Автор Ольга Новікова
1. Вступ. Дискусія
— Чи потрібна сьогодні людині мудрість?
— Яке визначення мудрості ви би запропонували?
— Чи є у вашому оточенні людина або декілька людей, про яких ви могли би впевнено сказати, що вони мають мудрість?
2. Основна частина
Інтерактивна вправа
Об’єднавши учнів у групи, запропонуйте одній групі написати п’ять учинків, які вони вважають мудрими, а іншій групі — п’ять немудрих учинків.
Через 5–7 хв. представники кожної групи пояснюють причини, чому вони вважають вчинки мудрими чи немудрими.
Читання Біблії
Учитель. Напевно, кожен зустрічав на своєму шляху тих, хто вважає себе мудрою людиною, проте ніхто з оточуючих це не зміг би підтвердити. Наведіть приклади.
Біблія дає нам пояснення, яка мудрість насправді не є мудрістю. Читаємо Послання Якова 3:13–17: «Хто мудрий і розумний між вами? Нехай він покаже діла свої в лагідній мудрості добрим поводженням! Коли ж гірку заздрість та сварку ви маєте в серці своєму, то не величайтесь та не говоріть неправди на правду, — це не мудрість, що ніби зверху походить вона, але земна, тілесна та демонська. Бо де заздрість та сварка, там безлад та всяка зла річ! А мудрість, що зверху вона, насамперед чиста, а потім спокійна, лагідна, покірлива, повна милосердя та добрих плодів, безстороння та нелукава».
— Які два види мудрості бачимо в прочитаному тексті?
— Які характеристики земної, тілесної мудрості?
— Які характеристики мудрості, яка «зверху»?
— Що означає «зверху»?
Читаємо Послання Якова 1:2–5: «Майте, брати мої, повну радість, коли впадаєте в усілякі випробовування, знаючи, що досвідчення вашої віри дає терпеливість. А терпеливість нехай має чин досконалий, щоб ви досконалі та бездоганні були, і недостачі ні в чому не мали. А якщо кому з вас не вистачає мудрості, нехай просить від Бога, що всім дає просто, та не докоряє, — і буде вона йому дана».
—Звідки походить небесна мудрість? — від Бога.
Бог є джерелом мудрості, Слово Боже називає Його Богом премудрим, мудрим Порадником, а Його Слово — це скарб для тих, хто шукає справжньої мудрості.
Саме цю мудрість знайшов юний Тимофій.
Читаємо 2-е Послання до Тимофія 3:15–17: «І ти знаєш з дитинства Писання святе, що може зробити тебе мудрим на спасіння вірою в Христа Ісуса. Усе Писання Богом надхнене, і корисне до навчання, до докору, до направи, до виховання в праведності, щоб Божа людина була досконала, до всякого доброго діла готова».
— Що є найголовніше для людини? — мати спасіння через віру в Ісуса Христа. Слово Боже робить людину мудрою, показуючи їй потребу в Спасителі.
— Що наймудріше може зробити людина? — визнати себе грішною, безнадійною і пропащою без Христа й повірити в Нього як у свого Спасителя. Згідно з Біблією, саме так грішник може отримати прощення гріхів і вічне життя.
— Для чого ще корисне Писання?
— Чи є мудрим учинком зневажати Слово Боже, ігнорувати його? Чому це немудро?
Робота з картками «Знайомство з Тимофієм»
Учитель роздає окремим учням картки з біблійними текстами про життя Тимофія. Факти, про які учні дізнаються з цих уривків, підсумовують і записують.
ЗВІДКИ БУВ РОДОМ ТИМОФІЙ? — Дії. 16:1, 2 — з міста Лістра.
КИМ БУЛИ ЙОГО БАТЬКИ? — Дії. 16:1 — мати — юдеянка, батько — грек.
ХТО НАСТАВЛЯВ ЙОГО У ВІРІ? — 2 Тим. 1:5 — бабуся та мати, які щиро вірили в Господа.
ЩО ЙОГО ПОВ’ЯЗУВАЛО З ПАВЛОМ? — 1 Тим. 1:2; 1 Кор. 4:17 — через проповідь Павла Тимофій став християнином; допомагав Павлові в служінні; 2 Кор. 1:1 — разом із Павлом писав листи до церков.
ЯКИЙ БУВ ХАРАКТЕР ТИМОФІЯ? — Фил. 2:19–22 — турботливий, дбав про інших, вірний, служив іншим, зокрема Павлові, коли той був у в’язниці; Євр. 13:23 — за віру був у в’язниці, вірний Богові.
ЯКІ ОБОВ’ЯЗКИ МАВ ТИМОФІЙ? — 1 Тим. 1:3 — йому було доручено залишатися в Ефесі й там учити людей Божого Слова, захищаючи церкву від фальшивих учителів.
ЩО ДОПОМАГАЛО ТИМОФІЄВІ БУТИ ВІРНИМ БОГОВІ Й СЛУЖИТИ ЛЮДЯМ? — 1 Тим. 3:15–17 — Слово Боже, яке він знав і вивчав з дитинства.
3. Заключна частина
Учні записують висновки, які вони зробили під час уроку. При бажанні діляться ними з класом.