7-й клас, автори: Оксана Ярмушко, вчитель біології спортивного ліцею,
керівник НШ церкви ЄХБ м. Костопіль.Оксана Грицюта, вчитель фізики та математики, керівник дитячого відділу при ООЦ ЄХБ Рівненської обл.
Мета
Освітня: пояснити учням, що гріх — це велика небезпека для життя людини, вказати на шлях звільнення від гріха.
Виховна: спонукати обережно та обачливо ставитися до власного життя, дорожити ним.
Розвиваюча: розвивати почуття відповідальності за життя, яке дароване Богом.
Біблійна основа: Рим. 7:21–24.
Ключовий вірш: «…а ті, хто надію складає на Господа, силу відновлять, крила підіймуть, немов ті орли…» (Іс. 40:31).
Обладнання: відеопроектор, диск з відеороликом «Розповідь про орла», ілюстрації до уроку (див. додатки 1-2 на кольоровій вкладці), молоко, чорнило.
Література до уроку:
1. Біблія в перекладі проф. І. Огієнка.
2. Ферреро Б. Троянда також важлива. — Львів: Свічадо, 2007. — 72 с.
ХІД УРОКУ
I. Привітання
II. Перевірка домашнього завдання
Продумайте систему нагородження за старанну працю. Наприклад: за кожну правильну відповідь ви можете на останній сторінці зошита приклеїти наклейку. На підсумковому уроці ви матимете можливість підрахувати кількість наклейок, отриманих кожним учнем зокрема, та нагородити переможців.
III. Молитва
Докладіть зусиль, щоб надихнути учнів на молитву. Пам’ятайте, що молитва повинна бути лаконічною та тематичною.
IV. Мотивація навчальної діяльності
Урок розпочніть із показу відеоролика про орла. Якщо немає змоги показати відеоролик, виразно прочитайте розповідь. Використайте додатки.
Розповідь про орла
Величезний орел сидів у гордовитому спокої на високому дереві, яке росло над долиною. Останній клаптик туману розсіявся в променях сонця, що сходило. Очі орла стежили за кожною діляночкою землі.
Орел розправив крила і полетів над вершинами сосен, озерами до свого улюбленого місця лову риби.
Підлетівши ближче, орел побачив, що щось змінилось у звичному пейзажі. Великий камінь з’явився на березі озера. Раніше його тут не було, а це означало, що він міг бути небезпечним.
Орел пролетів повз камінь і сів на верхівку сухого дерева, яке стирчало з води. Ретельно все оглянувши, він вирішив, що камінь, мабуть, з’явився тут для його зручності.
Злетівши з дерева, орел усівся на камінь. Біля каменя в траві валялась велика рибина. Орел знову задумався. Він думав: як вона могла сюди потрапити?
Обережний орел недовірливо вдивлявся в кущі, які оточували камінь. Він уважно обдивився кожен клаптик трави вздовж берега, але не помітив нічого небезпечного.
Нарешті він сплигнув з каменя на землю. Схопив рибину своїми кігтями і вже зібрався летіти, аж раптом помітив неподалік іншу рибину, а ще далі ще одну. Справді, земля турбувалась про його харчування несподіваним і приємним чином.
Але очі птахолова на іншому березі озера пильно стежили за кожним рухом орла. Птахолову обіцяли багато грошей, якщо він принесе орла живим. Чоловік був досвідченим і майстерним у своєму ремеслі і знав, що царя птахів упіймати непросто.
Наступного ранку орел знову прилетів на те ж місце і знову знайшов там свіжу рибу. Завдяки дармовій їжі у орла з’явилось більше вільного часу і він проводив його, оглядаючи свої володіння з вершини.
Кожен раз, прилітаючи до каменя, орел поїдав одну рибину тут, а іншу ніс у гніздо. Вже на другий день він перестав дивуватись, звідки береться риба. Дикі птахи легко звикають до сприятливих для них обставин, якими б незвичайними вони не були.
А птахолов готувався до наступного кроку. Він спорудив великий, міцний сачок на довгій палиці і вночі закріпив його біля самої води, недалеко від каменя, так що сачок був у майже горизонтальному положенні. Потім чоловік розкидав на березі рибу і зник у мороці лісу.
Вранці орел, як завжди, сидів непорушно і спостерігав, потім злетів і неспішно полетів до звичного місця лову.
Підлетівши ближче, птах був неприємно здивований тим, що за ніч неподалік від каменя з’явилось щось нове і незрозуміле. Він почав літати навколо каменя, не наважуючись опуститись на землю.
Орел кружляв і кружляв, марно намагаючись зрозуміти, що ж це таке? Риба, як завжди, валялась вздовж берега, ніяких ознак небезпеки не було, і орел, нарешті, заспокоївся.
Всівшись на верхівку сухого дерева, орел ще добрих півгодини спостерігав за берегом. Він і не підозрював, що ще хтось більш уважний і терплячий невідступно стежить за ним зі схованки на іншому березі озера.
Нарешті він опустився на берег, з’їв рибину, другу поніс у гніздо. Він так і не розгадав призначення дивної споруди над каменем, але й не виявив ніякої небезпеки.
Через годину, коли орел повернувся, сачок уже не здавався йому таким незвичним. Він навіть сів на рукоятку і впевнився, що вона безпечна.
Спустившись на землю, орел почав зацікавлено придивлятись до рибини, яка валялась прямо під сачком. Обережно витягнувши лапу, він швидко схопив її і відскочив геть. Упродовж усього дня орел ще декілька разів зі всією обережністю робив так само.
Але вже наступного дня почуття небезпеки притупилось. Орел спокійно брав рибу, яка лежала прямо під сачком, і з’їдав її тут же, на камені.
Наступного ранку, за годину до сходу сонця, птахолов сховався в чагарниках. Але перед цим він прив’язав міцну мотузку до дужки сачка, протягнув мотузку вниз, пропустив під коренем і потягнув її в кущі. Він зручно вмостився і почав терпляче чекати на здобич.
Нарешті в непорушному повітрі почувся свист крил. Птахолов бачив, як орел опустився на пісок поблизу каменя. Сумнівів не було: могутній птах більше не відчував небезпеки.
Орел сів просто під сіткою, схопив рибину і почав роздирати її.
Раптом орел відчув, як щось почало рухатись у чагарнику. Його м’язи напружились, але перш ніж він встиг розправити крила, велика сітка накрила його!
Довго він опирався, намагався розірвати сітку дзьобом, втрачаючи пір’я і вибиваючись із сил. Але все було марно. І незабаром могутній птах, зовсім заплутавшись у сітці, затих.
Проведіть аналіз помилок орла. Зверніть увагу на майстерність та хитрість птахолова.
V. Вивчення нового матеріалу
Пильність орла «приспав» хитрий птахолов, який для нього був ворогом.
Чи не відбувається щось подібне у нашому житті?
У кожного із нас є щось таке, що спонукує до недобрих вчинків, злих думок і слів. Що це? В чому ж причина всіх людських страждань, небажаних якостей характеру, всього того хаосу, що оточує нас? А причина в одному маленькому слові… Це— гріх.
Питання для обговорення:
— Що, на вашу думку, є гріхом?
— Чи є люди, які не грішать?
— Чому грішать люди, які знають Бога?
Ми звикаємо до гріха. Поступово починаємо любити його. Він навіть стає нам іноді солодший за мед. Ворог присипляє нашу пильність через реклами, через телебачення, через бруд вульгарних слів, через низькопробну музику, що лунає навколо. Аж доки ми не звикаємо настільки, що вже й не звертаємо уваги на гріх. Пияцтво, наркоманію, розпусту вважаємо нормою; бруд та вульгарщина стають звичним середовищем.
Очевидно, існує якийсь закон, який дуже сильно впливає на наше життя, який заглушує нашу внутрішню свідомість, що засуджує наші неправильні вчинки. Тяга до гріховних звичок може бути настільки сильною, що її жертва відчуває себе абсолютно безпомічною.
Біблійний текст для читання — Рим. 7:21–24: «Тож знаходжу закона, коли хочу робити добро, — що зло лежить у мені. Бо маю задоволення в Законі Божому за внутрішнім чоловіком, та бачу інший закон у членах своїх, що воює проти закону мого розуму і полонить мене законом гріховним, що знаходиться в членах моїх. Нещасна я людина! Хто мене визволить від тіла цієї смерті?»
Закон гріха має велику силу у нашому житті. Цей закон реальний, немов атом. Гріх невидимий. Він невловимий. Але він руйнує людину, причому зсередини, подібно до радіації, для якої не існує ні залізних саркофагів, ні міцних стін. Вона невидима, але проникає у внутрішні органи людини, і зовні абсолютно здорові люди йдуть із життя раптово, а деколи після тяжких страждань. Подібним чином діє й гріх. Він невидимо руйнує нашу особистість.
Наочний приклад
Візьміть склянку молока, покажіть її учням, сказавши, що коли дитина народжується, її душа ще не заплямована її власними гріхами. Але дуже швидко вона починає забруднюватися (долийте в молоко чорнила). Як же цю душу знову зробити білою? Доливаємо ще молока — не допомагає. Деякі гріхи залишають відбиток на все життя (алкоголь — цироз печінки, наркотик — СНІД тощо). Для того, щоб перемогти гріх, потрібно знайти засіб набагато сильніший.
Уявіть собі на мить, що орел, який літає високо в небі, склав крила.. . Що з ним відбудеться? Звичайно, сила тяжіння невблаганно потягне його до землі і він розіб’ється. Але якщо падаючи, орел знову розправить крила, підйомна сила потоків повітря переможе силу тяжіння й орел полетить. Таким чином дію сили тяжіння знищити не можна, але її можна перемогти більшою силою.
Коли у вашого батька ламається автомобіль, до кого він йде? До кондитера? Чи до стоматолога? Звичайно, ні! Він піде до автомеханіка. Це зрозуміло кожному. А якщо болить зуб, то не піде він до перукаря чи до майстра з ремонту взуття, а, звичайно, до стоматолога. Тобто ми завжди звертаємося до спеціаліста.
А якщо нам потрібно вияснити питання вічного життя, до кого ми йдемо? Якщо ми хочемо знати, що буде після смерті, у кого запитаємо? Коли не можемо позбавитися поганих звичок, до кого маємо звернутися? Парадокс, але ми дуже часто довіряємо думці першого зустрічного або ж своїй власній. А це не надто розумно. Потрібно звернутися до спеціаліста. До Того, Хто переміг гріх, смерть, пекло. До Сина Божого — Ісуса Христа. Лише Він може звільнити вас від влади гріха. І лише ця свобода приносить істинне щастя.
Ми самі не можемо знищити гріх, але ми можемо скористатися перемогою Ісуса і не бути рабом гріха, а отже, рабом сатани.
Ніколи людина, в якому вона б достатку не жила, не буває по-справжньому щаслива без прощення гріхів. Тільки Ісус може вирішити найбільшу проблему в нашому житті. Адже Він помер за наші гріхи. Він заплатив за них Своєю кров’ю. Усвідомлення того, що мої гріхи прощені, — це звільнення.
А зараз давайте подумки вирушимо до Єрусалима. Там перед містом височить пагорб. На ньому ми бачимо тисячі людей. А над їхніми головами підносяться три хрести. Людина на лівому хресті — грішник, як і ми. На правому — теж. Але Той, посередині! Подивіться на Нього: Чоловік у терновому вінці, Син Бога живого! Чому Він там висить? Цей хрест є Божим вівтарем. А Ісус — Агнець Божий, на Котрого покладений гріх всього світу. Саме через наші погані вчинки Богові довелося померти. Своєю смертю Ісус примиряє нас з Богом. І кожен наш поганий вчинок залишає відбиток на Його тілі, на Його хресті. Відбитки наших пальців знайдено на Голгофі!
Запропонуйте учням схематично намалювати в своїх зошитах хрест і поставити свої відбитки пальців.
Доки людина не визнає Ісуса, вона перебуває під гнівом Божим, навіть якщо цього не бачить і заперечує Його існування. Тільки той, хто приходить до Христа, отримує мир Божий: «А Він був ранений за наші гріхи, за наші провини Він мучений був, кара на Ньому була за наш мир…» (Іс. 53:5).
І лише в такому випадку ми можемо перемогти владу гріха, «розправити свої крила» і «полетіти» по життю, немов орли.
VІ. Вивчення ключового вірша
Заздалегідь роздрукуйте тексти з ключовим віршем та роздайте учням.
«…а ті, хто надію складає на Господа, силу відновлять, крила підіймуть, немов ті орли…» (Іс. 40:31).
VІІ. Домашнє завдання.
1. Вивчити ключовий вірш.
2. Знайти в Біблії історію, в якій описаний гріх, вчинений людиною, і його миттєві наслідки. Подумати та записати на аркуші свої погані звички, яких ви хотіли б позбутися з Божою допомогою.
Додаток
На окремих ділянках польоту швидкість орла досягає 240 км/год. Розмах його крил становить 2 м. Видивляючись здобич, орел може піднятись на висоту 800 м над землею і охопити поглядом 11,5 кв. км, а коли побачить здобич, розвертається, складає крила і пікірує зі швидкістю 320 км/год. Він може переносити вагу до 5,5 кг. У одного орла 7182 пера. Орли ловлять стільки здобичі, скільки їм потрібно для їжі. Ловлять рибу, пернатих, білок, єнотів, лисиць.
Орли паруються на все життя, і кожен раз повертаються в старе гніздо і добудовують його. За однією парою спостерігали впродовж 35 років. Вони жили в тому ж гнізді, і воно розширювалось у діаметрі.
Орли вчать своїх пташенят літати, супроводжуючи їх. Старші летять попереду, створюючи своїми крилами висхідні потоки повітря.
У орла не одна, як у людини, область чіткого бачення, а дві. Він може побачити зайця за 3 км! Одночасно може охопити поглядом усе довкола на 2700, а це набагато більше, ніж людина.
Колись древні єгиптяни використовували ієрогліфи для письма. Зображення орла у них трансформувалось у букву «а».
ДИСК ІЗ ЗАПИСОМ ВІДЕОРОЛИКА, ЩО ВИКОРИСТОВУЄТЬСЯ НА УРОЦІ, МОЖНА ПРИДБАТИ, ЗВЕРНУВШИСЬ ДО РЕДАКЦІЇ.