Ось і минув той час, коли з дитиною на прогулянку ми ходили з візочком, пляшечки і пустушки вийшли з повсякденного вжитку, а сімейний бюджет тепер має серйозну економію через те, що памперси нам уже не потрібні.
Минув період немовляти, та й ранній дитячий вік позаду — ми вже дошкільнята. У домі з’являється інтерактивна абетка, дитячі рученята вже не намагаються пошматувати книжечки, а сірники використовують не лише для запалювання газу, а й для рахування. І ми, батьки, розуміємо, що через декілька років наш малюк піде до школи, у якій проведе частину свого життя. Щоб дитина не розгубилася в гамірливому потоці шкільної спільноти, а також відповідала певним вимогам освітнього процесу, їй необхідно допомогти заздалегідь підготуватися.
Самим батькам зробити це не так вже й просто, по-перше, дитячий колектив собою не заміниш, по-друге, усім відомий інтерес дитини до всього нового, і тому в домашній обстановці складніше організувати навчальний процес. І тут на допомогу приходять дитячі дошкільні заклади. Останнім часом, оскільки дитсадки переповнені й чергу туди необхідно займати мало не одразу після народження дитини, з’явилося чимало закладів раннього розвитку та дошкільної підготовки. От і в нашому місті Рівному є «Калинонька», «Росинка», «Ладоньки», «Радік», «Початок премудрості» та інші.
До речі, дозвольте відрекомендувати нашу сім’ю: Володимир, Віра та двійко жвавих хлопчиків — Марк і Сашко. Одразу хочу зазначити, що з дитсадком у нас якось не склалося, але, розуміючи, що дитина має пройти процес адаптації в дитячому колективі і мати уявлення про організацію навчального процесу ще до школи, при досягненні Марком віку чотирьох років, перед нами постало завдання прилаштувати дитину в якийсь дошкільний заклад. Про студію «Початок премудрості» ми вже чули добрі відгуки від знайомих, а оскільки вона розміщена недалеко від нашого дому, тому я зателефонувала саме туди. Перше враження було приємним. Ввічливо й детально мені надали всю необхідну інформацію про заклад і відповіли на всі запитання. Незабаром Марк з татом пішли на «перший дзвоник».
Важливим фактором при виборі студії для нас було те, що ця студія християнська. Що це означає? Перш за все те, що в основі її освітньої концепції лежить особисте розуміння педагогами й вихователями того, що всі знання заховані в Бога, Він — Той, Хто дарує розум і відкриває його для осягнення певних знань. Але чого варті знання без духовності, без пізнання людиною Творця? Буває, що освічена людина, світла голова починає знищувати своє життя алкоголем, наркотиками через те, що не розуміє для чого це все? Для чого прагнення і намагання?
Усе починається з дитинства. Історія людства рясніє прикладами, коли молитва, вивчена в дитинстві, рятувала життя. А віра в Бога, передана батьками, подібно свічці, проливає тихе й тепле світло на весь життєвий шлях людини. Учені й митці, які подарували людству корисні винаходи й прекрасні витвори мистецтва, схиляють голови перед Творцем. А що ми, батьки XXI ст., передамо нашим дітям? Навчимо читати, писати, рахувати і винаймемо репетитора з англійської мови? Це, звісно, необхідно, корисно й добре, але цього недостатньо. Чи вкладемо ми в маленьку голівку знання про те, що є Творець-Життєдавець, Який створив Землю і Всесвіт, людину і її невмирущу душу? Чи навчимо ми маленьку душу схилятися у молитві перед Богом і просити прощення, захисту, допомоги. Батьки, на відміну від Бога, не всемогутні й не всюдисущі, тому не завжди зможуть зарадити дитячому горю.
І не треба наївно думати, що це неважливо, мовляв, дитина виросте і якось сама розбереться, у що й у кого їй вірити. Погляньте на світ, на його «темні закапелки», які зараз перестають бути табу, а навпаки, виставляються і пропагуються. У зла теж є автор — стародавній змій, диявол. І якщо ми будемо пасивними або байдужими до духовного виховання дітей, то, повірте, він скористається цим. Духовне виховання починається з сім’ї, але чому б не поширити його й на освітній процес, якщо є така можливість?!
Отож, повернімося до «Початку премудрості». Хочу поділитися особистими враженнями. Марк два роки відвідував студію і тепер він школярик-першокласник. Досить старанний і в школу ходить із задоволенням. Сашко зараз теж випробовує терпіння працівників студії, а також стимулює їх до творчості й пошуку нових підходів у навчанні та вихованні.
Педагогічний колектив закладу дружний і творчий, доброзичливий до дітей. Вони вміють влаштовувати гарні святкові програми й театральні постановки.
Як і в інших розвивальних центрах і студіях, тут викладають математику, логіку, грамоту, розвиток мовлення, музику, ритміку, малювання, англійську мову, але особливістю є те, що перед початком занять дітлахи мають чудовий час — «Біблійну скарбничку», де вони можуть почути біблійні історії, вивчити Божі заповіді. А також тут моляться і перед початком занять, і перед снеком, і після закінчення уроків.
На мою думку, важливо допомогти дошкільняті виробити позитивне ставлення до навчання і прищепити інтерес до здобуття нових знань, пов’язуючи це з духовним вихованням і вносячи вищий сенс у цілком приземлені речі. Нехай вірним союзником у цьому вам стане «Початок премудрості».
Що в студії «Початок премудрості» є своєрідним, притаманним лише їй?
Мабуть, це сімейні свята. За час роботи студії вони стали вже традиційними: Різдво і Воскресіння Ісуса Христа, День подяки і Свято мами, свято початку навчального року і випускний, «День здоров’я», «Веселі старти» тощо.
Організовує їх творча група: Рябушко Наталія Іванівна, Бурмай Мар’яна Юріївна (декоратори), Смірнова Оксана Андріївна (сценарист), Бізюк Руслана Костянтинівна, Ковальчук Людмила Юріївна (музичні керівники), спортінструктори Мельник Людмила Василівна і Беккель Тетяна Анатоліївна. Активними учасниками є батьки. На святах панує хороший настрій та приємна атмосфера. Діти навчаються сценічного мистецтва, декламують вірші, співають, готують рухливі композиції. Свята завжди яскраві, з декораціями і костюмами, зазвичай організовують солодкий стіл. І все це присвячене прославленню і звеличенню Бога, Який так щедро дарує нам Свою благодать.
Чому в студію приводять діток і ті батьки, які самі не відвідують церкву?
Тому що тут діти отримують хороші знання і після закінчення студії успішно навчаються в гімназійних класах.
Тому що тут відбувається корекція поведінки дитини (нині спостерігається високий відсоток дітей з підвищеним рівнем тривожності, іноді батьки не можуть самостійно впоратися з непокірністю чи то агресивністю сина або доньки).
Тому що тут батьки отримують допомогу в питаннях виховання дітей.
Що можна порадити тим, хто мріє організувати подібну студію у своєму місті?
Моліться про цю справу і формуйте команду посвячених людей, які б горіли цією ідеєю і були здібними її здійснити, тобто були професіоналами, кваліфікованими спеціалістами. А далі Бог направить і покаже, до кого звернутися і що робити.
Матеріал підготувала Віра Муляр
Історія
Служіння християнської дошкільної студії «Початок премудрості», започатковане 1 березня 2007 р., створене, здійснюється і розвивається у межах незалежної релігійної громади євангельських християн-баптистів «Дім Євангелія» м. Рівне за участі й сприяння християн з інших церков міста.
Причиною прийняття рішення про створення християнської дошкільної студії було бажання батьків-християн підготувати своїх дітей до школи, але при цьому максимально захистити їх від негативного впливу світу. Вона стала альтернативою аналогічним світським дошкільним закладам, де дітей навчають поганських обрядів, організовують дискотеки, нав’язують світогляд, де центром усього є людина й немає місця живій вірі в Бога.
Від задуму до його практичного втілення пройшло небагато часу, і те, що Господь благословляє цю справу, було просто очевидним. Дуже швидко й майже одночасно вирішили ключові питання: виділили приміщення для занять, зібрався колектив людей з відповідною освітою, здібностями і бажанням працювати у студії, набралося чимало дітей відповідного віку.
У різний час кількість дітей, що відвідували студію, змінювалася, але за кількістю випускників спостерігається стабільне зростання: у 2008 р. студію закінчили 11 дітей, у 2009 р. — 24, 2010 р. — 35, 2011 р. — 50, у 2012 р. планується випуск 60 діток.
Мета і завдання
Світоглядна підвалина діяльності студії полягає в тому, що Бог — це єдине джерело істини, а Біблія — єдине істинне Боже Слово, тому і виховний, і навчальний процес у студії базується на вічних Божих істинах.
Метою роботи студії є формування християнського світогляду в дітей, їхній всебічний і гармонійний розвиток, а також допомога батькам в оволодінні навичками у вихованні та навчанні своїх дітей.
Педагогічний колектив
Педагогічний колектив студії «Початок премудрості» нараховує 25 людей. Очолює його Оксана Богданівна Одемчук.
Студія створює умови для реалізації християнами-педагогами своїх здібностей, творчу ініціативу завжди підтримують. Рішення приймають колегіально, адже «…мудрість із тими, хто радиться» (Пр. 13:10).
Більшість учителів і працівників студії — віруючі люди, які самі пізнали Господа, пережили духовне відродження і є членами євангельських церков. Студію вони сприймають як частинку свого життя, переймаються усіма проблемами, намагаються все зробити якнайкраще.
Кожного ранку відбувається спільна молитва педагогічного колективу: за діток і їхніх батьків, заняття, захист, благодать.
Для спілкування з батьками (на батьківських зборах, а також для корисного проведення часу, доки батьки чекають своїх діток під час занять) студія запрошує служителів церкви й викладачів християнських навчальних закладів.
Навчальна програма
На сьогодні у студії «Початок премудрості» навчається приблизно 140 дітей віком від 2 до 6 років. Вони об’єднані у кілька потоків:
основний, який включає три підготовчі (5–6 років) і дві середні (4–5 років) групи;
потік «Малятко» (2–4 роки, відповідальна Фурманець Діна Іванівна);
англомовний потік (для кращого засвоєння іноземної мови створюється штучне англомовне середовище, тобто всі заняття проходять англійською мовою; відповідальна Чикиренда Альбіна Анатоліївна).
Для навчання у студії використовують Базову програму розвитку дитини дошкільного віку «Я у Світі», чинну в дошкільних закладах України. Педагоги користуються авторськими програмами: методиками Богуш, Зайцева, Дьониша, Нікітіна, Єфименка та ін. Уроки проходять у цікавій ігровій формі з індивідуальним підходом до кожного вихованця. Це можливо, оскільки кількість дітей у групах невелика — 8–12 дітей.
Заняття тривають 25 хв., під час великої перерви (20 хв.) діти встигають перекусити, поспілкуватися, пограти в рухливі ігри.
Духовне виховання
Навчати дитину без духовного виховання — це все одно, що будувати дім на піску. Духовне виховання — наріжний камінь, на якому будується храм життя дитини. Найбільш об’ємно воно здійснюється на заняттях «Біблійної скарбнички», але не обмежується лише цим часом, бо пронизує все спілкування педагогів з дитиною. «Біблійна скарбничка» — це заняття, на якому діти всіх вікових груп перебувають в одному приміщенні й слухають біблійні історії, знайомляться з біблійними істинами.
На цих тематичних заняттях діти прославляють і пізнають Бога, знайомляться з Його Словом — Біблією, вчаться слухатися Бога, а також своїх батьків. Це місце особливої присутності Божої, початок спілкування зі Словом, з Божою мудрістю, з Ісусом Христом.
Окрім цього, кожний педагог працює над удосконаленням програми свого предмета, щоб включити в неї біблійні приклади, щоб теми навчальних занять були співзвучними з темою «Біблійної скарбнички», але при цьому не втрачався навчальний компонент.
Адреса
Християнська дошкільна студія «Початок премудрості»
вул. Черняка, 9, м. Рівне, 33022, Україна
контактні тел. 067 226-30-90, 0362 64–52–98