П’ята заповідь
Про повагу до батьків
259. Які особливі обов’язки накладає на нас п’ята заповідь?
Шанувати батьків — значить любити їх, покорятися їм, не ображати їх словами чи вчинками, піклуватися про їхні духовні і земні потреби, особливо під час їх хвороби і в старості, молитися за них і виконувати їхні заповіти, які не суперечать Божому Закону.
260. Чому до заповіді про повагу батьків приєднано обітницю благополуччя і довголітнього життя?
З одного боку, Бог нагородою довголіття хоче підкреслити важливість сімейних уз, на яких будується все суспільство. З другого боку, в заповіді зберігається життєвий принцип: в шануванні своїх батьків я стаю наочним прикладом для своїх дітей, і моє благополуччя багато в чому пов’язано з тим, як будуть шанувати мене мої діти.
261. Крім батьків, кого ще має на увазі п’ята заповідь?
Ми повинні шанувати всіх, хто з якихось причин заміняє нам батьків або під чиїм духовним авторитетом ми перебуваємо.
262. Де в Свяшенному Писанні ми знаходимо таке тлумачення?
Апостол Павло пише: «Слухайтесь наставників ваших і коріться їм, бо вони постійно дбають про душі ваші, за які вони дадуть звіт, щоб вони робили це з радістю, а не з зітханням, бо це не корисне для вас» (Євр. 13:17).
263. Як ми маємо ставитися до старших за віком?
Апостол Павло пише: «Старому не докоряй, а умовляй, як батька; молодших – як братів; старших жінок — як матерів…» (1 Тим. 5:1-2). А в Старому Завіті ми знаходимо такі слова: «Перед лицем сивизни встань, і вшануй лице старого, і будеш боятися Бога свого…» (Лев. 19:32).
264. Що говорить Святе Письмо про повагу до начальників?
Апостол Павло пише: «Нехай кожна душа кориться вищій владі; адже нема влади, яка не від Бога; влади, які існують, встановлені Богом… Бо володар — слуга Божий, тобі на добро…» (Рим. 13:1,4).
265. Яким повинне бути ставлення до начальників на роботі?
«…Будьте слухняними господарям своїм по плоті зі страхом і пошаною, в простоті серця вашого, як Христу; не працюйте про людське око, як підлесники, а як раби Христові, виконуючи волю Божу від душі; служіть зі щирістю, як Господеві, а не як людям…» (Еф. 6:5-7).
266. Чи не приписує також Священне Писання правильне ставлення начальників до своїх підлеглих?
Апостол Павло пише: «І ви, господарі, поводьтеся з ними так само, залишивши погрози, знаючи, що і над вами є на небі Господь, Який не дивиться на особи» (Еф. 6:9). «Господарі, віддавайте рабам належне і справедливе, знаючи, що і ви маєте Господа на небі» (Кол. 4:1).
267. Які обов’язки накладає Священне Писання на батьків?
«…Батьки, не дратуйте дітей ваших, а виховуйте їх у вченні та настановленні Господнім» (Еф. 6:4).
268. Як говорить Святе Письмо про ставлення пастирів до своїх духовних дітей?
«Пасіть отару Божу, яка у вас, доглядаючи за нею не примусово, а добровільно, так, як Богу угодно, не для ганебної користі, а щиро, і не пануйте над дорученими вам, а подавайте приклад стадові»
(1 Пет. 5:2-3).
269. Як потрібно вчинити, якщо батьки чи начальники зажадають чогось супротивного вірі або Божому Закону?