Автор Ольга Прокопович, м. Рівне
Мета: систематизувати та узагальнити знання учнів про Небеса, звернувши увагу на практичний аспект теми; розвивати в учнів вміння аналізувати, порівнювати та узагальнювати поняття й факти; розвивати пам’ять, увагу, творче мислення та позитивні емоції; сприяти формуванню в учнів християнського характеру та світогляду.
Обладнання: Біблії; тести; невеликі аркуші паперу або стікери; мультимедійне обладнання; картки з біблійними віршами.
Тип заняття: підсумкове заняття контролю і корекції знань учнів.
Покликуй до Мене — і тоді відповім,
і тобі розповім про велике та незрозуміле,
чого ти не знаєш!
Єр. 33:3
ПЕРЕБІГ ЗАНЯТТЯ
I. Організаційний момент
Вітання. Налаштування контакту з учнями
[Учитель пропонує учням виконати жартівливу вправу «Ми теж». Після кожної репліки вчитель робить невеличку паузу, під час якої учні вигукують (чи ні) фразу «Ми теж». Вправа допоможе учням зосередитись і бути уважними.]
Вправа «Ми теж»
Я сьогодні був у зоопарку (Ми теж)
І чимало звірів бачив. (Ми теж)
Бачив, що верблюд плюється, ( —)
мавпа корчить мордочку, ( —)
сірий вовк кусається, ( —)
на гілках птахи гойдаються. ( —)
Ще я бачив слоненятко: (Ми теж)
воно схоже на телятко. ( —)
ось такі цікаві звірі! ( —)
Учитель. Молодці, не розгубили свою увагу на перерві!
II. Актуалізація опорних знань учнів
Учитель. А знадобиться вам ваша увага (і, звичайно ж, знання) під час виконання тестового завдання.
ТЕСТ
Виберіть правильну відповідь.
- 24 серпня 2021 року Президент України підписав указ про святкування Дня Української Державності. Коли його святкуватимуть?
а) у день підписання указу
н) щороку 28 липня (у день хрещення Київської Русі)
ю) кожного ювілейного року, починаючи з 30‑річчя незалежності України. - Над перекладом Біблії працювали Пантелеймон Куліш, Іван Нечуй-Левицький, Іван Огієнко та інші найдосвідченіші перекладачі. А хто з них отримав Шевченківську премію за новий переклад Біблії?
е) Рафаїл Турконяк
д) Іван Хоменко
п) Іван Пулюй - Книгу Пересопницьке Євангеліє справедливо називають вершиною українського книжкового мистецтва середини XVI ст. Уперше в історії східнослов’янського книгодрукування традиційні церковні тексти було перекладено тогочасною українською літературно-писемною мовою. А як ця книга пов’язана з посадою Президента України?
б) Президент присягає на Пересопницькому Євангелії
ж) Президенту дарують Пересопницьке Євангеліє
з) Президент читає Пересопницьке Євангеліє - У якій книзі викладено вчення Ісуса Христа?
и) Коран
е) Євангелія
к) Старий Завіт - Усі Божі благословення приходять до людини через віру. А скільки разів слово «віра» вживається в Біблії?
л) 13
м) 130
с) 230
п) понад 330 - Сучасні технології дають можливість перетворювати графіт на алмаз. Проведіть духовну паралель із цим процесом.
й) випробування руйнують людину
а) випробування приводять до внутрішніх змін у людині
р) розумна людина завжди уникне випробувань - Люди з погляду християнства…
о) образ і подоба Божа
у) жива, наділена інтелектом істота, суб’єкт суспільно-історичної діяльності і культури
ф) рід приматів родини гомінідів - Безсмертя людини полягає у…
х) спорудженні собі пам’ятників чи мавзолею
б) співпричасній єдності зі Спасителем
ц) народній пам’яті - Прочитайте Еф. 2:8–9 і поясніть, як людина отримує спасіння.
ч) як заслужений заробіток
ш) через благодійність та жертовність
і) як подарунок від Бога - Де взялися Небеса?
ю) вони існували завжди
т) їх створив Бог
я) це поетична назва атмосфери - Хто є «мешканцями» Небес?
о) Триєдиний Бог, ангели, душі християн
ц) Бог, ангели, інопланетяни
д) Бог, ангели, душі всіх померлих людей - Яку ціну потрібно заплатити людині, щоб потрапити на Небеса?
є) «лише постом і молитвою»
г) дуже висока ціна, — може не вистачити грошей
в) цю ціну сплатив Ісус Христос Своєю смертю на хресті - Що людині потрібно робити, щоб потрапити на Небеса?
м) бути толерантною людиною, з розумінням ставитися до слабкостей (гріхів) інших людей
а) вірою покластися на Ісуса Христа як свого Спасителя
п) у вільний час чинити добро іншим людям - Вилучіть зайве. Що нас чекає на Небесах?
ж) невимовна, надзвичайна краса
з) спілкування з Богом Отцем, Його Сином та Духом Святим
к) зустріч з іншими дітьми Божими усіх часів і народів
н) біль, страждання і смерть на якісно новому рівні
л) безшлюбність
р) участь у справах дослідження всього творіння Божого
с) прославлення Бога - Встановіть відповідність між виразами і виберіть правильну відповідь.
- Атеїзм А. Я не знаю, чи існує Бог
- Монотеїзм Б. Бог у всьому та усе
- Пантеїзм В. Бога немає
- Політеїзм Г. Бог один
- Агностицизм Д. Є багато богів
і) 1В; 2Г; 3Б; 4Д; 5А
щ) 1А; 2Б; 3В; 4Г; 5Д
ь) 1А; 2Г; 3Д; 4Б; 5В.
III. Мотивація навчальної діяльності
Учитель. А тепер завдання із «зірочкою»: із букв, що позначають вибрані вами відповіді, складіть вираз. Цей вираз стане підтвердженням правильності виконання тесту. (Дати учням кілька хвилин на складання виразу.) То який же вираз у вас вийшов? Так, справді, «Небеса обітовані».
Чи звернули ви увагу на те, що в тексті, крім завдань, які стосуються, власне, Небес, було чимало завдань «не по темі»? Чому так?
IV. Узагальнення і систематизація знань учнів
- Учитель. Ще античні мислителі (9800 р. до н.е. — 600 р. н.е., регіон Середземного моря) намагалися сформувати світогляд людини на основі пізнання реальності. Вважається, що вперше проблему істинності пізнання окреслив Парменід (515–480 рр. до н.е.; давньогрецький філософ і політичний діяч). Оскільки слово «пізнання» («знання») походить від грецького «гносіс», то цю філософську течію почали називати гностицизмом, а її прихильників — гностиками. До речі, відомі нам Платон (427–347 рр. до н.е.), Сократ (469–399 рр. до н.е.), Аристотель (384–322 рр. до н.е.), Піфагор (570–497 рр. до н.е.), теж були гностиками. Так ось, гностики вважали, що реальність поділена на дві окремі сфери — духовну і матеріальну. Схематично це можна зобразити так (схему спроєктувати на екран, після пояснення вчителя учні замальовують її в робочий зошит):
Однак Слово Боже вчить нас інакше.
[Методичні рекомендації. Для роботи з Біблією роздати окремим учням чи групам учнів картки із вказаними уривками, які у відповідний момент вони зачитають для всіх: Бут. 1:31; Еф. 2:7; Флп. 3:20–21; 1 Кор. 3:11; Євр. 11:16.]
Ви пам’ятаєте історію створення світу? «І побачив Бог усе, що вчинив. І ото, — вельми добре воно! І був вечір, і був ранок, — день шостий» (Бут. 1:31). Бог є Дух, Який створив, крім духовного, ще й матеріальний світ і насолоджувався ним, перебуваючи в ньому. Усе творіння загалом відкриває природу і характер Творця. А людині, Своєму особливому творінню, Бог дав ще й особливі повноваження: «управителя» цим творінням і «співтворця» у розвитку прихованих можливостей всього створеного світу і людського суспільства зокрема. Тобто, після створення світу Бог не самоусунувся, а дивним чином продовжує перебувати у світі, керувати ним і працювати (творити), залучаючи до цього процесу людину. Користуючись схематичним зображенням, біблійну (сучасну) реальність можна уявити так:
Хоча після гріхопадіння ситуація кардинально змінилася (усе творіння мучиться, а людина деформувала, пошкодила в собі образ і подобу Бога), однак воля Божа полягає в тому, щоб усі аспекти життя людини і саму людину привести у відповідність із Його задумом.
Отже, чи були в тесті завдання «не по темі»? (Заслухати відповіді учнів.)
- Учитель. Біблія була написана, щоб показати нам Того, Хто є центром усієї світобудови. Біблія відкриває не тільки Його статус, владу, наміри, але і Його характер. Саме тому Небеса — це атмосфера Божої слави, любові, милості, зцілення (усього, чого б тільки не торкнулись): «…щоб у наступних віках показати безмірне багатство благодаті Своєї в добрості до нас у Христі Ісусі» (Еф. 2:7). Небеса є тією домівкою, до якої повертаються змучені діти Божі після життєвої мандрівки: «Життя ж наше на небесах, звідки ждемо й Спасителя, Господа Ісуса Христа, Який перемінить тіло нашого пониженння, щоб стало подібне до славного тіла Його, силою, якою Він може і все підкорити Собі» (Флп. 3:20–21). Отже, без Ісуса Христа немає Небес: «Ніхто бо не може покласти іншої основи, окрім покладеної, а вона — Ісус Христос» (1 Кор. 3:11).
Формування Небес (Царства Небесного) та «мешканців» його почалось на землі, але християни завжди знали, що «вони на землі чужинці й приходьки». «Та бажають вони тепер кращої, цебто небесної (батьківщини — авт.), тому й Бог не соромиться їх, щоб звати Себе їхнім Богом, бо Він приготував їм місто» (Євр. 11:16).
Це місто — Новий Єрусалим (Об. 21–22), інколи його називають Небесним Єрусалимом — сходило з неба від Бога на нову землю. Так завершуєтья історія болю, страждань і смерті, історія гріха та викуплення та розпочинається нова реальність — вічна історія гармонійних стосунків Бога і Його дітей на оновлеій землі, історія, яку задумав люблячий і премудрий Бог. Тобто, Біблія показує нам також і майбутню реальність:
V. Рефлексія набутих знань
- Учитель. Прокоментуйте, будь ласка, вираз:
а) «Якщо ваша мета — Небеса, то разом із ними ви отримаєте і землю. Але якщо ваша мета — земля, то ви не отримаєте нічого» (Клайв Льюїс (1898–1963)).
б) «Ходи по землі, а житло майна небі. Погляд свій спрямовуй униз, а душу — уверх. У пекло можна прийти або впасти, хоча цього і не хочеш, і не думаєш про це. На небо ж не можна увійти, коли не хочеш і не думаєш про це» (Св. Філарет (Дроздов) (1782–1867)).
(Заслухати коментарі учнів.) - Вправа «Мозковий штурм»
Учитель. У сучасному реальному житті ми часто потрапляємо в неприємні ситуації, нас охоплює тривога або й страх за своїх рідних чи друзів, ми зазнаємо болю та страждань. Як вийти з такої ситуації в контексті знань про Небеса?
[Методичні рекомендації. Об’єднати учнів у кілька груп. Кожна група має запропонувати 1–2 поради. Учні працюють певний час, тривалість якого залежить від рівня їхньої підготовки.
Заслухати спікерів груп, обговорити їхні поради й записати їх у робочих зошитах. Наприклад:
- Помолитися Богові (про розв’язання цієї ситуації, про мудрість і спокій під час ухвалення рішення).
- Порівняти Небеса і їхню славу з труднощами й тривогами цієї життєвої ситуації.
- Замінювати у своєму розумі образи всіх можливих негативних варіантів завершення цієї ситуації на образи вічності, краси і слави (тепер і в майбутньому).
- Захоплюватися мудрістю Творця, Який усе передбачив для життя на Землі.
- Дякувати Богові за можливість використання результатів технічного прогресу (в медицині, побуті, транспорті тощо) на добро всім людям.
- Вірити; знати і любити Божу істину, яка робить людину вільною.
- Уникати містицизму, ідолянства та окультизму, щоб не давати дияволові влади над нами.
- Попри всі життєві негаразди пам’ятати, що Бог у нашому житті робить значно більше добра, ніж ми на те заслуговуємо.
Примітка. Ці поради й аутотренінг — це не одне і те ж. Оскільки аутотренінг — це метод психологічного розвантаження і зняття нервового навантаження шляхом частого повторення спеціальних оптимістично-мобілізаційних формул; пов’язаний з ідеєю самостійного введення себе в гіпнотичний стан шляхом самонавіювання (Wiki). А поради звертають нашу увагу не на себе, улюбленого, а на іншу, всемогутню Особу, — Отця нашого Небесного, Який реально може допомогти в будь-якій ситуації.]
- Вправа «Резюме»
[Методичні рекомендації. На невеликому аркуші паперу учні зазначають, що їх вразило під час вивчення теми, про що обов’язково розкажуть рідним і друзям? На яке запитання хочуть дістати відповідь? Після заняття ці аркуші кладуть учителеві на стіл або кріплять до дошки.]
VI. Підсумки заняття
- Цінувати створений Богом світ.
- Правильно виставити для себе пріоритети й дотримуватися їх (Бог, сім’я, держава).
- Розвивати свої особисті якості (інтелектуальні, моральні, соціальні, творчі, фізичні тощо), бо вони необхідні як для цього життя, так і для майбутнього — у Царстві Небесному.
- Бог обіцяє Небеса кожній людині, яка повірить Йому.
VII. Домашнє завдання: скласти синквейн за темою заняття.