Інтерв’ю з Раймондом Ле Клером – регіональним директором Міжнародної асоціації християнських шкіл (МАХШ) в країнах СНД і Балтії.
Раймонд Ле Клер народився в США, штат Массачусетт. Магістр міжкультурних зв’язків. В МАХШ працює уже більше 15 років.
– Шановний пане Раймонде, яку людину, на Вашу думку, потрібно виховати для сучасного суспільства?
У першу чергу, необхідно виховати високоморальну людину. Людина може здобути багато знань про різні речі, але якщо вона не вміє застосовувати ці знання в контексті морального кодексу, вони можуть призвести навіть до катастрофи. Ми маємо чимало таких прикладів в історії людства.
– Які моральні авторитети та ідеали Ви бачите для сучасної молоді та підростаючого покоління?
На мою думку, християнський світогляд пропонує людству і, зокрема, молоді, більше, ніж інші світогляди. І я це кажу не лише тому, що сам християнин. Річ у тім, що християнський світогляд цілісний, тому що він включає в себе Бога. Це не тільки система цінностей, але й сам Творець цих цінностей.
– У чому потенціал християнської етики, який вона пропонує моральний ідеал для сучасної молоді?
Згідно з християнським світоглядом кожна людина відповідає перед Богом за свої вчинки, за свою поведінку. Є якийсь внутрішній стимул вийти з нашого егоїзму, який, в принципі, природний для людини, і перейти на інший рівень цінностей, тобто любити іншу людину. Це і є основою християнської етики.
– Як потрібно здійснювати духовне виховання в загальноосвітній школі?
Якщо мова йде про державну школу, то робити це потрібно дуже мудро й обережно. Я глибоко переконаний, що християнство пропонує істину, але робити це треба, поважаючи вибір кожної людини.
– Чи є тотожними поняття «загальнолюдські моральні цінності» та «християнські цінності»?
Ми звикли вважати, що у західній культурі, а я сюди включаю і українську, і російську, і західноєвропейску, і північноамериканську культуру, в основі загальнолюдських цінностей лежить християнство. Але світ змінюється. І коли ми сьогодні говоримо про загальнолюдські цінності, сучасні люди, скоріш за все, мають на увазі етику за консенсусом. Тобто вважається, що те, що більшість людей вважає етичним, моральним, таким і є, це сприймається як істина, тобто правильний шлях для цього товариства. А це зовсім не так, тому що етика – це не явище демократії, це не те, що думає і вирішує більшість, а те, що думає Творець.
«Етика за консенсусом» може дуже швидко привести суспільство до хаосу, тому що так званий «консенсус» на практиці залежатиме від того, хто має більший політичний вплив або більше грошей. Окрім того, розуміння етики з точки зору людини постійно змінюється. Стабільності немає навіть у фундаментальних питаннях. А тим більше там, де існують різні думки з приводу того, що таке добро і зло.
– Які були Ваші уявлення про моральний ідеал у дитинстві, молодості, у зрілі роки?
Я виріс у католицькій сім’ї, тому в мені виховували християнські погляди на етику. Я знав, Хто створив цей світ, Хто створив систему етики. Він створив нас, і Він краще знає, як ми повинні жити, Він знає, як створити для нас ідеальне життя, як створити для нас найкращі умови. Якщо ми дотримуватимемося певних Його постанов, тоді у нас вийде нормальне життя. Якщо ж ми порушуватимемо цей основний порядок, тоді у нас, природно, будуть проблеми.
Основні істини з роками не змінюються. Все те, що мені заклали в дитинстві, я використовую дотепер. Я щасливий, що можу будувати своє життя на християнських засадах.
– А хто займався Вашим вихованням?
Звичайно, батьки. Але найбільший вплив мали на мене мої вчителі. На щастя, всі вони були віруючими людьми.
– Якою діяльністю Ви зараз займаєтеся?
Ми допомагаємо педагогам-християнам, які працюють у приватних християнських школах. Допомагаємо їм переосмислити свою педагогічну підготовку через призму християнського світогляду.
– А якщо до вас звернуться педагоги не з приватних шкіл, допоможете?
Ми будемо раді допомогти, чим тільки зможемо.
– Ким для Вас особисто є Ісус Христос?
Він мій Бог, Спаситель і Учитель з великої букви.
– Ваші побажання читачам часопису «Слово вчителю».
Бажаю, щоб Ви глибоко розуміли важливість Вашої особистої віри для вашої професії. Професія вчителя – одна з найвеличніших у світі. І доказом того є те, що Ісус Христос Сам був Учителем. Про вчителів дуже багато говорили, говорять і будуть говорити, і це правильно, тому що саме вчитель має колосальний вплив на підростаюче покоління.
Розмову вів Олександр Бондарчук.