Мета
Освітня: поглиблено вивчити десяту заповідь з Декалогу, показати учням наслідки заздрості в житті людей.
Розвиваюча: розвивати вміння самостійно мислити, робити висновки, відповідати на запитання.
Виховна: сприяти вихованню в учнів відповідальності перед Божим Законом.
Біблійна основа: Вих. 20:1–3, Бут. 4:3–8, історія про Йосипа.
Ключовий вірш: «Не жадай… всього, що ближнього твого» (Вих. 20:17).
Обладнання: аркуші паперу А4, кольорові олівці, роздатковий матеріал (малюнок до теми заздрість), плакат із «рецептами» від заздрості, конверт із запитаннями для інтерв’ю із заздрістю.
ХІД УРОКУ
І. Вступна частина
1. Організаційний етап
Вітання.
Налагодження контакту з класом.
2. Мотивація навчальної діяльності
— Діти, чи доводилося вам коли-небудь чути вислів «душить жаба»?
— А що цей вислів може означати? (Відповіді дітей.) Так, цей вислів означає відчувати заздрість.
— Як ви думаєте, заздрість це позитивна риса характеру чи негативна? (Відповіді дітей.) А тепер спробуйте намалювати портрет заздрості.
Кожен учень, на прохання вчителя, завчасно приготував кольорові олівці й чисті аркуші паперу формату А4.
За бажанням окремі учні демонструють і коментують свої малюнки. Деякі з них учитель прикріплює на дошці.
— Ну що ж, портрет нашого ворога ми маємо, але щоб протистояти йому і, зрештою, перемогти, потрібно про нього все достеменно знати.
3. Представлення теми уроку й очікуваних навчальних результатів
ІІ. Основна частина
Отож, ми продовжуємо вивчати заповіді Божі, і десята заповідь звучить саме так: «Не жадай… всього, що ближнього твого» або ж «Не заздри».
Слово «заздрість» і похідні від нього слова «заздрити», «заздрісний» уживаються в Біблії 92 рази.
Заздрити — означає мати сильне бажання отримати для себе те, що належить іншому. Якщо таке почуття виникає, то слід прагнути позбавитися від нього якомога швидше. Біблія описує нам жахливі наслідки заздрості.
Пригадаймо перших людей, що жили на землі.
Заздрість стала головною причиною гріхопадіння Адама та Єви, оскільки саме через заздрість до людини, як до вінця Божого творіння, диявол спокусив перших людей на гріх.
Заздрість нерозривно пов’язана з обманом. Вона огидна Богові. Щоразу, коли між людиною і Богом встановлюються істинні, добрі стосунки, диявол із заздрості докладає всіх зусиль, щоб перешкоджати цьому.
Перше вбивство на землі було вчинено через заздрість. І то не просто вбивство, а братовбивство.
«І сталось по деякім часі, і приніс Каїн Богові жертву від плоду землі. А Авель, — він також приніс від своїх перворідних з отари та від їхнього лою. І зглянувся Господь на Авеля й на жертву його, а на Каїна й на жертву його не зглянувся. І сильно розгнівався Каїн, і обличчя його похилилось. І сказав Господь Каїнові: «Чого ти розгнівався, і чого похилилось обличчя твоє? Отож, коли ти добре робитимеш, то підіймеш обличчя своє, а коли недобре, то в дверях гріх підстерігає. І до тебе його пожадання, а ти мусиш над ним панувати». І говорив Каїн до Авеля, брата свого. І сталось, як були вони в полі, повстав Каїн на Авеля, брата свого, — і вбив його» (Бут. 4:3–8).
— Діти, чому Бог прийняв жертву Авеля? (Відповіді дітей.) Бог прийняв жертву Авеля, бо вона була від щирого серця.
Також пригадаймо історію про Йосипа. Біблія нам розповідає про те, що Йосип мав правильні стосунки з Богом. Бог був із ним. Брати ж його заздрили йому. Через це продали Йосипа в рабство до Єгипту. Виявляється, що коли з кимось Бог, то багато людей теж цьому заздрять. Але згодом Бог повернув Йосипу добро.
— Хто пригадає, яким чином Він це зробив? (Відповіді дітей.)
Також через заздрість фарисеї розіп’яли Ісуса. Первосвященики заздрили успіхам Ісуса у Його духовній праці. Вони не мали сили вздоровляти недужих, годувати тисячі людей, воскрешати померлих тощо. Христос здобував любов людей. А старшина юдейська накопичувала ненависть та заздрість до Нього. І відбулася найбільша зрада на землі. Ісуса зрадив його ж учень за 30 срібняків.
— Як звали цього учня, хто пам’ятає?
— Що сталося з ним потім? (Відповіді учнів.)
Ось ми з вами і проаналізували страшні наслідки заздрості.
ІІІ. Закріплення вивченого матеріалу
Учитель роздає кожному учневі поданий нижче малюнок, пропонує разом визначити властивості заздрості й записати їх під кожним малюнком.
Властивості заздрості:
1. Нескінченна (у заздрості немає дна, адже завжди знайдеться хтось красивіший, успішніший, багатший, та й просто щасливіший за якусь людину).
2. Знищує (виснажує, калічить і принижує того, хто заздрить, і того, кому заздрять).
3. Виснажує (людина витрачає багато енергії на негативні емоції).
4. Робить людину слабкою (така людина постійно скаржиться на несправедливість).
5. Позбавляє здатності радіти (заздрісники не вміють радіти ні своїм успіхам, ні чужим).
6. Тягне за собою багато інших гріхів (наклеп, обман, убивство, осуд ближнього).
— А тепер я пропоную вам послухати життєву історію про заздрість.
У лікарні в двомісній палаті лежали двоє стареньких безнадійно хворих. У них були однакові ліжка, однакові умови. Різниця була лише в тому, що один з них міг бачити єдине в палаті вікно, а інший — ні, зате біля нього була кнопка виклику медсестри. Минав час, змінювалися пори року… Той чоловік, що лежав біля вікна, розповідав сусідові про все, що за вікном: що на вулиці йде дощ, сипле сніг або світить сонце, що дерева то вкриті легким сяючим мереживом, то вбрані в зелені або в жовто-золоті шати, що по вулиці йдуть люди, їздять автомобілі, що там є Світ.
І ось одного разу чоловікові, який лежав біля вікна, вночі стало погано. Він попросив сусіда викликати медсестру, але той чомусь цього не зробив. І хворий невдовзі помер. Наступного дня в палату привезли іншого хворого, і старожил попросив, раз так уже склалося, покласти його біля вікна. Його прохання виконали — і він побачив нарешті… що вікно виходить на глуху сіру стіну і крім неї нічого більше не видно. Він якийсь час мовчав, а потім попросив свого нового сусіда: «Знаєш, якщо мені вночі стане погано, не викликай медсестру…»
Запитання до учнів:
— Чому, коли хворому стало погано, його сусід не викликав медсестру?
— Чи однаковими почуттями переповнювалися серця цих людей?
Отже, заздрість — це муки через те, що ближньому добре чи краще, ніж тобі, тому заздрісному ніколи не бракує смутку й пристрастей.
Давня легенда розповідає, що один чоловік зробив добру справу. Бог вирішив йому за це віддячити і пообіцяв дати все, що той попросить. Лише з однією умовою: сусід отримає вдвічі більше. Цілий тиждень той чоловік не спав, усе думав, що йому потрібно. А коли настав час виконання бажання, то промовив: «Боже, вийми мені око»…
Я думаю, що коментарі тут зайві.
Як іржа їсть залізо, так заздрість — душу, в якій оселилась. Як єхидна народжується, прогризаючи утробу матері, так, заздрість пожирає душу, яка страждає на цю хворобу.
Ось ми й ознайомилися з «симптомами» такої хвороби як заздрість. А тепер уявіть, що ви лікарі, і напишіть «рецепти» боротьби з цією недугою. (Учнів можна об’єднати в групи).
Представник від групи зачитує вголос виписані «рецепти», а вчитель записує їх на заздалегідь приготованому й художньо оформленому ватмані (на ватмані може бути намальоване здорове серце людини).
Вивчення ключового вірша
Учитель записує в довільному порядку слова десятої заповіді, учні ж записують її в зошитах правильно. Правильність перевіряють за Біблією.
Що, того, жадай, належить, не, ближньому, твоєму.
«Не жадай того, що належить твоєму ближньому».
ІV. Висновок
Отже, заздрість — це тяжкий гріх, страшна хвороба людської душі, що потребує лікування. Вилікувати її може тільки Бог, коли ти прийдеш до Бога з розкаяним серцем і приймеш Ісуса Христа, Який помер і за цей гріх, викупивши кров’ю Своєю всі наші гріхи. Лише життя з Ісусом Христом, необхідними елементами якого є молитва й вивчення Божого Слова, може визволити від цього лиха.
Учитель зачитує уривок з вірша Любові Павлюченко.
Заздрість
Заздрість людська та, як іржа,
Як той павук, як міль, як сарана,
Гризе і точить все, і ріже без ножа,
І ненависть свою проллє сповна.
Як той черв’як, залізе тобі в душу
І точить, наче яблуко чи грушу.
Заздрість родилась ще спочатку літ,
Коли ще літ не мав цей білий світ.
Заздрість найкращого із янголів вкусила,
Залізла, поселилась і кубельце звила,
Відклала яйця, діток наплодила,
А з діток виросла уся нечиста сила.
У роті в неї, немов леза, зуби,
Язик — справжнісіньке зміїне жало.
О, скільки загубила вона душ і губить!
І все їй мало, мало, мало.
V. Домашнє завдання
Спробуйте поспілкуватися із заздрістю тет-а-тет або візьміть у неї інтерв’ю.
Кожен учень отримує конверт з питаннями для інтерв’ю:
1. Чому ти оселилася в моєму серці?
2. Які цілі ти переслідуєш?
3. Як ти думаєш, я тебе ціную?
4. Чого найбільше ти боїшся?
Поговоривши зі своїм ворогом, ви знатимете його слабкі місця. Відтак помоліться до Бога і попросіть допомоги, щоб силою Ісуса Христа протистояти заздрості у випадку її прояву.