Мета: обґрунтувати важливість розуміння різниці між земною та Божою мудрістю; розвивати мислення учнів про велич та могутність Творця; виховувати інтерес до дослідження Слова Божого.
Біблійна основа: 2 Хр. 1:10–13; Йов. 28:12; Пр. 1:7, 2:6, 10; 9:10; 13:10; 14:8; 24:14; Гал. 5:22–23; Кол. 1:16; Як. 1:5; 3:13–18.
ХІД УРОКУ
I. ВСТУПНА ЧАСТИНА
Привітання, налагодження контакту з учнями
II. ОСНОВНА ЧАСТИНА
Учитель. Мине небагато часу, і кожному з вас потрібно буде вибирати свій життєвий шлях. Бог дарував для вас життя, щоб ви жили для Його слави. Життя немає ні чернеток, ні дублів. Жодний день неможливо повернути назад, неможливо прожити його по-новому. Навіть день… А якщо це багато днів, цілі роки пролітають безслідно та бездумно, нібито їх і не було зовсім?
За час навчання в школі ви вже, мабуть, відчули, що життя — це не лише радісні та веселі дні, але дні труднощів та наполегливої праці. У кого шукати поради, як вчинити в тому чи іншому випадку, як правильно вибрати майбутню професію, як будувати стосунки в колективі, в сім’ї? Де черпати мудрість, щоб жити в цьому шаленому світі?
Багато людей говорять, що мудрість приходить з роками, з досвідом. Як ви вважаєте, чи це так? (Відповіді учнів.) Чи може молода людина бути мудрою? (Відповіді учнів.)
Сьогодні на уроці ми глибше обміркуємо ці питання й візьмемо практичні поради для свого життя.
Виклад нового матеріалу
Учитель оголошує та записує тему уроку на дошці, а учні — в зошити.
Учитель. Читаючи та вивчаючи Слово Боже, ми все більше і більше переконуємося в тому, що Бог є Той, у Кого захована скарбниця мудрості.
З перших сторінок Біблії ми зустрічаємося з мудрим Творцем Всесвіту. Він сказав Своє слово — і з’явилося все видиме і невидиме. Увесь світ у руках Всемогутнього Бога. Він не тільки створив його, але щомиті Сам турбується про нього. Море, ріки та озера мають свої границі й без дозволу Творця не виходять за свої береги. Він встановив пори року, які вже тисячоліттями не змінюються. Рослинам дав здатність виростати з малесенької насінинки, поливає їх дощем, зігріває сонечком, загартовує вітром. Кожна тварина, а їх тисячі видів, має свої місце у природі.
А людину, вінець Свого творіння, Бог не лише забезпечив усім необхідним для земного життя, але й наділив розумом для того, щоб вона, досліджуючи Боже творіння, пізнавала Бога. А пізнаючи Бога, шанувала, боялася, любила, довіряла і слухалася Його.
Ось таку людину Біблія називає не просто розумною, а мудрою. Це Божа мудрість.
Чи буває інша мудрість? Так. Слово Боже називає її земною. Перед тим, як ми прочитаємо й обговоримо біблійний текст, розглянемо кілька прикладів.
Використовуючи даний Богом розум, учені зуміли розщепити атом, але відсутність Божого страху й любові до людей привела до створення атомної зброї.
Люди навчилися проводити гідромеліоративні заходи, але результатом стали «вмираючі» моря, безводні криниці тощо.
Гірники видобувають корисні копалини, газ, нафту, коштовне каміння. Але людська жадібність та заздрість призводить до того, що ці природні ресурси стають ціннішими за людське життя.
Запропонувати дітям навести свої приклади.
Читаючи Святе Письмо (книги Суддів та Царів), де описано життя та діяльність ізраїльських правителів, ми бачимо, що якщо цар тримався Божих постанов та просив у Господа мудрості та благословення, то такий цар мав успіх у своєму житті й за його правління добре жилося людям. І навпаки.
Коли ми не довіряємо нашому Творцеві та не просимо Його про мудрість у кожній життєвій ситуації, тоді ми можемо опинитися у великій халепі.
Звернімо увагу на відомого біблійного персонажа, який, стаючи з волі Божої на царювання над ізраїльським народом, мав право просити в Господа, що захоче. Як ви думаєте, хто це? (Відповіді дітей.)
Соломон молиться так: «Дай тепер мені мудрість та знання, щоб умів я виходити й входити перед цим народом, бо хто зможе судити цей великий Твій народ?» (2 Хр. 1:10). І ось що відповів йому Господь: «За те, що оце було на серці твоїм, і ти не жадав багатства, маєтків та слави, ані душі ворогів своїх, а також довгих днів не жадав ти, а жадав для себе мудрости та знання, щоб судити народ Мій, над яким Я настановив тебе царем, то дасться тобі мудрість та знання, а багатство, і маєтки та славу Я дам тобі такі, яких не було між царями перед тобою, і по тобі не буде таких!» (2 Хр. 1:11–13).
— Що просив Соломон у Бога? (Відповіді дітей.)
— Що пообіцяв Бог дати Соломонові? (Відповіді дітей.)
Соломон своє служіння розпочав з благословення Божого і, керуючи ізраїльським народом, мав неабиякий успіх. Царювання Соломона вважають золотим віком для Ізраїлю, багатство й могутність якого в той час досягли небачених висот. Мудрість свою Соломон показав, передусім на судах, в управлінні народом та інших царських справах.
За його царювання розширилися межі Ізраїльського царства. Соломон розділив територію на 12 адміністративних округів, у яких збирались податки, побудував фортеці в стратегічно важливих районах, вів жваву торгівлю, розвивав дипломатію. Його знали та поважали за межами його держави, до нього за порадами приходили інші царі.
На четвертий рік свого правління Соломон узявся до побудови Божого храму; будівництво тривало сім з половиною років. Головне призначення цього приміщення полягало в тому, що в ньому перебувала Присутність Господня.
Соломон написав 3000 притч і склав 1005 пісень. Ось, що він каже про мудрість:
«Страх Господній — початок премудрості, — нерозумні погорджують мудрістю та напучуванням» (Пр. 1:7; 9:10);
«…Господь дає мудрість, з Його уст — знання й розум!» (Пр. 2:6);
«…Мудрість увійде до серця твого, і буде приємне знання для твоєї душі!» (Пр. 2:10);
«Тільки сварка пихою зчиняється, а мудрість із тими, хто радиться» (Пр. 13:10);
«Мудрість розумного — то розуміння дороги своєї, а глупота дурних — то омана» (Пр. 14:8);
«Мудрість пізнай для своєї душі: якщо знайдеш її, то ти маєш майбутність, і надія твоя не понищиться!» (Пр. 24:14).
Але, на жаль, кінець життя Соломона не є прикладом для наслідування, тому що він закінчив своє життя без Бога. Серце його прихилилося до інших богів, він дозволяв своїм численним жінкам будувати жертовники для їхніх ідолів. Такий його вибір у майбутньому негативно вплинув на його родину та весь народ.
У Новому Завіті також багато уваги приділено мудрості. Зупинимося на Посланні апостола Якова.
Учні знаходять в Біблії Послання апостола Якова, зачитують запропоновані вчителем уривки і в зошитах заповнюють таблицю, зразок якої висить на дошці.
«Хто мудрий і розумний між вами? Нехай він покаже діла свої в лагідній мудрості добрим поводженням! Коли ж гірку заздрість та сварку ви маєте в серці своєму, то не величайтесь та не говоріть неправди на правду, — це не мудрість, що ніби зверху походить вона, але земна, тілесна та демонська. Бо де заздрість та сварка, там безлад та всяка зла річ! А мудрість, що зверху вона, насамперед чиста, а потім спокійна, лагідна, покірлива, повна милосердя та добрих плодів, безстороння та нелукава. А плід правди сіється творцями миру». (Як. 3:13–18).
Мудрість | Земна | Небесна |
Походження | тілесна, демонська | від Бога |
Якості | заздрісна, сварлива | чиста, спокійна, лагідна, покірлива, повна милосердя та добрих плодів, безстороння та нелукава |
Плоди | безлад та всяка зла річ | плід правди |
Що таке плід правди? (Відповіді дітей.)
Так, це «плід духа: любов, радість, мир, довготерпіння, добрість, милосердя, віра, лагідність, здержливість…» (Гал. 5:22–23).
Заповнивши таблицю, ми можемо визначити, яка мудрість керує нами, який плід нашого серця.
Сподіваюся, що кожен із нас хоче мати Божу мудрість. Багато-багато років тому патріарх Йов запитав: «Та де мудрість знаходиться, і де місце розуму?» (Йов. 28:12).
Відповідь знаходимо в Як. 1:5 (учні зачитують).
«А якщо кому з вас не вистачає мудрості, нехай просить від Бога, що всім дає просто, та не докоряє, — і буде вона йому дана» (Як. 1:5).
III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
Гра «Мікрофон» (інтерв’ю для місцевої газети «Перлина»).
— Що вас вразило та здивувало під час вивчення теми «Премудрість Творця»?
Мене здивувало…
Мене вразило…
Мене зворушило…
Висновок
Бог — Творець та Володар всього: «Бо то Ним створено все на небі й на землі, видиме й невидиме, чи то престоли, чи то господства, чи то влади, чи то начальства, — усе через Нього й для Нього створено!» (Кол. 1:16).
Бог абсолютно Святий, тобто відділений від гріха, Він ненавидить гріх. Разом з тим, Він добрий і всепрощаючий, довготерпеливий і багатомилостивий. Він прощає тих, хто до Нього приходить з розкаяним серцем, і дає мудрість тим, хто просить Його, щоб Він керував їхнім життям.
Людина може думати, що її учинки правильні, може сумніватися, а може взагалі бездумно провадити своє життя. До якої категорії належите ви?
Бог мудріший за наймудрішу людину на землі. Тому Біблія, Його Слово, є наймудрішою Книгою у світі. І ця Книга закликає нас шукати Божої мудрості.
Домашнє завдання
Написати твір-роздум «За якою мудрістю я живу».