропуски в таблиці (курсивом позначено пропуски).
Запитання для порівняння | ЗАКОНИБОЖІ | ЗАКОНИЛЮДСЬКІ |
Де записані? | Біблія | Конституція, статут |
У якій формі існують? | Письмовій | Письмовій, усній |
Якими є вимоги? | Чіткі й конкретні, незмінні, постійні | Чіткі й конкретні, іноді змінюються, доповнюються |
Яка відповідальність за порушення? | Гріх, покарання Богом | Осуд людей, штраф, виправні роботи, позбавлення волі |
Хто карає за порушення? | Бог | Державні органи (суд) |
Ким установлені? | Богом | Людьми, державою |
Отже, щоб виконувати якусь із Заповідей, не обов’язково шукати чи чекати певної нагоди. Кожна хвилина нашого життя — чи то праця, чи відпочинок, чи мовчання, чи молитва — можуть бути виконанням волі Божої. Бути християнином треба скрізь і завжди, і в дрібницях, і в серйозних справах.
Основне, щоб любов Божа завжди була з нами й ніколи не минала в нас.
— Скажіть, чи виконуєте ви Заповіді Божі у своєму житті?
— Чи знаєте ви людей, які виконують Божі Заповіді?
— Яка мета Божих Заповідей?
VI. Підсумок уроку
Учитель. А зараз перевіримо, чи здійснилися ваші очікування від уроку.
Учитель зачитує записані учнями очікування й переклеює аркуші зверху донизу пісочниці.
Слово Боже ніколи не втрачає своєї актуальності й не підлягає зміні. Воно допомагає нам упізнати законність чи незаконність, допустимість чи недопустимість своїх дій і вчинків. Пам’ятайте, це дороговказ усім людям на шляху до мирного й щасливого життя на землі.
Заповіді Божі стоять на сторожі людської гідності й дають відчуття свободи. Глибоке пізнання і впровадження їх у своє щоденне життя допоможе вам вибрати правильний життєвий шлях і бути вірними Богові, Україні та народові.
VII. Домашнє завдання
Відповісти на запитання.
Чим керується людина у повсякденному житті? Які є види законів?
Чому важливо бути законослухняною людиною?
Що лежить в основі законодавства багатьох країн світу?
Які особливості законів Божих?
ДИСК ЗІ СЛАЙДАМИ МОЖНА ПРИДБАТИ, ЗВЕРНУВШИСЬ У РЕДАКЦІЮ.