У попередньому числі часопису ми інформували наших читачів про те, що в НаУ «Острозька академія» відбулася важлива подія, пов’язана з викладанням предметів духовно-морального спрямування в Україні, — VII Всеукраїнська олімпіада «Юні знавці Біблії». Але оскільки олімпіада проходила в два етапи (9-10 квітня 2014 р. для дітей дошкільного віку та школярів молодшої та середньої ланки і 15-16 травня 2014 р. для старшокласників, студентів професійно-технічних і вищих навчальних закладів України), включала додаткові заходи, а також обговорювалась на засіданні Громадської ради з питань співпраці з Церквами та релігійними організаціями при Міністерстві освіти і науки України, то ми продовжуємо висвітлення цієї теми.
Отже, цього року до НаУ «Острозька академія» прибуло 122 конкурсанти із тринадцяти областей України: Вінницької, Волинської, Запорізької, Івано-Франківської, Львівської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської. Особливо тепло і щиро вітали учасників із півдня та сходу України, які, не зважаючи на складні політичні обставини в країні, подолали довгий шлях та гідно представили свій регіон на конкурсі.
Метою олімпіади «Юні знавці Біблії» стало підвищення інтересу школярів та студентів до Біблії, виховання духовно багатої, національно свідомої особистості, залучення учнів до вивчення курсів духовно-морального спрямування. Олімпіада стала об’єднавчою ланкою між всіма регіонами України, про що свідчить її гасло «Юні знавці Біблії об’єднують Україну».
Відгук про перебування в Острозі учасників з Одещини допоможе нам відчути атмосферу цього свята-змагання.
НЕЗАБУТНІЙ ДУХОВНИЙ ДОСВІД
У дивовижну казку потрапили ми з дітьми в середині весни. Це було місце, де збувається багато мрій, де панує мир, любов доброта, де з’являється багато друзів із різних куточків твоєї країни і де на прощання щедро роздають призи, подарунки й добрі побажання.
9-10 квітня чотирьом учням нашого міста випала честь бути учасниками VII Всеукраїнської олімпіади «Юні знавці Біблії».
Від самого початку ми чули багато вітальних слів, настанов, підбадьорень і побажань від офіційних осіб. Особливо запам’яталися слова ректора І. Д. Пасічника про те, що потрібно не лише знати Біблію, але й жити згідно з нею, бо знання нічого не варті, якщо вони не трансформуються в життя.
Наймолодшим у нашій групі був третьокласник Олексій Дмитрієв, учень Авторської експериментальної школи-комплексу М. П. Гузика (АШГ) м. Южного Одеської обл. Його домашнім завданням було приготувати творчу роботу у вигляді малюнка чи аплікації, на якій потрібно було зобразити випадок, коли ти вчинив так, як учить Біблія. Хлопчик зобразив на малюнку, як він відвідав свого хворого друга в лікарні. Христос сказав: «…слабував і Мене ви відвідали» (Мт. 25:36). Також Олексій за вибором членів журі розповів біблійну історію про створення людини й разом із сестричкою виконав пісню «Боже, я молюсь за Україну». Олексій старанно готувався до олімпіади. Його зусилля були відзначені грамотою «За оригінальне і майстерне виконання творчої роботи» і подарунками: Біблією, дитячими християнськими книгами та іграшками.
Наші дівчатка: Ліза Дмитрієва, учениця 2-ї російської гімназії АШГ, Діана Куприч і Вероніка Печерська з 6 «А» класу СШ №1 м. Южне Одеської обл. — успішно написали тест на знання Біблії, презентували лист зарубіжному ровеснику про те, що для них є Біблія, як вони застосовують її у своєму житті і як вона впливає на їхній характер і поведінку. Кожна написала своє побажання дорослим, від яких залежить вивчення біблійних цінностей у сім’ї і в школі.
Ліза яскраво презентувала роботу. Вона розповіла про свою школу, де вже багато років викладають предмет «Основи християнської етики», про те, як вона зрозуміла, що є грішною і як знаходить допомогу в Божому Слові. «Я знаходжу в Біблії ті вірші, де сказано, що Бог ніколи мене не залишить, не обманить, для мене головне, що Господь — мій Друг!» Ліза прочитала чудовий вірш-звернення до Бога про долю України й виконала пісню під акомпанемент свого брата на флейті.
Наступного дня кожному учаснику 5-6 класів члени журі запропонували актуальні життєві ситуації, розв’язати які необхідно було на підставі вчення Біблії. Наприклад, що ти робитимеш, якщо дізнаєшся, що твоя найкраща подруга взяла з сумки твоєї улюбленої вчительки гроші і досі не зізналася в цьому? Як ти поведешся, коли в клас прийшов новий хлопчик з надмірною вагою й діти підняли його на сміх? Що ти скажеш любителям рок-музики? Усі наші діти показали високий рівень підготовки та знання Біблії.
На урочистому нагородженні Ліза Дмитрієва отримала диплом за 3-є місце, грамоту «За найкраще виконання пісні, що прославляє Бога», і подарунки. Також їй вручили альбом із малюнками й аплікаціями, де є її робота, надіслана на олімпіаду минулого року. Віроніка отримала грамоту «За аргументоване використання Святого Письма під час виступу», а Діані Куприч вручили диплом за 3-є місце в олімпіаді та грамоту «За найкраще декламування вірша, що прославляє Бога». До речі, девізом життя Діани є слова: «Завжди покладайся на Бога!»
Усі учасники були дуже щасливі, адже вони не лише поділилися знаннями Біблії, але встигли потоваришувати, побувати на екскурсії, просто відчути атмосферу любові, доброти і Божої присутності.
Що особливо вразило нас, дорослих, це масове колективне читання віршів із Біблії. Коли весь зал в один голос промовляв Божі слова зі Святого Письма, ми відчували свою належність до великого єднання нашого народу, адже були представники з різних регіонів України.
Також кожна дитина мала можливість доторкнутися до незвичайної святині, Острозької Біблії, де в присутності священика читала вірші й розділи вічного Євангелія, а в спеціальному зошиті залишала особистий запис про те, що прочитала. Це незабутній духовний досвід!
У світлі подій, що відбуваються в Україні, відзначимо величезну важливість проведення такої олімпіади. Наші діти практично не захищені від необмеженого впливу сил зла, яке панує в розумі людей, які не знають Бога і Його вічного слова. Лише знання і застосування на практиці Біблії і особисте знайомство з її Автором дадуть нашим дітям правильні життєві орієнтири і допоможуть не лише вистояти в цей тяжкий останній час, але й заохотить їх ділитися Словом і скеровувати до Спасителя інших людей.
Розповсюдження й застосування в житті християнських принципів повинне стати пріоритетним у вихованні підростаючого покоління.
Іралія Мойсеєнко
НОВИЙ ЗАПИС У КНИЗІ РЕКОРДІВ УКРАЇНИ
Під час олімпіади 15 травня відбулося масове колективне читання Острозької Біблії. Процес читання тривав 45 хвилин. Вірші з Біблії озвучували представники різних християнських конфесій, а присутні учні загальноосвітніх шкіл та студенти вищих навчальних закладів з різних областей України — повторювали за ними.
Розпочав читання віршів з Біблії її перекладач, доктор богослов’я, лауреат Шевченківської премії 2007 р. отець Рафаїл Турконяк. Продовжили читання архієпископ Рівненський та Острозький Іларіон; голова відділу духовної освіти і катехізації української автокефальної православної церкви, єпископ Чернівецький і Хотинський Герман; перший заступник старшого єпископа Церкви християн віри євангельської України Микола Синюк; старший пастор Рівненської Церкви Адвентистів Сьомого Дня Олександр Московчук. Також очолили читання віршів Біблії учасники VII Всеукраїнської олімпіади «Юні знавці Біблії»: Сергій Харковщенко, студент Харківського національного педагогічного університету ім. Г. С. Сковороди; Христина Руданець, учениця 9-го класу Задубрівської ЗОШ І-ІІІ ст. Івано-Франківської обл.; Євгенія Дряпун, студентка 1-го курсу Мелітопольського державного педагогічного університету ім. Богдана Хмельницького Запорізької обл.; Роман Дубинець, студент 1-го курсу Костопільського будівельно-технологічного коледжу Національного університету водного господарства та природокористування Рівненської обл. Завершив читання віршів Біблії доктор педагогічних наук, професор, координатор VIІ Всеукраїнської олімпіади «Юні знавці Біблії», декан гуманітарного факультету НаУ «Острозька академія» Василь Жуковський.
Одна тисяча чотириста сімдесят п’ять школярів та студентів зібралося для читання Острозької Біблії, і воно було занесене до Книги рекордів України як «Наймасовіше читання книги Біблії дітьми та студентами України».
Світлана Филипчук
ПРО ЩО РАДИЛАСЬ ГРОМАДСЬКА РАДА
5 червня 2014 р. на базі Національного університету «Острозька академія» відбулося виїзне засідання Громадської ради з питань співпраці з Церквами та релігійними організаціями при Міністерстві освіти і науки України. Проходило воно в рамках щорічної Всеукраїнської науково-практичної конференції «Духовно-моральне виховання молодого покоління. Вітчизняний та зарубіжний досвід».
Під час засідання були обговорені питання, пов’язані зі станом, досвідом і перспективами викладання предметів духовно-морального спрямування; результати проведення Всеукраїнської олімпіади «Юні знавці Біблії» та Всеукраїнського фестивалю-конкурсу «Вчитель року з предметів духовно-морального спрямування»; підготовка навчально-методичних комплектів з предметів духовно-морального спрямування; перспективи впровадження викладання предметів духовно-морального спрямування в практику школи.
Юрій Кононенко, директор Департаменту загальної середньої та дошкільної освіти Міністерства освіти і науки України прокоментував Наказ МОН України № 664 від 25 травня 2014 р. про внесення змін до наказу № 409 від 03 квітня 2012 р., а саме додаток № 13 до цього нового наказу. В додатку 13 розміщений один з п’ятнадцяти варіантів типового навчального плану, з-поміж яких щовесни кожна школа обирає й затверджує саме той план, за яким вона працюватиме весь наступний рік. Додаток номер 13 відрізняється від інших типових планів тим, що в ньому в освітній галузі суспільствознавство передбачається викладання по одній годині на тиждень етики або предмета духовно-морального спрямування в п’ятих і шостих класах. Ці курси впроваджують згідно з наказом лише за умови письмової згоди батьків усіх учнів класу та за наявності підготовленого вчителя. Згідно з 15 статтею Закону про загальну середню освіту школа максимально публічно й прозоро складає свій робочій навчальний план, про що інформує всіх учасників навчально-виховного процесу, у тому числі батьків. Інше питання, що батьки починають цікавитися цим планом невчасно — у вересні або наприкінці травня, уже після того, як програму затверджено й упродовж року не можна внести жодних змін.
Юрій Кононенко наголосив, що за наявності підготовлених педагогічних кадрів та забезпечення школи навчально-методичною літературою, навчальний заклад може обрати Додаток № 13 до типових навчальних планів, який забезпечить введення в інваріантну частину шкільного плану предмет етика/християнська етика.
Учасники Громадської ради та науковці були одностайними в тому, що потрібно приділити більш серйозну увагу дисциплінам духовно-морального спрямування та ввести предмет «Основи християнської етики» в інваріантну частину базового навчального плану загальноосвітніх навчальних закладів І-ІІІ ступенів від першого до одинадцятого класу з вересня 2014 р. Адже на сьогодні програма «Основи християнської етики», розроблена авторитетними фахівцями, узгоджена з усіма конфесіями, апробована в різних регіонах України, забезпечена навчально-методичними комплектами.
Прозвучала впевненість у тому, що новообрана влада максимально посприяє, аби предмети духовно-морального спрямування посіли чільне місце в освітньому процесі України. Це дозволить школярам сформувати характер, заснований на християнських моральних цінностях, і виховати справжніх патріотів нашої держави.
Епіграфом резолюції цьогорічної Всеукраїнської науково-практичної конференції було обрано слова видатного педагога К. Д. Ушинського: «Нехристиянська педагогіка — річ немислима».
Світлана Власова