Автор Антоніна Мельничук, учитель християнської етики Рівненського НВК № 14
Мета: узагальнити знання учнів про Божу любов, її значення в житті людини, родини, народу і людства загалом; розвивати в учнів інтерес до Слова Божого; виховувати потребу, бажання та вміння керуватися в особистому, родинному та суспільному житті заповідями любові, як гарантами щасливого життя.
Ключовий вірш: «Хто не любить, той Бога не пізнав, бо Бог є любов!» (1 Iв. 4:8).
Біблійна основа: Пс. 32:6; 103:4; Мт. 25:30–32; Кол. 1:22; 1 Кор. 13:4–8; 2 Кор. 5:19.
Словник:
міскуїтет (лат. — promiscuus — змішаний, спільний) — невпорядковане статеве життя з різними партнерами (у первісному людському суспільстві, до створення інституту сім’ї, невпорядковане статеве життя індивіда);
епітулія — статева насолода;
зцілення — впорядкування.
Обладнання:
мікрофони, аудіозапис пісні «Де згода в сімействі»; таблиці: Десять Заповідей, Заповіді любові, «Види любові», «Я вибираю любов»; «Без любові все ніщо!»; «Гімн любові»; альбом «Біблійний живопис для дітей»; картки з біблійними віршами; картки з молитвою «Отче наш» різними мовами.
Міжпредметні зв’язки: основи здоров’я, мистецтво, мовознавство.
Література до уроку
1. Біблія/пер. проф. І. Огієнка — К.: УБТ, 2002.
2. Архієпископ Лука (Войно-Ясенецький). Дух, душа і тіло. — Мгарський Спасо-Преображенський монастир, 2002. — С. 22–23.
3. Ігумен Євменій Анатолій. Батьківська любов. — Миколаїв: Літопис, 2009. — 377 с.
4. Калашнік А. Педагогічно-методичні підходи та дидактичний матеріал до уроків християнської етики // Навчально-методичний посібник. — Тернопіль: Астон, 2007. — 184 с.
ХІД УРОКУ
1. Вступна частина
Християнське вітання. Молитва «Отче наш»
Спершу всі моляться українською мовою, потім молитву читають на німецькій, англійській, російській, латинській та інших мовах заздалегідь
підготовлені учні.
Одного разу учні попросили Ісуса Христа: «Господи, навчи нас молитися». Ісус переказав їм молитву «Отче наш», тому цю молитву ще називають «Молитва Господня». Вдруге Він навчав цієї молитви на горі в Галілеї, коли зібралось багато народу.
Поміркуємо, в чому особливість цієї молитви?
— Ісус Христос навчив називати Бога нашим Небесним Отцем.
— Син Божий при Своєму земному житті визнав людей Своїми братами і дітьми Божими, якщо тільки люди хочуть бути ними.
— Грішні люди відчули безумовну, безмежну батьківську любов, адже Він дав для спасіння грішників Свого Єдиного Сина.
— Знаючи, що Бог наш Отець, ми без страху можемо просити в Нього всілякого добра. Він нам ніколи не відмовить, якщо будемо просити того, що є нешкідливим для нас і наших ближніх.
— Усі люди — одна сім’я, в якій один Небесний Батько.
— Якщо людина називає Бога «нашим», а не «моїм» Отцем, тоді вона показує свою любов до своїх братів, дітей одного Небесного Отця.
Отже ми, як діти Божі, повинні зрозуміти, що всі люди, які визнають себе синами і доньками Божими, мають право звертатися до Бога молитвою «Отче наш» рідною мовою.
На важливості такої молитви наголошував митрополит Василь Липківський в одній із своїх проповідей. Він сказав: «У Євангелії від Матвія 25:31–32 мовиться, що під час другого пришестя Ісуса Христа, коли Він сяде на престолі Своєї слави, зберуться перед Ним усі народи. Зверніть увагу, не окремі люди, а народи. Яке місце на страшному суді займе український народ, залежить і від нас з вами. Можливо, Господь скаже: «Український народе! Я дав вам великий скарб — вашу українську мову. Я чув молитви на всіх мовах, а молитва на твоїй мові не доходила до Мене. Чому ти закопував цей скарб, а не віддавав на служіння Мені?». Лінивий раб, який закопав у землю Свої таланти, почув від Бога такий присуд: «А раба непотрібного вкиньте до зовнішньої темряви» (Мт. 25:30)». Погодьтесь, що українцям слід задуматися над своїм майбутнім.
2. Актуалізація знань. Перевірка домашнього завдання
Протягом усіх навчальних років, коли вивчали християнську етику, ми періодично звертались до теми любові. Пригадаємо, поринемо у власні роздуми й дамо визначення поняття «любов».
Учні озвучують свої думки, міркування, які записуються на магнітофон.
Учитель. Дякую, з ваших відповідей я відчула, що ви старанно прочитали й законспектували в зошити біблійні вірші про любов, які я запропонувала вам опрацювати вдома. З них ви дізнались, що Бог є любов, що любов зцілює, а її антипод гріх — розділяє, що Бог-Отець через Мойсея дав нам правила життя, а Ісус Христос, Який з любові до людей, які через гріх були приречені на смерть, об’єднав Закон Мойсея в дві Заповіді Любові і в Своєму земному житті показав, якою повинна бути любляча й безгрішна людина, дав нам зразки смирення, терпіння та послуху Небесному Отцеві.
«…Не Моя, а Твоя нехай станеться воля!» (Лк. 22:42).
Нещодавно, читаючи працю архієпископа Луки (Войно-Ясенецького) «Дух, душа і тіло» (С. 22-23), натрапила на його досить оригінальне тлумачення слова «любов». Він стверджує, що це духовна енергія, яка має властивість і потреби виливатись на когось або на щось. І ця властивість і потреба привели до створення Богом світу. Енергія любові й Слово Боже дали початок усім іншим формам енергії, які в свою чергу породили спершу часточки матерії, а потім через них і весь матеріальний світ.
«Словом Господнім учинене небо, а подихом уст Його все його військо» (Пс. 32:6).
Божа любов створила і весь духовний світ, світ розумних ангельських істот, людський розум і весь світ духовних психічних явищ.
«Він чинить вітри за Своїх посланців, палючий огонь — за Своїх слуг» (Пс. 103:4).
ДЕ ЗГОДА В СІМЕЙСТВІ
Іван Котляревський
Де згода в сімействі, там мир і тишина,
Блаженні там люди, блаженна сторона.
Їх Бог благословляє, добро їм посилає
І з ними ввік живе, і щастя їм дає.
Де згоди немає, там мир не царить,
Там Бог не вітає, добро їм не дарить.
Руйнуються пожитки, добро їх, їхні дітки,
Все марно пропаде… все марно пропаде…
Пошли нам, Боже, згоду, і мира Твій покров,
Щоб жити в Твоїй волі, і щиру дай любов!
Пошли нам щастя й долю, щоб жити в Твоїй волі,
Ти нас благослови! Ти нас благослови!
http://kant.org.ua/?p=252
III. Виклад матеріалу уроку
Учитель. Відомий російський поет Роберт Рождественський написав чудовий вірш «Все починається з любові». Слово «любов» дуже часто вживане людьми. Воно звучить і в привітаннях, і у віршах, і в піснях. Однак люди вкладають у нього різне значення. Одного разу на «Радіо ФМ» почула пісню «Любов — це хімія!» Подумалось, що таку пісеньку придумала людина, улюбленим предметом якої у школі була хімія. Бо любов людська є часточкою Божої любові — величної, могутньої і безмежної, без якої не зміг би існувати світ.
Чи можна поставити знак рівності між Божою і людською любов’ю? (Роздуми учнів.)
А що заважає поглибленню і вдосконаленню людської любові? (Гріх.)
У народі кажуть: «Шлюби створюються на небесах!», «Любов будує, а гріх руйнує», «Любов зцілює, а гріх розділяє». Пригадайте біблійні слова: «І стануть вони одним тілом». Отже, слово «зцілення», маючи один корінь із словом «ціле», говорить про єднання людини з Богом і єдність в подружжі, родині, суспільстві. Гріховне розділення викликає недовіру, ворожість, конфлікти, війни. Як долати гріховне розділення, можна прочитати в Слові Божому.
Учні читають біблійні вірші 2 Кор. 5:19; Кол. 1:22.
Учитель. Зараз доречно звернутися до біблійного тексту, який називають гімном любові — 1 Кор. 13:4–8, де апостол Павло вказує, за допомогою яких якостей любов зцілює. Назвіть їх, будь ласка. (Відповіді учнів.)
Учитель. Однією з якостей гріховної сутності людини є конфліктність. Конфлікт (від лат. conflictus) — зіткнення, протиборство, вороже ставлення. Найважливіший крок вирішення конфлікту — примирення з Богом. Для цього існує молитва. Вирішення конфліктів слід починати з власного серця.
Чи так вирішують конфлікти, які виникають між людьми, у родинах, у суспільстві? (Роздуми учнів.)
Учитель. З ваших розповідей, з щоденних телепередач, спостережень за стосунками між нашими ближніми, можемо зробити висновок, що любов людська, на відмінну від Божої, недосконала, піддається гріховним впливам, і основою цієї недосконалості є зло, а джерелом зла є богоненависник — диявол, для якого поняття «любов» є нестерпним. Тому він і спокушає молодих людей «вільною» любов’ю. Через таку псевдолюбов, де порушується Божий порядок, такі якості, як дошлюбна чистота, вірність, цнотливість, просто висміюють як пережитки минулого. Але ми знаємо, що Бог, Творець і Владика Всесвіту, висміяний, зневажений не буває. Він довготерпеливий, багатомилостивий, милосердний, але коли беззаконня і гріх серед людей переповнять чашу Божого терпіння, Він, як праведний суддя, прийде у славі судити живих і мертвих, і за так звану «вільну любов», яка руйнує підвалини сім’ї та домашньої церкви, також.
IV. Закріплення знань
Учитель. З усього, що ми дізнались, обговорили і зрозуміли на сьогоднішньому уроці, ви зробили певні висновки. Які вони? (Роздуми учнів.)
Чи можете ви, учні, своєю поведінкою, своїм життям вплинути на життя своїх ровесників, змінити світ на краще? Чи відчуваєте відповідальність за все, що діється навколо нас? Чи відчуваєте потребу й можливість щось змінити? (Роздуми учнів.)
На сьогоднішньому уроці ми, можна сказати, легенько торкнулись Божої любові, якою переповнений світ, наповнене Слово Боже, і людина протягом усього свого життя може живитись і насолоджуватись цією любов’ю, або відсторонитись від неї з усіма трагічними для себе наслідками.
V. Домашнє завдання
1. Принести родинні фотографії.
2. Вивчити пісню «Де згода в сімействі».