«Споконвіку було Слово, а Слово в Бога було, і Бог було Слово» (Ів. 1:1).
У кожної людини є свої цінності, які визначають її стиль життя. Я хочу пороздумувати разом із вами про Слово Боже. Чому воно повинно стати головною цінністю нашого життя? Розпочнемо з незаперечних фактів, які стосуються Біблії.
Біблія є найвидаванішою книгою у світі. Щоденний наклад Біблії становить 32876 примірників, тобто кожну секунду у світі друкується одна Біблія.
Біблія є книгою, яка має найбільше перекладів. Вона перекладена на 2036 мов і діалектів.
Біблія — найпопулярніша книга у світі. Біблія без всякої реклами користується популярністю протягом майже 2000 років, будучи на сьогодні бестселером № 1.
Біблія — найдоступніша для розуміння книга для людей із будь-яким рівнем освіти. Сьогодні немає іншої такої книги, яку б з однаковим інтересом читали і малограмотна сільська жителька, і столичний академік. Я знаю людину, яка в 60 років навчилася читати по Біблії.
Біблія тримає рекорд за тривалістю створення. Книги, що складають Біблію, писали з XV ст. до Р. Х. по I ст. після Р. Х. — протягом 1600 років!
Біблія єдина книга у світі, створена колективом авторів, які ні в чому не суперечать один одному, хоча більшість із них не були знайомі й жили в різний час. Серед авторів Біблії — царі (Соломон, Давид), пастух (Амос), лікар (Лука), рибалки (Петро та Іван), пророки (Мойсей, Ісая, Даниїл), полководець (Ісус Навин) тощо — усього 40.
Біблія є найбільш коментованою книгою. Біблія на сьогодні визнана книгою, на яку написано найбільше число коментарів. Тільки в Оксфордській бібліотеці зібрано на одне Перше послання апостола Івана таку кількість робіт, яка займає приміщення в 20 м2.
Біблія є найдорожчою книгою. Найбільша сума, коли-небудь сплачена за рукопис, була віддана за Синайський кодекс — один із найдавніших списків Біблії. Цей скарб, що належав російській імператорській родині, радянський уряд продав Великобританії в 1923 р. за 510 000 доларів.
Біблія — найбільш переслідувана книга. Парадокс гонінь на Біблію полягає в тому, що забороняли її не тільки супротивники християнства, але й офіційна християнська церква! Наприклад, Тулузький собор 1229 р. заборонив під страхом смерті читати Біблію світським особам. А ще через п’ятнадцять років, у 1244 р., Терраконський собор заборонив читати Біблію і священнослужителям.
Біблія — пророча книга. Саме пророцтва, за висловом одного з учених, «накладають на Біблію печать Божественності». Підраховано, що Слово Боже містить понад 3000 виконаних пророцтв, які стосуються давніх і сучасних держав.
Усі книги, які є на землі, дають знання, а Біблія змінює життя людини. Вона здатна впливати на долі цілих народів і окремих людей. Яким чином вона це робить?
«Усе Писання Богом натхнене, і корисне до навчання, до докору, до направи, до виховання в праведності, щоб Божа людина була досконала, до всякого доброго діла готова» (2 Тим. 3:16–17).
Пишучи ту чи іншу книгу, люди мали якесь до цього спонукання. Хтось або щось їх надихало написати це. Природа, яка оточувала людей, спонукала їх до написання романтичних романів, полон спонукав писати про свободу, війна спонукала писати про помсту.
У Біблії вказано причину того, чому її автори взялися за перо: «Усе Писання Богом натхнене», «Споконвіку було Слово, а Слово в Бога було, і Бог було Слово».
Отож, якщо Сам Бог вирішив написати для людини Своє Послання, то нам варто задуматись і подивитися, чого Він хоче досягнути в нашому житті через Слово.
І. Навчити
«Усе Писання Богом натхнене, і корисне до навчання…» (2 Тим. 3:16).
Усі люди чогось вчаться, і, як наслідок, стають тими, чого вчаться і від кого вчаться. «Скажи, хто твій друг, і я скажу, хто ти», «З ким людина поведеться, того вона набереться». Уважно подивіться на своє життя, і ви побачите в ньому життя своїх батьків, принципи учителів, які вас учили, і відображення книг, якими ви захоплювались. Коли мої діти були маленькими, я помітив, як різні мультфільми впливають на їхню поведінку. Коли мультфільми сповідували добру поведінку, діти поводили себе чемно, тільки-но вони подивляться жорстокі, агресивні сцени, відразу ставали збудженими.
Чого Слово Боже хоче навчати нас?
Розповісти правду про Бога. Це єдине істинне джерело, яке розкриває Бога Всесвіту. Біблія говорить про сутність Бога, про те, що Він всемогутній, всюдиприсутній, всезнаючий, незмінний… «І був Аврам віку дев’ятидесяти літ і дев’яти літ, коли явився Господь Аврамові та й промовив до нього: “Я Бог Всемогутній! Ходи перед лицем Моїм, і будь непорочний!”» (Бут. 17:1). Також Біблія розкриває характер Бога: люблячий, справедливий, милосердний, довготерпеливий, милуючий, прощаючий… «І деріть своє серце, а не свою одіж, і наверніться до Господа, вашого Бога, бо ласкавий Він та милосердний, довготерпеливий та многомилостивий, і жалкує за зло!» (Йоіл. 2:13).
Розповісти правдиву історію. Найдостовірніша історія Всесвіту описана у Святому Письмі. «І трапилося тими днями, вийшов наказ царя Августа переписати всю землю. Цей перепис перший відбувся тоді, коли владу над Сирією мав Квіріній» (Лк. 2:1–2). Так Лука достовірно описує події, коли народився Ісус Христос.
Навчити стосунків. У Біблії описані всі види стосунків, які існують між різними людьми. Вона описує, як потрібно жити в шлюбі й сім’ї, як працювати на роботі, якими принципами керуватися, виплачуючи заробітну плату. Також вона дуже добре описує принципи педагогіки.
«І ото, як Ісус закінчив ці слова, то народ дивувався з науки Його. Бо навчав Він їх, як можновладний, а не як ті книжники їхні» (Мт. 7:28–29). «А раб Господній не повинен сваритись, але бути привітним до всіх, навчальним, до лиха терплячим, що навчав би противників із лагідністю, чи Бог їм не дасть покаяння, щоб правду пізнати, щоб визволитися від сітки диявола, що він уловив їх для роблення волі своєї» (2 Тим. 2:24–26). Чого немає в Біблії з того, що ти хочеш навчитися?
ІІ. Докорити
«Усе Писання Богом натхнене, і корисне до навчання, до докору…» (2 Тим. 3:16).
Нас часто докоряють, а може, ще більше ми докоряємо інших. Чи потрібно читати Слово Боже, щоб ще воно нас докоряло?
Більшість людей, які нас докоряють, не мають на меті допомогти нам. Святе Писання, коли докоряє, то завжди має тільки одну мету — зробити нас кращими. Коли воно докоряє, то завжди дає правильний вихід. «Хто крав, нехай більше не краде, а краще нехай працює та чинить руками своїми добро, щоб мати подати нужденному» (Еф. 4:28). «Бо заплата за гріх — смерть, а дар Божий — вічне життя в Христі Ісусі, Господі нашім!» (Рим. 6:23).
Правильний докір — це прекрасний засіб початку змін. Віддай своє життя під вплив Слова Божого й переконаєшся, що так жити приємно та радісно. Усе, що ти читатимеш і практикуватимеш, відповідатиме обіцяному в Біблії. Нам дуже потрібне правильне виправлення. Ми не бачимо всього життя реальним. Кажуть: «Два ока добре, а чотири ще краще». Коли ми читаємо Писання й живемо ним, то тими двома іншим очима є Сам Бог.
ІІІ. Направити
«Усе Писання Богом натхнене, і корисне до навчання, до докору, до направи…» (2 Тим. 3:16).
Кожну людину в житті щось або хтось направляє: учителі, друзі, реклама, інтернет… І, в більшості випадків, наслідком цих направлень є розчарування. Ви навчалися в школі, інституті й бачили, як викладачі навчали вас. Тепер ви прийшли викладати в школу й починаєте використовувати ці принципи, які застосовували до вас. Виникає запитання: наскільки правильно було те, як вас навчали?
Ми можемо йти шляхом, який на 90 % правильний, і через деякий час побачити, що результати дуже мізерні. Відтак ми повинні вибирати Слово Боже, бо воно направляє людину в житті. У кожному нашому кроці Слово готове підправити наш шлях до 100 % правильного. «Я вам усе показав, що, працюючи так, треба поміч давати слабим, та пам’ятати слова Господа Ісуса, бо Він Сам проказав: «Блаженніше давати, ніж брати!» (Дiї 20:35). Учитель, який користується таким принципом, матиме задоволення від своїх учнів і викладання. Такий педагог ніколи не скаже: «Що за учні в мене, які нічого не знають». Його мова буде наступна: «Ви знаєте те, що я вас навчив». «Браття, я себе не вважаю, що я досягнув. Та тільки, забуваючи те, що позаду, і спішачи до того, що попереду» (Фил. 3:13). Знаючи цей принцип, ви ніколи не хвалитимете попередні класи учнів, а завжди будете сконцентровані на тому, щоб якомога більше вкласти в тих, хто зараз, щоб вони досягнули максимуму.
У яких сферах свого життя ти зараз маєш потребу, щоб тебе направили? Біблія це зробить правильно.
ІV. Виховати
«Усе Писання Богом натхнене, і корисне до навчання, до докору, до направи, до виховання в праведності…» (2 Тим. 3:16).
Коли нас виховували, то переважно про нас навіть не думали. Батьки переживали про свою репутацію, а не про майбутнє дитини. «Як ти міг це зробити?» Учителі хвилювалися за свій статус учителя, а не за те, що буде в майбутньому з учнями.
Слово Боже виховує людину так, щоб вона пожинала в майбутньому благословенні наслідки. Виховання, яке пропонує Біблія, здебільшого пов’язане з мріями людей. Майже всі люди мріють бути щасливими. От що нам пропонує Писання для вирішення цієї проблеми: «Нехай книга цього Закону не відійде від твоїх уст, але будеш роздумувати про неї вдень та вночі, щоб додержувати чинити все, що написано в ній, бо тоді зробиш щасливими дороги свої, і тоді буде щастити тобі» (Іс. Нав. 1:8).
Батьки і діти — це ще одна болюча тема. Батьків дратує неслухняність дітей, а діти незадоволені відсутністю батьків і їх непослідовністю. Біблія має й тут свої прекрасні вказівки: «Діти, — слухайтеся своїх батьків у Господі, бо це справедливе!.. А батьки, — не дратуйте дітей своїх, а виховуйте їх в напоминанні й остереженні Божому!» (Еф. 6:1–4).
Учителів мучить вічна проблема, як зробити так, щоб учні їх слухали. Святе Писання радить: «Хоч могли ми потужними бути, як Христові апостоли, але ми серед вас були тихі, немов годувальниця та, яка доглядає дітей своїх» (1 Сол. 2:7). Павло — апостол і засновник церков, говорить про те, як він міг би себе поводити і як він себе поводив. Ви можете поводити себе, як великий учитель, а можете бути для дітей «мамою-годувальницею». Вибір залежить від того, хто вас виховував, або виховує. Хочеться побажати всім досконалого виховання, а його пропонує лише Слово Боже.
Чого хоче досягнути Біблія в житті людини?
«Усе Писання Богом натхнене, і корисне до навчання, до докору, до направи, до виховання в праведності, щоб Божа людина була досконала, до всякого доброго діла готова» (2 Тим. 3:16–17).
Люди всіх держав мріють про досконалого президента. Неодружені шукають половинку для шлюбу, яка буде задовольняти всі їхні потреби й бажання. Учні хочуть учитися в досконалих учителів. Діти мріють про батьків, які їх розумітимуть, любитимуть і прийматимуть такими, які вони є.
Однак історія свідчить про те, що держава має такого президента, які в неї люди. Шлюбні пари частенько утворюються за принципом: «Яке їхало, таке здибало».
Чи є вихід із ситуації, яка склалася? Ми читаємо в Слові Божому про те, що воно хоче зробити кожну людину досконалою й готовою робити всякі добрі справи. Виходить, що коли люди в державі почнуть читати Біблію, то, як наслідок, почнуть змінюватись, і тоді буде благочестивий президент. Коли молода людина, перш ніж одружитися, почне захоплюватися Святим Писанням, як наслідок, вона вдосконалиться й на неї зверне увагу добра й побожна половинка. Учителі, які читають Біблію й керуються її істинами в житті, стають добрими годувальниками, які піклуються про своїх учнів. Учні, бачачи таку поведінку вчителя, теж захочуть бути добрими й учитися, максимально прикладаючи зусилля.
Біблія — це Слово Боже, Сам Бог відкрив Себе в ній, воно все Богом натхнене (Ів. 1:1). Тому зроби Слово своєю найголовнішою цінністю і ти станеш досконалим і будеш готовий до всякого доброго діла.
Любомир Турчак, директор Рівненського біблійного інституту, пастор церкви ЄХБ «Благодать», м. Рівне